GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-05-2012, 14:27
serbko Ο/Η serbko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: pagrati
Μoto: bmw 1200 gs
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Προσπάθεια για νέο ρεκόρ από τη «βασίλισσα της ταχύτητας» της BMW

Η αναβάτρια dragster Valerie Thompson επιβεβαίωσε ότι είναι μία από τις ταχύτερες γυναίκες στον κόσμο των δύο τροχών όταν ξεπέρασε την ταχύτητα των 322 km/h με την ασυγκράτητη BMW S 1000 RR πέρυσι, στο Bonneville Salt Flats. Τώρα, καθώς προετοιμάζεται για τη νέα σεζόν, η Valerie είναι κατενθουσιασμένη με ένα επιπλέον project – θα επιχειρήσει να σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ ταχύτητας στο έδαφος χρησιμοποιώντας ένα αεριωθούμενο αυτοκίνητο που ονομάζεται «North American Eagle» (NAE).



Η Valerie, αυτό το διάστημα, βρίσκεται στη φάση του «στρωσίματος» της μοτοσικλέτας της 2012 RR και, συγχρόνως, προσπαθεί να εξοικειωθεί με τα χειριστήρια του αυτοκινήτου, τα οποία μοιάζουν περισσότερο με αυτά ενός αεροπλάνου. Με τη φετινή χρονιά προσανατολισμένη στην ταχύτητα περισσότερο από ποτέ, η Valerie δεν κρύβει τον ενθουσιασμό της για όλα όσα επιφυλάσσουν οι επόμενοι μήνες.

Λέει: «Σκοπεύουμε να προχωρήσουμε από εκεί που μείναμε πέρυσι και να εστιάσουμε στους αγώνες ταχύτητας στο έδαφος, σε διάφορες διοργανώσεις που γίνονται στη χώρα. Ένας από τους στόχους μας είναι να μπούμε στο φημισμένο «κλαμπ των 322 km/h» και να σπάσουμε και άλλα ρεκόρ. Περιμένω πώς και πώς να οδηγήσω τη νέα RR – η BMW βρίσκει πάντα νέους τρόπους για να βελτιώνει τις μοτοσικλέτες της. Πραγματικά, δεν ξέρω πώς το πετυχαίνει.

«Μόλις αγοράσαμε το μοντέλο 2012 από τον αγαπημένο μου τοπικό Επίσημο Έμπορο, Go AZ, στο Scottsdale της Arizona. Τελείωσα με τη διαδικασία «στρωσίματος» και τώρα θα αρχίσω να κάνω τροποποιήσεις. Ο συνδυασμός οδηγικής άνεσης και φοβερής επιτάχυνσης είναι κάτι πολύ σπάνιο για μοτοσικλέτα αυτού του μεγέθους.

«Η οδήγηση του αυτοκινήτου είναι μεγάλη αλλαγή – τα χειριστήρια είναι τελείως διαφορετικά από αυτά της δικής μου BMW Superbike! Βασικά, είναι ίδια με αυτά ενός μαχητικού τζετ. Πηδάλιο δεν υπάρχει, παρά μόνο ένας μοχλός χειρισμού τύπου «stick» για επιτάχυνση, με ισχυρά φρένα και αλεξίπτωτα για σταμάτημα. Σε ό,τι αφορά το αυτοκίνητο, έχουμε δύο στόχους: Ο ένας είναι να σπάσουμε το ρεκόρ των 824 km/h που κατέγραψε η Kitty O'Neal το 1972, το οποίο την ανέδειξε ως την γρηγορότερη γυναίκα στον κόσμο. Ο πρωταρχικός μας στόχος είναι να φέρουμε το παγκόσμιο ρεκόρ ταχύτητας στο έδαφος στη Βόρεια Αμερική, ξεπερνώντας το τωρινό ρεκόρ των 1.228 km/h που πέτυχε η Βρετανίδα το 1997!»





Η Valerie σημείωσε μεγάλη επιτυχία με την RR πέρυσι, όταν κατέγραψε ταχύτητα 201 μ.α.ω στο Bonneville Salt Flats στην παρθενική της εμφάνιση. Το κατόρθωμα αυτό της χάρισε τεράστια αναγνώριση και μια θέση στο βιβλίο ρεκόρ BUB Speed Trials.

«Οι περυσινές μας επιδόσεις τράβηξαν σε μεγάλο βαθμό την προσοχή», λέει η Valerie. «Παρέλαβα το Βραβείο «Community Hero» του American Woman Riders Association (Αμερικανική Ένωση Αναβατριών) και συμπεριλήφθηκα στο βιβλίο «Amazing Women: Shattering Barriers» της Dolores Seright.

«Έμαθα πάρα πολλά για την BMW πέρυσι. Ήταν κάτι νέο για μένα, γι’ αυτό και δοκίμασα διάφορες στάσεις οδήγησης, που έκαναν μεγάλη διαφορά. Στην Arizona, έχουμε πολύ δυνατούς ανέμους, γεγονός που μου επέτρεψε να δω πόσο σταθερή ήταν η μοτοσικλέτα σε αυτές τις συνθήκες. Από μηχανικής πλευράς, μάθαμε πάρα πολλά για τις επιδόσεις της μοτοσικλέτας με διάφορες σχέσεις μετάδοσης και τύπους καυσίμου.

«Το σημαντικότερο απ’ όλα ήταν ότι αποφάσισα ότι ήθελα να ελέγχω εγώ η ίδια την τύχη μου στους αγώνες, γι’ αυτό προτίμησα να είμαι manager της δικής μου ομάδας, αντί μισθωμένη οδηγός για λογαριασμό τρίτων. Και με τη δική μου μοτοσικλέτα, μπορώ να εξασκηθώ για όσο χρόνο θέλω».

Άκρως σημαντική για την Valerie είναι και η προετοιμασία της για το ιδιόρρυθμο και, κάποιες φορές, πολύ σκληρό περιβάλλον των αλιπέδων. Λέει: «Θεωρώ ότι οι δύο κυριότερες προτεραιότητες είναι η καλή φυσική κατάσταση και η αυτοσυγκέντρωση. Η ζέστη σου απομυζεί την ενέργειά σου και, όταν συμβεί αυτό, αρχίζεις να χάνεις την αυτοσυγκέντρωσή σου.

«Οδηγώντας στους 2 τροχούς με 322 km/h, πρέπει κανείς να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος στις επιδόσεις και τον έλεγχο της μοτοσικλέτας, διαφορετικά θα πληρώσει τις συνέπειες. Έχω ένα αρκετά εντατικό πρόγραμμα άσκησης που ακολουθώ όλο το χρόνο, με καθημερινό τρέξιμο και γυμναστική με βάρη για την ενδυνάμωση του άνω κορμού μου. Στη διάρκεια της αγωνιστικής εβδομάδας, φροντίζω να ξεκουράζομαι καλά και να τρώω ισορροπημένα γεύματα που θα κρατούν την ενέργειά μου σε υψηλά επίπεδα κατά τις ατέλειωτες μέρες στο πεδίο των αγώνων».

Η Valerie σκέπτεται επίσης να κάνει κάποια εκπαιδευτικά μαθήματα όσον αφορά τη δύναμη G, ώστε να είναι προετοιμασμένη για τις ασύλληπτες ταχύτητες που θα φτάσει με το αεριωθούμενο αυτοκίνητο, το οποίο έχει την ικανότητα να κινείται με ταχύτητα έως και 1.287 km/h. Μέχρι στιγμής, η τοποθεσία για την προσπάθεια για το νέο ρεκόρ δεν έχει επιβεβαιωθεί. Η ομάδα NAE βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με την τοπική Υπηρεσία Χωροταξίας για το εάν η δοκιμή θα πραγματοποιηθεί στο Diamond Valley της Nevada ή σε κάποια περιοχή του Oregon. Η ομάδα σκοπεύει να κάνει την προσπάθεια τον Οκτώβριο.

Για τακτικές ενημερώσεις σχετικά με την Valerie, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα Valerie Thompson Racing Official Web Site: Land Speed Racing & Professional Motorcycle Drag Racing Team Owner/Driver. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το North American Eagle και την προσπάθεια κατάρριψης του τρέχοντος ρεκόρ ταχύτητας στο έδαφος, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα NAE - North American Eagle
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μια ψήφος για την πριγκήπισσα παρακαλώ??? paramedic Διάφορα 1 10-08-2011 00:06
Παγκόσμιο ρεκόρ Guinness για τους αδελφούς με τις F 800 GS bokis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 11-04-2011 10:39
Σκύλος γίγαντας για ρεκόρ Guinness skippybi Ζώα 9 26-02-2010 22:20
Ρεκόρ αξίας για μοτοσυκλέτα BMW! gemara Παλαιά μοντέλα - Classic 10 17-12-2009 17:41
Ο.........Μελισσανίδης. adventure Χιούμορ 4 29-12-2008 01:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!