GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιό 23-12-2011, 13:13
simgs Ο/Η simgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: keramikos
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Ρε παιδιά αυτές τις κwλοεξατμίσεις δεν μπορούν να τις κάνουν να μην μαυρίζουν;;;;;;;
  #222  
Παλιό 23-12-2011, 16:59
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Ξερω οτι ειναι δυσκολοι καιροί για να επευφημήσει κανεις, οτιδηποτε φερει εστω και την υπόνια οτι εχει σχεση με Γερμανια...(ξερεις κριση, Μέρκελ κτλ)...αλλα ...ελπιζω να καταλαβαινουμε οτ εδω μιλαμε απλα για μοτοσυκελτες και η πολιτικη ειναι αλλο κεφαλαιο ....

λοιπον ...ανακεφαλαίωση!!!..χεχε!


- θα ναι υδροψυκτη .... μεχρι τωρα κανεις επισημος δεν εχει βγει να το υπογραψει σε χαρτι ...αλλα στις φωτογραφιες κανει μπαμ μεχρι και λαστιχενιοι σωληνες μεταφορας του νερου εξω απ το κύλινδρο φαινονται να προεξέχουν στα πλαγια μπροστα απ τα πλαστικα καπακια!...βλεπω να εχει 2 ψυγεια ...ενα σε καθε πλευρα ...κρυμενα κατω απ τα πλαινα καπακια του ντεπόζιτου!

- θα αλλαξει το συστημα αποσυμπλεξης απο ξηρό σε υγρο πολυδισκο ...αυτο θα φερει εκτος των αλλων και μειωση βαρους ...αλλα στη προσπαθεια τους να προσαρμοσουν το ηδη δοκιμασμενο πολυδισκο που εχουν σε μεταγενεστερα μοντελα της "Κ" σειρας ....θα αναγκαστουν να αλλαξουν τον αξονα/διαφορικο πλευρα ..και να τοποθετησουν την εξατμηση απο την αλλη!...το καλο της υποθεσης μαλλον θα χρησιμοποιησουν ολο το συστημα του αξονα της Κ ...πραγμα που ειναι ακομα πιο ανθεκτικο !

- νεες δαγκανες και νεα φρενα με καινουργιο (δεν το θεωρω και κανα επίτευγμα αλλα μοντελα της κατηγοριας τα εχουν εδω και χρονια, απλα το αναφερω) με abs συστημα νεας γενιας!...στις φωτογραφιες φαινονται οι δαγκανες οπως και το δαχτυλιδι του αισθητηρα ειναι διαφορετικο και μικροτερο!

- tele και paralever θα παραμείνει ... (αλλα λεγεται απο κράμα αλουμινιου , ελαφρύτερο) θα συνδυαστεί με καθε λογης ηλεκτρονικο τροπο διαχείρισης των αναρτησεων ...φανταζομαι σε στυλ moultistrada !....στη πισω αναρτηση φαίνεται ενα μαραφέτι που ειναι αγνωστο για μενα και φανταζομαι θα παιζει καποιο ρολο "ενεργης" συμμετοχης του εγκεφαλου αναλογος των καταστασεων κατευθειαν απ τη μοναδα στις αναρτησεις !...Ειχα διαβασει κατι πανω σε αυτο παλιοτερα ..αλλα τωρα δεν το βρισκω!...ενα πραγμα που θα συνεργαζει εγκεφαλο , ABS και αναρτησεις

- το συστημα των οργανων θα αλλαξει !..Μεγαλο έγχρωμο TFT-Display ...με χιλιες/δυο ενδείξεις ...και δεν θα παραξενευτο αν εχει και απο μαμα ενσωματωμένο Navi...πλοηγο ή οπως αλλιως το λεμε εμεις στην ελλαδα!

-θα παραμηνει το ασύμμετρο (σημα κατατεθεν της BMW) φαναρι μπροστα με μερικες αισθητικες αλλαγες ...αλλα με καλυτερα φωτα και οπως φαινεται και στις φωτο με led πιασάρικο/εφετζιδικο/μάγκικο φως ημερας.... ναουμ!

- η μπροστα ζελατινα μου φαινεται μεγαλυτερη και προβλεπω να χε ιλειτουργια ηλεκτρονικα ρυμιζομενη απ κανα διακοπτακι στο τιμονι . Σαν να φαινεται παρομοιο συστημα με αυτο που βαζει η μαμα στις ναυαρχιδες της στο K 1600 GT.

- απο κιλα βλεπω να μενει στα ιδια και παρολο τον φαινομενικα ογκο της και να ειναι πολυ ελαφροτερη σε σχεση με τους περισσοτερους ανταγωνιστες της στη κατηγορια!

-και τελος μερικες γενικες παρατηρησεις ...... η θεση του οδηγου μου φαινεται να ειναι λιγο πιο μπροστα ...οι απρες αυτοκολλητες ταινιες στα πλαγια μαλλον συμβολιζουν τις πλαινες σιδεριες στα ADV μοντελα .... το φιλτρο λαδιου ειναι αριστερα στα πλαγια , τα μπουζι θα ειναι 1 ανα κύλινδρο αλλα μεγαλυτερα, το νεο μπλοκ θα ειναι λιγο μικροτερο σε μηκος και θα μεγαλωσει το μηκος του διαφορικου πραγμα που θα φερει το κεντρο βαρους ακομα πιο μπροστα πολυ θετικο ψιλολοι οπως καθρεπτακια...φλασακια ..καπακια ..φτερακια μου φαινονται ολα λιγο πιο αισθητικα "ομορφοτερα"... το πισω λαστιχο μου φαινεται παχυτερο απο μαμα πραγμα που θελω να πιστευω εχει να κανει με την αυξηση τη ιπποδυναμης τουλαχιστον στα 125+ αλογατακια και ....ροπακλα μπόλικη βλεπω να φτανει τα 130 Νm ....τι να θελεις αλλο?...θα μου πεις τι εισαι μαγος ?...χεχε...αυτα τα ολιγα εχω καταλαβει εγω απ οσα εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο γυρω απ αυτο το μοντελο.

... δεν μιλαω απ τη θεση του υποψήφιου αγοραστη ...αλλα νομιζω περιμεναν να δουνε ολες τις κινησεις των ανταγωνιστων και του χρονου θα μας καραφλιασουν οι Βαβαροί!....δεν αναφερομαι για τους φιλους που δεν ασχολουντε με την κατηγορια των μεγαλων και καλα ON-OFF ...ουτε για εκεινους που γενικως ειναι αλλεργικοι στο σημα της προπελας ή την οψη ενος μπλοκ απο boxer...αλλα για αυτους που τους περισσεύουν μερικα ευρω καιι εχουν τη ψωρα ... προβλεπω να τους περιμενει μεγαλη χαρα!


...αντε παιδες παρτε λεμεεεε!...να πεσουν οι τιμουλες ...μπας και αξιωθώ και γω σε καμια 5ετια να αναβαθμιστω στο καινουργιο!..χεχε!
  #223  
Παλιό 23-12-2011, 17:07
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Αν ειδα καλά τέρμα οι ακτίνες??? Αν ναι τις ξεφορτώνεστε εσεις και τις φορτώθηκαν οι χοντακιδες!!!!! !!!!!!!
  #224  
Παλιό 23-12-2011, 19:44
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειδα καλά τέρμα οι ακτίνες??? Αν ναι τις ξεφορτώνεστε εσεις και τις φορτώθηκαν οι χοντακιδες!!!!! !!!!!!!
Λογικα το ΑDV θα εχει ακτινες......
  #225  
Παλιό 24-12-2011, 11:14
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

το σίγουρο είναι ότι θα πρόκειται για τρελό μηχάνημα.
αυτό που δεν είναι σίγουρο είναι αν θα έχει παιδικές ασθένειες
  #226  
Παλιό 24-12-2011, 12:10
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ...ανακεφαλαίωση!!!..χεχε!

Φίλε Γιάννη σε ευχαριστούμε για την λεπτομερέστατη ενημέρωση. Εκμεταλλεύεσαι με τον καλύτερο τρόπο τη γειτνίαση σου με τη προπέλα.

Έχοντας δοκιμάσει την Κ 1200 (κάποτε μου έδωσε βόλτα 38 χιλιομέτρων ο Μαγγελάνος) μου έκανε εντύπωση πόσο πιο καλή μετάδοση έχει σε σχέση με την GS. Θεωρώ λοιπόν πως το τμήμα πολύδισκου / νέου κιβωτίου και άξονα θα κάνει τεράστια διαφορά.
Εάν και το βάρος παραμείνει σταθερό το μηχανάκι θα είναι "τα πάντα όλα". Όντως περίμεναν να βγουν στη πιάτσα τελευταίοι και το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

Το πόσοι θα αγοράσουν το νέο μοντελάκι αυτή στιγμή στη χώρα μας είναι άλλο θέμα. Εγώ πιστεύω πως θα πουληθούν μηχανάκια και μάλιστα μπόλικα.
Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για αντικείμενα πόθου.

Τα πολυσυζητημένα μποϋκοτάζ των καταναλωτών στα Γερμανικά προϊόντα είναι παπάρες. Έχουμε γεμίσει opel insignia, bmw Χ1, Smart κλπ. ΟΙ πωλήσεις των ακριβών έχουν πέσει ούτως η άλλως.

Last edited by DoctorAbo; 24-12-2011 at 12:11.
  #227  
Παλιό 24-12-2011, 14:43
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

ΕΡΓΑΛΕΙΑΡΑ
RESPECT
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΜΑΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ
ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
  #228  
Παλιό 24-12-2011, 15:02
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Το Varadero απεκτησε ανικαταστατη...επιτελους!


Βλεπω οτι για πολυ κοσμο αυτο ειναι ενα καλο νεο και δεν μπορω παρα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα.
Αυτη η μοτοσυκλετα ομως δεν ειναι αντικαταστατης του GS..
Ειναι ομως εναι πολλα υποσχομενο νεο μοντελο..
Βλεπουμε και κρινουμε
  #229  
Παλιό 24-12-2011, 16:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................

- tele και paralever θα παραμείνει ... (αλλα λεγεται απο κράμα αλουμινιου , ελαφρύτερο) θα συνδυαστεί με καθε λογης ηλεκτρονικο τροπο διαχείρισης των αναρτησεων ...φανταζομαι σε στυλ moultistrada !....στη πισω αναρτηση φαίνεται ενα μαραφέτι που ειναι αγνωστο για μενα και φανταζομαι θα παιζει καποιο ρολο "ενεργης" συμμετοχης του εγκεφαλου αναλογος των καταστασεων κατευθειαν απ τη μοναδα στις αναρτησεις !...Ειχα διαβασει κατι πανω σε αυτο παλιοτερα ..αλλα τωρα δεν το βρισκω!...ενα πραγμα που θα συνεργαζει εγκεφαλο , ABS και αναρτησεις με το αμορτισέρ/ελατήριο σε 45 μοίρες γωνία πλέον κι όχι κατακόρυφο


- η μπροστα ζελατινα μου φαινεται μεγαλυτερη και προβλεπω να χε ιλειτουργια ηλεκτρονικα ρυμιζομενη απ κανα διακοπτακι στο τιμονι . Σαν να φαινεται παρομοιο συστημα με αυτο που βαζει η μαμα στις ναυαρχιδες της στο K 1600 GT.εμένα μου φαίνεται μικρότερη και μάλλον είναι...


αυτά που είδα από τις φώτο....
όσο πιο αργά έρθει, τόσο καλύτερα για μας με τα υπάρχοντα μοντέλα
  #230  
Παλιό 24-12-2011, 19:44
manolis Ο/Η manolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F650 GS twin
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Χμμμμ προβλέπω οτι σε λίγο καιρό θα σέρνεται γρίπη και θα κολλήσουμε απο εδώ μέσα τουλάχιστον οι μισοι. Εγώ ήδη ...βήχω!!!

Ολα εχουν υπέρ και κατά αλλα νομίζω οτι καιρός ήταν να γίνει αυτή η watercooled αλλαγή, αν γίνει τελικά. Πάντως το μοτερ του 1200 ηταν παντα ενα μοτερ σωστο, ελπίζω και το νεο να παραμείνει έτσι και να μην αλλάξει το τι νομίζουμε με διάφορα προβλήματα, όχι τουλάχιστον σοβαρα. Αν οι "παιδικές ασθένειες" που λετε είναι του στυλ "μακρύτερη σωλήνα ψυγείου" και "πιο μεγάλες βιδες" οπως έγινε στα 800αρια μας κανένα πρόβλημα, αν και καλο ειναι να το κανουνε καμια βολτα παραπάνω πριν βγει στους δρόμους.
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τελευταία νέα απο την Λιβύη bloger73 Επικαιρότητα 11 18-03-2011 22:22
"Η Τελευταία Ομιλία (Ράντυ Πάους)", κι άλλη τροφή για σκέψη... gemara Διάφορα 8 06-11-2010 14:07
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
Τελευταία για το r1200gs sakmant Πωλήσεις μοτοσυκλετών 5 06-07-2010 17:31
F650GS H Τελευταία εξόρμηση ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Χωμάτινες εξορμήσεις 3 24-01-2010 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!