GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 09-08-2009, 15:38
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντελη στα περισσοτερα καταστηματα με αξεσουαρ μοτ/των και αυτοκινητων μπορεις να τις βρεις.

Κανε μια βολτα απο Μιχαλακοπουλου στο τελειωμα (εχει πολλα μαγαζια), στη καθοδο της Μεσογειων απεναντι απο το αλσος χωροφυλακης μετα τα φαναρια, στη Φραντζη στην ανοδο 100-150 μ. πριν τα φαναρια της Ηλια Ηλιου δεξια.

Δε ξερω επωνυμια καταστηματων και εγω ψαχνοντας πηγα...αν και τελικα τις αγορασα απο το αγγλικο e-bay στη μιση τιμη.

Νίκο σ'ευχαριστώ...
Αύριο κιόλας θα πάω...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 03-09-2009, 15:46
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Επίσης βρήκα και τις RAZO...
με απόδοση 110 W απο 55
Και με φωτεινότητα Απο 4100 Κ έως 4750 Κ
Δείτε εδώ ...
http://www.carmate-usa.com/html_razo/razo_lightings.htm

Πωλούνται στην Autoplus...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 01-02-2010, 22:21
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Παιδιά εγω πήρα της Phillips blue vision "xenon effect" και πραγματικά δεν είδα σημαντική διαφορα Τσαμπα τα λεφτά. Ακομη και το χρωμα ειναι σχεδόν το ίδιο, ετσι κιτρινακι οπως της μαμας.
Όποιος θέλει πραγματική απόδοση xenon θα πρέπει να βάλει μόνο αυθεντικά κιτ και απλά "τύπου xenon". Θα πάω τελικά σε λύση καλού xenon κιτ! Μόλις το εγκατασταστήσω θα σας πω εντυπώσεις και λεπτομέρειες σχετικά με τις τιμές. Και αυτό γιατί πιστευω πως υπάρχουν πολυ που θέλουν να μάθουν και ταλαιπωρούνται άδικα μελύσεις " τυπου " αντι να πάνε κατευθείαν στο κανονικό και αυθεντικό xenon HId..
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 01-02-2010, 22:59
philipe Ο/Η philipe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: POROS
Μoto: GS 1200R
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Φιλαράκι όλα αυτά είναι ημίμετρα.Πάντα κίτρινο φως θα έχεις μέχρι να βάλεις τα ξένον!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 01-02-2010, 23:45
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Μα υποτίθεται ότι ειδικά οι συγκεκριμένες της phillips σου δίνουν "blue vision xenon effect". Αμα το εχει δει κανείς ρε παιδιά σε συγκριση με της μαμίσιες, τι να πώ μάλον αχρωματοψία έχω.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 02-02-2010, 01:48
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Εδώ και πολλά χρόνια εχω βάλει τις Philips αναφέρονται στό πιό πάνω δημοσίευμα με τις φωτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος, στην πόλη μου το Άργος πωλούνται 30 ευρώ σε συσκευασία των 2 τεμαχίων.
Blue Vision
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 02-02-2010, 11:30
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

θα πω και εγω τη γνωμη μου στα γρηγορα ...
ειχα xenon κινεζικα με 120 € στο transalp και εκανα τουμπες απο το φως τους , ηταν απιθανο. στο gs ενω χρησιμοποιω 4000κ ακριβο και καλο κιτ 280 € (και καλη τιμη-340 € αρχικη) δεν εχω τρελλαθει ... το φως ειναι πιο λευκο απο τα πρηγουμενα που ειχα στο transalp και σιγουρα πιο δυνατα ... αλλα ουδεμια σχεση στο ευρος του φωτος (ειδικα η μεγαλη σκαλα ειναι για πεταμα )
το συμπερασμα κατα τη δικη μου αποψη ειναι πως φταιει ο καθρευτης μας και γνωριζω παρα πολυ καλα πως δεν φτανει μονο το κιτ με ballast και λαμπες για να κανουν την τελεια διαφορα ... αλλα χρειαζεται ολο το 'φαναρι' να ειναι xenon για να μπορει να τα δεχτει και να εχεις τελεια αποτελεσματα !!!
ναι εχουν διαφορα απο τα αρχικα φωτα ... αλλα οχι οτι περιμενα ή καλυτερα οτι ειχα δει στην προηγουμενη μοτοσυκλετα ...
τωρα οσων αφορα τα προβολακια ... δεν ειναι ουτε αφανεις ... ουτε φανεροι ηρωες ... το φως τους ειναι ανυπαρκτο και δεν βοηθαει εμενα προσωπικα πουθενα ...(touratech oxi xenon).
Σ' αυτο ισως χρειαζομαι και την βοηθεια σας γιατι σε μια βολτα μας διεκρινα πως καποια αλλα προβολακια φαινονταν απο τον καθρευτη μου να σκοτωνουν ...ενω τα δικα μου ειναι λιγο ψοφια

ελπιζω να μην σας κουρασα
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-02-2010, 12:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Aντε να πω κι εγω το μακρυ μου και το κοντο μου στο θεμα!!!!

Οι τυπου Ξενον λαμπες, αυτες που εχουν 50%, 30%......περισσοτερο φως σαν τις blue Vision Phillips ¨η τις Osram Nightbraker δεν ειναι παρα κοινες νορμαλ λαμπες Η4, Η1 κ.λ.π με αλλο αεριο μεσα το οποιο προσδιδει ενα κατι τις πιο λευκο φως! Υπαρχει διαφορα, η οποια μπορει να γινει διακριτη αν βαλουμε μια μαμισα και μια π.χ. blue Vision Phillips αναμενες την μια διπλα στην άλλη!!
Αυτες οι οποιες πραγματικα δινουν κατασπρο φως ειναι οι ΡΙΑΑ (PIAA BULBS) αλλα ειναι πανακριβες!!!

Κοινα στοιχεια αυτου του τυπου οι λαμπες εχουν τα κατωθι:
1- ΔΕΝ φεγγουν πιο μακρια απο τις μαμισιες
2- δινουν πιο ασπρο φως απο τις μαμισιες και αυτο ειναι που βοηθαει πραγματικα αφου ξεχωριζεις καλυτερα τα αντικειμενα στον δρόμο και οχι η αποσταση που φτανει η δεσμη αφου ειναι η ιδια με τις μαμισιες!
3- ΠΟΛΥ μικροτερη διαρκεια ζωης!!! Σε καθημερινη χρηση, σε μια μοτοσυκλετα όπως το Βαραντερο που δεν εχει διακοπτη να κλεινουν τα φωτα κατα την διοαρκεια της ημερας, καμια λαμπα αυτου του ειδους δεν ξεπερασε τους 9 μηνες εργασιας!!!!!! Ακομα και οι εξελιγμενες ΡΙΑΑ anti-vibrating δεν ξεπερασνα το 10μηνο!!
Οι τελευταιες που εβαλα ηταν οι Osram Nightbraker που ''κρατησαν'' 6 μηνες η μια και 8 η άλλη!! Αντιθετα οι απλες OSRAM που φοραει κι απο την ''μαμα'' ειναι επανω 2,5 χρόνια και δεν εχουν παθει τιποτε!!! Το ιδιο ειχα παρατηρησει και στο ΜΚ2 (2003-2007) απο το οποιο περασαν ολες οι λαμπες αυτου του τυπου (Phillips, Osram, Piaa κ.λ.π)! Εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα περυσι μου εβγαλε 400ε σε .....λαμπες!!! Ετσι για να δω τι παιζει!!!!!

Συμπερασμα (δικο μου): δεν αξιζει ο κοπος και το χρημα!!!!!

Τα πραγματικα συστηματα Xenon ειναι η καλυτερη λυση ΜΟΝΟΝ αν το συστημα φαναρι (γυαλι και καθρεπτης) μπορει να διαχειριστεί τα Kelvin της οποιαδηποτε λαμπας Xenon!!
Σε αντιθετη περιπτωση ειναι αδυνατον να ρυθμιστουν σωστα (αφου το φως διαχέεται αλλοπροσαλα), εμεις εχουμε την εντυπωση οτι φεγγουν καλυτερα (φυσικο ειναι αφου εχουν περισσότερο φως) αλλα εχουμε μαμήσει τους αντιθετα ερχομενους οδηγους!!!!

Αυτο το τελευταιο ειναι και η αιτια που στο σχεδιο νομου για τα ΚΤΕΔ απαγορευεται η χρηση xenon σε οχηματα οπου δεν υπαρχει πιστοποιηση της κατασκευαστριας εταιρειας (ΜΟΝΟΝ στην εγκριση τυπου του οχηματος και οχι του καθε τυχαρπαστου κατασκευαστη xenon) οτι μπορουν να δεχτουν στο ιδιο φαναρι ¨η σε άλλο ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗς ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (π.χ. ΤΟΥΟΤΑ) τα συστηματα xenon!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Διάφορα Πράγματα Για R 1200 GS pepax66 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 17 16-06-2009 09:09
Σπορ εξάτμιση για BMW R 1200 GS / Adventure Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 40 15-04-2009 21:11
Moto Guzzi Stelvio 1200 smail.GR Νέα μοντέλα BMW 6 23-01-2009 22:15
Πίσω αμορτισέρ για GS 1200 Adv. ckalfas Τεχνικά θέματα διάφορα 21 19-01-2009 16:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!