GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-03-2010, 23:11
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

καλησπέρα παίδες,

είμαι κάτοχος μιας r1200 gs adv μοντέλο 12/09 με 2300χιλ ,προχθές εκεί που την καθάριζα παρατήρησα σημάδια σκουριάς σε όλα τα προστατευτικά κάγκελα, λες και έχει βγάλει καντήλες γμτ.
Μιλαω με την εταιρεία και μου λένε πως συμβαίνει και πως αν πάρω μια αλοιφή και το τρίψω θα φύγει!!!!Φυσικά ανέβασα πίεση, τηλεφωνώ στους 2 μεγάλους και γνωστούς συνεργιάδες , ο μεν Βόρρειος μου λέει είναι απο τα μεταλλικά τακάκια!!! και καλά πετάει ρινίσματα!!!! ο δε κέντρικός μου λέει πως τυχαίνει όπως στις δισκόπλακες μετά απο βροχή!!!Όπως καταλαβαίνεται είμαι παρμένος, εγγύηση δεν παίζει έτσι τουλάχιστον μου είπαν και δεν ξέρω τι να κάνω...να τους κυνηγήσω ή να τρίψω με ψιλό σύρμα κουζίνας όπως μου είπαν και να τα κάνω χειρότερα!!!!;;;; .....Παίδες πραγματικά έχω "ξενερώσει" 6 χρόνια vstromaki Και δεν παρουσίασε το παραμικρό και μέσα σε 2 μήνες 18000 ευρά μοτο σκούριασε;;;Τουλάχιστον να το δικαιολογούσε η εταιρεία θα έλεγα οκ...αλλά...

ευχαριστώ...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-03-2010, 23:24
Michael Chatzilias Ο/Η Michael Chatzilias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα, Μετς
Μoto: Έμεινα χωρίς μηχανή...
Μηνύματα: 1,603
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Κατ αρχάς προσπάθησε να το δεις ήρεμα...εάν όντος η μοτοσυκλέτα σου είναι φθαρμένη στα κάγκελα, πρέπει να οφείλουν να σου αλλάξουν κάγκελα.

1. Έχεις παρατηρήσει σκουριά και σε άλλα σημεία ή μόνο στα κάγκελα;
2. Μπορείς να στείλεις κάνα δύ φωτογραφίες να το δούμε κι εμείς;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-03-2010, 23:24
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

φιλε παρε την μηχανουλα σου και περνα απο κει που την πηρες και πεστους να σου τα αλλαξουν η να βρουν τροπο να στην φτιαξουν!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-03-2010, 23:30
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

θα βγάλω αυριο φωτό να σας ποστάρω,η σκουριά είναι μόνο στα κάγκελα, όσο για το μαγαζί που την αγόρασα....πεφτει λίγο μακρυα....είναι στην Ρόδο , τωρα τι πως και γιατί είναι άλλη ιστορία...η αλήθεια είναι ότι μίλησα μαζί τους και μου είπαν να παώ σε εξουσ/νο συνεργέιο....
Ο Β. από το κεντρικό συνεργείο μου είπε ότι στο παρελθόν είχε ξανα συμβεί σε μοντέλα 2006..τι να πω....πάντως θα το κυνηγήσω ....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-03-2010, 23:46
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Φίλε μου, μου έχει τύχει κι εμένα, κ μου τα άλλαξαν (εγγύηση) χωρίς πρόβλημα. Κυνήγησέ το χωρίς δεύτερη σκέψη!


Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-03-2010, 11:23
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Οσες φορες και να τα αλλαξετε η σκουρια θα επανελθει .
Το πανακι και η αλοιφη ειναι η μονη γιατρεια . ...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-03-2010, 11:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα παίδες,

είμαι κάτοχος μιας r1200 gs adv μοντέλο 12/09 με 2300χιλ ,προχθές εκεί που την καθάριζα παρατήρησα σημάδια σκουριάς σε όλα τα προστατευτικά κάγκελα, λες και έχει βγάλει καντήλες γμτ.
Μιλαω με την εταιρεία και μου λένε πως συμβαίνει και πως αν πάρω μια αλοιφή και το τρίψω θα φύγει!!!!Φυσικά ανέβασα πίεση, τηλεφωνώ στους 2 μεγάλους και γνωστούς συνεργιάδες , ο μεν Βόρρειος μου λέει είναι απο τα μεταλλικά τακάκια!!! και καλά πετάει ρινίσματα!!!! ο δε κέντρικός μου λέει πως τυχαίνει όπως στις δισκόπλακες μετά απο βροχή!!!Όπως καταλαβαίνεται είμαι παρμένος, εγγύηση δεν παίζει έτσι τουλάχιστον μου είπαν και δεν ξέρω τι να κάνω...να τους κυνηγήσω ή να τρίψω με ψιλό σύρμα κουζίνας όπως μου είπαν και να τα κάνω χειρότερα!!!!;;;; .....Παίδες πραγματικά έχω "ξενερώσει" 6 χρόνια vstromaki Και δεν παρουσίασε το παραμικρό και μέσα σε 2 μήνες 18000 ευρά μοτο σκούριασε;;;Τουλάχιστον να το δικαιολογούσε η εταιρεία θα έλεγα οκ...αλλά...

ευχαριστώ...
Μην χαλιεσαι φιλε μου, συμβαινουν και στους καλυτερους!! Αφου ειναι μονον στα σιδερα τα προστατευτικα
οπως ειπες κι εσυ επισκευασε το μονος σου πηγαινε τα και σε ενα βαφειο γιοα βαφη στον φουρνο και νομιζω οτι θα ξεγνοιασεις!!!
Εχω ομως την εντυπωση οτι εμεινες καιρο στην Ροδο και σε παραθαλασσιο μερος πριν ερθετε εσυ και η ΜπέΜπα στην Αθηνα!!! ¨η το μαγαζι που την πηρες ηταν παραθαλασσιο!! Διορθωσε με αν κανω λαθος!

Και μια συμβουλη, δεν θα συγκρινεις Γιαπωνεζικα με ευρωπαικα ΠΟΤΕ!!! Αλλη φιλοσοφια οι Ευρωπαιοι κι αλλη οι Γιαπωνεζοι!!!! Ειδικα για προιοντα τα οποια ειναι 100% κατασκευασμενα στην Ιαπωνια οπως το vstrom και οχι demi κατασκευασμενα όπως το Βαραντερο!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες φορες και να τα αλλαξετε η σκουρια θα επανελθει .
Το πανακι και η αλοιφη ειναι η μονη γιατρεια . ...
Σωστός ο παικτης εκτος αν παιζει το θεμα ''θαλασσα'' που λεω παραπανω!!!!

Παντως οτι και να συμβαινει...δεν υπαρχει αλλη γιατρεια!! και στο εξουσιοδοτημενο το ιδιο θα κανουν!!! Να του τα αλλαξουν αν δεν ειναι μεσα στην εγγυηση το ξεχνάμε....οποταν ο πατροπαραδοτος τρόπος ειναι αναποφευκτος!!

Last edited by GeorgeP; 17-03-2010 at 11:35.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-03-2010, 11:34
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Καλημέρα παίδες,

το μηχανάκι είναι 3 μηνών!!! δεν μπορώ να καταλάβω , έδωσα ένα σκασμό λεφτά για μια κα...λα και θα πρέπει να ζώ με την σκουριά παρέα....Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό!!! Τα κάγκελα δεν τα αλλάζουν έτσι μου είπαν. Ισως θα πρέπει να στείλω γράμμα στην μαμά εταιρεία για μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση, δεν μου λέει τίποτε το ότι "ετσι δυστυχώς είναι" ή το ότι "δεν είναι τίποτε με μια αλοιφή έφυγε"...
Πραγματικά ρε παιδιά οδηγώ 20 χρόνια έχω αλλάξει δεκάδες μοτο, η συγκεκριμένη ήταν ένα όνειρο....και έχω ξενερώσει απο την ####σκουριά , θα με πείτε υπερβολικό αλλά έτσι νιώθω....
οπότε η μόνη λύση είναι αλοιφή.....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-03-2010, 11:35
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες φορες και να τα αλλαξετε η σκουρια θα επανελθει .
Το πανακι και η αλοιφη ειναι η μονη γιατρεια . ...
Στα 3 χρόνια τα δικά μου και γυαλίζουν, Ούτε ίχνος σκουριάς...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-03-2010, 13:28
boxerakias57 Ο/Η boxerakias57 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: πατησια
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 717
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

εχουν εγγυηση
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
...αλλαγή βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS '04 ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 60 05-01-2013 12:07
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Στήριξη σχάρας GIVI (Universal) σε R1200GS pkar Γενικά - Μοτοσυκλέτα 19 19-07-2010 02:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!