GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-03-2010, 02:02
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Γεια σας παιδια.Γνωριζω πώς να την ρυθμισω αλλα οχι το ποσο.Στο 800αρι η προφορτιση εχει περιπου 21
κλικ και στην εργοστασιακη ρυθμιση ειναι στο 0(τερμα αριστερα αν θυμαμαι καλα) για αναβατη εως 85 κιλα.
Η αποσβεση ειναι 4,5 κλικ με την εργοστασιακη ρυθμιση να ειναι απο τερμα δεξια 1,5 κλικ προς τα πισω.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με το ποσο πρεπει να μεταβαλλει κανεις αυτες τις ρυθμισεις αναλογα με το
φορτιο της μηχανης.Π.χ. δικαβαλος με αποσκευες ποσα κλικ πρεπει να τις μεταβαλλω για φορτιο 150 κιλα
περιπου;Κι αν καποιος πολυ "ψαγμενος" γνωριζει και το "βημα" ανα 1 ή 10 ή καποια κιλα θα του ειμαι
ευγνωμων!Ευχαριστω.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-03-2010, 02:42
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Σίγουρα μιλάς για την πίσω ανάρτηση...
Διπλό σταντ έχεις????
(αν θυμάμαι καλά έχει γράψει ο yianis κάποια πράγματα που μας είχε πει ο Σπανός).
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-03-2010, 10:30
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Ναι,μιλαω για την πισω αναρτηση και ναι,εχω διπλο σταντ.Εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-03-2010, 11:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moican Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια.Γνωριζω πώς να την ρυθμισω αλλα οχι το ποσο.Στο 800αρι η προφορτιση εχει περιπου 21
κλικ και στην εργοστασιακη ρυθμιση ειναι στο 0(τερμα αριστερα αν θυμαμαι καλα) για αναβατη εως 85 κιλα.
Η αποσβεση ειναι 4,5 κλικ με την εργοστασιακη ρυθμιση να ειναι απο τερμα δεξια 1,5 κλικ προς τα πισω.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με το ποσο πρεπει να μεταβαλλει κανεις αυτες τις ρυθμισεις αναλογα με το
φορτιο της μηχανης.Π.χ. δικαβαλος με αποσκευες ποσα κλικ πρεπει να τις μεταβαλλω για φορτιο 150 κιλα
περιπου;Κι αν καποιος πολυ "ψαγμενος" γνωριζει και το "βημα" ανα 1 ή 10 ή καποια κιλα θα του ειμαι
ευγνωμων!Ευχαριστω.
Λοιπόν αγαπητε συνάδελφε, για να ρυθμιστει ΣΩΣΤΑ η πισω αναρτηση πρέπει πρωτα να ξερουμε ορισμενα πραγματα!!!
Αν ρωτησω τους αναβατες ολων των μοτοσυκλετων λιγοι (το 1% το πολυ) θα μου απαντησουν σωστα στην ερωτηση τι συμβαινει στο αμορτισερ οταν προφορτιζουμε το ελατηριο απο το γνωστο στροφιγγακι!!! Το 99% θα μου απαντησει οτι ''σκληραινει'' το αμορτισερ!!!!! Αν επεκτεινω την ιδια ερωτηση στο ''πως σκληραινει το αμορτισερ'' θα μου απαντησουν (το 99%) ΄΄λογω της συμπιεσης του ελατηριου που συμβαινει απο την προφορτιση του!!!''
Φυσικα αυτο ειναι λαθος!!! Κανενα ελατηριο δεν συμπιεζεται λογω προφορτισης διότι ετσι θα μικρυνε η διαδρομη του αμορτισερ και θα ειχε ολεθρια αποτελεσματα ''κτυπωντας'' σε καθε λακουβα ¨η σαμαρακι!!!!
Τοτε γιατι σκληραινει το αμορτισερ οταν το προφορτιζουμε???? Διότι με την προφορτιση μεταβάλλουμε το υψος του πισω μερους της μοτοσυκλετας ΜΟΝΟΝ!!! και πως γινεται αυτο? Πολυ απλα ως εξης: Το σωμα του αμορτισερ αποτελειται απο δυο τμηματα α)το κυριως σωμα όπου βρισκονται τα λαδια και το αζωτο του και β) το εμβολο! Το (α) ειναι το ακινητο/σταθερο μερος του αμορτισερ και το (β) το κινητο, αυτο που μπαινοβγαινει μεσα στο κυριως σωμα δηλαδη στο (α). Και το ελατηριο? το ελατηριο ειναι εκει για πρωτον και κυριότερο, να επιστρεφει το εμβολο (β) στην αρχικη του θεση το γρηγοροτερο δυνατον και δευτερον οταν καθεται ο αναβατης επανω στην μοτοσυκλετα αυτη να μην ''καθεται'' αφου τα λαδια και το αζωτο του κυριως σωματος (α) απο μονα τους δεν θα μπορουσαν να συγκρατησουν το βαρος αυτου και της μοτοσυκλετας!! σημειωστε εδω οτι ολα τα ελατηρια ειναι ασυμπιεστα! Συμπιεζονται και μικραινει το μηκος τους μονον οταν τα δυό ακρα τους ειναι σταθερα και εφαρμοζεται δυναμη στο ενα ¨η και στα δύο αυτων!!
Κρατηστε το αυτο!!!!!!
Τι γινεται λοιπόν οταν εμεις προφορτιζουμε το ελατηριο?
Αφου λοιπόν το σωμα του αμορτισερ αποτελειται απο δυο κομματια το ενα σταθερο και το άλλο κινουμενο, το ελατηριο πιανει στο ενα ακρο του στο σταθερο σημειο του σψματος και το άλλο στο κινουμενο!!! Ετσι οταν εμεις προφορτιζουμε το ελατηριο, δηλαδη εφαρμοζουμε δυναμη στο ενα ακρο του η δυναμη αυτη σπρωχνει το ελατηριο (και οχι συμπιεζει) στην αντιθετη κατευθυνση όπου βρισκεται το κινουμενο μερος του αμορτισερ αναγκαζοντας το (το κινουμενο μερος) σε έκταση μεγαλωνοντας το μηκος του αμορτισερ ψηλωνοντας την μοτοσυκλετα!!!!!!!!! Σε ολη αυτην την διαδυκασια το μηκος του ελατηριου παραμενει αναλλοιωτο!!

Αφου τα παραπανω γινανε κατανοητα παμε στο κεφάλαιο ''πως ρυθμιζουμε την πισω αναρτηση ¨η ποτε η πισω αναρτηση ειναι σωστα ρυθμισμενη?΄΄

Η ολη διαδυκασια λεγεται ρυθμιση SAG κι εχει να κανει με το ποσο ψηλο πρέπει να ειναι το πισω μερος της μοτοσυκλετας ουτως ωστε οταν κατσει ο αναβατης (με συνεπιβατη ¨η οχι, με βαλιτσες ¨η οχι, με ολα αυτα μαζι ¨η οχι) επανω σε αυτή (τη μοτοσυκλετα) να ειναι παραλληλη με το οδοστρωμα και οχι π.χ. να καθεται πισω πολυ και το φαναρι να φεγγει τα αστρα ¨η το αντιθετο!!! Αν δεν ειναι παράλληλη (μη σωστο
SAG) εχουμε προβληματα ευστάθειας στις ευθείες και τις στροφες και προβληματα στα φρεναρισματα αφου το προστινο (αν το φαναρι κοιταει τα αστρα π.χ.) εχει ελαφρυνει απο την μεταφορα βαρους πισω!! Αν εχουμε προφορτισει πολυ την πισω αναρτηση τοτε η μηχανη μπρουμουτιζει με αποτέλεσμα την μεταφορα βαρους μπροστα αρα ελαφρωμα του πισω τροχου με αποτέλεσμα την κακη ευσταθεια στην ευθεια και τα γλυστριματα στις στροφες και τα φρεναρισματα!!!

Πως ρυθμιζεται αυτο το
SAG? Αναλυτικες πληροφορίες θα βρειτε εδω: http://www.4strokes.com/tech/racesag.asp, κι εδω http://www.feelthetrack.com/downloads/Suspension3.pdf

Φυσικα το SAG πρέπει να ρυθμιζεται ξεχωριστα για καθε αναγκη π.χ. αναβατης μονος, αναβατης -συνεπιβατης, αναβατης-βαλιτσες, αναβατης-συνεπιβατης-βαλιτσες κ.λ.π.!!

Εγω εχω βρει εναν δικο μου τρόπο για την σωστη ρυθμιση του SAG ο οποιος ειναι απλος κι σχετιζεται με την σωστη ρυθμιση των προβολεων!!!
Κατάρχην σετάρω την αναρτηση στις εργοστασιακες ρυθμισεις παραδοσης της μοτοσυκλετας, μετα κανω τα παρακατω για να ρυθμισω την σωστη δεσμη του προβολεα με εμενα επανω!!


1- βρες ένα κάθετο τοίχο
2- μέτρα 4μ από τον τοίχο ΚΑΙ τράβα μιά γραμμή εκεί (στο έδαφος)
3- βάλε τον μπροστινό τροχό ΠΑΝΩ σ'αυτήν την γραμμή
4- μέτρα το ύψος του προβολέα (στην λάμπα) από το έδαφος (με την μηχανή ευθεία στις ροδες της και κάτω από το κεντρικό σταντ)
5- την μέτρηση του (4) σημείωσε την στον τοίχο μετρώντας από το έδαφος και τράβα μια ευθεία οριζόντια γραμμή
6- βάλε την μηχανή ορθια και κάτω από το κεντρικό σταντ, άναψε τα φώτα στην ΜΙΚΡΗ σκάλα, το πάνω μέρος της δέσμης πρέπει να είναι στο ύψος της γραμμής που έχεις τραβήξει στον τοίχο, ούτε πάνω από αυτήν ούτε κάτω από αυτήν.

Αν έχετε δικό σας χώρο καλό θα είναι τα παραπάνω (γραμμές κ.λ.π) να μην τα σβήσετε ουτως ώστε να τα χρησιμοποιείτε σε περιπτωση π.χ φορτώματος της μοτο ετσι ωστε να βρίσκετε και το σωστό sag!!!

Αφου γινουν τα παραπανω βγαινω για βολτα ΜΟΝΟΣ κανοντας αρκετα κμ σε στενα κι Εθνικη οδο με μικρες και μεγάλες ταχυτητες και παρατηρω την συμπεριφορα της αναρτησης π.χ αν πλεει, αν εχει ασταθεια, πως φρεναρει η μοτο κ.λ.π.! Πανω εκει κανω διορθωσεις στην αναρτηση και οταν το αποτέλεσμα με ικανοποιησει γυρναω στο γκαραζ και ξαναρυθμιζω τα φωτα!!! Τωρα ξερω οτι στην θεση π.χ +15 κλικς απο τερμα μαλακο ειναι η καταλληλη ρυθμιση για το Βαραντερο κι εμενα μονον επανω. αν βαλω συνεπιβατη, καθομαστε και οι δυο επανω στην μοτο και βλεπω την δεσμη των φωτων στον τοιχο και ρυθμιζω αναλογα, το ιδιο κανω οταν εχω βαλιτσες, συνεπιβατη και βαλιτσες κ.λ.π. Oλες τις παραπανω ρυθμισεις τις εχω σημειωσει στο pda μου και στο τηλεφωνο μου κι ετσι ξερω - χωρις να ξαναστηνω την μοτοσυκλετα σε τοιχους κ.λ.π. - σε καθε περιπτωση τι ρυθμισεις χρειαζεται η μοτοσυκλετα ΑΥΤΗ!!!


Τα παραπανω αφορουν την σωστη ρυθμιση της προφορτισης του πισω ελατηριου! Ομως τα σωστα αμορτισερ εχουν και κατι άλλα βιδακια ¨η μονον ενα βιδακι τα οποια αποτελουν την αποσβεση συμπιεσης ¨η και την αποσβεση επαναφορας! Συνηθως οταν υπαρχει μονον ενα βιδακι αφορα την αποσβεση επαναφορας!! Αυτα τα βιδακια δεν εχουν καμια σχεση με το SAG, αφορουν μονον το ποσο αργα / γρηγορα επαναφερεται (αποσβεση επαναφορας) το αμορτισερ στην αρχικη του θεση μετα απο μια λακουβα/σαμαρακι π.χ. ¨το ποσο γρηγορα συμπιεζεται το αμορτισερ (αποσβεση συμπιεσης) οταν συναντα μια λακουβα/σαμαρακι!!

Αλλα αυτα σε άλλο νημα!!!

Last edited by GeorgeP; 03-03-2010 at 11:42.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-03-2010, 11:58
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν αγαπητε συνάδελφε, για να ρυθμιστει ΣΩΣΤΑ η πισω αναρτηση πρέπει πρωτα να ξερουμε ορισμενα πραγματα!!!
Αν ρωτησω τους αναβατες ολων των μοτοσυκλετων λιγοι (το 1% το πολυ) θα μου απαντησουν σωστα στην ερωτηση τι συμβαινει στο αμορτισερ οταν προφορτιζουμε το ελατηριο απο το γνωστο στροφιγγακι!!! Το 99% θα μου απαντησει οτι ''σκληραινει'' το αμορτισερ!!!!! Αν επεκτεινω την ιδια ερωτηση στο ''πως σκληραινει το αμορτισερ'' θα μου απαντησουν (το 99%) ΄΄λογω της συμπιεσης του ελατηριου που συμβαινει απο την προφορτιση του!!!''
Φυσικα αυτο ειναι λαθος!!! Κανενα ελατηριο δεν συμπιεζεται λογω προφορτισης διότι ετσι θα μικρυνε η διαδρομη του αμορτισερ και θα ειχε ολεθρια αποτελεσματα ''κτυπωντας'' σε καθε λακουβα ¨η σαμαρακι!!!!
Τοτε γιατι σκληραινει το αμορτισερ οταν το προφορτιζουμε???? Διότι με την προφορτιση μεταβάλλουμε το υψος του πισω μερους της μοτοσυκλετας ΜΟΝΟΝ!!! και πως γινεται αυτο? Πολυ απλα ως εξης: Το σωμα του αμορτισερ αποτελειται απο δυο τμηματα α)το κυριως σωμα όπου βρισκονται τα λαδια και το αζωτο του και β) το εμβολο! Το (α) ειναι το ακινητο/σταθερο μερος του αμορτισερ και το (β) το κινητο, αυτο που μπαινοβγαινει μεσα στο κυριως σωμα δηλαδη στο (α). Και το ελατηριο? το ελατηριο ειναι εκει για πρωτον και κυριότερο, να επιστρεφει το εμβολο (β) στην αρχικη του θεση το γρηγοροτερο δυνατον και δευτερον οταν καθεται ο αναβατης επανω στην μοτοσυκλετα αυτη να μην ''καθεται'' αφου τα λαδια και το αζωτο του κυριως σωματος (α) απο μονα τους δεν θα μπορουσαν να συγκρατησουν το βαρος αυτου και της μοτοσυκλετας!! σημειωστε εδω οτι ολα τα ελατηρια ειναι ασυμπιεστα! Συμπιεζονται και μικραινει το μηκος τους μονον οταν τα δυό ακρα τους ειναι σταθερα και εφαρμοζεται δυναμη στο ενα ¨η και στα δύο αυτων!! Κρατηστε το αυτο!!!!!!
Τι γινεται λοιπόν οταν εμεις προφορτιζουμε το ελατηριο? Αφου λοιπόν το σωμα του αμορτισερ αποτελειται απο δυο κομματια το ενα σταθερο και το άλλο κινουμενο, το ελατηριο πιανει στο ενα ακρο του στο σταθερο σημειο του σψματος και το άλλο στο κινουμενο!!! Ετσι οταν εμεις προφορτιζουμε το ελατηριο, δηλαδη εφαρμοζουμε δυναμη στο ενα ακρο του η δυναμη αυτη σπρωχνει το ελατηριο (και οχι συμπιεζει) στην αντιθετη κατευθυνση όπου βρισκεται το κινουμενο μερος του αμορτισερ αναγκαζοντας το (το κινουμενο μερος) σε έκταση μεγαλωνοντας το μηκος του αμορτισερ ψηλωνοντας την μοτοσυκλετα!!!!!!!!! Σε ολη αυτην την διαδυκασια το μηκος του ελατηριου παραμενει αναλλοιωτο!!

Αφου τα παραπανω γινανε κατανοητα παμε στο κεφάλαιο ''πως ρυθμιζουμε την πισω αναρτηση ¨η ποτε η πισω αναρτηση ειναι σωστα ρυθμισμενη?΄΄

Η ολη διαδυκασια λεγεται ρυθμιση SAG κι εχει να κανει με το ποσο ψηλο πρέπει να ειναι το πισω μερος της μοτοσυκλετας ουτως ωστε οταν κατσει ο αναβατης (με συνεπιβατη ¨η οχι, με βαλιτσες ¨η οχι, με ολα αυτα μαζι ¨η οχι) επανω σε αυτή (τη μοτοσυκλετα) να ειναι παραλληλη με το οδοστρωμα και οχι π.χ. να καθεται πισω πολυ και το φαναρι να φεγγει τα αστρα ¨η το αντιθετο!!! Αν δεν ειναι παράλληλη (μη σωστο SAG) εχουμε προβληματα ευστάθειας στις ευθείες και τις στροφες και προβληματα στα φρεναρισματα αφου το προστινο (αν το φαναρι κοιταει τα αστρα π.χ.) εχει ελαφρυνει απο την μεταφορα βαρους πισω!! Αν εχουμε προφορτισει πολυ την πισω αναρτηση τοτε η μηχανη μπρουμουτιζει με αποτέλεσμα την μεταφορα βαρους μπροστα αρα ελαφρωμα του πισω τροχου με αποτέλεσμα την κακη ευσταθεια στην ευθεια και τα γλυστριματα στις στροφες και τα φρεναρισματα!!!

Πως ρυθμιζεται αυτο το SAG? Αναλυτικες πληροφορίες θα βρειτε εδω: http://www.4strokes.com/tech/racesag.asp, κι εδω http://www.feelthetrack.com/downloads/Suspension3.pdf

Φυσικα το SAG πρέπει να ρυθμιζεται ξεχωριστα για καθε αναγκη π.χ. αναβατης μονος, αναβατης -συνεπιβατης, αναβατης-βαλιτσες, αναβατης-συνεπιβατης-βαλιτσες κ.λ.π.!!

Εγω εχω βρει εναν δικο μου τρόπο για την σωστη ρυθμιση του SAG ο οποιος ειναι απλος κι σχετιζεται με την σωστη ρυθμιση των προβολεων!!!
Κατάρχην σετάρω την αναρτηση στις εργοστασιακες ρυθμισεις παραδοσης της μοτοσυκλετας, μετα κανω τα παρακατω για να ρυθμισω την σωστη δεσμη του προβολεα με εμενα επανω!!

1- βρες ένα κάθετο τοίχο
2- μέτρα 4μ από τον τοίχο ΚΑΙ τράβα μιά γραμμή εκεί (στο έδαφος)
3- βάλε τον μπροστινό τροχό ΠΑΝΩ σ'αυτήν την γραμμή
4- μέτρα το ύψος του προβολέα (στην λάμπα) από το έδαφος (με την μηχανή ευθεία στις ροδες της και κάτω από το κεντρικό σταντ)
5- την μέτρηση του (4) σημείωσε την στον τοίχο μετρώντας από το έδαφος και τράβα μια ευθεία οριζόντια γραμμή
6- βάλε την μηχανή ορθια και κάτω από το κεντρικό σταντ, άναψε τα φώτα στην ΜΙΚΡΗ σκάλα, το πάνω μέρος της δέσμης πρέπει να είναι στο ύψος της γραμμής που έχεις τραβήξει στον τοίχο, ούτε πάνω από αυτήν ούτε κάτω από αυτήν.

Αν έχετε δικό σας χώρο καλό θα είναι τα παραπάνω (γραμμές κ.λ.π) να μην τα σβήσετε ουτως ώστε να τα χρησιμοποιείτε σε περιπτωση π.χ φορτώματος της μοτο ετσι ωστε να βρίσκετε και το σωστό sag!!!

Αφου γινουν τα παραπανω βγαινω για βολτα ΜΟΝΟΣ κανοντας αρκετα κμ σε στενα κι Εθνικη οδο με μικρες και μεγάλες ταχυτητες και παρατηρω την συμπεριφορα της αναρτησης π.χ αν πλεει, αν εχει ασταθεια, πως φρεναρει η μοτο κ.λ.π.! Πανω εκει κανω διορθωσεις στην αναρτηση και οταν το αποτέλεσμα με ικανοποιησει γυρναω στο γκαραζ και ξαναρυθμιζω τα φωτα!!! Τωρα ξερω οτι στην θεση π.χ +15 κλικς απο τερμα μαλακο ειναι η καταλληλη ρυθμιση για το Βαραντερο κι εμενα μονον επανω. αν βαλω συνεπιβατη, καθομαστε και οι δυο επανω στην μοτο και βλεπω την δεσμη των φωτων στον τοιχο και ρυθμιζω αναλογα, το ιδιο κανω οταν εχω βαλιτσες, συνεπιβατη και βαλιτσες κ.λ.π. Oλες τις παραπανω ρυθμισεις τις εχω σημειωσει στο pda μου και στο τηλεφωνο μου κι ετσι ξερω - χωρις να ξαναστηνω την μοτοσυκλετα σε τοιχους κ.λ.π. - σε καθε περιπτωση τι ρυθμισεις χρειαζεται η μοτοσυκλετα ΑΥΤΗ!!!


Τα παραπανω αφορουν την σωστη ρυθμιση της προφορτισης του πισω ελατηριου! Ομως τα σωστα αμορτισερ εχουν και κατι άλλα βιδακια ¨η μονον ενα βιδακι τα οποια αποτελουν την αποσβεση συμπιεσης ¨η και την αποσβεση επαναφορας! Συνηθως οταν υπαρχει μονον ενα βιδακι αφορα την αποσβεση επαναφορας!! Αυτα τα βιδακια δεν εχουν καμια σχεση με το SAG, αφορουν μονον το ποσο αργα / γρηγορα επαναφερεται (αποσβεση επαναφορας) το αμορτισερ στην αρχικη του θεση μετα απο μια λακουβα/σαμαρακι π.χ. ¨το ποσο γρηγορα συμπιεζεται το αμορτισερ (αποσβεση συμπιεσης) οταν συναντα μια λακουβα/σαμαρακι!!

Αλλα αυτα σε άλλο νημα!!!
Πολύ καλό, ευχαριστούμε
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-03-2010, 13:55
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

άψογη ανάλυση, αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι ???

οι ρυθμίσεις αφορούν στο πίσω και μόνο ???
Το μπροστινό στο 1200 έχει εξίσου κάποιες ρυθμίσεις για να σετάρεις την έκταση του εμβόλου του αμορτισέρ.....
Δεν θα πρέπει να επεμβαίνουμε και εκεί ????
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-03-2010, 13:59
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Γιώργο, κατά εμένα, δεν πρέπει να ``δει`` ο φίλος το σακγ βάη φώτων. Μπορεί να είναι τα φώτα χαμηλωμένα ή ανεβασμένα. Εσύ σίγουρα με την πείρα σου κάπως το έχεις στο μυαλό σου.
Καλύτερα να δει την σελίδα που του έβαλες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-03-2010, 14:42
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
άψογη ανάλυση, αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι ???

οι ρυθμίσεις αφορούν στο πίσω και μόνο ???
Το μπροστινό στο 1200 έχει εξίσου κάποιες ρυθμίσεις για να σετάρεις την έκταση του εμβόλου του αμορτισέρ.....
Δεν θα πρέπει να επεμβαίνουμε και εκεί ????
Το μπροστινο συστημα του 800gs δεν εχει καμια ρυθμιση συμπιεσης και επαναφορας,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ανεβασεις η να κατεβασεις τις μπουκαλες απο τις πλακες (για τη σισφυξη τους ομως χρειαζετε δυναμοκλειδο).Αν καποιος χαμηλωση αρκετα την πισω αναρτηση (Συνηθως λογω χαμηλου υψους του αναβατη)θα χρειαστει να χαμηλωση και τις μπουκαλες εμπρος για να μη χασει την γεωμετρια η μηχανη
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-03-2010, 15:17
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Συμπληρωματικα να αναφερω οτι με την προφορτιση του ελατηριου ΔΕΝ μεταβαλετε το υψος του πισω μερους της μοτοσυκλετας,απλα ''καθετε'' πιο πολυ οταν ανεβαινει πανω στην μοτο ο αναβατης (λογω μικρης προφορτησης του ελατηριου)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-03-2010, 15:18
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως;

Φίλε Γιώργο σ ευχαριστω για την μεθοδο και τα λινκ!Πεφτω με τα μουτρα στην αναγνωση.Επειδη συμφωνα
με το μανιουαλ καθε μεταβολη της προφορτισης χρειαζεται και αντιστοιχη της επαναφορας,όποτε μπορεις
ριξε λιγο φως και σ αυτο.Τελειως μπακαλιστικα υπολογισα μισο κλικ αποσβεσης για καθε 3,5 προφορτισης.
Αν κανω καμμια πατατια διορθωσε με pls.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 25 03-01-2012 22:28
MY F800GS mrdaellis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 17 23-04-2010 09:47
Πως να κρυφτείτε στο γραφείο σε 5″ !! Alext Αστεία Video 7 08-09-2009 17:15
f800gs-f800st Antisocial13 Τεχνικά θέματα διάφορα 29 26-08-2009 13:54
Πως σπάτε τα νεύρα των άλλων σε 3' Alext Χιούμορ 3 29-06-2009 23:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!