GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-11-2010, 20:41
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Είχα και γω μια Αfrica Twin του 04.
Έχω τις εξής εντυπωσεις χαραγμένες στη μνήμη μου :
Εξαιρετική ροπή για τα κυβικά της
Στιβαρότατος σκελετός που άνεχε να ταξιδεύει δικά και τριβά πάνω κάτω την Ελλάδα
Πολύ κακλή δυνατότητα διάσχισης στα βουνά φορτωμένη
Εξαιρετική αξιοπιστία με εξαίρεση τον ανιρθωτή & την αντλία βενζίνης
Έφθειρε τα λάστοιχα ομοι΄πμορφα (σε αντίθεση με την GS που τρώει το μπρος σα μπισκοτάκι)



Αν είχα να πάω μέχρι το Καζακστάν με μηχανάκι θα διάλεγα μια Africa σήμερα.
  • Θα άλλαζα ρουλεμάν στους τροχούς μπρος - πίσω,
  • θα έβαζα ένα σετ αλυσδιγράναζα βαρέως τύπου
  • θάριχνα πίσω μια αντλία κ έναν ανορθωτή
  • μια ντίζα συμπλέκτη
και θάφευγα. Είναι κρίμα που δεν είδαμε ποτέ τη φυσική εξέλιξη της συγκεκριμένης μηχανής. Παρεμπιπτόντως, το πιο κοντινό πράγμα στην φυσική εξέλιξη της Africa που έχω δει είναι η KTM 990 Adventure (η 950 ήταν πολύ πιο hardcore enduro).


Uploaded with ImageShack.us

Last edited by DoctorAbo; 21-11-2010 at 20:54. Λόγος: φωτο
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-11-2010, 21:24
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Εμένα μου λείπει κάθε μέρα.Την είχα 7 χρόνια.Και μου την πήρε ο αντιπρόσωπος 5500 ευρώ.Ενα διαμάντι.Και είναι ακόμη απούλητη.Ποιός θα την αγοράσει εν μέσω κρίσης??Και δεν κατεβάζει την τιμή με τίποτα που με τόσα χρήματα παίρνεις 1000 η ακόμη και κάτι απο τα δικά σας τα μηχανάκια.AFRICA,AFRICA,AFRICA,AFRICA,Κλάψ,κλάψ
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-11-2010, 23:15
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφθειρε τα λάστοιχα ομοιόμορφα (σε αντίθεση με την GS που τρώει το μπρος σα μπισκοτάκι)




Και εγώ νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου. Άσχετο με το θέμα αλλά πώς γίνετε αυτό?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 22-11-2010, 00:13
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου. Άσχετο με το θέμα αλλά πώς γίνετε αυτό?
Μεγαλύτερη κατανομή βάρους εμπρός...
Γι'αυτό και δεν σηκώνεται με τίποτα.....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 22-11-2010, 00:22
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου. Άσχετο με το θέμα αλλά πώς γίνετε αυτό?
Άλλη κατανομή βάρους. Εμπρός και χαμηλά.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-11-2010, 03:30
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Δεν είναι η <κατανομή> του βάρους ,είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται σε όλες τις μότο με εναλλακτικά μπροστινά συστήματα (σε διαφορετικό βαθμό βέβαια η κάθε μια) και οφείλεται στο ότι φορτίζουν ιδιαίτερα τον μπροστινό τροχό . Αυτό ήταν και ένα <πρόβλημα > των ELF και ΤΕΖΙ όπου δύσκολα εκείνη την εποχή άντεχε μπροστινό λάστιχο να βγάλει αγώνα . Αυτό όμως είναι και ένας λόγος της υπέροχης οδικής συμπεριφοράς των GS .!

Υ.Γ1_Και όλων των R ,θυμάμαι φοτο συμφορουμιτη με διαλυμένο μπροστινό λάστιχο σε RT.!
Υ.Γ.2_Εαν σηκώνεται λέει…..αέρας….
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-11-2010, 20:30
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
.
ταξιδιαρα,ομορφη,απροβληματιστη,δεν ελεγε οχι στο χωμα με καποιες υποχωρησεις βεβαια.ειχε τα απαραιτητα που πρεπει να χει μια μηχανη.


η africa λοιπον μου θυμιζει κατι απο τις τοτε εποχες.ισως ο τελευταιος απογονος...της πραγματικης μηχανης.κι αμεσως μετα βαζω ως αντικαταστατη της το ktm 990 adv γιατι πολυ απλα καμια αλλη δεν ειναι αξια για αντικαταστατης του αειθαλες africa twin.
Μηπως εχεις ακουσει για ενα μηχανακι που λεγεται F 800 GS?
ΑΥΤΟ ειναι ο αντικαταστατης του Αφρικα και οχι ο Αυστριακος γιγαντας των πρατηριων και των συνεργειων...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 25-11-2010, 18:12
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εχεις ακουσει για ενα μηχανακι που λεγεται F 800 GS?
ΑΥΤΟ ειναι ο αντικαταστατης του Αφρικα και οχι ο Αυστριακος γιγαντας των πρατηριων και των συνεργειων...
μπα,συγνωμη αλλα η γνωμη μου ειναι διαφορετικη.
οσο για τον γιγαντα των συνεργειων???ας μην το αναλυσουμε γιατι θα φαμε σελιδες παλι...ειδαμε και τις ακριβοτερες τι κανουν ειτε ειναι απο γερμανια πλευρα ειτε απο ιταλια.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 25-11-2010, 19:31
ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ Ο/Η ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Μoto: R1200GS 10.2006
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου. Άσχετο με το θέμα αλλά πώς γίνετε αυτό?
Αντιγράφω από ένα πόστ που αφορά το telelever και εξηγεί γιατί φθείρεται το εμπρός ελαστικό (δεν θυμάμαι που το είχα βρεί..)

TELELEVER

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται κατα κανόνα η ανάρτηση με τηλεσκοπικό πιρούνι. Το μεγάλο μείον αυτού του συστήματος είναι πως δεν διαχωρίζεται η λειτουργία αλλαγής διεύθυνσης με αυτή της ανάρτησης. Παράλληλα - ή σαν συνέπεια - έχουμε "καμπτικές" ροπές που δημιουργούν καταπονήσεις στο λαιμό του πλαισίου όπως επίσης στρεβλώσεις των καλαμιών και βύθιση, κατά το φρενάρισμα, που σαν συνέπεια έχει την αλλαγή της γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας. Βέβαια με την εξέλιξη της τεχνολογίας έχουν λυθεί σε ένα μεγάλο μέρος τα παραπάνω προβλήματα αλλά δεν έχουν εξαλειφθεί εντελώς
Βασική αρχή - και στόχος - του συστήματος Telelever είναι απαλειφθεί αυτό ακριβώς το μειονέκτημα. Έτσι για αυτό τον σκοπό, την διευθυνση την αναλαμβάνει ένα ζευγάρι τηλεσκοπικά καλάμια - σαν τα συμβατικά - μόνο που στο εσωτερικό τους δεν υπάρχουν ελατήρια. Αντί αυτών υπάρχει ένα αμορτισέρ συνδεδεμένο με ένα ψαλίδι σαν των αυτοκινήτων που έχουν αναλάβει την δύσκολη δουλειά της ανάρτησης. Η έδραση αυτού του συστήματος γίνεται πάνω στη κεντρική δοκό του πλαισίου, μεταφέροντας εκεί όλες τις δυνάμεις που αναπτύσσονται. Με αυτόν τον τρόπο καταπονείται ένα τμήμα του πλαισίου με μεγαλύτερη αντοχή από αυτό του λαιμού, ενώ το μήκος των καλαμιών που υπόκειται σε κάμψη μειώνεται σχεδόν στο μισό, με αποτέλεσμα την ελάχιστη παραμόρφωση.
Η BMW έχει επιλέξει το μήκος του ψαλιδιού και τις θέσεις έδρασης του ώστε να μην βυθίζεται ή ανυψώνεται κατα το φρενάρισμα. Με αυτόν το τρόπο η μηχανή, παραμένει ακίνητη - στον κάθετο άξονα ως προς το οδόστρωμα - δηλαδή δεν "μπρουμουτίζει" οπότε δεν αλλάζουν τα γεωμετρικά της χαρακτηριστικά και κατα συνέπεια δεν μειώνεται η σταθερότητα που είχε το σύνολο πριν την επιβράδυνση. Έτσι δεν δημιουργείται πρόβλημα κατευθυντικότητας όπως στα συμβατικά πιρούνια λόγω της υπερφόρτωσης της ανάρτησης.
Όμως όλα έχουν κι ένα "αλλά". Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορούμε να επισημάνουμε δύο. Καταρχήν η δύναμη που ασκεί το αμορτισέρ και πιέζεται ο τροχός στο έδαφος, κατα την πορεία, είναι μεγαλύτερη από ότι με τα κλασικά πιρούνια οπότε κερδίζουμε σε πρόσφυση αλλά αυξάνεται δραματικά η φθορά του εμπρόσθιου ελαστικού. Κατα δεύτερον, στο φρενάρισμα επειδή δεν υπάρχει μεταφορά βάρους εμπρός - λόγω της μη βύθισης - αυξάνεται η ευκολία που μπλοκάρει ο τροχός,το ABS κρίνεται, τουλάχιστο, απαραίτητο!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 25-11-2010, 21:51
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Εγώ έχω αυτήν...Ουδεμία σχέση με "ψευτοεντουράκια", "ψευτοDakarοειδή".
Αλλάζεις λάστιχα και τρέχεις άνετα αγώνα τύπου trail-ride ή Rally. Η ποιότητα κατασκευής της Honda σε κρεσέντο.Μετρήστε:1)πολλαπλασιαστές ενσωματωμένοι στα μπουζοκαλώδια εν έτει 1988, 2)όλες οι ηλεκτρικές επαφές αδιαβροχοποιημένες, 3)εναλλακτικότητα στη διαχείριση καυσίμου, δουλεύει και με τρόμπα ηλεκτρική και με υποπίεσης, 4)η πλεξούδα είναι ορατή και προσιτή από παντού, 5)πολυρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση, 6)ισχυρότατα φώτα, 7)σχαρούκλα που μεταφέρει τα πάντα χωρίς πρόβλημα.
Επιπλέον: ροπάκλα, κιβώτιο βούτυρο, προοδευτικά φρένα.Στα μείον η κακή ψύξη του ανορθωτή και η εξάτμιση που σαπίζει εύκολα (και πολύ δύσκολο να βρεθεί καινούργια όπως και οι λαιμοί-είναι ανοδιωμένοι...).
Attached Images
File Type: jpg Africana with extras-1.JPG (57.4 KB, 32 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ 3 AFRICA TWIN CLUB B.ΕΛΛΑΔΟΣ paschalis Χωμάτινες εξορμήσεις 38 24-05-2012 23:23
Για Africa... Africaptan Ζήτηση 20 13-01-2011 10:12
Πως θα ήταν μια Africa Twin 1200; S.T Άλλες εταιρίες 22 22-07-2010 07:06
Honda africa twin η Bmw gs650 funduro taksidiotis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 16 09-04-2010 18:06
Ζητείται AFRICA TWIN XRV 750 '92-'95 frits Ζήτηση 19 24-01-2010 23:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!