GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 26-11-2013, 14:39
bms Ο/Η bms βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κρητη
Μoto: f 650 gs (twin)
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Μπραβο για την δουλεια που κανεις!!
Το σκεφτομαι και εγω βρε λες?
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 26-11-2013, 14:46
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Παιδιά το κόστος που έχω βάλει είναι το απολύτως μικρότερο.

Η εργασία σε δυναμόμετρο γίνεται μία φορά στο πρώτο μοντέλο που έρχεται.
Κατόπιν η δουλειά είναι συγκεκριμένη και λίγο αλλάζουν οι παραμέτροι αν έχει εξάτμιση ή άλλα after εξαρτήματα το μηχανάκι.

Δε κάνω δυναμομέτρηση σε κάθε μηχανάκι και άλλα περιττά που επιβαρύνουν. Αλλιώς θα χρειαζόμουν εξοπλισμούς αξίας 20.000 ευρώ και φυσικά θα χρέωνα το κόστος στους φίλους που έρχονται. Άλλωστε προγραμματιστής computer είμαι κ όχι μηχανικός ή συνεργείο, έχω άδεια από τη διεύθυνση εμπορίου για προγραμματισμό ηλεκτρονικών συστημάτων οχημάτων, τίποτα παραπέρα. Δε μπορώ να βάλω δυναμόμετρα στο μαγαζί, δε μπορώ να δεχτώ μοτοσυκλέτα εντός για μηχανολογική εργασία, δεν είμαι συνεργείο, απλά πράγματα.

Όταν προκύπτουν ανάγκες μηχανολογικές και μη, συνεργάζομαι όσο χρειάζεται με φίλους που έχουν συνεργεία, δυναμόμετρα, ξεκλειδώματα immo κλπ., τελευταία και με αντιπροσωπείες, για αυτό το κόστος το έχω σε χαμηλά επίπεδα. Επιπλέον εγγυούμαι με γραπτή βεβαίωση για την ορθότητα των μεταβολών στους χάρτες, γράφω αναλυτικά το τι κάνω.

Το μόνο που με ενδιαφέρει τελευταία είναι να αποσβέσω εξοπλισμό και αφορά κυρίως το ξεκλείδωμα των immo, που πήρα τον τελευταίο μήνα για να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της εργασίας και να μην αξαρτώμαι από φίλο που προτύτερα μου έκανε αυτήν την εργασία και καθυστερούσα τις παραδόσεις.

Πλέον έχω ολοκληρωμένο λογισμικό και harware με το χαμηλότερο δυνατό κόστος, μετά από άπειρες ώρες εργασίας και μελέτης κλπ. ωστόσο η τιμή που βαλαμε για τους φίλους του forum είναι από την αρχή η ίδια και εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει στους 2-3 οίκους που ασχολούνται με το tuning moto στην ελλάδα και έφαγα κράξιμο και για αυτό ακόμα από συνεργάτες που χρεώνουν ανάλογα με την επένδυση που έκαναν.

Να ενημερώσω ότι ένα πλήρες πρόγραμμα με δυναμομέτρηση και fine tuning ή data logging σε μία μοτοσυκλέτα στοιχίζει πάνω από 440 ευρώ.

Προσωπικά χρεώνω πολύ λιγότερα και αναλόγως με το πόσο θα με παιδέψει ο φίλος μετά με το fine tuning και τυχόν άλλες απαιτήσεις.

ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ με κατέβασμα χιλιομέτρων κ άλλα ξεκλειδώματα, με παράλληλους εγκεφάλους, με μηχανολογικά φτιαξίματα, πειράματα κλπ. ενημερώνω για να μη στέλνουν pm φίλοι που ρωτούν.


H επαναχαρτογράφηση έχει αξία στα μοντέλα μέχρι του 2010-11, από εκεί και πέρα η BMW τα διόρθωσε σημαντικά και πολύ λίγο παίρνουν πάνω.

Έχω πολύ καλή εμπειρία πλέον και μπορώ να κάνω οτιδήποτε στους χάρτες των ECU των R1100-150-1200GS-R-RT-C και F650-800GS twin, S1000-1100R-RR-1200R κλπ. Έχω δουλέψει πάρα πολύ τα BMW, σε συνεργασία με φίλους εθελοντές που εμπιστεύτηκαν τις μοτό τους, τους οποίους και ευχαριστώ άλλη μία φορά (ΣωκράτηςΖ, Πετρος1200, ΕVO) κ άλλους φίλους που ήρθαν στο μαγαζί και παιδευτήκαμε.

Για τους φίλους από Αθήνα που θέλουν κάι παραπάνω, δυναμομετρησεις, fine tuning, data logging και άλλες εργασίες σε ECU, καθώς και άλλα μοντέλα εκτός BMW μπορώ να τους συστήσω με pm έναν υπεύθυνο φίλο και δάσκαλο από τον Πειραιά, δε μπορώ όμως να καθορίσω τις τιμές που παίρνει ο άνθρωπος γιατί έχει κάνει μεγάλες επενδύσεις στον τομέα αυτό..

Για περισσότερες πληροφορίες στο θέμα όποιος φίλος θέλει μπορώ να του απαντήσω με pm.

Ευχαριστώ για την στήριξη .

Last edited by JohnGS1100; 26-11-2013 at 15:21.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 26-11-2013, 15:30
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους θέλουν να διαβάσουν περισσότερα για το tuning ECU των BMW moto, μπορούν να ανατρέξουν σε πρόσφατα νήματα που ανατύχθηκαν, λίγο πολύ αυτά αφορούν όλους τους κινητήρες..

Να σημειώσω ότι για τους κινητήρες της BMW moto, από το 2003-2010, οι ρυθμίσεις για τα μίγματα ειναι συντηρητικές και για βενζίνη κατώτερη των 91 enron, εξ' ού και η θεαματική βελτίωση μετά τον επαναπρογραμματισμό των ECU τους στα σωστά μίγμτα και αβανς που μπορεί να αποδώσει ανάλογα με τα φορτία, τις κλιματολογικές συνθήκες και τις συμπιέσεις που έχουν.

Στα πρόσφατα μοντέλα της από το 2014, έχει τοποθετήσει διακόπτη αλλαγης χαρτογράφησης με αλλαγές για spor-eco οδήγηση, για 91-98 οκτάνια κλπ, όπως έκανε ο ανταγωνισμός (KTM, γιαπωνέζικα κλπ.) εδώ και χρόνια.

Λοιπόν τα νήματα είναι :
Από εδώ ,
εδώ
και εδώ.



Edit : ..να συμπληρώσω ότι το επίπεδο της συζήτησης παρόλο που το GS forum είναι πλατύ forum συζητήσεων δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχες που γίνονται σε ξένα forum ακόμα και από αυτά που ασχολούνται μόνο με το tuning και τις ecu.




Εδώ κάποιες γενικές αρχές για το τι γίνεται στους επαναπρογραμματισμούς, για να μπούμε στο θέμα με γενικές γνώσεις :
Δεξιά γράφει οτι είναι μοντέλο R1200RT.. Είναι για το F800GS αυτη η χαρτογράφηση?? Και αν ναι, απ'οτι βλέπω φτάνει τα 105 Hp ??? OMG!!!

Last edited by anavarakos; 26-11-2013 at 15:31.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 26-11-2013, 19:33
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Για 1200 rt είναι. Για το f800 έχει πιο πίσω, περίπου 92 άλογα στη ρόδα.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 26-11-2013, 19:38
figalos Ο/Η figalos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: γαλατσι
Μoto: υποψηφιος F800GS
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεξιά γράφει οτι είναι μοντέλο R1200RT.. Είναι για το F800GS αυτη η χαρτογράφηση?? Και αν ναι, απ'οτι βλέπω φτάνει τα 105 Hp ??? OMG!!!
λιγη σημασια εχει παντως προστα σε αυτα που παιρνεις!!
εχω θελω να μαθω αν ισχυει κατι τετοιο και για τα μοντελα f800gs 2012-2013

Last edited by figalos; 26-11-2013 at 19:51.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 26-11-2013, 19:46
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για 1200 rt είναι. Για το f800 έχει πιο πίσω, περίπου 92 άλογα στη ρόδα.
Αν στη ρόδα είναι 92, στο μοτέρ πόσα Hp βγάζει ??
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 26-11-2013, 20:04
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από figalos Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγη σημασια εχει παντως προστα σε αυτα που παιρνεις!!
εχω θελω να μαθω αν ισχυει κατι τετοιο και για τα μοντελα f800gs 2012-2013

Απ' όσο ξέρω τα boxer τα διόρθωσαν μετά το 2011. Βάλαν διπλούς εκκεντροφόρους, κλαπέτο στην εξάτμιση και τα πήγαν 100 πραγματικά άλογα ρόδα από 88-92 που είχαν τα προηγουμενα 1200 άρια.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 26-11-2013, 20:38
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στη ρόδα είναι 92, στο μοτέρ πόσα Hp βγάζει ??
Στο "μαμα" 800αρι μου(2010 μοντελο)σε δυναμομετρηση σε μηχανημα Fuchs εδωσε πραγματικη ιπποδυναμη στροφαλο 84.5hp/8196σαλ και τροχο 77.4hp/8196σαλ.Με τη ροπη αντιστοιχα να ειναι 8.2kg/5627σαλ στο στροφαλο και 7.5kg/5627σαλ τροχο...
Δες διαγραμμα...


οπότε υπολογιζω προχειρα αν δινει το προγραμμα τού Γιαννη 92ps/τροχο να φτανει στροφαλο +-103hp... ας μας διαφωτισει ο Γιαννης καλυτερα..
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 26-11-2013, 20:53
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Μόλις φτιάξουμε το δικό σου, θα ήθελα να ξαναπάς στο ίδιο δυναμόμετρο που το μέτρησες μαμά και να ποστάρεις τη δυναμομέτρηση..
Δε πρέπει να πεις τίποτα για πρόγραμμα όμως στον μηχανικό σου μέχρι να σου δώσει τα αποτελέσματα..

Last edited by JohnGS1100; 26-11-2013 at 20:54.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 26-11-2013, 21:01
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις φτιάξουμε το δικό σου, θα ήθελα να ξαναπάς στο ίδιο δυναμόμετρο που το μέτρησες μαμά και να ποστάρεις τη δυναμομέτρηση..
Δε πρέπει να πεις τίποτα για πρόγραμμα όμως στον μηχανικό σου μέχρι να σου δώσει τα αποτελέσματα..
Το κραταω και θα...επανελθω
Θελουμε και φωτο απο τη φατσα τού μηχανικου;
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!