GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > GS Forum - Road & Enduro Training

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 30-04-2009, 15:23
fire red! Ο/Η fire red! βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: πατρα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Μπράβο Γιάννη..!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 11-05-2009, 23:08
manro Ο/Η manro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

ευχαριστούμε Γιάννη. Πολύ καλό !!!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-05-2009, 16:08
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Γιάννη τις ευλογίες ,

Σε πρόσφατο post σχολίαζα τους έλληνες αναβάτες ως προς τον εξοπλισμό τους.

Θα σε παρακαλέσω να με ενημερώσεις τι προβλέπει η Γερμανική Νομοθεσία
για τον εξοπλισμό του αναβάτη.

Πέραν του κράτους προβλέπει πχ υποχρεωτικά στολή στους αυτοκινητόδρομους ???

Ευχαριστώ

Μακ
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-05-2009, 19:32
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη τις ευλογίες ,

Σε πρόσφατο post σχολίαζα τους έλληνες αναβάτες ως προς τον εξοπλισμό τους.

Θα σε παρακαλέσω να με ενημερώσεις τι προβλέπει η Γερμανική Νομοθεσία
για τον εξοπλισμό του αναβάτη.

Πέραν του κράτους προβλέπει πχ υποχρεωτικά στολή στους αυτοκινητόδρομους ???

Ευχαριστώ

Μακ
...φιλε μου διαβασα το ποστακι σου και σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου!

...αλλα ενω πιστευω οτι θα περιμενες να σου πω οτι η Γερμανικη νομοθεσια ως συνηθως θα εχει 200 νομους και 500 παραγραφους ως προς τα πρεπει και τις ενδυματολογικες υποχρεωσεις του αναβατη μοτοσυκλετας ...μαλλον θα σε απογοητευσω γιατι εκτος του υποχρεωτικου κρανους ....δεν προβλεπει τιποτα απολυτως !

....το φαινομενο οτι ο καθε Γερμανος μοτοσυκλετιστης βγαινει με τη μηχανη του ντυμενος τουμπανο ....νοώντας τη μειονεκτικη θεση που βρισκεται απο πλευρας ασφαλειας απεναντι στα τετρατροχα οχηματα μεταφορας και προστατευμενος ευσυνείδητα απ ενα ενδεχομενο ατύχημα.... εχει να κανει καθαρα με τη ατομικη του συνείδηση και την ορθή παιδεία που εχει διδαχθεί απ τα νηπιακα του χρονια!

... το εχει διδαχθει !... και το εχει εμπεδωσει!...δεν τον υποχρεωνει ο νομος!

...και το ακομα πιο αστειο/παραδοξο ειναι οτι το πρόστιμο για το κρανος ειναι μολις 15 ευρω και ειμαι 13 χρονια και δεν εχω δει ξεκρανωτο μοτοσυκλετιστη ουτε σε φωτογραφια!

...κανε μια αντιπαραθεση με τα 350 ευρωπουλα που καλουμαστε να πληρωσουμε στην Ελλαδα και το 50% ξεκρανωτους ... και βγαλε τα συμπερασματα σου!



...παντως οπως εχω ξαναναναφερει και παλιοτερα σε παρομοια συζητηση εχω καταλαβει ...ακομα και απ τις συζητησεις που κανουμε μεσα στα μοτο-φορουμ...οτι ειμαστε σε καλο δρομο και κοντρα στα λεγόμενα που θελουν εναν Ελληνα αναβατη ανεύθυνο και κουτο ...εγω παρατηρω μια μεγαλη ευαισθησια στο θεμα παθητικη ασφαλεια και βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες κατανοουν την αναγκη της προστατευτικης ενδυμασιας !


... πριν 15 χρονια δεν ξεραμε τι θα πει κρανος ...και σημερα βλεπω μεσα απ τις φωτογραφιες που παραθετετε κατα καιρους σε καθε συναντηση σας οτι σχεδον ολοι ειναι αναλογα προστατευμενοι!


(... θα παραθεσω το ποστακι μου και στο δικο σου θεμα για να συνεχιστει και εκει η συζητηση !)


....αν δεν βαριεσαι διαβασε και ....εδω! παλιοτερες μου υπαρξιακές ανησυχίες, σε μια αλλη παρεα, επι του θεματος!

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 15-05-2009 at 19:35.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-05-2009, 20:05
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...και το ακομα πιο αστειο/παραδοξο ειναι οτι το πρόστιμο για το κρανος ειναι μολις 15 ευρω και ειμαι 13 χρονια και δεν εχω δει ξεκρανωτο μοτοσυκλετιστη ουτε σε φωτογραφια!


...κανε μια αντιπαραθεση με τα 350 ευρωπουλα που καλουμαστε να πληρωσουμε στην Ελλαδα και το 50% ξεκρανωτους ... και βγαλε τα συμπερασματα σου!

Reply With Quote
  #26  
Παλιό 16-05-2009, 00:49
nikosf800 Ο/Η nikosf800 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...φιλε μου διαβασα το ποστακι σου και σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου!

...αλλα ενω πιστευω οτι θα περιμενες να σου πω οτι η Γερμανικη νομοθεσια ως συνηθως θα εχει 200 νομους και 500 παραγραφους ως προς τα πρεπει και τις ενδυματολογικες υποχρεωσεις του αναβατη μοτοσυκλετας ...μαλλον θα σε απογοητευσω γιατι εκτος του υποχρεωτικου κρανους ....δεν προβλεπει τιποτα απολυτως !

....το φαινομενο οτι ο καθε Γερμανος μοτοσυκλετιστης βγαινει με τη μηχανη του ντυμενος τουμπανο ....νοώντας τη μειονεκτικη θεση που βρισκεται απο πλευρας ασφαλειας απεναντι στα τετρατροχα οχηματα μεταφορας και προστατευμενος ευσυνείδητα απ ενα ενδεχομενο ατύχημα.... εχει να κανει καθαρα με τη ατομικη του συνείδηση και την ορθή παιδεία που εχει διδαχθεί απ τα νηπιακα του χρονια!

... το εχει διδαχθει !... και το εχει εμπεδωσει!...δεν τον υποχρεωνει ο νομος!

...και το ακομα πιο αστειο/παραδοξο ειναι οτι το πρόστιμο για το κρανος ειναι μολις 15 ευρω και ειμαι 13 χρονια και δεν εχω δει ξεκρανωτο μοτοσυκλετιστη ουτε σε φωτογραφια!

...κανε μια αντιπαραθεση με τα 350 ευρωπουλα που καλουμαστε να πληρωσουμε στην Ελλαδα και το 50% ξεκρανωτους ... και βγαλε τα συμπερασματα σου!



...παντως οπως εχω ξαναναναφερει και παλιοτερα σε παρομοια συζητηση εχω καταλαβει ...ακομα και απ τις συζητησεις που κανουμε μεσα στα μοτο-φορουμ...οτι ειμαστε σε καλο δρομο και κοντρα στα λεγόμενα που θελουν εναν Ελληνα αναβατη ανεύθυνο και κουτο ...εγω παρατηρω μια μεγαλη ευαισθησια στο θεμα παθητικη ασφαλεια και βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες κατανοουν την αναγκη της προστατευτικης ενδυμασιας !


... πριν 15 χρονια δεν ξεραμε τι θα πει κρανος ...και σημερα βλεπω μεσα απ τις φωτογραφιες που παραθετετε κατα καιρους σε καθε συναντηση σας οτι σχεδον ολοι ειναι αναλογα προστατευμενοι!


(... θα παραθεσω το ποστακι μου και στο δικο σου θεμα για να συνεχιστει και εκει η συζητηση !)


....αν δεν βαριεσαι διαβασε και ....εδω! παλιοτερες μου υπαρξιακές ανησυχίες, σε μια αλλη παρεα, επι του θεματος!

Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-05-2009, 20:25
gs1150 Ο/Η gs1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: gs1150
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...φιλε μου διαβασα το ποστακι σου και σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου!

...αλλα ενω πιστευω οτι θα περιμενες να σου πω οτι η Γερμανικη νομοθεσια ως συνηθως θα εχει 200 νομους και 500 παραγραφους ως προς τα πρεπει και τις ενδυματολογικες υποχρεωσεις του αναβατη μοτοσυκλετας ...μαλλον θα σε απογοητευσω γιατι εκτος του υποχρεωτικου κρανους ....δεν προβλεπει τιποτα απολυτως !

....το φαινομενο οτι ο καθε Γερμανος μοτοσυκλετιστης βγαινει με τη μηχανη του ντυμενος τουμπανο ....νοώντας τη μειονεκτικη θεση που βρισκεται απο πλευρας ασφαλειας απεναντι στα τετρατροχα οχηματα μεταφορας και προστατευμενος ευσυνείδητα απ ενα ενδεχομενο ατύχημα.... εχει να κανει καθαρα με τη ατομικη του συνείδηση και την ορθή παιδεία που εχει διδαχθεί απ τα νηπιακα του χρονια!

... το εχει διδαχθει !... και το εχει εμπεδωσει!...δεν τον υποχρεωνει ο νομος!

...και το ακομα πιο αστειο/παραδοξο ειναι οτι το πρόστιμο για το κρανος ειναι μολις 15 ευρω και ειμαι 13 χρονια και δεν εχω δει ξεκρανωτο μοτοσυκλετιστη ουτε σε φωτογραφια!

...κανε μια αντιπαραθεση με τα 350 ευρωπουλα που καλουμαστε να πληρωσουμε στην Ελλαδα και το 50% ξεκρανωτους ... και βγαλε τα συμπερασματα σου!



...παντως οπως εχω ξαναναναφερει και παλιοτερα σε παρομοια συζητηση εχω καταλαβει ...ακομα και απ τις συζητησεις που κανουμε μεσα στα μοτο-φορουμ...οτι ειμαστε σε καλο δρομο και κοντρα στα λεγόμενα που θελουν εναν Ελληνα αναβατη ανεύθυνο και κουτο ...εγω παρατηρω μια μεγαλη ευαισθησια στο θεμα παθητικη ασφαλεια και βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες κατανοουν την αναγκη της προστατευτικης ενδυμασιας !


... πριν 15 χρονια δεν ξεραμε τι θα πει κρανος ...και σημερα βλεπω μεσα απ τις φωτογραφιες που παραθετετε κατα καιρους σε καθε συναντηση σας οτι σχεδον ολοι ειναι αναλογα προστατευμενοι!


(... θα παραθεσω το ποστακι μου και στο δικο σου θεμα για να συνεχιστει και εκει η συζητηση !)


....αν δεν βαριεσαι διαβασε και ....εδω! παλιοτερες μου υπαρξιακές ανησυχίες, σε μια αλλη παρεα, επι του θεματος!

ευχαριστούμε Γιάννη !!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 30-04-2010, 17:09
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

... λοιπον παίδες Ελληνων ...περασε κιολας ενας χρονος ...και για να μην σηκώνω νεο θεματακι ...συνεχιζω εδω που σταματησα πέρσι!







... το σχολειο αυτη τη φορα ονομαζοταν "ADAC Kurventraining I" . Ηταν το πρωτο μερος απο μια σειρα 3ων 4ωρων μαθηματων και ειχε να κανει καθαρα με θεωρια και πραξη πανω σε διαφορετικες τεχνικες στριψιματος σε 2 τροχους! Ο χωρος που ελαβε χωρα ηταν παλι στο Grevenbroich αυτη τη Δευτερα το απογευμα στις 26/04/10 ...αλλα αυτη τη φορα ηταν παρων στη "ξεκουλαδοσύναξη" ολο το υπερβορειο παρεακι!(Sieche,Takoboy και εγω!) ...ειμασταν παλι συνολικα 10 νοματαίοι, ο καιρος για μεγαλη μας τυχη ηταν σύμμαχος, τα λαστιχακια μας φρεσκοαλλαγμενα, η ορεξη, μετα απο ενα τοσο βαρυ χειμωνα, τεραστιααα!....και οι 2 δασκαλοι, πρωην επαγγελματιες οδηγοι, υπομονετικότατοι !







... ειχα παρει οπως παντα μαζι μου φωτογραφικη και το σετακι εγγραφης στη μοτο αλλα οτι και να γραψεις ..οτι και να δείξεις φαινεται και ακουγετε φτωχο μπροστα στο πραγματικο συναισθημα που σου δινει μια τετοια ολιγοωρη αλλα δυνατη εμπειρία! ...δεν γνωριζω τι αντιστοιχο υπαρχει στην Ελλαδα και πως ονομαζεται αλλα προτεινω σε ολους να δοκιμασουνε ....ακομα και τους εμπειροτερους!... σου δινετε η ευκαιρια να ακουσεις 2 πραγματακια απο ανθρωπους που σιγουρα γνωριζουν σωστα το αντικειμενο και βαζεις σωματικα και ψυχολογικα τον εαυτο σου στη διαδικασια να πιεσεις την μοτοσυκλετα στα ακρα γνωριζοντας την καλυτερα!...ή μαλλον γνωριζοντας την επιτελους! Ειναι οι ασφαλτο που σου δινει την σιγουρια?...η αισθηση να βλεπεις την εξοδο της στροφης ξεροντας οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ρθει καποιο οχημα απ την αντιθετη κατευθηνση?... το πλατος της στροφης που σου επιτρεπει να διορθωσεις ακομα και το πιο άτσαλο σου λαθος?.... η φαση του να μιλας συνεχεια με "συναρρωστους" για τιποτα αλλο παρα απ το αγαπημενο σου χομπυ?...δεν ξερω?...παντως εισαι για 4 ωρες σε τρελη υπερενταση, φοβος και ακραια αυτοπεποίθηση αλλαζουν συνεχεια θεση κατω απ το δερμα σου και οταν βραδιασει και τελειωσει νιωθεις τοσο κουρασμενος και ταυτοχρονα ικανοποιημένος που ενω εισαι λιωμας σωματικα η φατσα σου λαμπει σαν γυφτικο σκεπαρνι!










...τελος παντων !...χαιρετω τους Τακης και Κωστας που γουσταραμε αυτη τη εμπειρια μαζι!...και παραθετω μερικες στιγμες απ τη "κουλαδοσυναξη" καθως και ενα κλιπακι που κόψω/έραψα απ τo ομορφο αυτο απογευμα!

...παμε για αλλαααα! ... η σαιζον ξεκίνησε καλα!







..........

...οι συνοπτικες φωτο ειναι ...εδω! και ενα χαρακτηρηστικο clipακι , για οσους δεν βαριουνται, απ τη κουλαδοσύναξη με 2-3 απρόοπτα

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 12-04-2013 at 16:34.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 30-04-2010, 21:20
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Ρε Γιάννη, με τον πόνο μας παίζεις τώρα;Βαλτός είσαι;Οι γυναίκες σου καλά;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 01-05-2010, 00:51
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Γεια σου Γιαννιο....Ποσο το μαλλι?

Ευχαριστω!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδική Βοήθεια ADAC. Arkas Απαραίτητα έγγραφα 266 23-07-2013 23:25
Κάτω απ' την πινέζα του χάρτη της Ευρώπης gemara Καλώς ήλθατε 29 15-04-2009 20:37
Μια απ' τις καλύτερες απάτες του E-Banking !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 09-03-2009 22:11
Επικίνδυνη η σκόνη από τη Σαχάρα που «σκεπάζει» τη χώρα Arkas Περιβάλλον 1 09-03-2009 15:56
Η BMW Motorrad Motorsport αναγγέλλει τη σύνθεση της εργοστασιακής ομάδας Εnduro για τ wet & dirty Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 19-02-2009 02:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!