GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-10-2013, 14:07
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Παρακαλώ βοήθεια....
Πήγα να βγάλω βόλτα την κυρία (1200gs 2005)....
Έκανε τα check της και την έβαλα μπροστά....
Λειτουργούσε σα ρολόι για μια ακόμη φορά......
Μόλις έκανα τα πρώτα 100 μέτρα άναψε ενα κόκκινο τρίγωνο στο καντράν και με έλουσε ιδρώτας....
Απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα εμφανίζεται όταν πάτησω δυνατά το μπροστινό φρένο....
Δηλαδή όταν λειτουργεί η μηχανή ενώ παίζω σιγά το μπροστινό φρένο ακούγεται το sevro και είναι όλα κανονικά ενώ αν το πάτησω λίγο πιο δυνατά ανάβει η κόκκινη ένδειξη....
Σημειώνω ότι το abs λειτουργεί κανονικά...
Παίζει λέτε τίποτα με τα υγρά των φρενών;;;;
Απο τι να πάσχω,;;;;;;
Και επιπλέον μέχρι την Τρίτη που θα την πάω στο Συνεργειο την κουνάω η όχι;;;
Ευχαριστώ....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-10-2013, 14:12
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Στην οθόνη δεν γράφει κάποιο μήνυμα;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-10-2013, 14:12
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Όχι απολύτως τίποτα....
Μόνο το κόκκινο τρίγωνο....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-10-2013, 14:20
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Περίεργο, διότι συνήθως το κόκκινο τρίγωνο συνοδεύεται και από άλλη λυχνία ή μήνυμα.
Εν προκεμένω, αν ήταν θέμα ABS θα αναβόσβηνε και η ένδειξη ABS.
Ίσως να είναι κάτι άλλο...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-10-2013, 14:23
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Και εγω αυτο πιστεύω για το abs....
Αν ειναι κατι που σχετίζεται με τα υγρά των φρενών δηλαδη είτε χαμηλή στάθμη είτε κατι αλλο τι ένδειξη θα έδειχνε;
Ξέρει καποιος;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-10-2013, 15:19
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Από τακακια μπρος ή πίσω πως εισαι;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-10-2013, 15:22
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Τα άλλαξα πριν 6 μήνες περιπου και απο τοτε εχω κανει κοντα στις 7000 χιλιόμετρα....
Αρα δεν πιστεύω να ειναι για αλλαγή....
Χωρις να τα εχω δει πρόσφατα ομως....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-10-2013, 18:52
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

οπως εχω ξανααναφερει και παλιοτερα φιλε μου ...εχω παθει και εγω κατι παραπλήσιο...αλλα σε εμενα δεν αναβε οταν πατουσα δυνατοτερα το μπροστινο ...αλλα στη δικη μου περιπτωση το τριγωνακι εμφανιζοταν , οταν το κουραζα τοσο πολυ με δυνατα φρεναρισματα μεχρι που τελικα εμενε απο μπαταρια ...εννοω λειτουργουσε κανονικα μεχρι που καποια φαση απο αδυναμια της μπαταριας να δωσει ενεργια στο σερβο , ...αναβε το τριγωνακι που λες !

....μπορει να ειναι πολλες οι αιτιες φιλε μου!...σε εμενα νομιζω οτι ηταν η μπαταρια ...καθοτι αλλαξα με φρεσκια και ολα καλα! .... γραφω "νομιζω" καθοτι η αληθεια ειναι οτι την επομενη εβδομαδα αλλαξα και υγρα φρενων με αποτελεσμα να μην ειμαι εντελως σιγουρος απο τι διορθωθηκε! απ την αλλη ομως σκεφτομαι γιατι να ειχαν παλιωσει τα υγρα στη δικη μου περιπτωση απ την στιγμη που τα αλλαζω σχεδον καθε χρόνο.

Πάντως τα υγρα φρενων θα μπορουσε κάλλιστα να ειναι ενας λόγος για μια τέτοια συμπεριφορά! ...το εχουν παθει πολλοι ... υγρασια στο κύκλωμα απο την παλαιοτητα των υγρων ...ελαστκη αισθηση και λαθος ένδειξη στον εγκέφαλο , με αποτελεσμα να πεταει ένδειξη σφάλματος με το τριγωνακι για την δικια σου ασφαλεια!

...εχω ακουσει ανθρωπους να τους βγαζει αυτη την ενδειξη γιατι σε μικρο πεσιμο σε χωματινη διαδρομη ...στραβωσε εντελως ελαφρια η μπροστα βασούλα που φωλιαζει ο αισθητηρας του abs ... εννοω την μικρη βαση που ειναι κολλημενη στο αριστερο κατω ακρο του αριστερου μπροστα καλαμιου!


αλλες φορες βγαινει απλα γιατι καποιος απ τους αισθητηρες του ABS εχει μαζεψει απλα λιγη παραπανω βρωμια!

..σε αλλες περιπτωσεις εχει ξεριθμιστει η μανετα του φρενου και βρισκει ή εμποδιζεται απο κατι !


...βασικα μην καρατα την ψυχραιμια σου ...αν οχι ολοι ..οι περισσοτεροι εχουμε περασει κατι παρομοιο και στο τελος βγαλαμε ακρη!....ευχομαι να εχεις καλα νεα απ τον μαστορα ...θα παρακολουθω το θεμα σου ..και οτι μαθω ή μπορω να βοηθησω θα σου γραψω!


παντα ορθιος φιλε!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-10-2013, 19:04
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....
Τώρα που σιγά σιγά ηρεμώ και διαβάζοντας αντίστοιχες εμπειρίες προσπαθώ να βγάλω άκρη έχω να προσθέσω τα εξής:
Καταρχήν άλλαξα μπαταρία τον Αύγουστο...
Μετά την αλλαγή συνειδητοποίησα ότι κολλούσε λίγο παραπάνω το sevro...
Ενώ δηλαδή άφηνα τη μανετα αυτό συνέχιζε για λίγο ακομα να σφυρίζει...
Άλλαξα τον διακόπτη (βαλβίδα) sevro παρότι φίλος μηχανικός μου είπε ότι απλά χρειάζεται ρύθμιση.
Στη συνέχεια και με καινούριο διακόπτη το πρόβλημα συνεχίστηκε και το ξαναπήγε στο Συνεργειο όπου μου είπε ότι "έβαλε μια μικρή βίδα" και το σταθεροποίησε....
Μετά είναι αλήθεια ότι σταμάτησε η παράταση του sevro αλλα ίσως στο δυνατότερο πάτημα της Μανέτας ο εγκέφαλος να αναγνωρίζει κάτι λάθος και να προειδοποιεί....
Αυτό συμπεραίνω εγω μιας και η λειτουργία των φρενών και του abs συνεχίζει κανονικά.
Εννοείται ότι Τρίτη πρωί επισκέπτομαι εξουσιοδοτημένο....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-10-2013, 19:22
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Κόκκινο τρίγωνο στο καντράν???????

περιμενε ...δηλαδη ενω αναβει το κοκκινο τριγωνακι ... συνεχιζεις να χεις κανονικη λειτουργια του σερβο ...εννοω ακουγεται σε καθε φρεναρισμα ...καθως επισης το μηχανακι φρεναρει κανονικα χωρις να βαζεις υπερβολικη δυναμη στη μανετα και τελος ...εχει δοκιμασει να φρεναρεις με δυναμη και βλεπεις οτι ενω αναβει το τριγωνακι ... το ABS επεμβαινει κανονικα και φρεναρει με την βοηθεια του?


τοτε παμε εντελως αλλου .... ισως ειναι απλα καποιο λαθος (fehler) που διαβαζει ή διαβασε ο εγκεφαλος και απλα θελει να το διαβασεις στον εγκεφαλο της μαμας BMW για να καταλαβεις απο που προερχεται!
...παρολοαυτα εγω μεχρι να ημουν εντελως σιγουρος απο που προερχετε ... λειτουργει ή οχι το ABS ...οσο υπαρχει αυτη η ενδειξη στο καντραν ...θα ημουν πολυ μα πολυ προσεχτικος ...αφηνοντας μεγαλες ρεζερβες μπροστα μου κατα το φρεναρισμα!



Τριτη φιλε ...θα μας πεις....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!