GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 27-05-2013, 15:05
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Από τους σκληρούς της ζωής
ΣΟΚ! Αυτοκτόνησε αστυφύλακας της ΕΥΠ στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» | Ελλάδα - NewsIt.gr
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 27-05-2013, 15:31
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιεμαι ΑΝ ΠΟΤΕ μαθουμε οτι αυτοκτονησε διοτι με βυσμα μπηκε στην ΕΥΠ ή οτι τον παρατησε η γυναικα του ή οτι ηταν μεθυσμενος ή ψυχολογικα διαταραγμανος ή ειχε μπλεχτει με κυκλωματα και ηταν βρωμικος μπατσος ή..... θα αλλαξει κατι απο το γεγονος οτι αλλος ενας διπλανος μας ανθρωπος εφτασε στο διλημμα μεταξυ ζωης κ θανατου???
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 27-05-2013, 16:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Παναγιώτη,
νομίζω, επαναλαμβάνω... νομίζω, πως ίσως δεν πρέπει να γινόμαστε αδιάκριτοι και να "σκαλίζουμε" την ζωή ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε. Πόσο μάλλον όταν κατέληξαν με τέτοιο ιδιαίτερο τρόπο.
Έτσι θα δικαιολογούσαμε και την ειρωνία του συμφορουμίτη!!
Το θέμα αυτό ξεκίνησε με τον σχολιασμό μεν των αυτοκτονιών, συνδεδεμένες όμως με την πρόσφατη οικονομική κρίση.
Όσο κι αν ο καθένας έχει τις απόψεις του, καλό είναι να αποφύγουμε την εξατομίκευση των θανόντων, αφού έτσι δύσκολα θα αποφευχθούν τουλάχιστον, άκομψα σχόλια γύρω απ' την προσωπική τους ζωή.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 27-05-2013, 16:42
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Γιαννη well put και πολυ σωστα τα λες...
Εγω απλα σχολιασα τον αποτροπιασμο κ τις διαστασεις που πηρε το θεμα εδω απο την δικη μου οπτικη γωνια!
Το δυστυχημα ειναι οτι τα ΜΜΕ 'βαζουν' τις ζωες αυτων των ανθρωπων μεσα στις δικες μας... Οπως ας πουμε τις διαστασεις που πηρε ο θανατος του Τομας...
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 27-05-2013, 17:11
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cover Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη well put και πολυ σωστα τα λες...
Εγω απλα σχολιασα τον αποτροπιασμο κ τις διαστασεις που πηρε το θεμα εδω απο την δικη μου οπτικη γωνια!
Το δυστυχημα ειναι οτι τα ΜΜΕ 'βαζουν' τις ζωες αυτων των ανθρωπων μεσα στις δικες μας... Οπως ας πουμε τις διαστασεις που πηρε ο θανατος του Τομας...

Φίλε μου έτσι γίνεται συχνά, δυστυχώς...
Βέβαια τα ΜΜΕ έχουν κι ένα κουμπάκι που τα στέλνει από κει που 'ρθαν. Κανένας δεν μπαίνει στη ζωή μας αν δεν του ανοίξουμε εμείς την πόρτα.
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 27-05-2013, 17:52
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη,
νομίζω, επαναλαμβάνω... νομίζω, πως ίσως δεν πρέπει να γινόμαστε αδιάκριτοι και να "σκαλίζουμε" την ζωή ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε. Πόσο μάλλον όταν κατέληξαν με τέτοιο ιδιαίτερο τρόπο.
Έτσι θα δικαιολογούσαμε και την ειρωνία του συμφορουμίτη!!
Το θέμα αυτό ξεκίνησε με τον σχολιασμό μεν των αυτοκτονιών, συνδεδεμένες όμως με την πρόσφατη οικονομική κρίση.
Όσο κι αν ο καθένας έχει τις απόψεις του, καλό είναι να αποφύγουμε την εξατομίκευση των θανόντων, αφού έτσι δύσκολα θα αποφευχθούν τουλάχιστον, άκομψα σχόλια γύρω απ' την προσωπική τους ζωή.
Γιάννη διάβασέ το, γι αυτούς τους ανθρώπους που περιγράφονται παρακάτω μιλάμε:
Εντούτοις, διανύουμε την εποχή που ούτε για τους ψυχικά υγιείς δεν είναι δεδομένη μια θέση εργασίας και μια υγιής κοινωνική ζωή . Ζούμε την εποχή των αυτοκτονιών,του φόβου, του ρατσισμού και του στιγματισμού. Αυτή η εποχή είναι διπλά δύσκολη για τους ανθρώπους που είναι αντιμέτωποι με την ίδια τους την ψυχή και το μυαλό, με τον εαυτό τους. Δυστυχώς η κρίση έχει ως πρώτα μεγάλα θύματα τους πιο αδύναμους και οι ψυχικά ασθενείς είναι μεταξύ αυτών. Κι αυτό είναι το αληθινό στίγμα. Το στίγμα για τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας καθώς θυσιάζονται οι πάντες και τα πάντα στο βωμό της τρέλας του κέρδους.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 27-05-2013, 20:24
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντούσες κάτω από τα τελευταία ποστ, στα οποία παρεμπιπτόντως υπήρχε και η προτροπή από τον Χάρη να σχολιάσουμε μόνο την πρόθεση του Γιώργου. Οι kwλοτουμπίτσες του στυλ " δεν μίλαγα σε σένα και τα ρέστα" μόνο γέλοιο μου προκαλούν.
Αν θέλεις πράγματι να "σώσεις" την επαφή, πες πως ηταν μια "κακιά στιγμή" με αιτία την γενικότερη φόρτιση... αυτό φτάνει.

ενα ξερω .,.,με εικασιες μπορεις να κανεις μυθοπλασιες.,.,.
αυτα σκεφτηκες αυτα εγραψες..,.,

και οπως λενε αρκετοι η δικαιολογια ειναι σαν την κ@λοτρυπιδα..,ολοι εχουν απο μια.,.,.

η συγνωμη για μενα ειναι προνομιο.,.,για σενα μπορει να ειναι κατι αλλο.,.,.δικαιωμα σου.,.,

λοιπον.,.,. καληνυχτα
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 27-05-2013, 21:36
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη διάβασέ το, γι αυτούς τους ανθρώπους που περιγράφονται παρακάτω μιλάμε:
Εντούτοις, διανύουμε την εποχή που ούτε για τους ψυχικά υγιείς δεν είναι δεδομένη μια θέση εργασίας και μια υγιής κοινωνική ζωή . Ζούμε την εποχή των αυτοκτονιών,του φόβου, του ρατσισμού και του στιγματισμού. Αυτή η εποχή είναι διπλά δύσκολη για τους ανθρώπους που είναι αντιμέτωποι με την ίδια τους την ψυχή και το μυαλό, με τον εαυτό τους. Δυστυχώς η κρίση έχει ως πρώτα μεγάλα θύματα τους πιο αδύναμους και οι ψυχικά ασθενείς είναι μεταξύ αυτών. Κι αυτό είναι το αληθινό στίγμα. Το στίγμα για τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας καθώς θυσιάζονται οι πάντες και τα πάντα στο βωμό της τρέλας του κέρδους.

Παναγιώτη, πρώτα να διευκρινίσω πως το σχόλιο που σου απηύθυνα, αναφερόταν στον αστυνομικό που έχασε την ζωή του σήμερα και που δεν ήταν απλά ένα ακόμη νούμερο σε στατιστική αναφορά, κινδυνεύοντας ο περαιτέρω σχολιασμός να εξελιχθεί σε τυμβωρυχία...
Στην συνέχεια και περνώντας στην επισήμανσή σου θα προσπαθήσω να εκφέρω μια γνώμη κι εγώ, με τους γνωστούς περιορισμούς χώρου και χρόνου!!!
Ποιά εποχή δεν ήταν δύσκολη για την ανθρωπότητα;;; Η παλαιολιθική, η νεολιθική, ο μεσαίωνας, η ζωή ακόμα και τώρα στον λεγόμενο τρίτο κόσμο;;; Η ζωή ήταν και είναι πάντα δύσκολη, αφού κυρίαρχο στοιχείο της είναι η επιβίωση και η συνεπακόλουθη προσπάθεια κάθε είδους για κυριαρχία. Κατά καιρούς έχουν εκφραστεί διάφορες απόψεις, που όμως όλες σκόνταψαν στο αδυσώπητο κέλευσμα της φύσης. Δεν γνωρίζω φυσικά, ποιος είναι ο απώτερος σκοπός αυτής της εγγενούς παρόρμησης, όμως δεν μπορώ να την αγνοήσω. Ένα μικρό παράδειγμα είναι πως όσο κι αν θέλει κάποιος να ζήσει ειρηνικά, οφείλει να αρματωθεί για να το καταφέρει. Άσε που αν δεν προσπαθήσει να επεκταθεί (επιχειρηματικό πρότυπο) θα βρεθεί σύντομα ξεδοντιασμένος. Αυτό όμως είναι λιποταξία απέναντι στο DNA του. Ερωτήματα τίθοντε κατά καιρούς, για την ορθότητα ή μη αυτής της προσπάθειας, όμως όσο κι αν το πρόβατο μιλάει για ειρήνη, θα το φάει ο λύκος αν δεν έχει ένα τσοπανόσκυλο κοντά του. Τέλος πάντων, αυτά είναι γνωστά και τα αναφέρω μόνο για να διαχωρίσω την θέση μου από "πιθάρια του Διογένη", Γκάντι, χίππυς και λοιπά.
Στην εξελικτική προσπάθεια της ανθρωπότητας (περιορίζομαι σ' αυτήν λόγω ιδιοτέλειας!!!) βγαίνει το συμπέρασμα πως μόνο με την συνεργασία θα μπορούσε ίσως να κατακτηθεί το όραμα της επιβίωσης ακόμη και μετά την επικείμενη κατά τους επιστήμονες φυσική καταστροφή του πλανήτη. Αν δεν μεταδώσουμε την γνώση στις επόμενες γενιές, αν δεν ενώσουμε τις δυνάμεις για να ανέβουμε ψηλότερα δεν έχουμε μέλλον. Αυτό είναι πολιτισμός και εκεί στοχεύουμε. Αυτό δεν επιτυγχάνεται όμως με ευχολόγια και καμμία πρόοδος δεν θα είχε επιτευχθεί, αν μέναμε αγαπημένοι και ειρηνικά στις σπηλιές. "Πόλεμος πατήρ πάντων" έλεγαν κάποιοι που τους θαυμάζουμε για παππούδες μας. Δεν ήταν λάτρεις των σφαγών, απλά καταλάβαιναν, πως μόνο ο ανταγωνισμός και η ανάγκη σε ωθεί σε ανακαλύψεις. Όπως λέγαμε και οι νεώτεροι παλιότερα(sic), "οι ανάγκες είναι ανάλογες των καταστροφών".
Αν έρθουμε σύντομα σε κοντινότερη εποχή και περιοχή, θα δούμε πως η Ευρώπη επέτυχε σαν αρτιότερα οργανωμένη κοινωνία και κατά τα φαινόμενα ικανότερη (όχι απαραίτητα λόγω φυλετικής υπεροχής, αλλά πιθανόν συγκυριακά) να επικρατήσει για μεγάλο διάστημα στον υπόλοιπο κόσμο. Αποικίες, υπερπόντιες κτήσεις, εκμετάλλευση ανθρωπίνων και φυσικών πόρων, επιχειρήσεις στη συνέχεια που έφεραν την οικονομική ευμάρεια και το κοινωνικό κράτος. Πάντα μιλάγαμε για την πολιτισμένη Ευρώπη, που όμως αμφιβάλλω αν θα ήταν έτσι αν δεν είχε επιβληθεί στον τρίτο κόσμο. Όπως όμως ξέρουμε "τα πάντα ρει" και να που ήρθε η ώρα και άλλες κοινωνίες/οικονομίες να αναπτυχθούν. Προφανώς αυτό επέβαλλε και το δικό τους DNA!!!!! Υπήρχε η άποψη πως οι κοινωνικές παροχές ήταν απόρροια των μεγάλων πολέμων στην Ευρώπη. Οι πλουσιότεροι ένοιωθαν το ίδιο ανασφαλείς και ευάλωτοι με τους ασθενέστερους γι αυτό και "έχτισαν" μαζί τα προστατευτικά μαξιλαράκια της πρόνοιας. Κάποιοι υποστηρίζουν πως η για μεγάλο διάστημα ειρηνική περίοδος στην ήπειρο, οδήγησε σε καταστρατήγηση των κοινωνικών παροχών από τους ισχυρότερους. Εγώ συντάσσομαι με μια άλλη άποψη, ίσως και λόγω δουλειάς, αφού με τόσα ταξείδια ανά τον κόσμο, όλα μου φαίνονται μια γειτονιά. Οι οικονομίες των χωρών που αναπτύσσονται, πιέζουν και οι παραδοσιακές κοινωνίες της Ευρώπης, αλλά και εν μέρει Αμερικής είναι δύσκολο να αντέξουν στον ανταγωνισμό. Πως να είναι φθηνότερο το δικό σου προϊόν όταν το κόστος παραγωγής είναι μεγαλύτερο;; Αυτή η ανάγκη οδήγησε κατά την γνώμη μου στην προσπάθεια συνασπισμού της Ευρώπης και όχι η τρελή επιθυμία του λιμενεργάτη στο Μπρεμενχάβεν, να μου φάει το σπίτι στου Πλανητέρου!!!!
Φυσικά και είναι δύσκολη μια τέτοια συμμαχία και εκτός των αρχαιοτάτων εθνικιστικών διαφορών που ακόμα διακατέχει το μεγαλύτερο μέρος της ηπείρου, πάντα θα υπάρχει και ο κίνδυνος της προσπάθειας αρκετών να επωφεληθούν μέσω της διαφθοράς. Εδώ σε μια οικογένεια και είναι δύσκολο να συμφωνήσουν που θα στρώσουν την πετσέτα τους στην παραλία, φαντάσου σε έθνη με βαθειά ιστορικά ριζωμένες παραδόσεις...
Όσα ζούμε, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι βάσει κάποιου προδιαγεγραμμένου σχεδίου, αλλά λόγω της φυσικής ρευστότητας και εξελικτικής της ιστορίας. Πάντα υπήρχαν κίνδυνοι, αμέτρητες και συνεχείς οι καταστροφές.
Θα αναφέρω ένα ντοκιμαντέρ για την ζωή των αετών που είχα παλαιότερα δει. Στην ψηλότερη κορφή, στην άκρη του βράχου, έστεκε περήφανη μια αετοφωλιά με δυό μικρά αετόπουλα μέσα. Όμως δυστυχώς λόγω του περιορισμού των θηραμάτων (εξ αιτίας και της ανθρώπινης δραστηριότητας και επέκτασης) η μάνα τους αδυνατούσε να εξοικονομήσει την απαραίτητη και για τα δύο τροφή. Είδα με τα μάτια μου λοιπόν, την κάμερα να καταγράφει ένα συγκλονιστικό γεγονός. Το δυνατότερο από τα δύο μικρά, έσπρωχνε το πιο αδύναμο και η μάνα έκανε πως δεν έβλεπε, ρίχνοντας μόνο μερικές κλεφτές ματιές. Κάποια στιγμή το αδύναμο γκρεμίστηκε και τότε η μάνα πέταξε για να βρεί την λιγοστή τροφή, που ενώ δεν έφτανε για δύο και φυσικά θα πέθαιναν, τώρα επαρκούσε για την επιβίωση έστω του ενός. Φυσικοί νόμοι, σαν το μητρικό φίλτρο, σαν την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και αυτοί. Είτε το κατανοούμε, είτε εθελοτυφλούμε, αυτοί είναι πάντοτε παρόντες και διέπουν όλα τα δημιουργήματα.
Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι το δυνατότερο και ακόμη και όταν κάποιοι θυσιάζονται, δεν το κάνουν για πλάκα, αλλά για να συνεισφέρουν στην ορμέμφυτη επιδίωξη της προόδου του είδους. Κάτι αντίστοιχο που ωθεί τους άτεκνους στο να δουλεύουν σκληρά για χάρη των ανεψιών.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από τους ειδικούς αν καταχράστηκα όρους, όμως νομίζω πως το σκεπτικό μου έγινε κατανοητό. Επίσης μόνο μια καλοπροαίρετη ματιά θα μπορούσε να καλύψει τα τεράστια κενά των ελαχίστων γραμμών. Φυσικά και όποιος θέλει μπορεί αντί άποψης, να κράξει, αλλά δεν με απασχολούν ούτε και έχω ανάγκη την επικρότηση των χουλιγκάνων.

Last edited by yannis; 27-05-2013 at 21:55.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 27-05-2013, 21:40
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vara Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ξερω .,.,με εικασιες μπορεις να κανεις μυθοπλασιες.,.,.
αυτα σκεφτηκες αυτα εγραψες..,.,

και οπως λενε αρκετοι η δικαιολογια ειναι σαν την κ@λοτρυπιδα..,ολοι εχουν απο μια.,.,.

Ενώ εσύ κοκκινίζεις σαν το μπαρμπούνι και δεν κλάνεις δηλαδή?!?!?!?

η συγνωμη για μενα ειναι προνομιο.,.,για σενα μπορει να ειναι κατι αλλο.,.,.δικαιωμα σου.,.,


Τρεις ελιές και μια βαμμένη!!!!!

λοιπον.,.,. καληνυχτα
Έτσι μπράβο, καληνύχτα...
Μια χαρά είσαι όταν κοιμάσαι, τι τα θες τα κουνήματα, αφού ζαλίζεσαι?!!??!
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 27-05-2013, 21:59
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...



τωρα πεσ μασ και το αλλο με τον τοτο.,.,.,.,.,.,

Last edited by ilias vara; 27-05-2013 at 22:04.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!