GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιό 20-12-2013, 13:48
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Γιώργο είτε το πιστεύεις είτε όχι, ο κύκλος εργασιών των ΕΕ έχει συρρικνωθεί σε τραγικό ποσοστό. Είτε όσοι λες είναι φτωχοί είτε όχι, γεγονός παραμένει ότι δεν κινείται τίποτε. Και με το νέο φορολογικό συν τις διατάξεις που "χώνονται" σε άσχετα νομοσχέδια το 2014 απλά θα είναι το τέλος του μικρομεσαίου ΕΕ. Θα δούμε απίστευτα πράγματα, οι "άρχοντες" έχουν χάσει κάθε λογική κι έχουν ξεπεράσει κάθε όριο κι οι τράπεζες με τις ανακεφαλαιοποιήσεις στο κεφάλι του ευρωπαίου κασίδι έχουν αρχίσει πάλι και χάνουν τα όρια.

Εγώ πάντως ετοιμάζομαι για άλλες πολιτείες πλέον, η κίνηση που έκανα πέρσυ δε θα αποφέρει αυτό που ήλπιζα απ'ότι φαίνεται.

Για να μην πω ότι σε 10 χρόνια θα έχουν χάσει την ιδιωτική τους περιουσία οι περισσότεροι Ελληνες.
Reply With Quote
  #372  
Παλιό 20-12-2013, 13:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο είτε το πιστεύεις είτε όχι, ο κύκλος εργασιών των ΕΕ έχει συρρικνωθεί σε τραγικό ποσοστό. Είτε όσοι λες είναι φτωχοί είτε όχι, γεγονός παραμένει ότι δεν κινείται τίποτε. Και με το νέο φορολογικό συν τις διατάξεις που "χώνονται" σε άσχετα νομοσχέδια το 2014 απλά θα είναι το τέλος του μικρομεσαίου ΕΕ. Θα δούμε απίστευτα πράγματα, οι "άρχοντες" έχουν χάσει κάθε λογική κι έχουν ξεπεράσει κάθε όριο κι οι τράπεζες με τις ανακεφαλαιοποιήσεις στο κεφάλι του ευρωπαίου κασίδι έχουν αρχίσει πάλι και χάνουν τα όρια.

Εγώ πάντως ετοιμάζομαι για άλλες πολιτείες πλέον, η κίνηση που έκανα πέρσυ δε θα αποφέρει αυτό που ήλπιζα απ'ότι φαίνεται.

Για να μην πω ότι σε 10 χρόνια θα έχουν χάσει την ιδιωτική τους περιουσία οι περισσότεροι Ελληνες.
Η ευρωζωνη κι οχι η ΕΕ περναει οικονομικη κριση..........οχι για πολυ ακομη ομως.
Ενοποιηση τραπεζικων συστηματων, ευρωομολογο, ευρωπαικο ΥΠΟΙΚ θα βγαλουν την ευρωζωνη απο την κριση αυτη.
σημειωσε οτι το πρωτο, ενοποιηση τραπεζικων συστηματων τελειωνει μεσα στο '14..........
Reply With Quote
  #373  
Παλιό 20-12-2013, 14:06
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ευρωζωνη κι οχι η ΕΕ περναει οικονομικη κριση..........οχι για πολυ ακομη ομως.
Ενοποιηση τραπεζικων συστηματων, ευρωομολογο, ευρωπαικο ΥΠΟΙΚ θα βγαλουν την ευρωζωνη απο την κριση αυτη.
σημειωσε οτι το πρωτο, ενοποιηση τραπεζικων συστηματων τελειωνει μεσα στο '14..........

Πάρτο χαμπάρι ρε Γιώργο, εμείς έχουμε τελειώσει. Δε μπορώ να ξέρω για πόσες δεκαετίες θα κακοπεράσουμε, αλλά το φως στο τούνελ είναι το τρένο.
Reply With Quote
  #374  
Παλιό 20-12-2013, 14:10
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Και για να δεις γιατί δε θα αλλάξει τίποτε....


Το ακαταδίωκτο στον Μάναλη της ΝΕΡΙΤ και με τη βούλα του νόμου
Από factorx στις 19/12/2013

Share
Κόραξ κοράκου μάτι δεν βγάζει, εξ ού και η φωτογραφική διάταξη στο φορολογικό νομοσχέδιο του Γιάννη Στουρνάρα που βγάζει λάδι …βρέξει – χιονίσει τον ειδικό εκκαθαριστή της ΕΡΤ και ειδικό διαχειριστή της ΝΕΡΙΤ, Γκίκα Μάναλη σε σχέση με οτιδήποτε αποφασίσει ή πράξει, πριν πάρει την άγουσα για την Eurobank. Έτσι, στο άρθρο 38, παρ. 3 του νομοσχεδίου για τα ακίνητα αναφέρεται ότι «ο ειδικός διαχειριστής δεν υπέχει αστική, ποινική ή άλλη ευθύνη έναντι τρίτων για πράξεις ή παραλείψεις που αφορούν την ειδική διαχείριση».


Το ακαταδίωκτο στον Μάναλη της ΝΕΡΙΤ και με τη βούλα του νόμου | ANTINEWS
Reply With Quote
  #375  
Παλιό 20-12-2013, 14:16
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω Ευγενιε να αστειευεσαι διοτι:
Οχι δεν αστειευομαι...
ειναι μια ταιραστια μειωση σε ενα ηδη οριακο εισοδημα...

Οσον αφορα την γνωμη μου για δανεια καρτες κτλ την εχω πει πολλες φορες...
αγοραζω μονο οτι μπορω...ετσι εμαθα...ΑΛΛΑ δεν εχω αγορασει σπιτι...και ΔΕΝ βλεπω να αγοραζω...

Το μονο δανειο που δικαιολογω ειναι για αγορα Σπιτιου (δεν πιστευω οτι μπορει καποιος να αγορασει αλλιως)...ή χτυπα ξυλο Υγειας...
π.χ αυτοκινητα με 500ατοκες...ποτε δεν το καταλαβα...

η πιστωτικη ειναι μονο συναλλαγες αντι ρευστου...και πληρωμη ΠΑΝΤΑ τελος του μηνα...με 17 και 20% καλυτερα σε τοκογλυφο...

Last edited by asotosios; 20-12-2013 at 14:25.
Reply With Quote
  #376  
Παλιό 20-12-2013, 16:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρτο χαμπάρι ρε Γιώργο, εμείς έχουμε τελειώσει. Δε μπορώ να ξέρω για πόσες δεκαετίες θα κακοπεράσουμε, αλλά το φως στο τούνελ είναι το τρένο.
Κανεις δεν εχει τελειωσει..........εκτος κι αν ειναι υπερχρεωμενος με δανεια, αυτος ΝΑΙ εχει και ΘΑ εχει προβλημα για χρονια.
Κατι αλλοι ομως, που δεν χρωστανε πουθενα, με 1800ε οικογενειακο εισοδημα βαζουν κι ενα 600αρι στην παντα καθε μηνα......και μην σου φαινεται περιεργο! και πανε και στο Baraonda, οπως θα κανουν σημερα π.χ..

Ειναι θεμα αναγκων,για ολους οχι μονον για τους χρεωμενους αλαλ και για τους αχρεωτους, τις οποιες φυσικα αναγκες δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι, αλλα και οικονομικου προγραμματισμου φιλε Γιαννη.........
Ετσι οπως τους βλεπω αυτους τους τυπους σε κανα δυο χρονια θα αλλαξουν και το Βαραντερο με κατι αλλο......V-Strom 1000 ισως.... πραγμα που ενα χρονο πριν σκεφτοντουσαν να πουλησουν το βαραντερο.

Πραγματικα χαιρομαι γιαυτους, κι επιθυμω το ιδιο και για ολους, μου δινει βεβαια ελπιδες και το κλιμα που σιγα -σιγα ανατρεπεται, το σχεδον 1% μειωση της ανεργιας ειναι προς αυτην την κατευθυνση και τρομερα ελπιδοφορο. Ελπιζω να το βλεπεις κι εσυ.
Reply With Quote
  #377  
Παλιό 20-12-2013, 16:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν αστειευομαι...
ειναι μια ταιραστια μειωση σε ενα ηδη οριακο εισοδημα...
............................................................................
Οπως νομιζεις...... αλλα δεν ειναι φτωχοι......παντα συμφωνα με τα οικονομικα στανταρτς του ΟΟΣΑ, της ΕΕ και αλλων διεθνων οργανισμων και τα οποια εφαρμοζονται σε και απο ολες τις χωρες του κοσμου.
Reply With Quote
  #378  
Παλιό 20-12-2013, 16:37
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις δεν εχει τελειωσει..........εκτος κι αν ειναι υπερχρεωμενος με δανεια, αυτος ΝΑΙ εχει και ΘΑ εχει προβλημα για χρονια.
Κατι αλλοι ομως, που δεν χρωστανε πουθενα, με 1800ε οικογενειακο εισοδημα βαζουν κι ενα 600αρι στην παντα καθε μηνα......και μην σου φαινεται περιεργο! και πανε και στο Baraonda, οπως θα κανουν σημερα π.χ..

Ειναι θεμα αναγκων,για ολους οχι μονον για τους χρεωμενους αλαλ και για τους αχρεωτους, τις οποιες φυσικα αναγκες δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι, αλλα και οικονομικου προγραμματισμου φιλε Γιαννη.........
Ετσι οπως τους βλεπω αυτους τους τυπους σε κανα δυο χρονια θα αλλαξουν και το Βαραντερο με κατι αλλο......V-Strom 1000 ισως.... πραγμα που ενα χρονο πριν σκεφτοντουσαν να πουλησουν το βαραντερο.

Πραγματικα χαιρομαι γιαυτους, κι επιθυμω το ιδιο και για ολους, μου δινει βεβαια ελπιδες και το κλιμα που σιγα -σιγα ανατρεπεται, το σχεδον 1% μειωση της ανεργιας ειναι προς αυτην την κατευθυνση και τρομερα ελπιδοφορο. Ελπιζω να το βλεπεις κι εσυ.

Γιώργο μου η απάντησή μου είναι το ποστ 372. Λυπάμαι, αλλά το δικό μου το επάγγελμα, άγνωστο για πόσο καιρό, δε θα μπορεί σε λίγους μήνες να θρέψει την οικογένειά μου. Οπότε οι επιλογές μου μειώνονται.
Επίσης, χωρίς να ξέρω να ερμηνεύσω τα νούμερα, το παρακάτω άλλα δείχνει...


Μεγάλη μείωση 9,3% σημείωσε ο γενικός δείκτης κύκλου εργασιών στη βιομηχανία (σύνολο εγχώριας και εξωτερικής αγοράς) τον Οκτώβριο εφέτος, σε σύγκριση µε τον αντίστοιχο δείκτη του Οκτωβρίου 2012, έναντι αύξησης 18,9% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση το 2012 προς το 2011.

Σύμφωνα με την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ), η πτώση του τζίρου στην εγχώρια βιομηχανία, οφείλεται στις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους τοµέων βιομηχανίας:

α. Στην αύξηση του δείκτη κύκλου εργασιών ορυχείων- λατομείων κατά 64,5%, και

β. Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών μεταποιητικών βιομηχανιών κατά 10,1%.

Επίσης, προήλθε από τις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους αγορών:

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εγχώριας αγοράς κατά 5,9%

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εξωτερικής αγοράς κατά 14,2%.


Ελεύθερος Τύπος



Με πιό ανησυχητικό το τελευταίο στοιχείο, αν το καταλαβαίνω σωστά.

Από την άλλη είναι γνωστή αμαρτωλή η ΕΛΣΤΑΤ οπότε μπορεί και να είναι δάχτυλος του ΣΥΡΙΖΑ!

Last edited by ortho; 20-12-2013 at 16:39.
Reply With Quote
  #379  
Παλιό 20-12-2013, 16:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου η απάντησή μου είναι το ποστ 372. Λυπάμαι, αλλά το δικό μου το επάγγελμα, άγνωστο για πόσο καιρό, δε θα μπορεί σε λίγους μήνες να θρέψει την οικογένειά μου. Οπότε οι επιλογές μου μειώνονται.
Επίσης, χωρίς να ξέρω να ερμηνεύσω τα νούμερα, το παρακάτω άλλα δείχνει...


Μεγάλη μείωση 9,3% σημείωσε ο γενικός δείκτης κύκλου εργασιών στη βιομηχανία (σύνολο εγχώριας και εξωτερικής αγοράς) τον Οκτώβριο εφέτος, σε σύγκριση µε τον αντίστοιχο δείκτη του Οκτωβρίου 2012, έναντι αύξησης 18,9% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση το 2012 προς το 2011.

Σύμφωνα με την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ), η πτώση του τζίρου στην εγχώρια βιομηχανία, οφείλεται στις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους τοµέων βιομηχανίας:

α. Στην αύξηση του δείκτη κύκλου εργασιών ορυχείων- λατομείων κατά 64,5%, και

β. Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών μεταποιητικών βιομηχανιών κατά 10,1%.

Επίσης, προήλθε από τις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους αγορών:

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εγχώριας αγοράς κατά 5,9%

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εξωτερικής αγοράς κατά 14,2%.


Ελεύθερος Τύπος



Με πιό ανησυχητικό το τελευταίο στοιχείο, αν το καταλαβαίνω σωστά.

Από την άλλη είναι γνωστή αμαρτωλή η ΕΛΣΤΑΤ οπότε μπορεί και να είναι δάχτυλος του ΣΥΡΙΖΑ!
ειπαμε, υπάρχουν και αυτα οπως παντα υπηρχαν.......αλλα οχι ΜΟΝΟΝ αυτα.
Να σου υπενθυμισω οτι οι ελληνες οικοδομοι πεινανε απο το 1994 αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε απο τοτε μεχρι σημερα μαζι τους...σημερα με την κριση ολοι ασχολουνται μαζι τους.
Καποια επαγγελματα εχουν προβληματα ειναι η αληθεια........

Τα στοιχεια που παραθετεις δεν αφορουν την ανεργια ¨η το θετικο ισοζυγιο προσληψεων/απολυσεων....
Τα πρωτα δυο αφορουν την βιομηχανια η οποια ναι μεν μειωση φετος αλλα απο περυσι διατηρει ενα +9% και τα δευτερα τα οποια δεν περιλαμβανουν τα 8,5δις του ιντερνετ παρα μονον τα 11 δις του εγχωριου λιανικου εμποριου.
Reply With Quote
  #380  
Παλιό 20-12-2013, 17:22
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Η μειωμένη παραγωγή σημαίνει ανάγκη για λιγότερες θέσεις εργασίας σημαίνει λιγότερο διαθέσιμο χρήμα σημαίνει ένα φαύλο κύκλο Γιώργο. Καλά κάνεις κι επιμένεις σε αυτά που πιστεύεις, αλλά εγώ πιστεύω άλλα.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!