GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-12-2013, 13:23
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

"Κοίτα, εγώ δεν ξεσπιτώνομαι, δεν μου παίρνει το σπίτι η τράπεζα (κι εγώ το χρωστάω), δεν τα "έτρωγα" πραγματικά, δεν έβαλα μέσο να μπω στο δημόσιο, τα παιδιά μου προχωράνε κανονικά"

Kαι εγώ, όπως και ο George P, όπως λες γιατί δεν τον ξέρω. Και αν τη βγάζω ακόμα είναι γιατί ποτέ δεν ξανοίχτηκα. Δεν πήρα ποτέ ούτε ένα δάνειο για τίποτα. Μας πήρε κοντά 10 χρόνια να τελειώσουμε το σπίτι της με την γυναίκα μου ρίχνοντας μέσα ότι λεφτά βάζαμε στην μπάντα, λίγο λίγο. Οδηγώ ένα C3 -αγορασμένο την εποχή των τζίπ 5000cc έτσι; και αυτό λόγω παιδιών. Και μου τα έπρηζαν όλοι να πάρω δάνειο να πάρω μεγαλύτερο, τετρακίνητο κλπ. Α και για μηχανή μια F 650 δεύτερο χέρι, όταν έκλασε η R 80 G/S μου. Τα λεφτά που μάζευα για 1150 gs (μέχρι να μαζευτούνε, ξεκίνησα για ...1200) τελικά τα έκανα ...πλακάκια, κουζίνα, κουφώματα, γεννητούρια κλπ κλπ.
Δεν τα έκλαψα ποτέ μέχρι που μου τα φορολόγησαν εσχάτως λες και τα έφαγα με πουτ@νες και στην κόκα.

Η διαφορά μου είναι ότι άσχετα από κομματική ή πολιτική τοποθέτηση (η οποία μου λείπει, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόμμα που θα ψήφιζα αύριο πιστεύοντας πραγματικά σε αυτό και όχι ως αναγκαίο κακό και τελικά κακό για τη δημοκρατία) πιστεύω ότι δεν τα φάγαμε όλοι μαζί, δεν είμαστε το ίδιο οι "μέσα" στο κόλπο και οι μια ζωή στην "απέξω".

Για να μην το μαλλιοτρίβω για μένα υπάρχει δίκιο και άδικο, αλήθεια και ψέμα. Τέλος. Δεν μπορούμε να βαφτίσουμε το ξύδι γλυκάδι για να το πιούμε, πόσο μάλλον να σχετικοποιήσουμε το σύμπαν για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Υπάρχει πολύ ψέμα και άδικο στα γραφόμενα κάποιων. Εγώ δεν το τρώω. Διαστρέβλωση κομμένη. Τέρμα.

Αν η διαφορά μεταξύ πολιτικών είναι "η ικανοποίηση των πραγματικών αναγκών με τα υπάρχοντα μέσα τη δεδομένη στιγμή" η κουβέντα μας περισσεύει. Οι μεν λένε "έτσι" οι άλλοι" αλλιώς. Κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και τέλος.

Αλλά τι να πούμε; Ότι θα ξεσπιτώσουμε τα παιδιά μας γιατί μας κατακλέψανε και πάνε να μας πείσουν ότι φταίμε κιόλας για να μην φωνάξουμε; Ε όχι ρε σεις. Όχι!

Ναι άμα σφίξει κιάλλο η πείνα και μετανάστες θα πάμε και ##### θα φάμε, αλλά όχι ότι φταίμε αποπάνω. Έτσι όπως το πάει ο George P θα μας παίρνουν το νεφρό χωρίς αναισθησία και θα λέμε και "συγνώμη που κουνήθηκα και σας ταλαιπώρησα" .

Και να λέμε την ίδια ώρα τι;
Τι ωραία που περνάμε;
Δεν αυτοκτονεί ο κόσμος;
Δεν έχει πέσει μαζική κατάθλιψη;
Ότι πάμε τίγκα στην ανάπτυξη;
Ότι δεν έχει ανεργία 30%; 29% δίνει η κυβέρνηση, άρα βάλε κοντά 40 την πραγματική.
Ότι έχει λογική να έχεις βασικό στα 500 ευρώ και η συγκοινωνία το μήνα να έρχεται σε κάποιον το 20% του μισθού του; Και το άλλο 15% για ψωμί και γάλα; Πάτε καλά;

Ότι έμειναν μισό μύριο κόσμος χωρίς θέρμανση και 300.000 χωρίς ρεύμα;

Ότι μας κουμαντάρουν οι τίμιοι; Έχετε υπόψιν σας ότι ο ίδιος ο διευθυντής των Financial Times στις Βρυξέλες είπε ότι όταν πήρε -μετα το 2ο μνημόνιο νομίζω- το λόγο Μπένι, άρχισε να κατεβάζει καριολίκια ο Σόιμπλε; Γιατί ήξερε ότι αυτός ήταν πρώτη μούρη στην αρπαγή για χρόνια και ρώταγε τι τον κουβαλήσανε στο συνέδριο;

Ότι έχει λογική να ελπίζεις να γυρίσει ο κόσμος στη γεωργία και φορολογείς και τα βράχια;

Να ζητάς απελπισμένα ανάπτυξη και να έχεις 24% ΦΠΑ και 40% φόρο επιχειρήσεων στα κέρδη;
Και την ίδια να χαρίζεις αξίες δις (από ψηφιακές συχνότητες μέχρι εθνικό δίκτυο) από την δημόσια περιουσία στους ίδιους 5 γνωστούς ολιγάρχες;

Να μου μιλάει για αξιοκρατία ο Σαμαράς που διόρισε όλη την Καλαμάτα της ΝΔ στο Νέο Μουσείο Ακρόπολης; Αυτό δεν τον πονάει τον George P, που το έχει ζήσει στο πετσί του από την άλλη πάντα;

Γιαυτά και για άλλα τόσα αν και καταλαβαίνω την οργή του George P για το Πασόκ και τα όργια του, -στα οποία σπρίνταρε μεταξύ μας να το φτάσει η ΝΔ, συχνά πιο λιμασμένη- αλλά δεν μπορώ να κάθομαι να διαβάζω τις προπαγανδέ σοφιστείες του και να μην του απαντώ.

Γνωστός έφυγε για Αυστραλία. Τον αποχαιρέτισαν λες και πέθανε, γιατί όποιος έχει πάει εκεί κάτω ξέρει πως δεν θα τον ξαναδούν πολλές φορές ακόμα. Προχτές έφυγε κιάλλος φίλος έξω για δουλειά. Άφησε εδώ τη γυναίκα του με τα παιδιά του, το μικρό μόλις περπάτησε.

Να πούμε μπράβο; Τι ωραία; Γιατί ο Μπουμπούκος είμαστε;

ΥΓ: Μην έχεις αυταπάτες, τα νούμερα λένε -60% άμεση και έμμεση φορολογία εισοδήματος και πάλι δεν βγαίνει το μνημόνιο- ότι αν συνεχίσει έτσι το πράγμα θα ξεσπιτωθούμε όλοι. Άλλοι τώρα άλλοι αργότερα.

Last edited by Vag; 06-12-2013 at 13:45.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-12-2013, 13:39
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Α και για να γυρίσουμε στο θέμα μας. Όταν σου λένε ότι φεύγει ένας γιατρός για έξω, εσύ που μένεις εδώ "γράφεις" ζημιά. Εσύ του πλήρωσες τις σπουδές αφού από φόρους σου δουλεύει η Ιατρική Σχολή αλλά τον απολαμβάνει κάποιος άλλος τσάμπα, κορόιδο.

Και αν γενικευθεί το κακό για σκέψου πως θα είναι η χώρα σε 10 χρόνια χωρίς αρκετούς επιστήμονες; Τι θα χρεώνει ο κατιμάς που θα μένει πίσω γιατί δεν τον θέλουν έξω και τι θα σου κάνει;

Για βάλε πόσα φράγκα θα χαθούν αν οι έλληνες ερευνητές αναπτύξουν έξω το επόμενο τεστ ΠΑΠ για παράδειγμα; Όταν θα ξαναρχίσουμε να πηγαίνουμε έξω για ένα απλό μπαιπάς γιατί εδώ "δεν".

Κάντο τώρα αναγωγή σε μηχανικούς, αρχιτέκτονες, νομικούς και πολιτικούς επιστήμονες κλπ κλπ.

Και κατάλαβε γιατί η δημόσια παιδεία που τόσο κατηγορούν όλοι - με όλα τα χτικιά της- βόλεψε μαζί με την κρίση τους κεντροευρωπαίους που θα αποκτήσουν τεχνογνωσία και εξειδίκευση για την οποία ουδέποτε πλήρωσαν ΤΣΑΜΠΑ! Άμα αυτό δεν είναι αιμορραγία για ένα έθνος τι είναι;

Last edited by Vag; 06-12-2013 at 13:41.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-12-2013, 13:42
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Καλά, χάθηκε να τα γράψεις εχθές, να λέγαμε και τίποτα;;;
Τώρα μόλις φεύγουμε από Ρωσία, οπότε μέχρι Κυριακή πρωί, δεν θα έχω σύνδεση, όμως και πάλι, το πότε, θα εξαρτηθεί από την δουλειά κυρίως.
Πάντως, ενώ ξεκινάς με ανησυχίες, δεν συνεχίζεις αμφιβάλλοντας, αλλά με γρήγορα συμπεράσματα... φουντώνεις.
Αν μίλαγες σε βολεμένους, θα καταλάβαινα ίσως, την οργή. Αν πάλι θεωρείς πως μιλάς σε ηλίθιους, δεν υπάρχει λόγος να επανέρχεσαι. Σε κάθε άλλη περίπτωση, οφείλεις να αναλογιστείς πως κάπου έχουν προβληματιστεί και οι άλλοι... συνεπώς κάτι θα υπάρχει και κει. Επιπρόσθετα, το επίπεδο ζωής (όχι απαραίτητα/και όχι μόνο υλιστικά) κάποιου, μπορεί να εκληφθεί και ως τεκμηρίωση της ορθότητας των επιλογών του.
Για την ώρα... καλό ΠΣΚ!!!

ΥΓ. Επειδή ήμουν κι εγώ Αυστραλία... κι επειδή παίζουν και εκεί προβλήματα, θέλει συνειδητή επιλογή. Εύχομαι να πάνε καλά!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-12-2013, 18:07
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Κοιτα να δεις τι ωραια συζητηση μπορει να γινει κ εκτος "κλουβιου".οπως λενε μερικοι...Μα ειναι δυνατον να γραφονται πολιτικες σκεψεις,χωρις υβρεις κ "αναιμακτα"?

Ειναι αγαπητοι μου,αν δεν εισαι καφρος η βαλτος η χριζεις γενικοτερα ψυχιατρικης παρακολουθησης...

Η Ελλαδα μας "φλεγεται" απο ακρη σε ακρη κ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να παρουμε την τυχη μας στα χερια μας!Αλλα αυτο προυποθετει να μιλησουμε μεταξυ μας κ αφου βρουμε καποιες κοινες γραμμες,να παρουμε τις οποιες αποφασεις!

Αλλιως να ποσταρουμε μονο τις δυναμομετρησεις των μοτοσυκλετων μας,λες κ ειμαστε σε αλλη χωρα...

Κ οταν μας ρωτησουν τα παιδια μας τι καναμε οταν γινοταν αυτος ο χαμος στην χωρα μας,να απαντησουμε οτι καναμε την...στρουθοκαμηλο!


Vag συμφωνω μαζι σου σχεδον σε ολα κ κυριως στον τροπο γραφης σου...



Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-12-2013, 18:36
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Κ οταν μας ρωτησουν τα παιδια μας τι καναμε οταν γινοταν αυτος ο χαμος στην χωρα μας,να απαντησουμε οτι καναμε την...στρουθοκαμηλο!

Ενώ τώρα θα τους πούμε μπείτε και διαβάστε τα άπαντα του GS-Forum...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-12-2013, 18:42
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ τώρα θα τους πούμε μπείτε και διαβάστε τα άπαντα του GS-Forum...


Προτιμαω ακομα κ αυτο,απο το να συζηταω ΜΟΝΟ για για την κ@υλα μου,που ειναι τα διτροχα,αλλα δεν μπορουμε να τα χαρουμε...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 06-12-2013, 18:45
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Προτιμαω ακομα κ αυτο,απο το να συζηταω ΜΟΝΟ για για την κ@υλα μου,που ειναι τα διτροχα,αλλα δεν μπορουμε να τα χαρουμε...


Ευτυχώς το πιάσες, φοβήθηκα μην το πάρεις στραβά...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 06-12-2013, 19:03
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Εγώ θα προτιμούσα να συζητάω μόνο γκάζια, εκδρομές και πλάκες.

Αλλά το γκάζι είναι ήδη αγγελία, για εκδρομές ούτε φράγκο και από πλάκες... άστο.

Έτσι ακόμα και η υπόθεση "πάμε μια βόλτα με τις μηχανές" όταν σκέφτεσαι και την βενζίνη, σου γίνεται θέμα πολιτικό. Μετά να με χέσεις...

Είναι και ένας λόγος που δεν ανοίγω θέματα πολιτικά, ή ανάλογης "επικαιρότητας" και σπάνια συμμετέχω σε τέτοια. Αλλά μερικά έχουν κάτι ποστ να τραβάς τους... κυλίνδρους σου να μακρύνουνε.

Last edited by Vag; 06-12-2013 at 19:05.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 06-12-2013, 23:52
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα προτιμούσα να συζητάω μόνο γκάζια, εκδρομές και πλάκες.

Αλλά το γκάζι είναι ήδη αγγελία, για εκδρομές ούτε φράγκο και από πλάκες... άστο.

Έτσι ακόμα και η υπόθεση "πάμε μια βόλτα με τις μηχανές" όταν σκέφτεσαι και την βενζίνη, σου γίνεται θέμα πολιτικό. Μετά να με χέσεις...

Είναι και ένας λόγος που δεν ανοίγω θέματα πολιτικά, ή ανάλογης "επικαιρότητας" και σπάνια συμμετέχω σε τέτοια. Αλλά μερικά έχουν κάτι ποστ να τραβάς τους... κυλίνδρους σου να μακρύνουνε.
φιλε και στα πιο πανω ποστ αλλα και σε αυτο γραφεις τις σκεψεις μου!!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 07-12-2013, 00:15
anna Ο/Η anna βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: F800
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Diskoleyome na sas parakoloyuiso.gegonos ine omos oti to synolo ton neon epiuymoyn na fygoyn apo tin ellada. Olοι edo pisteyoyn oti I ellada ua ptoxeysi κaι bgi ejo apo to €. Gia emas den yparxei mellon. Poloi symauites moy gia na epibiosoyn ergazontai se kauarismoys.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!