GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-02-2010, 22:07
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Για χρήση κυρίως τουριστική ολες τις εποχές του χρόνου θα ήθελα να ακούσω και εντυπώσεις απο κατόχους αν το έχει πάρει κανείς. Αδιαβροχοποίηση, άνεση μόνωση στο κρύο και κατα πόσο δροσερό ειναι το καλοκαίρι.
Επίσης το έχω βρει καλύτερη τιμή στα 430,00. Ειναι καλή η το εχει βρει κανείς και φθηνότερα;
Attached Images
File Type: jpg gator evo.jpg (38.9 KB, 205 views)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-02-2010, 00:40
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Δεν το ξέρω το μπουφάν. Ο Ντινόπουλος έχειDainese. Ίσως σου πει ο Κώστας την γνώμη του.
Από εμφάνση πάντως σκίζει.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-02-2010, 01:45
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo


Πολύ όμορφο φαίνεται!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-02-2010, 18:33
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Oντως πολυ ωραιο!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-02-2010, 19:49
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα και το χασα!!! ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!

Last edited by mrdaellis; 18-02-2010 at 19:50. Λόγος: διορθωση
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 24-02-2010, 18:10
Mariner Ο/Η Mariner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: ΚΤΜ 990 Αdventure
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 24-02-2010, 20:16
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα και το χασα!!! ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Mariner Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit
Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-02-2010, 15:25
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.


γεια σου evanslam! δεν ξερω να σου πω για της αλπεις φιλε μου, αλλα μεσα στη αθηνα θα βγαλεις την μπεμπελη!!!! εγω πριν ενα μηνα σου ειπα εβαλα την επενδυση!!!! και οπου να ναι ειμαι για να την βγαζω!!! κατα τον μαιο με βλεπω να βγαζω το καλοκαιρινο μου!!! επισης οπως ειπε και ο φιλος παραπανω ειναι οντως βαρυ και αβολο για περπατημα ωρα! πανω στη μηχανη ομως σε κραταει καλα στη μεση και δεν καταλαβαινεις ουτε αερα, ουτε βροχη! πολλες τσεπες, ρυθμισεις για να σφιγκουν τα (ποντικια), μανικια που ανοιγουν μεχρι πανω με φερμουαρ! επισης ξερω οτι ειναι ευαισθητη η μεμβρανη του (Gore tex) στο πλυσιμο, και στις θερμοκρασιες (καλοριφερ, σομπες,τζακι,λαμπες, προβολεις) και γενικα οτιδηποτε μπορει να βγαλει αυξημενη θερμοκρασια!!! ισως και γι αυτο του φιλου μετα απο εναμιση χρονο να εμπαζε στα μανικια! ελπιζω να βοηθησα!! το επομενο που μπορουμε να κανουμε ειναι σε κανα καφε να το βαλεις φιλε μου
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-02-2010, 20:53
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

Δηλαδή βρε παιδιά μηπως θα ήταν καλύτερο να πάω στο Revit Cayenne Pro για την χρήση που θέλω; Ειναι και οικονομικότερο!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-02-2010, 22:46
valerougas Ο/Η valerougas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: markopoulo
Μoto: s 1000 rr
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo

η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια αναμεσα σε αυτα τα δυο μπουφαν πιστευω οτι το dainese ειναι καλυτερο σε σχεση με το Revit και το λεω αυτο επιδι εχω dainase 7 χρονια και μετα απο πολυ μεγαλη χρηση βροχες δεν εχει χασει την αξιοπιστια του σαν ρουχο και προστατευτικος εξοπλισμος.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Την γνώμη σας για το Systemhelm 5 NIKOS PAPADOPOULOS Κράνη 11 19-03-2010 07:09
Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει) NLS Καλώς ήλθατε 47 07-01-2010 21:43
Help..θέλω την γνώμη σας! kostasx Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 02-12-2009 22:08
Θα ήθελα την γν'ωμη σας chgouras Μπότες 11 13-10-2009 16:48
1250 gs την γνώμη σας!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 17 25-08-2009 11:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!