GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 28-03-2012, 19:42
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις καταλαβει κατι νομιζω.
Μ αυτο που εγινε παραβιασα κατι απο τους κανονες λειτουργιας του φορουμ;
Εκλεψα πνευματικα δικαιωματα;

Και μην ξεχναμε και κατι αλλο ε;
Την διαδρομη την χαραξε και την φυλαξε το δικο μου gps. Το στιγμα δεν μου το εδωσε αλλος, επαγγελματιας.
Ηλία, απλά να προσθέσω - διευκρινήσω σε σχέση με την προηγούμενη γνώμη μου ότι το στίγμα της συγκεκριμένης διαδρομής μπορεί να το "χάραξε και το έσωσε το δικό σου gps", αλλά αυτό έγινε επ' ευκαιρία βόλτας - διαδρομής που προηγουμένως χάραξε κάποιος "άλλος" επάνω σε "κάποιον άλλο χάρτη" και ακολούθως στην "υπέδειξε", αφιλοκερδώς μάλιστα στα πλαίσια προώθησης των επαγγελματικών του δραστηριοτήτων σε συνεργασία - προσφορά στο forum ...

Δε νομίζω ότι έχει κανείς πρόβλημα να την ξανακάνεις μόνος ή με παρέα, αλλά προφανώς υπάρχει ζήτημα (τουλάχιστον ηθικό) όταν την "επικοινωνείς" δημοσίως χωρίς την προηγούμενη συναίνεση του επαγγελματία που στην "υπέδειξε" ...

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με όσα έγραψε ο φίλος μας ο Δαναός ...

Νομίζω ότι μάλλον εξαντλήσαμε το θέμα από κάθε άποψη και λύσαμε πιστεύω και την όποια παρεξήγηση ...

Last edited by mck; 28-03-2012 at 19:45.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 28-03-2012, 19:45
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xurxes Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή τώρα καταλαβαίνω τι παίχτηκε.....
θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις??για να μπω στο νόημα....

- τι σημαίνει...επίσημη εκδρομή του φόρουμ με συνεργασία του

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Χ?

- ήταν εκδρομή που είχε και συνδρομή....για να λάβεις μέρος?



ρε συ...το ίδιο πράγμα σκευτόμασταν




ps...Ο Δαναός δεν Νομίζω να απάντησε εκ της διοικήσεως

Last edited by vasorfa; 28-03-2012 at 19:48.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 28-03-2012, 19:47
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

οι επίσημοι

θα μας τιμήσουν



οχι τίποτα άλλο για να φύγουν τα σύννεφα απο την επερχόμενη μπόρα
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 28-03-2012, 19:52
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

Φίλε Ηλία το θέμα είναι λίγο λεπτό !!!
Ο Τάκης ο Μανιάτης είναι επαγγελματίας και η χάραξη αυτών των δρόμων απαιτούν χρόνο και χρήμα !!
Σε κάποιο ασφάλτινο μάθημα που έκανα πρίν αρκετά χρόνια, δέν μας άφησαν να βγάλουμε φωτό ούτε την πίστα !!
Ο Τάκης όμως δεν έχει σχέσει με όλους αυτούς !!
Μην διστάσεις να του ζητήσεις διαδρομές και μονοπάτια που θέλεις να κάνεις !!!!
Καλές βόλτες φίλε και μην ξεχνάμε
Υ Γ Ε Ι Α Κ Α Ι Κ Α Λ Η
Κ Α Ρ Δ Ι Α !!!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 28-03-2012, 20:38
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staga1200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ηλία το θέμα είναι λίγο λεπτό !!!
Ο Τάκης ο Μανιάτης είναι επαγγελματίας και η χάραξη αυτών των δρόμων απαιτούν χρόνο και χρήμα !!
Σε κάποιο ασφάλτινο μάθημα που έκανα πρίν αρκετά χρόνια, δέν μας άφησαν να βγάλουμε φωτό ούτε την πίστα !!
Ο Τάκης όμως δεν έχει σχέσει με όλους αυτούς !!
Μην διστάσεις να του ζητήσεις διαδρομές και μονοπάτια που θέλεις να κάνεις !!!!
Καλές βόλτες φίλε και μην ξεχνάμε
Υ Γ Ε Ι Α Κ Α Ι Κ Α Λ Η
Κ Α Ρ Δ Ι Α !!!
Παιδια οι απαντησεις σας εν μερει με ικανοποιουν.Αυτο που δεν με ικανοποιει ειναι οτι το ν ανεβασω μια διαδρομη που εγραψα στο δικο μου gps και να τ ανεβασω δεν ειναι παρανομο και δεν ειναι λογος να σβηστει χωρις τουλαχιστον να με ειδοποιησουν.Ηθικο μπορει να μην ειναι.Παρανομο ομως δεν ειναι.Και δεν λεω ν ανεβασω τα στιγματα που μου εδωσε ο επαγγελματιας.Λεω για τα στιγματα που χαραξα ΕΓΩ!
Και επισης μ ενοχλει που αλλοι απαντανε για κατι που δεν εχουν την ευθυνη.
Θελω επισημη απαντηση αν τα στιγματα που εχω γραψει εγω απο διαδρομη που εχει διοργανωσει επαγγελματιας ειναι παρανομο να τα δημοσιευω και με βασει ποια νομικη αποφαση.Επαναλαμβανω,τα στιγματα που εχω γραψει εγω.Αν ειναι παρανομο θελω τεκμηριωση.
Συγνωμη για την επιμονη μου,αλλα τα στιγματα που εχω καταγραψει εχω το δικαιωμα να τα κανω οτι θελω και δεν παραβιαζω κανεναν κανονα νομιζω του φορουμ,αλλα ουτε και πνευματικα δικαιωματα.Και το ξαναλεω.Τα στιγματα που εχω γραψει ΕΓΩ!

Sent from my E10i
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 28-03-2012, 20:41
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

Καποιες περιπτωσεις θελουν καθαρες κουβεντες ιδιαιτερα οταν αφορουν σε σχεσεις επι πληρωμη.
Οποιος πληρωνει συμμετοχη σε μια αντιστοιχη εκπαιδευτικη εκδρομη, πληρωνει τον κοπο για τη χαραξη και τον κοπο για τη καθοδηγηση των συμμετεχοντων. Αφορα ομως διαχειρηση και εκμεταλευση ενος δημοσιου αγαθου οποτε θα επρεπε επισημα ή ανεπισημα να ενημερωνει οτι δεν επιθυμει να μεταφερθουν τα δεδομενα αυτα σε τριτους. Αν δικαιολογει ο νομος τετοια απαιτηση, θα επρεπε ισως να αναφερεται και στους ορους συμμετοχης εφοσον δεν γινεται μεταξυ φιλων αλλα πελατων επι πληρωμη....
Σιγουρα ομως την απαιτηση επιβαλλεται να την εκφραζει μονον ο προμηθευτης της υπηρεσιας και κανεις αλλος. Το δικαιωμα δηλαδη το εγειρει πρωτος, αυτος που....πουλαει και εισπραττει ...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 28-03-2012, 21:55
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιες περιπτωσεις θελουν καθαρες κουβεντες ιδιαιτερα οταν αφορουν σε σχεσεις επι πληρωμη.
Οποιος πληρωνει συμμετοχη σε μια αντιστοιχη εκπαιδευτικη εκδρομη, πληρωνει τον κοπο για τη χαραξη και τον κοπο για τη καθοδηγηση των συμμετεχοντων. Αφορα ομως διαχειρηση και εκμεταλευση ενος δημοσιου αγαθου οποτε θα επρεπε επισημα ή ανεπισημα να ενημερωνει οτι δεν επιθυμει να μεταφερθουν τα δεδομενα αυτα σε τριτους. Αν δικαιολογει ο νομος τετοια απαιτηση, θα επρεπε ισως να αναφερεται και στους ορους συμμετοχης εφοσον δεν γινεται μεταξυ φιλων αλλα πελατων επι πληρωμη....
Σιγουρα ομως την απαιτηση επιβαλλεται να την εκφραζει μονον ο προμηθευτης της υπηρεσιας και κανεις αλλος. Το δικαιωμα δηλαδη το εγειρει πρωτος, αυτος που....πουλαει και εισπραττει ...
Οι απαντησεις σου με καλυπτουν,αλλα δεν ερχονται απο επισημα χειλη.
Ενα αλλο παραδειγμα αντιστοιχο με τα στιγματα:Παρακολουθω το
Level 2 του Χ,Ψ εκπαιδευτη και μετα μαζευω 5-6 ατομα και τους κανω το ιδιο μαθημα.Ποιος μου το απαγορευει; Κατι αναλογο πιστευω οτι ισχυει με τα στιγματα.Για μενα,αν θελετε την προσωπικη μου αποψη,δεν ειμαι υποχρεωμενος να λογοδοτησω πουθενα για στιγματα που εχω γραψει εγω (ασχετως αν τα εχω γραψει απο συμμετοχη μου σε βολτα ή και trailride ακομα),δεν υπαρχει καμια νομικη παραβαση και ειναι απαραδεκτο να σβηνονται.
Sent from my E10i
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 28-03-2012, 22:10
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

βρε Ηλια μια φωτοτηπουσα ενος χαρτη του τμηματος δασον που βρηκα στα γραφεια της ΑΗΚ (ΔΕΗ) κε υπευθηνος μου ειπαι οτι κανονηκα αυτο ειναι παρανομω κε γελαγε τωρα τη ψαχνης επησημα κε ανεπησημα αν θελης να τα δοσης σε καπιο φυλο σου δοστα δυχως αναστολες ομως οχι απο εδω .
διλαδι πρεπη να σου το πη ο Νικος η Δημητρης ?
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 28-03-2012, 22:16
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε Ηλια μια φωτοτηπουσα ενος χαρτη του τμηματος δασον που βρηκα στα γραφεια της ΑΗΚ (ΔΕΗ) κε υπευθηνος μου ειπαι οτι κανονηκα αυτο ειναι παρανομω κε γελαγε τωρα τη ψαχνης επησημα κε ανεπησημα αν θελης να τα δοσης σε καπιο φυλο σου δοστα δυχως αναστολες ομως οχι απο εδω .
διλαδι πρεπη να σου το πη ο Νικος η Δημητρης ?
Γιατι οχι απο δω; Τι παρανομο κανω;Δινω τα στιγματα που χαραξα εγω και τα οποια συμπιπτουν με την διαδρομη της βολτας που διοργανωσε καποιος επαγγελματιας.Οταν πηγα στην βολτα υπεγραψα τιποτα;
Το θεμα παντως ειναι οτι τα στιγματα σβηστηκαν χωρις καμια εξηγηση.Αυτο μου κανει καπως

Sent from my E10i
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 28-03-2012, 22:28
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οχι απο δω; Τι παρανομο κανω;Δινω τα στιγματα που χαραξα εγω και τα οποια συμπιπτουν με την διαδρομη της βολτας που διοργανωσε καποιος επαγγελματιας.Οταν πηγα στην βολτα υπεγραψα τιποτα;
Το θεμα παντως ειναι οτι τα στιγματα σβηστηκαν χωρις καμια εξηγηση.Αυτο μου κανει καπως

Sent from my E10i

ακρηβος για αυτο !


στο χωρκο μου λαλου απονατρεπετε ο κοσμος εδηκοστου !!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Στη σωστη στιγμη panagiotis.farmer Διάφορα 7 31-10-2011 19:53
Τριγμος στον αξονα John1150 Τεχνικά θέματα διάφορα 5 23-06-2011 18:59
εστω και την τελευταια στιγμή z_atomic Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 15 21-06-2011 11:19
Την Αττική Οδό "φωτογραφίζουν" οι κινήσεις πολιτών για το άνοιγμα των διοδίων MARK Διάφορα 22 30-01-2011 20:09
Ανέκδοτο της στιγμής Gazi Ανέκδοτα 8 21-07-2009 20:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!