GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εξορμήσεις χωρίς μοτό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 17-07-2013, 12:39
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

σταμάτα πια να κοιτάς γύρω σου σαν να σε περιμένουν όλοι με ένα G3 να σε γαζώσουν.....αμάν πια....

κανείς δεν πρέπει να είναι απόλυτος στις θέσεις του.....μας έφαγε το "ποιός την έχει πιό μεγάλη" εδώ μέσα...αμάν ρε Γιώργο.....τώρα που εσένα σου μεγάλωσε απότομα μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι εφόσον δεν συμφωνούμε μαζί σου..αμάν πια...

επί του προκειμένου τώρα, στατιστικά και μόνον, επιμένω ότι δύσκολα θα κινδυνέψεις από άγριο ζώο στην ύπαιθρο......υπάρχει βέβαια και ο Νόμος του Μέρφυ που αν είσαι ο γκαντέμης θα συμβούν όλα σε εσένα....ε αυτό συγγνώμη δεν μπορώ να το προβλέψω ούτε και να το θεωρήσω στατιστικό δείγμα....αν κατασκηνώνεις μέσα από το συρματόπλεγμα του Αρκτούρου θα σε φαν οι αρκούδες, αν κατασκηνώνεις δίπλα σε καλλιεργημένο χωράφι είναι πιθανό να σε ενοχλούν τα αγριογούρουνα τη νύχτα....΄
απλά Προσέχεις Για Να Εχεις......

μια περισσότερη προσοχή χρειάζεται από τους κατοίκους της πόλης που δεν έχουν σηκώσει το κεφάλι να δουν τα αστέρια και επιλέγουν να διανυκτερεύσουν στην ύπαιθρο.....τα πράγματα είναι απλά και εσύ τα κάνεις να φαίνονται δύσκολα......κρατάς αμυντική στάση στο βουνό γιατί είσαι εσύ ο φιλοξενούμενος εκεί, και φρόντισε να έχεις παρέα για παν κακό (ή καλό ) ενδεχόμενο.....
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 17-07-2013, 13:43
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από intruder Εμφάνιση μηνυμάτων
η φυγη στην υπαιθρο για 2-4 μερες δεν αντιπροσωπευει κ την ζωη της φιλε diomiles
Η φυγή στην υπαιθρο για 2-4 μερες σχεδόν δυο φορές τον μηνα επι 12 μηνες επι 30 χρόνια αντιπροσωπεύει απόλυτα την ζωή της φίλε intruder

Οταν πριν αρκετά χρόνια οι αρκούδες στην χώρα μας ήταν χιλιάδες, στις μέρες μας έφτασαν τις 300 και σήμερα ανέβηκαν τις 350 αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αυξήθηκε ο αριθμός τους.

Επίσης ξέρω παρα πολλούς Αθηναίους που γνωρίζουν περισσότερα παράγματα για την διαβίωση στην Ελληνική ύπαιθρο απο πολλούς κατοίκους της επαρχίας..
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 17-07-2013, 13:54
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Το πρόβλημα (για εμένα τουλάχιστον ) δεν είναι "ποιός την έχει πιο μεγάλη" κι αν κάποιοι βλέπουν παντού εχθρούς ... Άσε που δέν έχει και τόση σημασία πόση την έχεις αλλά που και πόσο συχνά την βάζεις, την υπογραφή σου εννοώ () ...

Το πρόβλημα (παραδοσιακά μάλιστα ως Έλληνες) είναι ότι ξέρουμε να "μιλάμε" αλλά δεν ξέρουμε ή δεν θέλουμε να "ακούμε", ξέρουμε να "γράφουμε" αλλά δεν ξέρουμε ή δεν θέλουμε να "διαβάζουμε" ...

... και να "κρατάμε" ό,τι μας φαίνεται χρήσιμο βάσει προσωπικής παιδείας, εμπειρίας, πεποιθήσεων, κλπ κλπ γιράσκοντες αεί διδασκόμενοι ...

... αλλά πάλι οι άντρες και μάλιστα οι μοτοσυκλετιστές έχουμε την τάση να παραμένουμε πάντα παιδιά και ως γνωστόν τα παιδιά έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα ...

ΥΓ. Το γεγονός ότι κάποτε στο βουνό από τύχη δεν βρέθηκα αγκαλιά με ένα φίδι σε μέγεθος τριχιάς () κατά τον πιό απίθανο στατιστικά τρόπο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν φίδια στο βουνό και μάλιστα ότι δεν πέφτουν κυριολεκτικά από τον ουρανό ή από τα δέντρα (ημιθανή και άρα πιο επικίνδυνα) από τα νύχια (τρομαγμένων από την εξατμίσεις μας) γυπαετών κ.α. περήφανων αρπακτικών πτηνών λίγο πρίν τα γευματίσουν, ούτε ότι δεν καλωσορίζω κάθε πληροφορία σχετική με την πρόληψη (όσο το δυνατόν, εκτός του counter steering ) ή την αντιμετώπιση τέτοιων ή παρόμοιων περιστατικών ...

Επ' ευκαιρία να σημειώσω ότι σε περίπτωση δαγκώματος φιδιού δεν συστήνεται η περίδεση του μέλους του σώματος που υπέστη το δάγκωμα καθώς μπορεί να χειροτερέψει τα πράγματα ... Για περισσότερα:

Medlook - ������� ��� ����: �� ����� ����� �������������, � �������� ��� � �������

������� ������
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 17-07-2013, 13:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
σταμάτα πια να κοιτάς γύρω σου σαν να σε περιμένουν όλοι με ένα G3 να σε γαζώσουν.....αμάν πια.........
θα ηθελα πολυ να σου μεταφερω τα λεγομενα απο τηλεφωνου και τα γραπτα μειλς συμφουρμιτων.......δεν θα το κανω αλλα να ξερεις δεν το πηρα μονον εγω στραβα.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
κανείς δεν πρέπει να είναι απόλυτος στις θέσεις του.....μας έφαγε το "ποιός την έχει πιό μεγάλη" εδώ μέσα...αμάν ρε Γιώργο.....τώρα που εσένα σου μεγάλωσε απότομα μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι εφόσον δεν συμφωνούμε μαζί σου..αμάν πια........
Αν μου βρεις ενα μονον σημειο στο οποιο καποιοι απο εμας που καταθετουμε τις αποψεις μας και τις πραγματικες εμπειριες μας γινομαστε απολυτοι να μας το υποδειξεις και να ζητησουμε συγνωμη.

Χαιρομαι ομως διοτι εγω και αλλοι εχουμε εμπειριες τις οποιες και καταθετουμε με καθε σεβασμο στο παρον φορουμ, το φορουμ ας κρινει αυτους που δεν εχουν και ποσταρουν το μακρυ και το κοντο τους αφου δεν εχουν τιποτε αλλο να καταθεσουν.

Τελος, εισαι ακρως προσβλητικος και δρας ομαδικα με αλλους ''κολλητους σου'' που διατιθωνται εχθρικα απεναντι μου σε οτιδηποτε κι αν γραψω λογω πολιτικων ιδεων.
Σε αυτο το νημα ομως ΔΕΝ μιλαμε για πολιτικα.......μιλαμε για μοτοσυκλετα και φυση και δεν πρεπει ΚΑΝΕΙΣ να απαξιωνει το γραπτο κανενος γραφοντας ''...ας μην παρασυρόμαστε από εντυπωσιακά κείμενα που ίσως έχουν γραφτει/αντιγραφεί από ανθρώπους χωρις ιδιαίτερη προυπηρεσία στη διαμονή στην ύπαιθρο'' .........εσυ το εγραψες Καπαδοκη....ειρωνια και απαξιωση.......οι υπογραμμισεις δικες μου........ας σε κρινουν οι αλλοι λοιπον.

Υ.Γ. δεν μου μεγαλωσε αποτομα βασιλη, ηταν παντα μεγαλη γιαυτο κι επιβιωσα και γιαυτο ξαναμπηκα, αν και 50 ετων, εκει που πραγματικα ανηκω.........

Last edited by GeorgeP; 17-07-2013 at 14:00.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 17-07-2013, 14:01
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φυγή στην υπαιθρο για 2-4 μερες σχεδόν δυο φορές τον μηνα επι 12 μηνες επι 30 χρόνια αντιπροσωπεύει απόλυτα την ζωή της φίλε intruder
Το κυνήγι επιτρέπεται όλον τον χρόνο ?...

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%C...-%CE%9B2%CE%A9
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 17-07-2013, 14:08
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κυνήγι επιτρέπεται όλον τον χρόνο ?...

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%C...-%CE%9B2%CE%A9
Φυσικά όχι ...

Μπορείς όμως να κατασκηνώσεις όπου θες σε όποιο βουνο θες σε όποια παραλία θες ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.

Αλλωστε το έχω ξεκαθαρίσει πιο πάνω ότι τα πάθη μου είναι η μοτοσυκλέτα και το κυνήγι.Οταν δεν κυνηγάω γυρνάω τα βουνά με την μοτοσυκλέτα μου και τις πιο απόμακρες παραλίες της χώρας μου με την οικογενειά μου.Ο γιός κοιμήθηκε σε σκηνάκι γοια πρώτη φορά όταν ήταν 4 μηνών και η κόρη μου όταν ήταν 6 μηνών..

Με την ερώτηση σου πιστεύεις ότι μου την έφερες?????
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 17-07-2013, 14:12
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κυνήγι επιτρέπεται όλον τον χρόνο ?...

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%C...-%CE%9B2%CE%A9
στην ύπαιθρο δεν κατασκηνώνεις μόνο για κυνήγι φίλε μου...
και αφού γνωρίζεις την απάντηση στην ερώτηση που θέτεις, κινδυνεύεις να μπεις στο τσουβάλι με τους είρωνες του παραπάνω κατατρεγμένου...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 17-07-2013, 14:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ύπαιθρο δεν κατασκηνώνεις μόνο για κυνήγι φίλε μου...
και αφού γνωρίζεις την απάντηση στην ερώτηση που θέτεις, κινδυνεύεις να μπεις στο τσουβάλι με τους είρωνες του παραπάνω κατατρεγμένου...
τελικα εχουν δικιο.........μα πολυ δικιο.
Κριμα.........
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 17-07-2013, 14:43
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

@diomiles Πλάκα σού έκανα (), χαίρομαι που δεν το πήρες στραβά ...

Καλή η απάντηση αν και το ελεύθερο camping δυστυχώς απαγορεύεται επίσης και μάλιστα όλον τον χρόνο και μπορεί να επιφέρει και τσουχτερά πρόστιμα, δυστυχώς !...



Ελεύθερο camping: στα 300 ευρώ το πρόστιμο | EcoNews.gr

Προς ενημέρωση όλων όμως, βλ. και εδώ:
free camping movement: ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΝΟΜΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 17-07-2013, 14:49
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα πολυ να σου μεταφερω τα λεγομενα απο τηλεφωνου και τα γραπτα μειλς συμφουρμιτων.......δεν θα το κανω αλλα να ξερεις δεν το πηρα μονον εγω στραβα.
Αν μου βρεις ενα μονον σημειο στο οποιο καποιοι απο εμας που καταθετουμε τις αποψεις μας και τις πραγματικες εμπειριες μας γινομαστε απολυτοι να μας το υποδειξεις και να ζητησουμε συγνωμη.
Χαιρομαι ομως διοτι εγω και αλλοι εχουμε εμπειριες τις οποιες και καταθετουμε με καθε σεβασμο στο παρον φορουμ, το φορουμ ας κρινει αυτους που δεν εχουν και ποσταρουν το μακρυ και το κοντο τους αφου δεν εχουν τιποτε αλλο να καταθεσουν.
Τελος, εισαι ακρως προσβλητικος και δρας ομαδικα με αλλους ''κολλητους σου'' που διατιθωνται εχθρικα απεναντι μου σε οτιδηποτε κι αν γραψω λογω πολιτικων ιδεων.
Σε αυτο το νημα ομως ΔΕΝ μιλαμε για πολιτικα.......μιλαμε για μοτοσυκλετα και φυση και δεν πρεπει ΚΑΝΕΙΣ να απαξιωνει το γραπτο κανενος γραφοντας ''...ας μην παρασυρόμαστε από εντυπωσιακά κείμενα που ίσως έχουν γραφτει/αντιγραφεί από ανθρώπους χωρις ιδιαίτερη προυπηρεσία στη διαμονή στην ύπαιθρο'' .........εσυ το εγραψες Καπαδοκη....ειρωνια και απαξιωση.......οι υπογραμμισεις δικες μου........ας σε κρινουν οι αλλοι λοιπον.

Υ.Γ. δεν μου μεγαλωσε αποτομα βασιλη, ηταν παντα μεγαλη γιαυτο κι επιβιωσα και γιαυτο ξαναμπηκα, αν και 50 ετων, εκει που πραγματικα ανηκω.........
off topic και συγγνώμη από τον συγγραφέα του thread...

επειδή εσύ το προσωποποιείς και μόνον...
άκουσε Γιώργο για να μην έχουμε εκκρεμότητες, ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι απέχω από κάθε thread που έχει μέσα πολιτικά & GeorgeP. όχι ότι θα έπρεπε να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω μαζί σου, μπορώ να υποστηρίξω τη γνώμη μου, απλά θεωρώ ότι το παραχezeis μόνιμα διεκδικώντας το αλάθητο.....
δεν προσβάλω κανέναν χρησιμοποιώντας τη στατιστική χωρίς να αποκλείω το οτιδήποτε.......πώς να το κάνουμε τώρα, αν εσύ λες ότι είδες αρκούδα να σε απειλεί, άλλος θα μιλήσει για κροκόδειλους στον Έβρο....ας μας πουν 2-3 ακόμη ότι απειλήθηκαν από αρκούδα στο βουνό να το συμπεριλάβω στο στατιστικό δείγμα λοιπόν.....
σαφώς και κολλητούς δεν έχω εδώ μέσα, είναι γνωστό στους παλαιότερους το γιατί, και δεν σου επιτρέπεται να χρησιμοποιείς τον όρο αφού σε παλαιότερες εποχές επεδίωκες εσύ να στήσεις "κολλητούς" όπως τους λες τώρα, για να σε υποστηρίζουν στα λεγόμενά σου....ίσως κάποιοι από αυτούς να σου στέλνουν αυτά τα mail υποστήριξης...κρυφά βέβαια, λες και έχουμε να χωρίσουμε οικόπεδα στο βουνό με τις αρκούδες....
Το "Καππαδόκη" δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιείς όταν μιλάς μαζί μου, αφορά μόνο σε φίλους ΜΟΥ και μπερδεύομαι.....
ίσως κάποτε θα καταλάβεις ότι δεν αναφερόμουν σε εσένα ειδικά, αλλά προφανώς, όντας καμμένος στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι Γιώργο....
Συνεχίζεις να πολεμάς ανεμόμυλους λοιπόν, μόνος σου Γιώργο....μη πεις ότι δεν σε έχω προειδοποιήσει φιλικά, λίγο καιρό πριν....
και κάτι τελευταίο, δεν περίμενα ποτέ να ισχυριστείς ότι την "είχες πάντα μεγάλη" Γιώργο......αυτό δείχνει μια επικίνδυνη εγωπάθεια (ύβρις κατά τους αρχαίους που τιμωρείται με θεική παρέμβαση) και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα να το ακούσω από αλλού, σίγουρα όχι από εσένα...
Εύχομαι πραγματικά, ειλικρινά και ολόψυχα να είσαι εκεί που είσαι λόγω "της μεγάλης σου τσουτσου" και όχι από τύχη Γιώργο.....
μέχρι να ξεπεράσεις το θέμα σου με τα φαντάσματα που σε κυνηγούν, μάλλον θα γράφεις μόνος....εις το επανειδείν

off topic και συγγνώμη από τον συγγραφέα του thread...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!