GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-10-2013, 18:09
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Για πρωτη φορα σημερα στα 35.000 χλμ, αλλαξαμε τακακια μπροστα στην M & S Αγ Στεφανο.

φευγοντας παρατηρησα οτι τα τακακια γλυφουν συνεχως πανω στις δισκοπλακες. οχι απλα γλυφουν... φρενάρουν την ροδα. Δηλαδη οταν η ροδα ειναι στον αερα, την γυρνας σχετικά δυσκολα.
Γυρισα πισω, το ειδε ο Θανασης, ξεκινησε με εξαερωση. Καμια διαφορα. Εβγαλε παλι τις βιδες που συγκρατουν τα τακακια, καθαρισε τον κορμο τους και εβαλε ενα ψιλό φιλμ γρασο.
Μου ειπε οτι με κανα δυο γερα φρεναρισματα θα επανελθουν στην θεση τους, και οτι φταιει που οι δισκοι εχουν ηδη καποια αυλακια απο τα προηγουμενα τακακια, και οτι θα στρωσουν και αυτα.

Μετα απο 15 περιπου χιλιομετρα και μερικα γερα τσαρουχωματα στα φρενα, δεν ειδα διαφορα. Συνεχιζουν να ειναι ετσι σφιχτα και να γυρναει η ροδα με δυσκολία.
Πειτε καμια γνωμη. Σας εχει τυχει ?

Η αληθεια είναι οτι ως τωρα σε ολες τις μηχανες μου, αλλαζα μονος τα φρενα, τα υγρα κλπ. και δεν εχω εμπειρία να μου τα αλλάξει καποιος άλλος...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-10-2013, 18:26
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Αυτό φίλε είναι θέμα επαναφοράς των εμβόλων στη θέση τους.
Τα άλλα.....χμμμμ...
Δε θα αλλάξει κάτι όσο και να φαγωθούν. Για πήγαινε πάλι μια βόλτα από το συνεργείο
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-10-2013, 19:29
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Μηπως ειχες συμπληρωσει υγρα φρενων πριν βαλεις τα καινουργια τακακια?Ριξε μια ματια στην σταθμη των υγρων σου...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-10-2013, 22:05
malco Ο/Η malco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: περιστερι
Μoto: πριν gs 1200 adv - τωρα gs 1200
Μηνύματα: 303
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Εαν δεν επιστρεφουν οι δαγκανες, (που γι αυτο μονο φρεναρει ο τροχος) θελει καθαρισμα τα εμβολακια ή αλλαγη τσιμουχακια, δηλαδη service στις δαγκανες. εαν εξακολουθησει να φρεναρει υπαρχει η υποψια που δεν την ευχομαι να ωφειλεται σε μοναδα abs, δηλαδη να κραταει την εντολη στα εμβολα ανοικτα και να μην τα αφηνει να κανουν επιστροφη. Αυτο βεβαια ειναι και το χειροτερο και εχει συμβει. Υπαρχει και η περιπτωση του στραβου δισκοφρενου που στην αλλαγη των τακακιων γινεται εμφανες το προβλημα.....ευχομαι να ειναι το πρωτο

Αυτο παντως που σου εκανε ο μηχανικος βαζοντας γρασο ειναι απαγορευτικο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-10-2013, 22:33
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Και εγω νομιζω οτι ειναι το πρωτο...

Παντα καθαριζα την επιφανεια απο τα εμβολακια που ηταν εξω, πριν τα σπρωξω πισω για να μπουν φρεσκα τακακια.

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-10-2013, 22:50
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από malco Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δεν επιστρεφουν οι δαγκανες, (που γι αυτο μονο φρεναρει ο τροχος) θελει καθαρισμα τα εμβολακια ή αλλαγη τσιμουχακια, δηλαδη service στις δαγκανες. εαν εξακολουθησει να φρεναρει υπαρχει η υποψια που δεν την ευχομαι να ωφειλεται σε μοναδα abs, δηλαδη να κραταει την εντολη στα εμβολα ανοικτα και να μην τα αφηνει να κανουν επιστροφη. Αυτο βεβαια ειναι και το χειροτερο και εχει συμβει. Υπαρχει και η περιπτωση του στραβου δισκοφρενου που στην αλλαγη των τακακιων γινεται εμφανες το προβλημα.....ευχομαι να ειναι το πρωτο

Αυτο παντως που σου εκανε ο μηχανικος βαζοντας γρασο ειναι απαγορευτικο

Καθόλου απίθανο(κοκκινα) κ εμένα εκει πήγε το μυαλό μου ....

υπάρχει σαν εμπειρία βλάβης σε αντβε φιλου 6αρι...

Δαγκάνες δύσκολο με τόσα λίγα χλμ να αστόχησαν...

Εχω αμοιβές δαγκάνες να στις έφερνα 29/10 που θα ειμαι στον Θανάση να δοκίμαζες...

Μακάρι να είναι κάτι απλό....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-10-2013, 00:26
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

κοιταξε φιλε μου η αληθεια ειναι οτι λιγο να ακουμπανε ισως ειναι νορμαλ!

... στην αρχη αναφέρεις οτι ειναι η πρωτη αλλαγη μπροστινα τακάκια...θυμασαι αν ειχες στο ενδιάμεσο σε καποιο σερβις συμπληρώσει υγρα φρενων στο μπροστινο συστημα?

απο κει και περα και εγω πιστευω οτι ειναι η μπάκα(βρωμιά) που ειχε μαζευτει στους κυλίνδρους(πιστόνια) που σπρωχνουν τα τακακια πανω στο δισκοφρενο . Στις 35 χιλιαδες που ειχες ηδη κανει ...φαγωθηκαν αρκετα τα τακακια και τα πιστονια απ τις δαγκανες ηταν εντελως εξω...με τον καιρο μαζεψαν στο τοιχωμα τους πολυ βρωμια ..και πιεζοντας τα πισω για να χωρεσουν τα φρεσκα τακακια, η βρωμια αυτη ηρθε και στουπωσε στην εισοδο και ενδεχομένως εμποδιζει την επαναφορα!


αυτο με την μοναδα του ABS που αναφερουν τα παιδιά παραπανω , δεν το εχω ξανακουσει και ευχομαι ειλικρινα ...ουτε στον εχθρο!


τι να πω? ... βασικα προφορικα και μονο ειναι δυσκολο να μας μεταφερεις για ποσο μεγαλη επαφη μιλαμε οταν γραφεις "γλυφει σφυχτα τον δισκο"...... εχεις παρατηρησει καμια τρελη θερμοκρασια στους δισκους μετα απο μικρη βολτιτσα χωρις ακραία φρεναρισματα?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-10-2013, 01:03
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

θα ασχοληθω μαζι της απο βδομαδα, οποτε θα σας πω τι εγινε τελικα...
Δεν ηθελα να την μετακινησω ετσι οποτε την αφησα στη δουλεια.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-10-2013, 01:08
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Όπως έγραψα αρχικά και ανέλυσαν οι σύντροχοι στη συνέχεια, το θέμα είναι η επαναφορά των εμβόλων.
Το πιο απλό είναι να έχουν βρώμα - σκόνη τακακιών κλπ και να κολλάνε. Το άλλο (απλό σχετικά κι αυτό) να χρειάζονται αλλαγή τα λαστιχάκια τους.
Δε νομίζω ότι παίζει κάτι άλλο.
Ειδικά μάλιστα , αφού το θέμα το έχεις μετά την αλλαγή τακακιών. Αν είχες κάτι και πριν, μπορεί παίζανε κι άλλα πράγματα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-10-2013, 07:32
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγη τακακιών, Γλύφουν σφιχτα τους δισκους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από malco Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δεν επιστρεφουν οι δαγκανες, (που γι αυτο μονο φρεναρει ο τροχος) θελει καθαρισμα τα εμβολακια ή αλλαγη τσιμουχακια, δηλαδη service στις δαγκανες. εαν εξακολουθησει να φρεναρει υπαρχει η υποψια που δεν την ευχομαι να ωφειλεται σε μοναδα abs, δηλαδη να κραταει την εντολη στα εμβολα ανοικτα και να μην τα αφηνει να κανουν επιστροφη. Αυτο βεβαια ειναι και το χειροτερο και εχει συμβει. Υπαρχει και η περιπτωση του στραβου δισκοφρενου που στην αλλαγη των τακακιων γινεται εμφανες το προβλημα.....ευχομαι να ειναι το πρωτο

Αυτο παντως που σου εκανε ο μηχανικος βαζοντας γρασο ειναι απαγορευτικο
Αν διαβάσεις καλύτερα, ο μηχανικός έβαλε γράσο στις βίδες που συγκρατούν τα τακάκια και καθόλου απαγορευτικό δεν είναι. Είναι μάλιστα το σωστό. Έτσι κάνω χρόνια ολόκληρε σε όλες τις μοτό και ποτέ δεν είχα θέμα.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!