GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-01-2010, 23:04
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απώλεια μπροστινού φρένου.

Μόλις φτάνω σπίτι σήμερα το βράδυ, χαλαρά λίγο πριν τη γκαραζόπορτα κατεβάζω τα πόδια κάτω και πατάω το μπροστινό φρένο για να σταματήσω την ελάχιστη ταχύτητα αφού τη φόρα την είχα κόψει από πριν με το πίσω.

Πατάω, πατάω, πατάω, η μανέτα αρχίζει και μαζεύεται περισσότερο από το φυσιολογικό, πατάω, μαζεύεται μέχρι που ακουμπάει στο γκριπ και η μοτοσυκλέτα ακουμπάει στον σκουπιδοτενεκέ, γκουπ! Η μηχανή τσούλαγε ακόμη με τη μανέτα τερματισμένη!
Σταματάω, κατεβαίνω κάτω και αρχίζω να κοιτάω τα σωληνάκια και τον αριστερό δίσκο από τη μεριά που κατέβηκα...

Μια περίεργη μυρωδιά καμμένου αρχίζει και μου έρχεται. Θυμάμαι ότι εδώ και κάμποση ώρα την μύριζα... Κοιτάω μήπως έχουν τρέξει τα υγρά από κάπου, τίποτε.

Ανοίγω το ρεζερβουάρ υγρών να δω αν έχει τίποτε μέσα γιατί με τον βραδυνό φωτισμό δεν διέκρινα τη στάθμη, γεμάτο μέχρι πάνω.

Συνεχίζω την έρευνα από δεξιά και η μύτη μου με οδηγάει στα τακάκια.

Όπου διαπιστώνω να εξέχει κάτι. Μία σακούλα από ψώνια σουπερ μάρκετ ΟΛΟΚΛΗΡΗ είχε σφηνωθεί ανάμεσα στον δίσκο και τα τακάκια! Την έπιασα με το χέρι μου και έβγαινε και έβγαινε, μέχρι που βγήκε ολόκληρη εκτός από ένα κομματάκι που είχαν αρχίσει να το μασάνε τα τακάκια.

Ήταν εμφανές ότι είχε μπει ανάμεσα στα τακάκια και στον δίσκο. Λογικό να μην υπήρχε τριβή στα δεξιά τακάκια. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τα αριστερά τακάκια δεν φρέναραν ΚΑΘΟΛΟΥ και γιατί η μανέτα τραβήχτηκε ΟΛΗ;;;

Αφού έβγαλα τη σακούλα και έκανα μερικά φρεναρίσματα στο δρόμο, η μανέτα σκλήρυνε και τα φρένα επανήρθαν.

Φανταστείτε λοιπόν αυτός που ρυπαίνει τους δρόμους και πετάει σκουπίδια, όπως μία σακούλα, τι έγκλημα πράττει και σε τι ατύχημα (μπορεί και θανατηφόρο αν πήγαινα με 60-70) μπορεί να οδηγήσει μια μοτοσυκλέτα.

Προσέχτε άμα φυσάει και πετάνε... σακούλες στους δρόμους!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 05-01-2010, 23:29
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΧΙ.ΕΙΧΕΣ ΑΓΙΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΙ.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-01-2010, 23:34
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Γιώργο, γειά σου & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,
πρώτα από όλα άναψε ένα κεράκι γιατί την γλύτωσες με ένα "γκουπ", από εκεί και πέρα ψάξτο λίγο παραπάνω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως η σακούλα επέδρασε έτσι στο ΚΛΕΙΣΤΟ κύκλωμα υγρών των φρένων.
Το λαμπάκι ABS δεν έδινε κάποιο σήμα ;
Πολύ περίεργο !!!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 05-01-2010, 23:36
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι,

το γιατί "έχασες" την μανέτα ;;;;



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-01-2010, 00:31
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Το κοίταξα πριν σβήσω. Ούτε ABS ούτε τίποτε άλλο μου έδειξε. Και γω προσπαθώ να καταλάβω γιατί "έσπασε" όλη η πίεση από το φρένο. Στο F650GS μου το είχε κάνει κανα δυο φορές το πίσω φρένο, αλλά αυτό ήταν από πολύ χρήση και υπερθέρμανση, μου το είπαν και στην αντιπροσωπεία ότι συμβαίνει. Τώρα δεν "έπαιζε" κάτι τέτοιο, δεν υπερθερμάνθηκαν τα φρένα και μόλις έβγαλα τη σακούλα, έφτιαξαν σε 3-4 φρεναρίσματα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 06-01-2010, 03:09
1200GS Ο/Η 1200GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Δεν νομιζω οτι εχει σχεση η σακουλα με το οτι τερματισε η μανετα, κατι αλλο φταει και κοιταξε το γιατι ειναι το μπροστα και αλοιμονο αν δεν πιασει σε ενα φρεναρισμα!!!
Παντως στις περισσοτερες φορες το προβλημα ειναι στην τρομπα στην μανετα.
Μου κανει εντυπωση που χρειαστηκαν 3-4 φορες μετα για να επανελθει?!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 06-01-2010, 11:37
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

εχω παθει το ιδιο με ταινια συσκευασιας που ειχε βρεθει εκει αλλα δεν ειχα θεμα με την μανετα απλα αναβοσβηνε το abs
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-01-2010, 12:05
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

ΣΦΑΙΡΑ.....................στον μαστορα,γιωργη ΔΕΝ παιζουμε με το μπροστα φρενο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-01-2010, 12:56
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Τελικώς με το φώς της ημέρας εφάνη το πρόβλημα. Η σακούλα είχε τραβηχτεί τελείως μέσα στα τακάκια, από την κάτω πλευρά τους και έτσι σφήνωνε όλο και περισσότερο. Είχε μείνει πολύ πράμα ακόμη μέσα.

Το κομμάτι που έβγαλα στην τελευταία φωτογραφία, από το λιώσιμο είχε γίνει σκληρό σαν πέτρα.

Το ABS μάλλον δεν επηρρεάστηκε γιατί ο αισθητήρας του είναι στην αριστερή πλευρά. Στις δοκιμές που έκανα μετά και το ζόρισα, ακόμη και με μαλακή μανέτα και μέχρι να σκληρύνει αυτή, μόλις πήγαινε να μπλοκάρει η ρόδα, δούλευε κανονικά.







Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-01-2010, 13:46
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα!!!τι να πώ κινδυνεύουμε από το παραμικρό
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!