GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-06-2010, 15:00
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Άντε...να το κάνω κι αυτό είπα σήμερα που καθόμουν.

Καφεδάκι, μουσικούλα και τα σχετικά.

Κατεβαίνω στη πυλωτή και αρχίζω

Πριν φτάσουμε στο σημείο βέβαια για την αλλαγή του φίλτρου, αφήνουμε το ρεζερβουάρ να πατώσει ώστε να μην έχουμε πολύ βενζίνη μέσα που θα μας προβληματίσει.

Καταρχήν αφαιρούμε σέλες και μετά το πλαϊνό μαύρο καπάκι ώστε να ξεβιδώσουμε την βίδα που συγκρατεί το ρεζερβουάρ.



Στην συνέχεια τραβάμε το ρεζερβουάρ προς τα πίσω ώστε να ξεκουμπώσει και να μπορέσουμε να το σηκώσουμε.



Όταν βγει, παίρνουμε κάτι σαν τραπεζάκι ή κάτι άλλο που να μπορέσουμε να ακουμπήσουμε πάνω το ρεζερβουάρ (στο πλάι)
Βάζουμε και κάνα πανί ώστε να μην γρατσουνιστεί και προχωράμε.

Αφαιρούμε και την φύσα των ρευμάτων για να μην εμποδίζει.



Αφού το ακουμπήσουμε προσεκτικά πάνω στο τραπεζάκι, βλέπουμε από κάτω αυτή την εικόνα



Είναι το πιατέλο που εσωτερικά είναι στηριγμένα τα πάντα. Αντλία, φίλτρο, και φλοτέρ δείκτη βενζίνης.

Με ένα λεπτό ίσιο κατσαβίδι, χαλαρώνουμε τους σφιγκτήρες που συγκρατούν τα σωληνάκια και προσέχουμε να μην τα μπερδέψουμε, ώστε να πάνε το καθένα στη θέση του μετά.



Αφού τα αφαιρέσουμε, το πιατέλο είναι έτοιμο να ξεβιδωθεί.



Πριν το ξεβιδώσουμε, μαρκάρουμε κάπως το πως είναι βαλμένο, ώστε να μην γίνει κανένα λάθος στη τοποθέτηση.



...και ξεβιδώνουμε το πιατέλο με ένα καρυδάκι ή απλό κλειδί Νο8. Καλό θα είναι πάντως να μην χρησιμοποιηθεί γερμανικό κλειδί προς αποφυγή του να χαλάσει τις γωνίες των παξιμαδιών.



Αφού ξεβιδώσουμε όλες τις βίδες, το τραβάμε με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ έξω ώστε να μην κάνουμε ζημιά στο φλοτέρ που είναι φοβερά ευαίσθητο! Μόλις το βγάλουμε λίγο προς τα έξω, αφαιρούμε εσωτερικά του πιατέλου τα δύο σωληνάκια της υπερχείλισης που μας εμποδίζουν να το βγάλουμε. Δεν τα αφήνουμε free παρά σημαδεύουμε ποιο πάει που και τα δένουμε πάνω σε κάποια βίδα του ρεζερβουάρ να μην τα ψάχνουμε μετά.



Και επιτέλους, βγαίνει έξω όλο το πιατέλο με την αντλία, το φίλτρο και το κάθε τι που περιέχει.
Σε αυτό το σημείο μαθαίνουμε ότι τελικά δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε ούτε τον #### μας, καθώς έχουμε πληρώσει φίλτρο BMW 22€ και μέσα βρίσκουμε φίλτρο της MANN αξίας 12€ Όχι ότι είναι χειρότερο της MANN για μένα το ίδιο πράγμα είναι. Γερμανικό το ένα Γερμανικό και τ' άλλο, αλλά για το γμτο των χρημάτων και της εμπιστοσύνης!



Ξεβιδώνουμε τους σφιγκτήρες που συγκρατούν το φίλτρο και το αφαιρούμε προσέχοντας ποια είναι η φορά της ροής. Αν δεν έχουν αλλαχτεί οι μαμά σφιγκτήρες, καλό είναι να τους αλλάξετε με ένα ζευγάρι βιδωτούς ανοξείδωτους για πιο εύκολη εργασία την επόμενη φορά. Οι μιας χρήσης της ΒMW είναι μανίκι να τους ξεσφίγγεις και να τους σφίγγεις κάθε φορά.



Αφού μπει το καινούριο φίλτρο ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΡΟΗΣ, σφίγγουμε τους σφιγκτήρες.



Μόλις σιγουρευτούμε πως όλα είναι εντάξει, ακολουθούμε την αντίστροφη διαδικασία για να ξαναμπεί πάλι μέσα στο ρεζερβουάρ και να βιδωθεί το πιατέλο προσέχοντας πάλι μην κάνουμε ζημιά στο φλοτέρ.
Καλό είναι επίσης να αλλάξετε και την λαστιχένια φλάτζα του πιατέλου (εγώ την άλλαξα) αν την έχετε χρόνια.

Η δύναμη που θα βιδώσουμε τα παξιμάδια του πιατέλου είναι 6 Νm


Μόλις τοποθετηθούν όλα ξανά στη θέση τους, και βάλουμε τα σωληνάκια εκεί που πρέπει, τοποθετούμε ξανά το ρεζερβουάρ στη θέση του. Ελέγχουμε και για τυχόν διαρροές βενζίνης και αν όλα είναι καλά, μεταβαίνουμε στο πλησιέστερο βενζινάδικο να γεμίσουμε!



ΥΓ: Κάποια στιγμή θα σφάξω και το φίλτρο στη μέση να δω τι έχει ώστε να ξέρω άλλη φορά αν τελικά πρέπει να το αλλάζω στις 20000χιλ ή αργότερα. Είμαι βασικά πολύ περίεργος τι θα βρω μέσα!

ΑLX
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-06-2010, 15:59
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Αλέξανδρε .... "έχεις πάρει το κολάει" στις παρουσιάσεις

και έχεις γίνει ...... ά-παι-χτος ........
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-06-2010, 16:00
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας το service .....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-06-2010, 17:49
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Γεια σου βρε Αλεξ.
Μερσί για τις πληροφορίες και για το χρόνο που διέθεσες στο να το παρουσιάσεις.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-06-2010, 17:51
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Το φίλτρο της ΜΑΝ είναι:
MWK 44
Έτσι το ζητάς?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-06-2010, 17:54
vincet Ο/Η vincet βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: komotini
Μoto: f650 gs 05
Μηνύματα: 564
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

πολυ καλη παρουσιαση
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-06-2010, 18:42
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Για άλλη μια φορά έχεις τα συγχαρητήριά μου Αλέξανδρε...
Το σημάδεμα εκεί πριν βγάλεις το 'πιατέλο' ΄ήταν εύκολο, με τόση βρώμα..
Α ναι ξέχασα, δεν το σχολιάζουμε...
Να'σαι καλά Αλέξανδρε!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-06-2010, 18:57
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Μπραβο Αλεξη.
Την μηχανη την εχεις απο καινουρια,ή καποιος αλλος κατοχος αλλαξε το φιλτρο με ΜΑΝΝ?
Δεν πρεπει ομως να σε παραξενευουν κατι τετοια παραστρατηματα των εταιριων αν εχεις παρει την μηχανη καινουρια,εννωω.
Εγω στην Alfa που ειχα,μου χρεωναν 250 ευρω τα μπουζι.Τα εφερα απο Αγγλια με 100ευρω.Τα κουτια εγραφαν NGK και οι κωδικοι ηταν αυτοι που ζηταει η εταιρια.
Τωρα αν τα κουτια εγραφαν Alfa ειχαν 20 ευρω παραπανω....
Αρμεγε λαγους και κουρεβε χελωνες,δηλαδη..
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-06-2010, 20:24
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο της ΜΑΝ είναι:
MWK 44
Έτσι το ζητάς?
Λογικά ναι. Ούτε εγώ ήξερα ότι υπάρχει γι' αυτό αγόρασα ξανά BMW. Tώρα που το έμαθα όμως....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Για άλλη μια φορά έχεις τα συγχαρητήριά μου Αλέξανδρε...
Το σημάδεμα εκεί πριν βγάλεις το 'πιατέλο' ΄ήταν εύκολο, με τόση βρώμα..
Α ναι ξέχασα, δεν το σχολιάζουμε...
Να'σαι καλά Αλέξανδρε!
Θα ήθελα να δω το δικό σου πως είναι σε εκείνο το σημείο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Αλεξη.
Την μηχανη την εχεις απο καινουρια,ή καποιος αλλος κατοχος αλλαξε το φιλτρο με ΜΑΝΝ?
Δεν πρεπει ομως να σε παραξενευουν κατι τετοια παραστρατηματα των εταιριων αν εχεις παρει την μηχανη καινουρια,εννωω.
Εγω στην Alfa που ειχα,μου χρεωναν 250 ευρω τα μπουζι.Τα εφερα απο Αγγλια με 100ευρω.Τα κουτια εγραφαν NGK και οι κωδικοι ηταν αυτοι που ζηταει η εταιρια.
Τωρα αν τα κουτια εγραφαν Alfa ειχαν 20 ευρω παραπανω....
Αρμεγε λαγους και κουρεβε χελωνες,δηλαδη..
Το GS δεν το έχω από καινούριο, αλλά το έχω ήδη 7 χρόνια, οπότε το φίλτρο έχει ξανά-αλλαχθεί στα χέρια μου. Απλά την τελευταία φορά μου το άλλαξε συνεργείο γιατί μαζί με αυτό είχε πάει η μοτό και για βαλβίδες.
Από τότε όμως που αποφάσισα να κόψω κάθε επαφή με τα συνεργεία, σιγά σιγά, αλλάζω πράγματα που δεν είχα ξανά αλλάξει μόνος μου.
Άρχισα να κάνω και τις βαλβίδες μόνος (τις έκανα ξανά προχτές και το μηχανάκι δουλεύει ρολόι) οπότε δεν υπάρχει κάποια εργασία που να με αναγκάσει να πάω στο συνεργείο εκτός από καμιά βλάβη δύσκολη, ή αλλαγή κανενός δίσκου που εκεί θες χώρο, χρόνο, ράμπα και ειδικά εργαλεία . Εκεί ναι... θα πάω συνεργείο. (κάθε 100000χιλ δηλαδή που θέλει αλλαγή ο δίσκος )

Οτιδήποτε έχει να κάνει με τυπικό σέρβις αλλά και πιο δύσκολες καταστάσεις, τα κάνω μόνος πια και βρήκα την υγειά μου. Και καραγουστάρω που το κάνω μόνος (παίρνω μια μεγάλη ευχαρίστηση ρε αδερφέ μόλις τελειώνω και το ακούω να κελαηδάει) και δεν βάζω το χέρι βαθιά στην τσέπη. Τις προάλλες που έκανα το φουλ σέρβις, πλήρωσα μόνο για τα υλικά εννοείται. Μιλάμε για :

5 λίτρα λάδι Castrol ActEvo 20W-50,
Βαλβολίνη Valvoline φουλ συνθετική (πανάκριβη) 1 λίτρο,
Φίλτρο βενζίνης BMW (αυτό που άλλαξα σήμερα δηλαδή)
Φίλτρο λαδιού Champion,
Υγρά φρένων εμπρός- πίσω και υγρά συμπλέκτη, όλα Castrol,
Μπουζί NGK
Σύνολο: 102€ (αν ήξερα ότι υπάρχει το φίλτρο βενζίνης σε MANN θα γλίτωνα άλλα 10€)

Στο συνεργείο με όλα αυτά πόσο θα μου πήγαινε το μαλλί?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-06-2010, 21:15
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Aλλαγή φίλτρου βενζίνης σε ΒΜW R1150GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά ναι. Ούτε εγώ ήξερα ότι υπάρχει γι' αυτό αγόρασα ξανά BMW. Tώρα που το έμαθα όμως....



Θα ήθελα να δω το δικό σου πως είναι σε εκείνο το σημείο



Το GS δεν το έχω από καινούριο, αλλά το έχω ήδη 7 χρόνια, οπότε το φίλτρο έχει ξανά-αλλαχθεί στα χέρια μου. Απλά την τελευταία φορά μου το άλλαξε συνεργείο γιατί μαζί με αυτό είχε πάει η μοτό και για βαλβίδες.
Από τότε όμως που αποφάσισα να κόψω κάθε επαφή με τα συνεργεία, σιγά σιγά, αλλάζω πράγματα που δεν είχα ξανά αλλάξει μόνος μου.
Άρχισα να κάνω και τις βαλβίδες μόνος (τις έκανα ξανά προχτές και το μηχανάκι δουλεύει ρολόι) οπότε δεν υπάρχει κάποια εργασία που να με αναγκάσει να πάω στο συνεργείο εκτός από καμιά βλάβη δύσκολη, ή αλλαγή κανενός δίσκου που εκεί θες χώρο, χρόνο, ράμπα και ειδικά εργαλεία . Εκεί ναι... θα πάω συνεργείο. (κάθε 100000χιλ δηλαδή που θέλει αλλαγή ο δίσκος )

Οτιδήποτε έχει να κάνει με τυπικό σέρβις αλλά και πιο δύσκολες καταστάσεις, τα κάνω μόνος πια και βρήκα την υγειά μου. Και καραγουστάρω που το κάνω μόνος (παίρνω μια μεγάλη ευχαρίστηση ρε αδερφέ μόλις τελειώνω και το ακούω να κελαηδάει) και δεν βάζω το χέρι βαθιά στην τσέπη. Τις προάλλες που έκανα το φουλ σέρβις, πλήρωσα μόνο για τα υλικά εννοείται. Μιλάμε για :

5 λίτρα λάδι Castrol ActEvo 20W-50,
Βαλβολίνη Valvoline φουλ συνθετική (πανάκριβη) 1 λίτρο,
Φίλτρο βενζίνης BMW (αυτό που άλλαξα σήμερα δηλαδή)
Φίλτρο λαδιού Champion,
Υγρά φρένων εμπρός- πίσω και υγρά συμπλέκτη, όλα Castrol,
Μπουζί NGK
Σύνολο: 102€ (αν ήξερα ότι υπάρχει το φίλτρο βενζίνης σε MANN θα γλίτωνα άλλα 10€)

Στο συνεργείο με όλα αυτά πόσο θα μου πήγαινε το μαλλί?
Συνφωνω και εγω ετσι νιωθω καθε φορα που της ''βαζω χερι''..
Πολλα μπορουμε να γλυτωσουμε κανωντας μικρα-απλα πραγματα μονοι μας,χώρια που ξέρεις οτι η δουλεια εγινε και δεν.... ''εγινε''
Νου αρεσει παντως που ποσταρεις ολες τις δουλειες σου ,αναλυτικα και κατατοπιστικα.
Και παλι μπραβο:sm4:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΩΛΗΤΑΙ ΒΜW R1150GS,FULL EXTRA,AΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!! HERC Πωλήσεις μοτοσυκλετών 7 31-05-2010 17:42
Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 11 06-05-2010 13:25
Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη? Carduelis Τεχνικά θέματα διάφορα 23 21-10-2009 16:32
Καθάρισμα φίλτρου αέρα Κ&Ν !!!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 11 15-08-2009 08:34
ΕΞΑΤΜΙΣΗ LeoVince SBK σε R1150GS RedSpider Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 15-05-2009 14:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!