GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-04-2013, 20:39
zarcous Ο/Η zarcous βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Gyzi
Μoto: R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Ελαστικά GSA 1200

Την καλησπέρα μου σε όλους!!

Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών και θα ήθελα τη γνώμη σας ανάμεσα στα METZELER και τα Michelen. Ή αν υπάρχει κάποιο thread (το οποίο όσο κι'αν έψαξα δε βρήκα) να με οδηγήσετε εκεί. Από το 2008 που απέκτησα τη χοντρή φοράω τα tourance. Σίγουρα οι δρόμοι της Αθήνας και κυρίως οι συνοικιακοί δεν είναι οι κατάλληλοι για να αποδώσει ένα ελαστικό σε ένα τέτοιο μηχανάκι αλλά εκ των πραγμάτων εκεί κινούμαι καθημερινά. Έχω παρατηρήσει ότι τα METZELER μετά το έτος και ενώ έχουν τακούνι ξεραίνονται με αποτέλεσμα να γλιστράνε 1)σε επιτάχυνση (το'χουμε), 2) σε στροφές όταν το διπλώνω απότομα (τρόμος όταν μιλάμε για το μπροστινό) και 3) να μπαίνει το ABS (το χειρότερο). Γενικά νιώθω το λάστιχο σα να μη ζεσταίνεται ποτέ..

Συνοψίζοντας, αξίζει να δοκιμάσω τα ΑΝΑΚΕΕ ΙΙ η ΙΙΙ? Είναι μαλακότερο ή όχι??

Thanx guys!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-04-2013, 22:21
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Φίλε, τα ΕΧΡ είναι από τα καλύτερα ελαστικά, όταν περάσει ο χρόνος ή κάνεις 8.000-10.000 χιλ και αρχίσουν να γλιστράνε … πας σιγότερα και προσεκτικότερα ή απλά βάζεις καινούρια. Αυτό ισχύει γενικως με όλα τα ελαστικά.

Τα anakee ll δεν είναι μαλακότερα στο πέλμα αλλά εντελώς μαλακά (βούτυρο λέμε) στα μάγουλα.
Πράγμα που τα κάνει <<όχι ότι καλύτερο>> για μεγάλες και βαριές μοτό όπως το adv σου…


Για να πάρεις γνώμες ειδικών ρώτα και 2-3 <<λαστιχάδες>>.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-04-2013, 12:45
zarcous Ο/Η zarcous βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Gyzi
Μoto: R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Οταν λες οτι το Anakee ειναι μαλακο στα μαγουλα εννοεις οτι θα εχει θεμα με πεζοδρομια κλπ;; Μιλησα και με τον περιστερα και μου ειπε επισης οτι το metzeler ειναι ισως το καταλληλο για το gsa. Και οντως εχω κοψει τη νευρικη οδηγηση μεσα στην πολη... Εχω κανει με τα τωρινα λαστιχα 14.000χλμ και τα φοραω απο τον 9/2011. Αρα τα φαγαν τα ψωμια τους!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-04-2013, 23:46
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Όχι μόνο, το βασικό πρόβλημα είναι στις στροφές και ιδίως τις απότομες αλλαγές κατεύθυνσης οπού το λάστιχο παραμορφώνει υπερβολικά μη μπορώντας να διαχειριστεί τα φορτία. Αποτέλεσμα μειωμένη <<αίσθηση>> στο όριο, το όποιο έρχεται και ποιο γρήγορα.


Εάν επισκεφτείς μαγαζιά ελαστικών και πιάσεις ο ίδιος τα λάστιχα (ώστε να καταλάβεις την διαφορά με τα υπόλοιπα) θα το καταλάβεις αμέσως. Κι εγώ αυτό έκανα και ουσιαστικά σου μεταφέρω <<το ζουμί>> από τις απόψεις τριών επαγγελματιών.
Δεν μπορώ βέβαια να σου μεταφέρω τον … μορφασμό απαξίωσης που έκανε ένας εξ αυτών λέγοντας μου : << για να πας μέχρι την καφετέρια, καλό είναι>> … !!!

Ενδεικτικά κοίτα κι ένα τεστ του Motorrad :

Reise-Enduro-Reifen-Test 2011 | gibgummi24-NEWS

Εάν όμως δεν πας εκτός δρόμου, άρα δεν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά ένα λάστιχο της κατηγορίας on-off, μπορείς να ψαχτείς και για καθαρά ασφάλτινο…
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-04-2013, 01:07
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Για να μην γίνει παρερμηνεία και αρχίσει κουβέντα άνευ λόγου, η απάντηση μου αφορά αποκλειστικά τα ΕΧΡ και Anakee 2.

… επίσης το <<ενδεικτικά>> σημαίνει ότι τα τεστ ΜΠΟΡΕΙ να είναι έτσι στημένα ώστε να κολακέψουν και να αναδείξουν τα προτερήματα κάποιων ή να καλύψουν αδυναμίες κ.α.



Π.χ. η επιλογή της πίστας (γρήγορη ή αργή και άλλοι παράγοντες) επηρεάζουν τις επιδόσεις.
Π.χ(2!) στο παρακάτω τεστ φαίνεται το ασφάλτινο (on road) Michelin Pilot Road 3 να έχει χειρότερες επιδόσεις (Best lap time) από το <<enduro>> Anakee 2 της ... Michelin βεβαίως !!!
Αλλά –πάντα ενδεικτικά- το λαμβάνουμε κι αυτό υπόψη !!!
http://www.motorcyclerider.de/wp-con...tyres_test.pdf

Last edited by TEOSS; 15-04-2013 at 01:11.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-05-2013, 17:00
zarcous Ο/Η zarcous βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Gyzi
Μoto: R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Τελικά έβαλα τα METZELER NEXT. Πιο ασφάλτινο και υποθέτω στα ίδια στάνταρ με το EXP. Το κακό είναι οτι με την αλλαγή μου είπε ο μάστορας οτι έχει ανοίξει η βάση της πίσω δισκόπλακας στις βίδες (μουαγιέ)... 280€ μόνο το ανταλλακτικό...
Αν αλλάξω και δισκόπλακα-τακάκια άλλα 140€... Με κοτόπουλο θα τη βγάλουμε το Πάσχα..
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-05-2013, 17:05
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zarcous Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά έβαλα τα METZELER NEXT. Πιο ασφάλτινο και υποθέτω στα ίδια στάνταρ με το EXP. Το κακό είναι οτι με την αλλαγή μου είπε ο μάστορας οτι έχει ανοίξει η βάση της πίσω δισκόπλακας στις βίδες (μουαγιέ)... 280€ μόνο το ανταλλακτικό...
Αν αλλάξω και δισκόπλακα-τακάκια άλλα 140€... Με κοτόπουλο θα τη βγάλουμε το Πάσχα..
Παρε τιμη απο Μοτιον κ Παναγιωτοπουλο για την αντζα[μουαγιε]
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-05-2013, 18:49
zarcous Ο/Η zarcous βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Gyzi
Μoto: R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Στα ανταλλακτικά του Παναγιωτόπουλου πάντως 280€ μου είπε + εργασία... Θα μιλήσω και με motion και θα ενημερώσω.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-05-2013, 18:55
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zarcous Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα ανταλλακτικά του Παναγιωτόπουλου πάντως 280€ μου είπε + εργασία... Θα μιλήσω και με motion και θα ενημερώσω.
Στην motion εχεις λογικα και την εκπτωση του φορουμ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!