GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 31-10-2009, 22:25
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: stage

"ο έλληνας ψάχνεται να διοριστεί για 700 ευρώ."

Μα αγαπητέ είναι το τέλειο άλλοθι μετά να μην κάνει τίποτα, δεν είναι μόνο η "ασφάλεια του δημοσίου" που κυνηγάνε, αλλά και το "αραλίκι" που κατά κανόνα προσφέρει. Δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν πριν χρόνια όταν δούλευα σε μία επιχείρηση που πουλόυσε φαχ και Η/Υ πήγα να εγκαταστήσω ένα φαξ στο γραφείο της δημοτικής επιχειρήσης του δήμου Αχαρνών, καθόντουσαν λοιπόν τρεις κοπέλες στο γραφείο παίζοντας την κλασική πασιέντζα, τους λέω λοιπόν ελάτε να σας δείξω πως θα βάζετε το χαρτί, και κάνανε τη πάπια, (Α ! θα σας πέρνουμε τηλέφωνο να έρχεστε να το αλλάζετε μου είπαν !!!)
Ας καταργήσουν κάποια στιγμή την μονιμότητα (αδύνατο, γιατί θα χάσουν τα κομματικά γραφεία την πελατεία) και μετά να δεις πως πάει μπροστά αυτή η χώρα.

Θα ανοίξω μία άλλη ενότητα για να καταθέσουν οι φίλοι την γνώμη τους για το μέγα θέμα (Δημόσιο στην Ελλάδα).
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 01-11-2009, 00:14
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεί να είμαι λίγο κουρασμένος αλλά θα σας πω και εγώ.

πιστεύω ότι όλοι οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο.όλοι φταίμε.
και η μια πλευρά που βρίσκει και κάνει και η άλλη που θέλει να βολευτεί.
όπως λέει και ο carduelis ότι σπείραμε θερίζουμε.

δεν γνωρίζω πολλά για το stage, ούτε για τις συμβάσεις.
ούτε με ενδιαφέρει άν ο άλλος έχει 200 πτυχία και έχει την απαίτηση να βολευτεί στο δημόσιο.
με ενδιαφέρει αυτό που είπε ο δημιουργός του ποστ,πως σαν χώρα δηλαδή δεν παράγουμε τίποτε πλέον,πέρα απο κάτι λίγα στον πρωτογενή τομέα και αυτό χάρη στους αγρότες.δηλαδή τους μετανάστες που δουλεύουν για αυτούς.
και το πιο άσχημο απο όλα δυστηχώς είναι ότι οι περισότεροι δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα.μα απολύτως τίποτα.
πέρα απο το πτυχίο τους σε κάτι δεν ξέρουν ούτε καν την αγορά,το εμπόριο με αποτέλεσμα (αφού δεν έβαλαν φυτίλι στον κ@λο τους) να ψάχνουν σαν τον χάνο
μπας και βρέξει ευρώ στον όμορφο ,μυθικά πλασμένο, με πλήθος μπιχλιμπίδια απο τους γονεις ,κόσμο.

και ερωτώ..άντε και τους διόρισαν σε μια θέση.πως μπορούν οι άχρηστοι να ζήσουν με 500 ή 700 άντε 800 ευρώ τον μήνα?
είναι η δεν είναι άξιοι της μοίρας τους?
το κράτος μπορεί να είναι χάλια,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια.

το χρήμα της αγοράς σήμερα,κινείται απο τους μετανάστες,που ξέρουν απο φτώχια και να σας πω και κάτι? μαγκιά τους.
την ώρα που ένας μετανάστης βγάζει 4-5.000 τον μήνα(και υπάρχουν αρκετοί που γνωρίζω και λόγω επαγγέλματος),ο έλληνας ψάχνεται να διοριστεί για 700 ευρώ.
κλάιν-μάιν!
ας κάτσει λοιπόν να κάνει προγούλια κοιτώντας μεσημεριανά και chatάροντας.


είμουν κατα μια ένοια δημόσιος υπάλληλος και παραιτήθηκα πριν πολλά χρόνια.
ενώ ο πατέρας μου ήταν τεχνίτης (χύτης),όχι φίλε μου,δεν ακολούθησα αλλά προτίμησα να ασχολειθώ με κάτι που δεν ήξερα και είχε να κάνει με την φύση.
όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά έχω βρεί και την υγειά μου.
επέλεξα μια δουλειά τίμια,που δεν χρειάζεται να πεις ψέματα σε κάποιον ή να εξαρτιέσαι απο αυτόν.τσομπάνης στα βουνά!


όπως κάποιος που έκατσε 5-7 χρόνια για να πάρει το πτυχίο του,έτσι και εγώ σαν στραβόγιαννο απο την πόλη,έτρεξα πολύ για να μάθω και να στρώσω την δουλειά μου.
πάμε στο ρεζουμέ..άν ψάξει ένα πτυχιούχος να βρεί δουλειά στο εξωτερικό στο αντικείμενο του.τι πιθανότητες έχει να βρεί και τι χρήματα θα πάρει?

εμένα σαν τσομπάνη πάντως,δηλαδή σαν κτηνοτρόφο,γνώστη του αντικειμένου,κτηνίατρο,χειριστή γεωργικών μηχανημάτων και παραγωγής ζωοτροφών με παίρνουν με τις πάντες και μάλιστα υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που ψάχνουν και πληρώνουν εκτός ύπνου και 3000 το μήνα.να μην σας πω επειδή ασχολούμαι και με την γεννετική βελτίωση μου χτύπησαν και την πόρτα απο το βέλγιο.
όλα αυτά δεν τα έγραψα για να βγώ απο πάνω,αλλά για να καταλάβεται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να βγάλεις το ψωμί σου εκτός απο το δημόσιο.

τα μήλα στην φλώρινα βγήκαν.θα πάει να τα μαζέψει κανείς??
ή θα τα αφήσουν να πέσουν όπως πέρισυ κάτω?
να λοιπόν πρωί πρωί,ο γιαννάκης ένας μικρόσωμος 40άρης με ένα παλιό τογιότα καρότσα των 2000 ευρώ και τα κοφίνια έτοιμα για φόρτωμα.πάει στον αγρότη,κάνει μια συμφωνία
10 λεπτά το κιλό πάει με την γυναίκα του μέσα στο χωράφι και μαζεύει. σε 3 ωρίτσες έτοιμος με 2 τόνους μήλα φορτωμένα αξίας 200 ευρώ.με την άδεια μικροπωλητή που έχει και 50 ευρώ πετρέλαιο το απογευματάκι φτάνει γιάννενα.την άλλη μέρα το πρωί στείνεται σε μια μεριά κοντά σε ένα μεγάλο σούπερμάρκετ και πουλάει την σακούλα των 5 κιλών 3 ευρώ.
με 60 λεπτά το κιλό,τα μιλαράκια έχουν γίνει μπουχός μέχρι το μεσημέρι.
οι 400 σακουλίτσες του δίνου 1200 ευρώπουλα.αν βγάλεις τα 250,πάμε για 450 ευρώ μεροκάματο.αυτός είναι golden boy!
και μετά τα μήλα έρχονται τα μανταρίνια,κ.λ.π!

και μαζί με την δουλειά του γιαννάκη,
οι καλαμποκάδες (άλλο χαρτί),τεχνίτες πέτρας,κουβαλητές τρυφιλιών,συλογή λεβάντας,σπαθόχορτου,τσαγιού,ρίγανης,φουντουκιών,μανιταριών...
να πώ και άλλα?? να πω...ένα τελευταίο.

στο χωριό ζίτσα σκάει κάθε καλοκαίρι ένας αυστριακός ποδηλατάκιας γύρω στα 45,καθηγητής μουσικής παρακαλώ.
κατασκηνώνει εκεί κοντά και κουβαλάει μέσα απο τα χωράφια μπάλες με χορτάρι γιατί λέει ότι του αρέσει η φύση.τον πιστεύω.φυσικά παίρνει και μεροκάματο περίπου 150 ευρώ άφθονο κουμούτσι στα κάρβουνα και μπύρες, αλλά πολύ δύσκολη δουλειά.
μέσα στον ιδρώτα όλη μέρα και στην ζέστη.μέσα σε 2 μήνες βγάζει κάμποσα χιλιάρικα.
μένει εκεί μέχρι τον τρύγο,αφού στην περιοχή υπάρχουν πολλά αμπέλια.
για τον τρύγο κάνει συμφωνία να πληρώνεται με κρασί.περιτό να σας πω τι κασόνια στέλνει με μεταφορική,να το περιμένουν αυστρία!

αυτοί που γκρινιάζουν για δουλειά έξω είναι και ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!
αν δεν θέλουν,ας κάτσουν να διαδηλώνουν και να τα σπάνε για 700 ευρώ!

Φίλε μου, σε διάβασσα με προσοχή... και πολλές φορές γέλασα, με τις αλήθειες που λες. Επειδή λίγο-πολύ τα παραπάνω τα ``περνάω`` και επειδή έχω βγάλει πολλές φορές μεροκαματάκι με το τρακτεράκι μου (το οποίο και ανανέωσα), και τις ελιές, καταλαβαίνω απόλυτα τι λες.
Πολύ ωραίο κείμενο. Μπράβο.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 01-11-2009, 00:54
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Θα μπορούσα να πώ πολλά σε πολού αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω όρεξη να κάτσω να εξηγήσω σε κάποιους το θέμα των stage και το θέμα των συμβασιούχων(ανήκω σε αυτή τη κατηγορία)...όσοι είναι έξω απο το χορό δεν μπορούν να καταλάβουν!!

Μην βγεί κανένα ς να πεί τπτ που να θίγει τους κλάδους αυτόυς γτ πολλά έχουμε ακούσει το τελευταίο καιρό...είμαι 26 χρονών με 4,5 χρόνια ένσιμα στη πλάτη....με άλλα τόσα χρόνια σχεδόν ανασφάλιστη εργασία.....πτυχία πανεπιστημείου - ξένες γλώσσες-εκπληρωμένη θητεία στις ένοπλες δυνάμεις.......και μην μου λέτε εμένα για βολέματα στο δημόσιο που έχω αλλάξει 15 δουλειές...για αυτό και οι περισσότεροι νέοι απο μας πλέον ψαχνόμαστε να φύγουμε για εξωτερίκο να κυνηγήσουμε εκεί την τ΄θχη μας ....και να δούμε και στη τελική αν μας αρέσει το βόλεμα ή αν αξίζουμε κ εμείς μια τύχη στη ζωή.......καλώς η κακώς οι περισσότεροι εδω μέσα είναι άνω των 35-40 ετών....και δεν μπορούν να καταλάβουν την νέα γενιά που το 90% βγαίνει μορφωμένη και ζητάει τι?? μια δουλειά....και τι αντικρίζει??? δημόσιο 700 ευρώ ή ιδ.τομέα 800 ευρώ με εκμετάλλευση για αυτό τρελοί μου κυνηγάνε όλοι το δημόσιο.....γτ θα πάρουν τα 700 σχετικά άνετα ενώ στον ιδ.τομέα θα πάρουν αυτα με πολύ κόπο........πιστεύει κανείς ότι αν υπήρχαν δουλείες με καλά λευτά στον ιδ.τομέα θα ασχολιότανε κανένας με δημόσιο????? μην ξενάτε ότι μιλάτε για άλλες ηλικίες και άλλες γενιές ...το 70-80 και το 90 υπήρχαν άπειρες δουλειές και μπορούσες να κάνεις πράγματα κ ν βγάλεις λευτά τώρα ?????? αν υπάρχει κάποιος να μου δώσει τη μαγική φόρμουλα να μου το πεί σε πμ....μην την ακούσει και κανένας άλλο δηλαδή.....!!

Αν ξέρατε τη ζητάει αυτός ο κόσμος...για ποιό λόγο το ζητάει.....τι τους είπανε ότι θα κάνουν ....τι κάνανε κτλ κτλ θα αλλάζατε γνώμη!!


Αλλά το θέμα δυστυχώς σε μια απο τις χειρότερες χώρες στο κόσμο(σε ότι αφορά την αξιοκρατία-εργασία κτλ κτλ) είναι καθαρά ΠΟΛΙΤΚΟ και όχι κοινωνικό......όποτε δεν ξαναμιλάω σε αυτό το πόστ και απορώ τι έχει να κάνει σε ένα φόρουμ μοτοσυκλετιστικό .....τπτ άλλο απο μένα!

Italos

Last edited by italos; 01-11-2009 at 01:03.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 02-11-2009, 16:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: stage

[quote=Carduelis;88108]

Υπερβολές? που τις ειδες τις υπερβολές??? Πάμε λοιπόν σε ενα προς ενα των λεγομενων σου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
1/ Aντε και ως δια μαγείας ξαφνικά, το καταργήσαμε το ρημάδι το Δημόσιο, πιστεύετε πως θα έφτιαχναν τα πράγματα?
Αν δεν υπήρχε η μονιμοτητα στο δημοσιο κανεις δεν θα εκανε τα πανδεινα και καμια δεν θα ανοιγε μεχρι και τα πόδια της για μια θεσουλα σε αυτο το ρημαδι!!!! Αφου ειτε στον ιδιωτικο τομεα ήσουν ητε στο Δημοσιο τις ιδιες πιθανοτητες να απολυθεις θα ειχες!!!! Η μονιμοτητα στο Δημοσιο νομοθετηθηκε και περασε στο Συνταγμα με την κυβερνηση του Ν. Πλαστηρα το 1950 που σκοπό ειχε να μην απολυονται οι εργαζομενοι με την αλλαγη καθε κυβερνησης!!! Απο αυτην την σωστη ιδέα μεχρι σημερα η μονιμοτητα εχει εξελιχθει σε γάγγραινα αφου όλη την εκμεταλευονται προς ιδίον οφελος!! Αν δεν υπηρχε η μονιμοτητα ουτε stage θα ειχαν εφευρεθει (για προσβαση στην μονιμοτητα του Δημοσίου) ουτε συμβασιούχοι!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
2/ Αν υποθέσουμε πως αύριο ξυπνάμε και όλοι πάμε για να κτυπήσουμε κάρτα στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, μικρές και μεγάλες, θα είμαστε αυτομάτως καλύτεροι εργαζόμενοι? πιό καλά αμοιβόμενοι? θα κερδίζει το συγκεκριμένο κράτος από τη δουλειά μας περισσότερους φόρους? θα απολαύσουμε περισσότερες παροχές σαν πολίτες? καλύτερη παιδεία? υγεία?
Αυριο οχι αλλα οι επόμενες γενιες ΝΑΙ!! Διότι τα πτυχια θα αξιοποιούνται καλλυτερα, οι κατεχοντες τα θα αμοιβονται καλυτερα και θα φορολογουνται περισσότερα, θα υπάρχουν δουλειες για να εργαζονται όλοι ¨η σχεδόν όλοι, θα υπαρξει αγοραστικη δυναμη και το κρατος θα εισπρατει μεσω αυτης ουτως ωστε και η παιδεια να γινει καλυτερη αλλα και η υγεια να αναβαθμιστεί!!!! Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν Κυβερνητικους που δεν παιρνουν μιζες για π.χ φορολογηκες ελαφρυνσεις, υπουργους που διαπραγματευονται τα F16 στην πραγματικη τους αξια και οχι στο διπλασιο αυτης ουτως ωστε να εξασφαλιστει η μιζα τους κ.λ.π., κ.λ.π.
Ακομα προυποθετει γιατρους που δεν βλεπουν τα νοσοκομεια σαν προσωπικα τους ιατρεια κανοντας απεργίες μολις αναγγελθει ο διαγωνισμος για πληρη μηχανογραφηση των φαρμακων και των προμηθειων του καθε νοσοκομειου μετατρέποντας τα σε Α.Ε. με ισολογισμο κανονικό πραγμα που τωρα δεν κανουν!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
3/ Από πότε θεοποιήσαμε τους ιδιώτες επιχειρηματίες και τις πολυεθνικές? ξεχνάτε πως οι περισσότεροι από αυτούς κάποτε χρησιμοποίησαν και ακόμα χρησιμοποιούν κάθε πρόσχημα για να εκμεταλλευτούν τον εργαζόμενο? τα λαδώματα, οι κάτω από το τραπέζι μίζες, οι κακές συνθήκες εργασίας, η αδιαφορία για την μόλυνση του περιβάλλοντος..ξεχαστήκανε??
Θεοποιηθηκαν απο τότε που το Δημοσιο χωράει 2,000,000 εργαζόμενους και υπολειπονται αλλα 7,000,000 να εργασθουν κάπου ωστε να ζησουν αυτοι αλλα και το κρατος να παρει κανα φραγκο για να υπαρξει κι αυτό!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
4/ Ακόμα και τώρα είμαστε μάρτυρες της προσπάθειας των μεγάλων επιχειρήσεων και των πολυεθνικών να εκμεταλλευτούν τον μικροεπενδυτή στο χρηματιστήριο, να στήσουν φούσκες, να φτάξουν καρτέλ τιμών, να χειραγωγήσουν πολιτικούς και κόμματα, να φέρουν νόμους στα μέτρα τους, να ελέγξουν κυβερνήσεις !!
Φυσικα και εχεις δικιο, αλλα ποίος φταει γιαυτό? Πάλι εμεις οι ιδιοι που τσιμπησαμε το δολωμα το 1998 με την τεχνιτη ανοδο των τιμων στο ΧΑΑ και πηγαμε ΟΛΟΙ να γινουμε πλούσιοι!!!! Αλλα μας περίμεναν στην γωνια οι αετονυχηδες!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
5/ Eκεί που πάμε βόλτα τα καλοκαίρια στο εξωτερικό με τα Τzutzuki 1200 RF και θαυμάζουμε σαν χάνοι τον πολιτισμό πιστεύετε πως έχει καταργηθεί το Δημόσιο? πως όσα θαυμάζουμε είναι.. ευγενής προσφορά των ιδιωτικών επιχειρήσεων στο λαό?
Οχι, το Δημοσιο δεν εχει καταργηθει, το Δημοσιο ΕΚΕΙ λειτουργεί σωστά διότι μονιμοτητα γιοκ!!!!! (πλην Ιταλιας φυσικά!!!) Σε καμια ευρωπαικη χωρα πλην των νεων πρωην ανατολικων χωρών δεν υπαρχει μονιμοτητα στο Δημοσιο!!!
Ακομα σε αυτες τις χωρες οι Ιδιωτικες εταιρείες δουλευουν σωστα και δεν μεταφερονται σε χωρες όπως η Βουλγαρια διότι υπάρχει σταθερο φορολογικο καθεστως το οποιο δεν αλλαζει αναλογως την κυβερνηση που ανεβαινει βοηθωντας τα μαλα στον μακροπροθεσμο χρηματοοικονομικο προυπολογισμό τους! Εδω τι εταιρεια να ανοιξει και τι να παραγει αφου σημερα πληρωνει Χ κι αυριο θα πληρωνει αγνωστα Χ!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
6/ και για να μη το κουράζω το θέμα, ο κάθε ένας από μας που πήγε έξω και δούλεψε, μετεκπαιδεύτηκε, σπούδασε και γενικά λειτούργησε αποδοτικά στο σύστημα της χώρας που τον φιλοξένησε.. πως διάολο τα κατάφερε?? άφησε τα μυαλά στα σύνορα ή βρήκε οργανωμένο κράτος και θεσμούς??
Βρηκε οργανωμενο κρατος και θεσμους οι οποιοι δεν παραβιαζονται απο τον καθε πολιτικο ΥΠΕΧΩΔΕ να ζητα μιζες για το 2ο τουννελ που θα κατασκευαστει στο Αρτεμισιο και το οποίο επρεπε να ειναι ηδη σε χρηση απο το 1988!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
H δική μου γνώμη είναι πως στην υπέροχη χώρα που ζούμε (και το εννοώ!) έχουμε κυβερνήσεις Καραγκιόζ Μπερντέ που ανακυκλώνονται αρρωστημένα, Συνδικαλιστές immitation, Δημόσιο ξεχειλωμένο αποκούμπι και "ιδιώτες" που παίζουν με λάθος κανόνες και συχνά ανεξέλεγκτοι.
Εμείς όμως καταντήσαμε "πολίτες-ραγιάδες" με σοβαρό έλλειμα Παιδείας που είναι πιά βαριεστημένοι, δίχως εμπιστοσύνη σε καμμιά κρατική δομή, δίχως διάθεση για δημιουργική δουλειά και το χειρότερο? αφού δεν αλλάξαμε τίποτα από όλα αυτά, δημιουργήσαμε νέες γενιές χαμένες στο κυνήγι του βολέματος, του γρήγορου χρήματος με τη μικρότερη προσπάθεια..
Ότι σπείραμε θερίζουμε...
Εδω τα ειπες όλα και ειδικα σε εκεινο το σημειο με τους ..........Συνδικαλιστες!!!! Η καταρα της Ελλαδος!!!!!!!!
Υπηρξα (ευτυχως εφυγα νωρίς πριν πολλα χρόνια) και ξερω!!!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 02-11-2009 at 16:35.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-11-2009, 01:26
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: stage

[quote=GeorgeP;88930]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπερβολές? που τις ειδες τις υπερβολές??? Πάμε λοιπόν σε ενα προς ενα των λεγομενων σου.


Αν δεν υπήρχε η μονιμοτητα στο δημοσιο κανεις δεν θα εκανε τα πανδεινα και καμια δεν θα ανοιγε μεχρι και τα πόδια της για μια θεσουλα σε αυτο το ρημαδι!!!! Αφου ειτε στον ιδιωτικο τομεα ήσουν ητε στο Δημοσιο τις ιδιες πιθανοτητες να απολυθεις θα ειχες!!!! Η μονιμοτητα στο Δημοσιο νομοθετηθηκε και περασε στο Συνταγμα με την κυβερνηση του Ν. Πλαστηρα το 1950 που σκοπό ειχε να μην απολυονται οι εργαζομενοι με την αλλαγη καθε κυβερνησης!!! Απο αυτην την σωστη ιδέα μεχρι σημερα η μονιμοτητα εχει εξελιχθει σε γάγγραινα αφου όλη την εκμεταλευονται προς ιδίον οφελος!! Αν δεν υπηρχε η μονιμοτητα ουτε stage θα ειχαν εφευρεθει (για προσβαση στην μονιμοτητα του Δημοσίου) ουτε συμβασιούχοι!!!



Αυριο οχι αλλα οι επόμενες γενιες ΝΑΙ!! Διότι τα πτυχια θα αξιοποιούνται καλλυτερα, οι κατεχοντες τα θα αμοιβονται καλυτερα και θα φορολογουνται περισσότερα, θα υπάρχουν δουλειες για να εργαζονται όλοι ¨η σχεδόν όλοι, θα υπαρξει αγοραστικη δυναμη και το κρατος θα εισπρατει μεσω αυτης ουτως ωστε και η παιδεια να γινει καλυτερη αλλα και η υγεια να αναβαθμιστεί!!!! Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν Κυβερνητικους που δεν παιρνουν μιζες για π.χ φορολογηκες ελαφρυνσεις, υπουργους που διαπραγματευονται τα F16 στην πραγματικη τους αξια και οχι στο διπλασιο αυτης ουτως ωστε να εξασφαλιστει η μιζα τους κ.λ.π., κ.λ.π.
Ακομα προυποθετει γιατρους που δεν βλεπουν τα νοσοκομεια σαν προσωπικα τους ιατρεια κανοντας απεργίες μολις αναγγελθει ο διαγωνισμος για πληρη μηχανογραφηση των φαρμακων και των προμηθειων του καθε νοσοκομειου μετατρέποντας τα σε Α.Ε. με ισολογισμο κανονικό πραγμα που τωρα δεν κανουν!!!



Θεοποιηθηκαν απο τότε που το Δημοσιο χωράει 2,000,000 εργαζόμενους και υπολειπονται αλλα 7,000,000 να εργασθουν κάπου ωστε να ζησουν αυτοι αλλα και το κρατος να παρει κανα φραγκο για να υπαρξει κι αυτό!!



Φυσικα και εχεις δικιο, αλλα ποίος φταει γιαυτό? Πάλι εμεις οι ιδιοι που τσιμπησαμε το δολωμα το 1998 με την τεχνιτη ανοδο των τιμων στο ΧΑΑ και πηγαμε ΟΛΟΙ να γινουμε πλούσιοι!!!! Αλλα μας περίμεναν στην γωνια οι αετονυχηδες!!


Οχι, το Δημοσιο δεν εχει καταργηθει, το Δημοσιο ΕΚΕΙ λειτουργεί σωστά διότι μονιμοτητα γιοκ!!!!! (πλην Ιταλιας φυσικά!!!) Σε καμια ευρωπαικη χωρα πλην των νεων πρωην ανατολικων χωρών δεν υπαρχει μονιμοτητα στο Δημοσιο!!!
Ακομα σε αυτες τις χωρες οι Ιδιωτικες εταιρείες δουλευουν σωστα και δεν μεταφερονται σε χωρες όπως η Βουλγαρια διότι υπάρχει σταθερο φορολογικο καθεστως το οποιο δεν αλλαζει αναλογως την κυβερνηση που ανεβαινει βοηθωντας τα μαλα στον μακροπροθεσμο χρηματοοικονομικο προυπολογισμό τους! Εδω τι εταιρεια να ανοιξει και τι να παραγει αφου σημερα πληρωνει Χ κι αυριο θα πληρωνει αγνωστα Χ!!!!!



Βρηκε οργανωμενο κρατος και θεσμους οι οποιοι δεν παραβιαζονται απο τον καθε πολιτικο ΥΠΕΧΩΔΕ να ζητα μιζες για το 2ο τουννελ που θα κατασκευαστει στο Αρτεμισιο και το οποίο επρεπε να ειναι ηδη σε χρηση απο το 1988!!!!!!!



Εδω τα ειπες όλα και ειδικα σε εκεινο το σημειο με τους ..........Συνδικαλιστες!!!! Η καταρα της Ελλαδος!!!!!!!!
Υπηρξα (ευτυχως εφυγα νωρίς πριν πολλα χρόνια) και ξερω!!!!!!!!
Αν και στα περισσότερα από όσα έγραψες μάλλον συμφωνούμε.. διαφωνώντας θα κλείσει για μένα η συζήτηση με κάτι απλό:
Τα παιδιά των stage και οι κάθε είδους συμβασιούχοι είναι εκεινα που φταίνε λιγότερο!
Είναι τα τελικά θύματα μιας αλυσίδας παραλείψεων, λαθών, αγυρτίας, μικροκομματισμού, ανικανότητας και ανευθυνότητας αυτού που ονομάζουμε Ελληνικό κράτος.
Δεν είναι τυχαίο που είμαστε ο μοναδικός σχεδόν λαός που μπορεί να πεθαίνουμε για την Πατρίδα μας αλλά μισούμε το Κράτος μας..
Τα τόσα πολλά χρόνια αυτής της κατάστασης έχουν αρρωστήσει όλο τον κοινωνικό ιστό: Πολιτικό σύστημα, πολίτες, θεσμούς..και δυστυχώς και τις νέες γενιές.
Εγώ ξέρω πως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι και αν υπάρχει μια ελπίδα κάτι να αλλάξει είναι να βρεθούν άνθρωποι, ικανοί να δώσουν ξανά όραμα στις νέες γενιές για δουλειά, μόρφωση, αξιοκρατία κλπ. και αυτό προυποθέτει άλλου είδους Παιδεία από αυτή που έχουμε τώρα.
Μέχρι τότε ο καθένας μας θα προσπαθεί με ατομικές πρακτικές να επιβιώσει και να την σκαπουλάρει όσο πιό ανώδυνα γίνεται..
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-11-2009, 17:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: stage

[quote=Carduelis;89202]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν και στα περισσότερα από όσα έγραψες μάλλον συμφωνούμε.. διαφωνώντας θα κλείσει για μένα η συζήτηση με κάτι απλό:
Τα παιδιά των stage και οι κάθε είδους συμβασιούχοι είναι εκεινα που φταίνε λιγότερο!
Είναι τα τελικά θύματα μιας αλυσίδας παραλείψεων, λαθών, αγυρτίας, μικροκομματισμού, ανικανότητας και ανευθυνότητας αυτού που ονομάζουμε Ελληνικό κράτος.
Δεν είναι τυχαίο που είμαστε ο μοναδικός σχεδόν λαός που μπορεί να πεθαίνουμε για την Πατρίδα μας αλλά μισούμε το Κράτος μας..
Τα τόσα πολλά χρόνια αυτής της κατάστασης έχουν αρρωστήσει όλο τον κοινωνικό ιστό: Πολιτικό σύστημα, πολίτες, θεσμούς..και δυστυχώς και τις νέες γενιές.
Εγώ ξέρω πως το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι και αν υπάρχει μια ελπίδα κάτι να αλλάξει είναι να βρεθούν άνθρωποι, ικανοί να δώσουν ξανά όραμα στις νέες γενιές για δουλειά, μόρφωση, αξιοκρατία κλπ. και αυτό προυποθέτει άλλου είδους Παιδεία από αυτή που έχουμε τώρα.
Μέχρι τότε ο καθένας μας θα προσπαθεί με ατομικές πρακτικές να επιβιώσει και να την σκαπουλάρει όσο πιό ανώδυνα γίνεται..
Εισαι Μεγιστος γιατρέ μου!!! Αυτην την ρημαδα την παιδεία που λαστιχο την κανουνε και, διάολε, παντα προς την παιδεια του ''λιγοτερο(και λαθος βλ. συνωστισμους) να μαθαινουμε'' για να κρατανε τον κοσμο χαμηλα!!!!!

Και μεχρι να ξαναφτιαξει (διότι καποτε ηταν πολυ καλη) η παιδεία ο καθενας θα κανει του κεφαλιου του ως λες κι εσυ!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!