GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-03-2010, 11:15
John1150 Ο/Η John1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1150GS 2000 , HONDA PCX 125 2012
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

Εχω για την αλουμινενια ουρα του 1150gs τις ενισχισεις που δινει ι givi για τα βαλιτσακια της. Ποσο βαρος μπορει να αντεξει; το εχει κανει κανεις; μου εχει σπασει 2 φορε η ουρα χωρις ιδιαιτερο βαρος καο αν βρω αλλη θα βαλω την ενισχυση... help
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-03-2010, 15:15
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

περιπου ποσο βαρος ειχες οταν σου εσπασε ησουν δικαβαλος ?? πλαινες?? εκτος δρομου?? ολα αυτα μαζι??
αν μπορεις βαλε φωτο στο σημειο που σου εσπασε μας ενδιαφερει ιδιεταιρα εμας τους 1150αρηδες
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-03-2010, 16:28
John1150 Ο/Η John1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1150GS 2000 , HONDA PCX 125 2012
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

Κυριως κυκλοφορω μονος και μεσα εχω βαρος ισου με εν κρανος και ενα αδιαβροχο και κατι ελαφρια μικροαντικειμενα που δεν δικαιολογουν το σπασιμο.δεν ημουν offroad απλα στις λακουφες ψιλο χτυπαγε. εχω το βαλτσακι της hepco becker αλουμινιου (alustandard) και δεν εχω πλαϊνες .επισεις το δικαβαλο μου δεν ακουμπουσε πισω. η ουρα εχει ραγισει ακριβως εκει που ειχε ραγισει και η προηγουμενη, αρκετα πισω, κοντα στη βαση της χειρολαβης(αεροτομουλας) και δεδν δεχεται κοληση απ οτι ρωτησα. οταν βγαλω φωτο θα κανω upload.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-03-2010, 22:58
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

περιεργο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-03-2010, 13:43
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

ψάξε για κανένα αργκονίστα, όχι ακκορντεονίστα εκει στην σπύρου πάτση, λυώσε μέταλλο πάνω κάτω και τριγύρω, κάνε το κούτσουρο και μην μεταφέρεις τις οικονομίες σου σε τσουβάλι κέρματα σε μασουρια, μόνο κάρτες και δεσμίδες....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-03-2010, 14:14
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;;

δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει η ουρά με το βάρος που αναφέρεις ούτε με το τρόπο που οδηγάς.....

πέρνουμε σαν δεδομένο ότι τα βάρη σε μια μοτό πρέπει να είναι όσο πιο "μέσα" γίνεται, και να μην "κρέμονται". Υπολογίζεις λοιπόν το χώρο που καταλαμβάνει ο συνοδηγός και φέρνεις τη βαλίτσα όσο μπορείς πιο μέσα.
Έτσι το μεγαλύτερο μέρος της βαλίτσας θα ακουμπάει σε σταθερό σημείο της μοτο...
Κάποιο λάθος τοποθέτησης έχει γίνει τη πρώτη φορά και αυτός είναι ο λόγος που ξανα-έσπασε.
Πέραν της κόλλησης που επισημάνθηκε φρόντισε να ενισχύσεις την ουρά με επιπλέον λαμάκια που θα πιάσουν σε πλαινες της ουράς βίδες και με έξτρα βίδες στο τελείωμά της....
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΟΣΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ;;; fidemporas Γενικά - Αναβάτης 21 09-07-2009 20:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!