GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-04-2010, 15:27
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

(...απο παλιοτερο ποστακι (11/09/2008)...για να υπαρχουν μαζεμενα και εδω!....






...ενας ακομα έλεγχος (...και αναλογος ρυθμισμα) που ο κατασκευαστης προτεινει καθε 10.000 χιλιομετρα (...αλλα εγω περασα τα 20) ειναι αυτος του συγχρονισμού του κινητηρα! Μαζεύοντας πληροφορίες και φυσικα διαβαζοντας .... κατεληξα οτι ειναι αρκετα ωφέλιμο να γινεται αυτος ο ελεγχος μετα απο ρυθμισμα στις βαλβιδες !

....επι της ουσιας παντα με μπερδευε ο όρος "συγχρονισμος των κυλινδρων" οταν το ακουγα και με παρεπεμπτε καπου αλλου αλλα τελικα διαβαζοντας και βαζωντας ολα στο μυαλο μου με την σειρα καταλαβα οτι η ολη εργασια δεν ειναι τιποτα παραπανω απ το να συχρονισεις τις ντιζες του γκαζιου να ανοιγουν απολυτως ταυτοχρονα τις πεταλουδες στους δυο κυλινδρους !...με απλα λογια (...για να το καταλαβει και καποιος που δεν εχει και πολλες γνωσεις για την λειτουργια αυτη)..θα το περιγραψω ως εξης:...γυριζοντας το χερουλι του γκαζιου τραβιεται μια ντιζα που κατεβαινει περιπου μεχρι κατω απ τη σελα ... εκει διακλαδώνεται μεσα σε ενα κουτακι απ το οποιο βγαινουν πλεον 2 ντιζες που καταληγουν στο τροφοδοτικο συστημα του καθε κυλίνδρου ανοιγοντας τον αερα και επιτρεποντας να αρχισει η διαδικασια του ψεκασμου!!!

...για να τελειώνω με τα θεωριτικα θα αναφερω ακομα οτι σε περιπτωση που δεν ειναι απολυτα ταυτοχρονη αυτη η κινηση των 2 ντιζων τοτε συμβαινει ο ενας κυλινδρος να τροφοδοτείτε γρηγοροτερα τραβοντας τον αλλον......χανει ο κινητηρας σε αποδοση και εχουμε γενικως μια σχετικα δυσαρμονική λειτουργια!...για να μπορεσουμε να κανουμε τον ελεγχο αυτο χρειαζομαστε καποιο οργανο για να μετρήσουμε την αναλογη αναρρόφηση του καθε κυλίνδρου!


....υπαρχουν διαφορετικα οργανα/μανομετρα σε μορφη ρολογιων ή ακομα και αυτοσχέδιοι μηχανισμοι που με την βοηθεια τους μπορουμε να κανουμε αυτες τις μετρήσεις! Εγω προμηθεύτηκα απο καιρο τωρα ενα αντίστοιχο οργανο το Twinmax που ενδεικνετε για τον συχρονισμο σε Boxer κινητήρες με ευκολια και αρκετη ακρίβεια!

...

....κινητρας σβηστός και ξεκιναω βγαζοντας τις λαστιχενιες μικρες μαυρες ταπες που κλείνουν τις ειδικες βαλβιδες (...που βρισκονται πανω στο ψεκασμο για αυτη τη δουλια











Τοποθετώ με τους λαστιχενιους ανταπτορες τις δυο ακρες απ τους σωληνες του Twinmax και το συτημα μετρησης ειναι κιολας τοποθετημενο!









1}...αναβω το Twinmax! 2}...γυριζω τον δεξι ποτενσιόμετρο της "ευαισθησίας"(sensitivity) στο "max"! 3}...και με το αριστερο ποτενσιομετρο "zero" μηδενίζω τον δεικτη του οργανου! 4}....και αφου μηδενισω ,επαναφερω την ευαισθησία στο "min"!
Σε αυτο το σημειο εχω ρυθμισει και το οργανο προς μετρηση!


1}......2}...........


3}...........4}...........






1}....αναβω τον κινητηρα ! 2}...και αν δεν εχω καποιον να με βοηθησει ρυθμιζω το γκαζι με την βοηθεια του Tempomat Cruise Control ! 3}...γυρω στις 4 χιλιαδες στροφες! 4}...και γυρναω σιγα-σιγα το δεξι της ευαισθησίας προς το max για να μεγαλωσω την ενδειξη του οργάνου!


1}...........2}...........




3}........... 4}...........





....και ιδού το αποτελεσμα !!...ο δεξής κυλινδρος (...οπως κάθομαι πανω στη μηχανη)τραβαει περισσοτερο αερα , τραβώντας τον δεικτη του Twinmax κατα 1,8 μοναδες της κλιμακας του προς τα δεξια!








...τωρα αρχιζει η φαση της ρυθμισης που απαιτει και καποια προσοχη !!!...λοιπον προσοχη η μονη ρυθμιση που μπορει να γινει στο R1200GS λογο της ιδιαιτερότητας του οτι το ρελαντι ρυθμιζεται με ενα servo-μηχανισμο αυτοματα ειναι μονο η ρυθμιση της ντιζας!....δηλαδη αυτη που δειχνω με το δαχτυλο!









...απαγορευεται αυστηρα να πειράξεις τις ρυθμισεις του ψεκασμου !!!....αυτες ειναι ρυθμισμενες απ τη μαμα και δεν ειναι για τα χερια μας!

....το λοιπον 2 δεκαρακια γερμανικα κλειδια στο χερι και "βουρ στο ψητο!" ...επεμβαίνουμε μονο στο δεξι κυλινδρο και αφου προσεχτικα λασκάρουμε την κατω 10αρα που κραταει κοντρα και βαλουμε το Twinmax μπροστα μας για να μπορουμε να ελέγχουμε, ..... διορθώνουμε!....... γυριζουμε το πανω 10αρι παξιμάδι παρακολουθοντας την βελονα του Τwinmax μεχρι να μηδενισει!!!!

..



....μηδενισε !!!...εδω ειμαστε!!!!






....κρατωντας την πανω 10αρακι σταθερα προσεχτικα σφιγγουμε την κοντρα !....ΞΑΝΑΕΛΕΓΧΟΥΜΕ!!!....ΞΑΝΑΕΛΕΓΧΟΥΜΕ!!!!!...ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ!!!!!!!







...........









ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ !............ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!



.........





PS. ...εδω θελω να τονισω οτι η ολη διαδικασια δεν νομιζω οτι ειναι πολυεξοδη να την κανεις με ακομα πιο αξιοπιστα ηλεκτρονικα μεσα στη μαμα BMW ... η διαδικασια που παραθετω παραπανω εχει τον ρολο μονο ισως να βοηθησει καποιον που θα ηθελε να το κανει μονος του!...και απλα μου αρεσει να μοιραζομαι μαζι με τη παρεα οτι μαθαινω και ανακαλύπτω πανω στη μηχανή μου!


PS2. ...καθοτι πολυ ορεξατος αλλα εντελως ερασιτεχνης και οσο ζω μαθαινω ...δεκτη πολυ ευχαριστως καθε υπόδειξη / διορθωση σε οτι εχω γραψει παραπανω..
PS3...ολη η διαδικασια καθοτι την ειχα οργανωσει στο μυαλο μου πολυ καλα πριν ξεκινησω, διαρκισε κατι λιγοτερο απο 5 λεπτα απ τη στιγμη που εβαλα μπρος την μηχανη!...γενικως θελει προσοχη καθοτι αεροελαιοψυκτος ο boxer, να μην ανεβει η θερμοκρασια πολυ ψηλα και κανουμε ζημια!!!...προσοχη!

....

.......μετα απο παράκληση φιλου που με προσωπικο μου ζητησε να του περιγραψω ποσο και ποιο παξιμάδι ρύθμισα καθως και ποιο κύλινδρο απ τους δυο ...παραθέτω και την επόμενη φωτο για να γινω πιο συγκεκριμένος και να συμπληρωσει ακομα περισσοτερο το ποστακι!





....οπως αναφερα στο αρχικο ποστακι ...το οργανο εδειξε παραπανω αναρρόφηση αερα στον δεξι κύλινδρο της ταξης του 1,8 της μοναδας του Twinmax...


...και η επέμβαση μου εγινε επίσης στον δεξι κύλινδρο !..πριν βαλω το χερι μου στα παξιμαδια σημάδεψα με ενα ψιλο κοκκινο ανεξίτηλο μαρκαδόρο τις ρυθμίσεις που ειχε απ τη μαμα (...για να ειμαι και σιγουρος οτι σε περιπτωση που κανω καμια "ξερη" να μπορεσω να βαλω ξανα τις αρχικες ρυθμισεις) και μετα την ρυθμιση μου, τράβηξα και μια ψιλή μπλε στο παξιμάδι για τη νεα θεση που εδειχνε το οργανο οτι υπηρχε η απόλυτη, παράλληλη αναρρόφηση και στους 2 κυλίνδρους!



...το κατω παξιμαδι ηταν η κοντρα ....και το πανω της ρύθμισης αυτο που γυρισα με τα δαχτυλα μου προς τα δεξια γυρω στα 4 με 5 χιλιοστα !...η αποσταση φαινεται στη φωτογραφια !!!


...ελπιζω να βοηθησα λιγο παραπανω!!! .





Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 17-01-2013 at 02:06.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-04-2010, 15:30
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

...

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 17-01-2013 at 02:06.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-04-2010, 15:33
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

...μετα απο παράκληση φιλου που με προσωπικο μου ζητησε να του περιγραψω ποσο και ποιο παξιμάδι ρύθμισα καθως και ποιο κύλινδρο απ τους δυο ...παραθέτω και την επόμενη φωτο για να γινω πιο συγκεκριμένος και να συμπληρωσει ακομα περισσοτερο το ποστακι!





....οπως αναφερα στο αρχικο ποστακι ...το οργανο εδειξε παραπανω αναρρόφηση αερα στον δεξι κύλινδρο της ταξης του 1,8 της μοναδας του Twinmax...


...και η επέμβαση μου εγινε επίσης στον δεξι κύλινδρο !..πριν βαλω το χερι μου στα παξιμαδια σημάδεψα με ενα ψιλο κοκκινο ανεξίτηλο μαρκαδόρο τις ρυθμίσεις που ειχε απ τη μαμα (...για να ειμαι και σιγουρος οτι σε περιπτωση που κανω καμια "ξερη" να μπορεσω να βαλω ξανα τις αρχικες ρυθμισεις) και μετα την ρυθμιση μου, τράβηξα και μια ψιλή μπλε στο παξιμάδι για τη νεα θεση που εδειχνε το οργανο οτι υπηρχε η απόλυτη, παράλληλη αναρρόφηση και στους 2 κυλίνδρους!



...το κατω παξιμαδι ηταν η κοντρα ....και το πανω της ρύθμισης αυτο που γυρισα με τα δαχτυλα μου προς τα δεξια γυρω στα 4 με 5 χιλιοστα !...η αποσταση φαινεται στη φωτογραφια !!!


...ελπιζω να βοηθησα λιγο παραπανω!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-04-2010, 15:55
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

"Εγραψες" πάλι, πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο Γιάννης:sm5:
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-04-2010, 21:15
tasosktm Ο/Η tasosktm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1150 GSA '05
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

πολυ καλη δουλεια


ευχαριστουμε πολυ
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-04-2010, 23:41
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

Σούπερ κι αυτό!

Αλλά Γιάννη, επειδή μεγαλώνουμε και τα γόνατα θα τα χρειαστείς για καμμιά 70αριά χρόνια ακόμη, καιρός να σκέφτεσαι και αυτό,

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-04-2010, 23:45
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

...πολυ το θελω φιλε !...αλλα οταν αξιωθούμε καποτε και αποκτήσουμε λιγο παραπανω χωρο! ... ονειρα ειναι η τροφη του ανθρωπου!

..ενα ομορφο ευρύχωρο γκαραζακι λεμε...μια τεραστια τάβλα με εργαλεια...καναπεδακι για να αραζουμε με τη παρεα ...ενα ψυγειακι με παγωμενες μπυρες ...και αλλα τετοια ξερεις.....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-04-2010, 02:20
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

Εύγε Γιάννη,...όπως πάντα κατατοπιστικότατος...Ευχαριστούμε για τον χρόνο σου!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-05-2010, 12:45
friend2 Ο/Η friend2 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

Αν και δύσκολο να το ξεκινήσω μόνος μου, είναι κατατοπιστικότατο!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-05-2010, 20:24
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: ...συγχρονισμός των κυλίνδρων σε R1200GS!!.. με βοήθεια του Twinmax!

Γιάννη μου όπως πάντα

:sm5::sm5:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προστατευτικά κυλίνδρων almenexi Φροντίδα 34 15-01-2011 23:31
TWINMAX sokin Ζήτηση 2 23-03-2010 16:14
Αϊτή: Θύμα του σεισμού επιβιώνει με τη βοήθεια του iPhone syan Επικαιρότητα 4 26-01-2010 13:30
TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα.. hercu Τεχνικά θέματα διάφορα 66 07-01-2010 14:59
Έπεσε με το αυτοκίνητό του σε μεγάλη λακκούβα bogart Διάφορα 8 11-12-2009 02:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!