GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 16-09-2012, 23:09
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Talking Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

...Απο χθες αργα το βραδυ ,ξανα πiσω στο Solingen! Καλως σας ξαναβρίσκω φιλαρακια! Ολα πηγαν κατ ευχην! Ο καιρος και τις 8 μερες τέλειος.... οι προορισμοι πανεμορφοι ...τα πάσσα εντελως άδεια...... οι προσδοκιες και οι ευχες μου επαληθεύτηκαν , και οι εντυπωσεις που αποκομησα , ομορφοτερες και καλυτερες των προσδοκιών μου! 2374 Αλπικα χιλιομετρα μαζεύτηκαν απο τις προγραμματισμένες ολοήμερες γυροβολιες. Τα περισσοτερα περασματα ηταν τεραστια με εκατονταδες στροφες ,με πολυ καλη ποιοτητα κύλισης ενω ειδικα τα Col που περνουσε το γνωστο τour de France ηταν το απολυτο μερος για ξεκοιλασμα των ελαστικων των απανταχου "γΛήγορων!"!!

σε βαθος χρονου θα καθαρισω τις φωτογραφιες ...θα ταξινομήσω τις σημειώσεις μου και θα παραθεσω μεσα απ τη δικα μου φιλτρα και θελω ....τα σημεια και τα περασματα που δεν πρεπει να χασει κανεις οταν βρεθει σε αυτα τα μερη ...απο τουριστικης και φυσιολατρικης φυσης ....αλλα και στριφτερου ξεπατώματος!



...μια πρωτη γευση .... μεχρι να βρω χρονο να γραψω 5 λεξεις παραπανω...



....










































































Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 24-06-2013 at 00:38.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 16-09-2012, 23:20
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Αν το παραπάνω είναι μια "μικρή" γεύση φαντάζομαι πως θα είναι όταν έρθει το κυρίως πιάτο με φωτογραφίες και βίντεο.
Καλώς ορίσατε Ιωάννη και περιμένουμε το σπέσιαλ ταξιδιωτικό σου !!!!!!!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 18-09-2012, 14:48
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

ειμαι ενα ματι ολοκληρος και περιμενω ιωαννη
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 19-09-2012, 16:52
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Περιμένουμε Γιάννο μου!!!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 19-09-2012, 20:44
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Μπράβο Γιάννη, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά περιμένω και εγώ βίντεο και φωτογραφίες.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 28-09-2012, 04:31
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

..λοιπον παιδες!...παει και αυτο!...περασε ηδη μια εβδομαδα που γυρισαμε!...ηρεμησαμε και παλι ...τα κεφάλια μεσα και βουτια στη καθημερινοτητα! .Σχεδια και ονειρα μιας ολοκληρης χρονιας ... ατελειωτη αναμονη πριν το ταξιδι ... αγωνια αν πανε ολα καλα μεχρι την τελευταια στιγμη ...και τσάκ ...σαν να περασε μολις μια μερα .... εισαι κιολας πισω και αναρωτιέσε αν ηταν όνειρο! Πολλες φορες το εχω αναρρωτηθει αυτο στη ζωη μου..."πως τρεχει ο χρονος τοσο γρηγορα ...οταν περνας όμορφα".


Καθησα το λοιπον αποψε και καθάρισα τις σημειωσεις μου , τις φωτογραφιες μου , τις ζωντανες ακομα μνημες μου και με εχω μεινει εδω και ωρα με ενα χαμογελο ικανοποίησης στο προσωπο. Ολα πηγαν καλα! Δεν ειχαμε προβληματα και ατυχιες ...και ειμαστε ολοι πισω στα σπιτια μας! Ο καιρος μας εκανε μεγαλη χάρη και ο ηλιος ελαμπε καθε μερα. Οι φημες οτι η απολυτη θερμοκρασια για να γουσταρεις με τη μηχανη σου , βόλτες στα περιξ των Γαλλικων Αλπεων , τελικα επαληθεύτηκαν και μπορω να το πιστοποιησω πλεον και εγω ...ναι!, ειναι στις τελη Αυγουστου / αρχες Σεπτεμβριου. Ολες οι προγραμματισμενες διαδρομες , εκτος απο μια, βγηκανε , με πολυ μικρες αποκλίσεις ,οπως ακριβως τις σχεδιασαμε .Η παρεα ειχε ορεξη... και το κυριοτερο .... μηδενικη κινηση !!!...και οταν λεω μηδενικη ...εννοω οτι οδηγουσαμε οσο πιο σβελτα μπορουσαμε για ωρα με τις μοτοσυκλετες σχεδον η μια ακριβως πισω απ την αλλη , και δεν συναντουσαμε ψυχη ....ουτε να κατεβαινει! ...σε βαθμο που οταν εβλεπες αυτοκινητο απ την αλλη ...σχεδον τρομαζες ! ..λες και ειχαμε κλεισει τις Αλπεις μονο για εμας! Η επιλογη του μικρου ξενοδοχειου που διαλεξαμε ενω αρχικα εγινε απο στρατηγικής αποψης για να πλασαριστούμε καπου στη μεση και να μπορουμε να διαλεξουμε την διαδρομη που θα ακολουθουσαμε την επομενη με βαση τις καιρικες συθηκες ...τελικα εξελίχτηκε στο κλειδι της επιτυχίας της εκδρομης γιατι τυχαμε σε καταπληκτικους ανθρωπους , το φαγητο ηταν απιστευτο και η διαμονη μας παρα πολυ ανετη και ξεκουραστη!




Ηταν μολις 8 μερες η ολη φαση με το πηγαινε-ελα ...αλλα ηταν χορταστικη βολτα και απο μοτοσυκλετιστικη πλευρας με πολλα χιλιομετρα και ατελείωτο στροφιλικι αλλα και απο φυσιολατρικής άποψης , με πανεμορφες κορυφες και απιστευτη θεα απο ψηλα! Θέα , που μαγεύει .....μεγεθη που σου προκαλουν δεος ....ενα ταξιδι σκετο ,και μονο ακολουθοντας με το ματι σου τις ατελειωτες κορυφογραμμες . Για μενα προσωπικα, εκεινα τα μερικα λεπτα της ωρας μετα απο καθε αναβαση καποιου πάσου και σταση σε μια ακρη μιας κορυφης καθε βουνου ...ηταν οι πιο απολαυστικες στιγμες αυτης της 8ημερης μοτο-εμπειριας. H απολυτη σιωπη ...μονο ο κρυος αερας στα αυτια σου ...σχεδον κρατημενη την ανασα αναμεσα σε καθε αναπνοη μου και το ματι καπου χαμενο στο βαθος να τριγυρναει απο κορυφη σε κορυφη , επιβεβαιώνοντας συνεχεια αυτο που ψιθύριζα καθε φορα....."Δεν τελειωνουνε ρε φιλε !...ειναι ατελειωτα αυτα τα βουνα!"





































































Reply With Quote
  #47  
Παλιό 28-09-2012, 04:33
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012















































... αυτα τα λιγα ...για μια μικρη φωτογραφικη περιγραφη απο μενα .....ευχη και υποσχεση μου εδωσα ... πρωτα ο θεος ...υγεια να χουμε να επιστρεψω καποτε στα περιξ και να βολταρω και τα παρα πολλα ομορφα πασακια που οδηγουν σε αλλες τοσες κορυφες την επομενη φορα , λιγο πιο βορεια αυτη τη φορα ....γιατι υπαρχει πολυ δρομος !...και οι κορυφες αυτες οπως ειπα ....δεν τελειωνουν!


...καποια στιγμη της επομενες ημερες , με το που βρω λιγο χρονο ...θα γραψω και μια μικρη λιστα ...απ τα κατα τη γνωμη μου περασματα που σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να χασει καποιος που θα επισκευτει συτα τα μερη ! ...


...υγεια να χουμε και να βολταρουμε!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 28-09-2012, 08:17
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

ιωαννη απο οτι βλεπω τα λαστιχα τα τελειωσες
μπραβο φιλε περασατε καταπληκτικα
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 28-09-2012, 08:44
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Mπράβο ρε Γιάννη!Να στε καλά και να βολτάρετε. Άντε και στο επόμενο τώρα.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 28-09-2012, 08:44
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

γκαρντασακο μας τρελανες....παντα τετοια
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
alpen, col d ´ allos, col d' izoard, col de calibier, col de l'iseran, col de la βonette, col de la lombarde, col de larche, col de vars, col den agnel, col du lautaret, france, αλπεις, γαλλία, γαλλικές άλπεις, shr73


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηράκλειο Καφές 11-1-2012 Eftixis Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 44 12-01-2012 02:55
Βοβουσα και περιξ zissimo Info για Ηπειρωτική Ελλάδα 35 23-10-2011 20:51
...Να!...γιατι Boxer! ...χαλαρωτικο, μοτο-clipακι στα περιξ! ΙoannisPanagiotidis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 50 01-05-2011 22:04
[π]οδηλαταδα...στα [π]εριξ!!! xurxes Διάφορα 14 15-10-2010 22:27
2012:Η συντελεια του κοσμου ερχεται... georgekostas Κόσμος 11 28-10-2009 00:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!