GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-05-2010, 15:47
Pisokolitos Ο/Η Pisokolitos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Επειγον-Αιμοδοσια

Μου εστειλε ενας φιλος το κατωθι μηνυμα:

Υπάρχει ένα παλικάρι 28 ετών στον Ευαγγελισµό που χρειάζεται 40 φιάλες αίµα.Σοßαρό ατύχηµα µε µηχανή, έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα. Τα στοιχεία είναι: Μερισιώτης Βαγγέλης Ευαγγελισµός ΜΕΘ2 ώρες 8.30-14.00 και 15.00-19.00Χρειάζεται να κάνει µεταµόσχευση συκωτιού αποκλειστικά οµάδας 'Ο αρνητικό'. ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Γ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ. ΤΗΛ-ΦΑΞ:26210-35638 ΚΙΝ: 6944 434 559, 6944 434 559 ,6944 434 559 ,6944 434 559


Δυστυχως δεν μπορω να δωσω εγω γιατι δεν εχω αυτη την ομαδα!
Οποιος μπορει να παει θα βοηθησει πρωτα εναν συνανθρωπο και κατ επεκταση εναν μοτοσυκλετιστη.
Ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-05-2010, 15:58
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

δές εδώ http://www.gsforum.gr/Κοινωνική-ευαι...τικό.html
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-05-2010, 17:37
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Ο παραπάνω άρρωστος όντως νοσηλευότανε στη ΜΕΘ αλλά πριν.. τρία χρόνια!!
Έκτοτε οι κακοήθεις ηλίθιοι που αναπαράγουν αυτές τις μαμακίες δεν σταμάτησαν να ενεργοποιούν αυτό το μαιλ με αποτέλεσμα μεγάλη αναστάτωση και σπατάλη τουλάχιστον χρόνου στη ΜΕΘ και την αιμοδοσία! Μακάρι να τους χώσουν μια μήνυση οι συγγενείς του να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του "βοηθώ" έναν συνάνθρωπο και "παρενοχλώ" ένα νοσοκομείο και τους συγγενείς!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-05-2010, 18:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο παραπάνω άρρωστος όντως νοσηλευότανε στη ΜΕΘ αλλά πριν.. τρία χρόνια!!
Έκτοτε οι κακοήθεις ηλίθιοι που αναπαράγουν αυτές τις μαμακίες δεν σταμάτησαν να ενεργοποιούν αυτό το μαιλ με αποτέλεσμα μεγάλη αναστάτωση και σπατάλη τουλάχιστον χρόνου στη ΜΕΘ και την αιμοδοσία! Μακάρι να τους χώσουν μια μήνυση οι συγγενείς του να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του "βοηθώ" έναν συνάνθρωπο και "παρενοχλώ" ένα νοσοκομείο και τους συγγενείς!
Νότη επειδή βλέπω πολλά νεύρα, δεν καταλαβαίνω γιατί.
Πέρα από το ότι το να ενοχλήσεις τους συγγενείς που μπορεί να έχουν χάσει και τον άνθρωπο τους και είναι τραγικό τρία χρόνια μετά να τους το θυμίζεις, ποιό είναι το πρόβλημα, εγώ αν πήγαινα να δώσω και μάθαινα ότι δεν υπάρχει τελικά ο ασθενής πάλι θα έδινα. Νομίζω ότι η βοήθεια που μπορεί να προσφερθεί είναι πολύ μεγαλύτερη από την "ζημιά" που γίνεται.

Τώρα εσύ που είσαι μέσα ίσως μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους του εκνευρισμού σου που εκδηλώνεται με βαρείς χαρακτηρισμούς εναντίον ανθρώπων που τα κίνητρά τους είναι μάλλον αγαθά.

Και στο κάτω-κάτω ας φροντίσει ο όποιος φορέας αιμοδοσίας θέλει να προσφέρει υπηρεσία να φτιάξει μία φόρμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτές τις περιπτώσεις και θα αναφέρει ξεκάθαρα, ημερομηνίες κ.λ.π

Υ.Γ. Μην τα βάλεις και με μένα τώρα απλά μου έκανε εντύπωση η "ορμητικότητα" του μηνύματος σου.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-05-2010, 18:16
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Σταύρο η ένταση και η διαφωνία μου δεν είναι με όσους παίρνουν τηλέφωνο να δώσουν αίμα, αλλά με όσους αναρτούν μια θλιβερή ιστορία εξακολουθητικά για 3-4 χρόνια πλέον!
Επειδή δουλεύω στη συγκεκριμένη ΜΕΘ, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει η διαδικασία απάντησης στα τηλέφωνα σε ώρα που τρέχουμε και δεν φτάνουμε.
Οι περισσότεροι δεν πείθονται, δεν μας πιστεύουν οτι ο άρρωστος είναι ανύπαρκτος και τό κλείνουν αφού μας πετάξουν και ένα βρίσιμο. Ασε που στην αιμοδοσία έχουν δημιουργηθεί ένα σωρό παλαβές καταστάσεις, από άτομα που πάνε να δώσουν αίμα για άρρωστο που δεν υπάρχει και όταν τους το λένε ακούνε τα εξ αμάξης.
Ελπίζω να έχουν κατατεθεί και κάποιες φιάλες αίμα από όσους ψύχραιμους αντελήφθησαν την κοροιδία, αλλά αυτοί θα έδιναν ούτως ή άλλως.
Ακόμα και οι συγγενείς του ανθρώπου αυτού γιατί να ενοχλούνται τηλεφωνικά τόσα χρόνια μετά; (αν τα τηλέφωνα είναι σωστά; )

Last edited by Carduelis; 21-05-2010 at 18:28.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 21-05-2010, 18:26
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Και με την ευκαιρία μια και ο φίλος pisokolitos το ποστάρησε να πω την προσωπική μου άποψη περί αιμοδοσίας:
  • Σαν μοτοσυκλετιστές διατρέχουμε δυστυχώς μεγαλύτερο κίνδυνο τραυματισμού από τροχαία άρα και ενδεχόμενη ανάγκη μετάγγισης.
  • Είναι εξαιρετικά απλό να γίνουμε εθελοντές αιμοδότες ώστε ο καθένας μας να έχει διαθέσιμο αίμα, δίχως να ψάχνει με αγωνία η οικογένειά του ή οι φίλοι του.
  • Δυό φορές το χρόνο αρκούν. Είναι τόσο απλό που καταντάει έγκλημα σχεδόν να καβαλάς μηχανή και να μην είσαι αιμοδότης.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 21-05-2010, 18:28
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με την ευκαιρία μια και ο φίλος pisokolitos το ποστάρησε να πω την προσωπική μου άποψη περί αιμοδοσίας:
  • Σαν μοτοσυκλετιστές διατρέχουμε δυστυχώς μεγαλύτερο κίνδυνο τραυματισμού από τροχαία άρα και ενδεχόμενη ανάγκη μετάγγισης.
  • Είναι εξαιρετικά απλό να γίνουμε εθελοντές αιμοδότες ώστε ο καθένας μας να έχει διαθέσιμο αίμα, δίχως να ψάχνει με αγωνία η οικογένειά του ή οι φίλοι του.
  • Δυό φορές το χρόνο αρκούν. Είναι τόσο απλό που καταντάει έγκλημα σχεδόν να καβαλάς μηχανή και να μην είσαι αιμοδότης.


Σωστός.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 21-05-2010, 20:04
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Είναι βλακεία γιατί θα πάει κάποιος που έχει την σπάνια ομάδα να δώσει αίμα και μέχρι να καταλάβει τι γίνετε θα το έχει δώσει. Δεν υπάρχει κάποιο κακό γιατί όταν δουν ότι δεν υπάρχει ο ασθενής θα πάει στην τράπεζα αίματος. Το κακό είναι ότι όποιος την πατήσει δεν θεωρείτε αιμοδότης αφού δίνει για ασθενή , έτσι δεν θα μπορέσει να την χρησιμοποιήσει για αυτόν ή για δικό του άνθρωπο αν χρειαστεί. Ο εθελοντής αιμοδότης όσες μπουκάλες δώσει τόσες δικαιούται σε μια δύσκολη στιγμή . Όποιος θέλει να δώσει εθελοντικά είναι για καλό δικό του και φυσικά και των τρίτων.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-05-2010, 21:01
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΟΥΝΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ 2 ΦΙΑΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΜΟΥ
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-05-2010, 21:22
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Επειγον-Αιμοδοσια

Oύπς!
Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις:
Σε μια χώρα που η αιμοδοσία είναι το ζητούμενο και οι εθελοντές αιμοδότες σπάνιο δυστυχώς είδος, πρέπει να γίνεται κάθε προσπάθεια να δίδεται αίμα. Αλλά με σωστό τρόπο και όχι παραπλανητικά. Η δική μου ένσταση στην συγκεκριμένη ιστορία είναι οτι οι περισσότεροι από όσους τηλεφώνησαν για να μάθουν που και πως να δώσουν αίμα, ένοιωσαν εξαπατημένοι όταν πληροφορήθηκαν οτι ο άρρωστος είναι ανύπαρκτος. Αυτό μόνο κακό κάνει στην υπόθεση "εθελοντής αιμοδότης". Το λιγότερο είναι η ενόχληση στην οικογένεια του αρρώστου και οι παρεξηγήσεις. Μακάρι να γίνει η εθελοντική αιμοδοσία συνείδηση, ειδικά σε μας τους μοτοσυκλετιστές και να χωνέψουμε οτι είναι αυτονόητη φροντίδα του καθενός μας για τον εαυτό του αλλά και κοινωνική προσφορά στους γύρω του.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Επειγον kifinas Κοινωνική ευαισθησία 3 27-04-2009 17:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!