GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 31-12-2011, 20:09
Goulas Ο/Η Goulas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS 07 - GSXR1000K5
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Ναι βρίσκω αρκετά συχνά όταν ο ρυθμός ανεβαίνει και ο δρόμος γίνετε αρκετά ανώμαλος.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 01-01-2012, 04:59
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Goulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βρίσκω αρκετά συχνά όταν ο ρυθμός ανεβαίνει και ο δρόμος γίνετε αρκετά ανώμαλος.
..Μαλλον πρεπει ν'αρχισεις να κοιτας κανενα αλλο μηχανακι.. (ΥΖ, WR κλπ!!.. )
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 01-01-2012, 13:35
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Νομίζω πως αρχίζω και καταλήγω στα εξής:

α) Το extra βάρος μας χαλάει καθώς σίγουρα είναι μειονέκτημα τουλάχιστον στην δική μου οδηγική ευχαρίστηση
β) Το adv είναι ποιό ποθητό στο μάτι και όλοι με τα απλά το λοξοκοιτάμε. Ίσως να φταίει και το αίσθημα κατωτερότητας που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε μιας και το μέγεθος πάντα μετράει (ή τουλάχιστον έτσι μας λένε)
γ) Η extra βενζίνη είναι ένα θέμα αλλά τελικά θα το νιώσεις έντονα μόνο αν ο στόχος σου είναι μεγάλα ταξίδια.
δ) Οι ακτίνες είναι πολύ ποιό όμορφες και θα ήθελα να είχα τα προβολάκια και την μεγάλη ζελατίνα
ε) Η διαδρομή της ανάρτησης έχει να κάνει τελικά με το που σκοπεύεις να το χαίρεσαι. Αν γουστάρεις την άσφαλτο μάλλον καλύτερα είναι του απλού

Τελικά για εμένα μάλλον το σωστό θα ήταν να κάτσω στο απλό αφου εκτός απο το οπτικό η επιμέρους συμπεριφορά που θα επιθυμούσα είναι αυτή που το απλό προσφέρει.

Όμως προβολάκια, ζάντες και ζελατίνα έχουν κόστος που πλησιάζειτην αλλαγή σε adv ασε που πάντα θα την λοξοκοιτάω. Εναλακτικά αλλαγή σε triple black (πάντα μαύρο ) και δώρο τα προβολάκια και την ζελατίνα όμως και πάλι θα υπάρχει το λοξοκοίταγμα.

Όπως καταλαβάινουμε μάλλον ψυχολογικό είναι το θέμα στην περίπτωση μου και όχι πρακτικό. Αυτοί που το έχουν ήδη κάνει και έχουν περάσει και από τα 2 (και μάλιστα ξαναεπέστρεψαν) μάλλον το καταλαβαίνουν καλύτερα

Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία και αισιοδοξία.
Όλα τα άλλα λύνονται

Reply With Quote
  #54  
Παλιό 01-01-2012, 14:21
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

να σου πω poko, σε καταλαβαίνω.
Κι εγώ ήθελα το μπούγιο, την ακτινωτή ζάντα, ζελατίνες, προβαλάκια
...όμως τελικά το απλό (όχι το gs, γενικώς) είναι κι όμορφο.

Μπούγιο= βάρος, έξοδα, λιγότερη χρηστικότητα
Ακτινωτή ζάντα= σιγά τη διαφορά με τη χυτή στο άγριο χώμα που πάμε όλοι..., επιπλέον δεν θέλω ούτε καν να ασχολούμαι με περίπτωση που θα χρειαστώ ακτινολόγηση, άσε που δεν πλένεται εύκολα
Μεγάλη ζελατίνα= ξέχασέ το στο απλό gs. σαν παρμπρίζ αυτοκινήτου θα είναι, το μηχανάκι χαλάει εμφανησιασκά
προβολάκια είναι καλά και βοηθητικά, οκ.

Οπως λες κι εσύ, είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας, κι εμένα κατά καιρούς με τρώει το χέρι μου να κάνω διάφορα αλλά πλέον είναι πιο ψύχραιμος.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 01-01-2012, 16:21
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω poko, σε καταλαβαίνω.
Κι εγώ ήθελα το μπούγιο, την ακτινωτή ζάντα, ζελατίνες, προβαλάκια
...όμως τελικά το απλό (όχι το gs, γενικώς) είναι κι όμορφο.

Μπούγιο= βάρος, έξοδα, λιγότερη χρηστικότητα
Ακτινωτή ζάντα= σιγά τη διαφορά με τη χυτή στο άγριο χώμα που πάμε όλοι..., επιπλέον δεν θέλω ούτε καν να ασχολούμαι με περίπτωση που θα χρειαστώ ακτινολόγηση, άσε που δεν πλένεται εύκολα
Μεγάλη ζελατίνα= ξέχασέ το στο απλό gs. σαν παρμπρίζ αυτοκινήτου θα είναι, το μηχανάκι χαλάει εμφανησιασκά
προβολάκια είναι καλά και βοηθητικά, οκ.

Οπως λες κι εσύ, είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας, κι εμένα κατά καιρούς με τρώει το χέρι μου να κάνω διάφορα αλλά πλέον είναι πιο ψύχραιμος.
Σωστός !!

Γενικότερα πάντως με την συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων χτίζουμε "ψυχραιμία"....

Reply With Quote
  #56  
Παλιό 01-01-2012, 21:02
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Goulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδανικό για εμένα gs είναι το απλό, με την σέλα του adv, τα μαρσπιέ του adv,

ακτίνα και τις αναρτήσεις με τις έξτρα διαδρομές καθώς και μία σωστή ποδιά για το μοτέρ.


Έτσι θα γινόταν το απόλυτο travel enduro μηχανάκι

(ελαφρύ-λεπτό-ευκίνητο, κανονικός οδοστροτήρας)
+1000!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 10-01-2012, 10:50
Thanos-GS Ο/Η Thanos-GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μoto: GS 1200 σε μπλιεδακι....
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Να πω και γω τη γνωμη μου μιας και ανοιχτηκε και νεο θεμα απο συμφορουμιτη που απότι καταλαβα θα διαβασει αυτο τελικα...
Κατεληξα στο απλο μιας και δεν ειχα σκοπο να αγορασω και δευτερο μηχανακι και το εξτρα βαρος θα ηταν ενα προβλημα για μενα. Αν το ειχα αποκλειστικα για ταξιδια και οχι για να μπλεκω καθημερινα σε κινηση ισως να αγοραζα το adv.
Η ####### της bmw και ισως η μοναδικη διαφορα που βρισκω συμαντικη αλλα οχι τοσο ωστε να υποστω το εξτρα βαρος καθημερινα ειναι η αυτονομια.... Στη προσπαθεια τους οι βαυαροι να ριξουν το βαρος απο το 1150 30 κιλα κατω (θυμαστε το μπετονι στοχο βαλαν ενα ρεζεβρουαρ 19 λιτρα και κατι ψιλα.... ειναι αστειο και με εχει κρεμασει καποιες φορες σε μεγαλα ταξιδια... δε νομιζω οτι τα 33 λιτρα της χοντρουλας ειναι απαραιτητα... θα ημουν ευχαριστημενος με 5 λιτρα παραπανω που δε θα προσθεταν τρελα κιλα στη μηχανη αλλα θα της εδιναν γυρω στα 90 χιλιομετρα παραπανω σε συνθηκες ταξιδιου.
Απο κει και περα το ονομα adv δε θα σου δωσει κατι παραπανω στο χωμα μιας και η δικια μου με καρου πηγε παντου και σιγουρα ειναι πιο ευκολοδηγητη απο τη χοντρουλα....για να καταλαβεις αν τα εξτρα κιλα ηταν καλα στο χωμα στα καθαρα εντουρο θα βαζαν βαριδια....Τωρα για τη διαφορα υψους ολα ειναι σχετικα στο κατω κατω αν θελουμε να μπαινουμε σε μονοπατια και κατσαβραχα με τις κυριες μας μαλλον καπου το χουμε παρει λαθος το θεμα...υπαρχουν και τα κατσικια των 200 κυβικων ....
Η ακτινες ειναι σιγουρα καλυτερες για χωμα και πιο τσαμπουκαλεμενες εμφανισιακα.... Η δικια μου με τις απλες εβγαλε μια ζημια της ταξεως των 60 ευρω σε καποια χωματινη βολτα (χωρις καρου τοτε) η οποια πιο πολυ για ψυχολογικους και εμφανισης λογους αποκατασταθηκε μιας και δεν ειχε επηρεασει την οδικη συμπεριφορα με τρεμουλο.Αν σκεφτεις οτι καποια στιγμη θα τα σκασεις για ακτινολογηση στο adv μια ή αλλη ειναι.
Απο κει και περα εχοντας οδηγηση και τις 2 η απλη σιγουρα ειναι πιο ευελικτη και αν τη μαθεις στην ασφαλτο μπορεις να τη δουλεψεις σαν σουπερ μοτο.... Η χοντρουλα χανει και λιγο σε επιδοσεις και το καταλαβα αμεσως μωλις ξεκαβαλησα τη δικια μου και πηρα την adv φιλου μου..
Η σελα σιγουρα ειναι πιο ανετη στη χοντρη αλλα οχι τοσο ωστε να αποτελει κριτηριο αγορας της... Μετα απο ταξιδι 1200 χλμ σε 3 μερες το μονο που δε με απασχολησε ηταν η ανεση της σελας....
Απο κει κει περα στη δικια μου σταδιακα προσθεσα καποια πραγματακια απο adv τα οποια αν ψαχτεις λιγο και κανεις υπομονη δε θα τα πληρωσεις στα νουμερα που διαβασες παραπανω απο τους συμφορουμιτες. Εβαλα τη ζελατινα του adv η οποια δε διχνει καθολου ασχημη κατα τη γνωμη μου αντιθετα ειναι και ομορφη και πολυ χρησιμη μιας και ειμαι και 1.87. κοστος : μονο το σετ βιδων και αποστατων 50 ευρω τα υπολοιπα ηταν μεταχειρισμενα και ελαφρως γρατσουνισμενα τα οποια δε πληρωσα μεν αλλα δεν ειναι προιοντα κλοπης δε.... εστιαστε στο γρατσουνισμενα και θα καταλαβαιτε .... η δε ζελατινα αντικατασταθηκε στη πρωτη ευκαιρια με brand new.
Αποφασισα οτι οι βαλιτσες του adv με καλυπτουν καλυτερα σε σχεση με του απλου πραγμα που καταλαβα οταν πηγα για καμπινγκ με φιλο μου και τις πεταξε πανω στην αμο χωρις να πολυ γρατσουνιουνται (ηταν ετσι κι αλλιως μεταχειρισμενες) και χρησιμευαν ως τραπεζακι, foot rest κλπ κλπ. Αγορασα λοιπον τις πλαινες βασεις 200 ευρω απο adventura που δε τις ηθελε και βρηκα τις βαλιτσες απο ebay με λιγοτερο απο 400 ευρω και γρατσουνισμενες οπως τις θελω για να μπορω να τις αμολησω στην αμο στο επομενο καμπινγκ .
Η σχαρα του adventure ειναι ενα αξεσουαρ που προσθεσα και αυτο εγινε μονο και μονο γιατι εχω βαλιτσα givi maxia (μιας και το θεωρω βλακεια να τα σκασω για τη μαμα και να μη χωραει τιποτα ενω μπορω να εχω 52 ή και παραπανω λιτρα τις καινουργιες με κατωα απο τα μισα λεφτα ) η βαση της givi ηταν γενικα ασταθης.... ξεβiδωνε απο τους γραδασμους και γεβικα κουναγε.... 120 ευρω απο ebay...
Τελος τα προβολακια παλι απο ebay βγηκαν στα 300 ευρω με τη τοποθετηση και με τις βασεις για το απλο...
στα γραφω αυτα για να καταλαβεις οτι τα εξτρα του adv μπορεις να τα βαλεις χωρις να σκασεις 5000 που εγραψε ενας φιλος παραπανω φτανει να εχεις υπομονη και να μη μπουκαρεις στο εξουσιοδωτημενο και πεις "βαζε".
Απο κει και περα συνολικα σαν τουριστικο μηχανημα σιγουρα υπερτερει η adv σαν all around μηχανη η απλη ειναι πιο κοντα στην ενοια... τη φερνεις στα μετρα σου και στα γουστα σου και εχεις τη τελεια μηχανη (εκτος ισως απο την αυτονομια)
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 10-01-2012, 10:51
Thanos-GS Ο/Η Thanos-GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μoto: GS 1200 σε μπλιεδακι....
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

μεγαλο μου βγηκε τωρα που το βλεπω..... α ρε κεφια πρωι πρωι
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 10-01-2012, 12:50
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

ολοσωστος ο thanos-gs ...
συμφωνω αν και στο ματι εχω βαλει ενα πολυ ομορφο adventure παρολο που ειμαι 1,75 .
το απλο gs μου εκανε ολα τα κεφια και με το παραπανω και συμφωνω απολυτα με το Θανο , δεν υπαρχει λογος να χρυσοπληρωσεις μια αντιπροσωπεια για να φτιαξεις το μηχανακι σου . παραθετω μια φωτο για να δεις πως ηταν το δικο μου , ακριβως στα μετρα μου με τα ελαχιστα που θα μπορουσες να διαθεσεις , αρκει να εχεις υπομονη ...


By ace_gln at 2011-03-15

εμενα δεν μου αρεσαν οι ακτινωτες ζαντες , επειδη πριν ειχα ενα transalp και βαριομουν πολυ να τις πλενω , και δεν χρειαστηκα ποτε τη μεγαλυτερη διαδρομη της αναρτησης , ουτε το ντεποζιτο ενος adve ...
παρολ'αυτα , οπως προειπα , ενα adve εχει δρομολογηθει , οχι απαραιτητα γιατι εχει διαφορα , απλως βαριεμαι να ξαναφτιαξω ενα απλο gs οπως το θελω ...
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 10-01-2012, 16:35
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το λες αυτό Παναγιώτη; Που έχει παραπάνω όρια το ADVE από το GS?
Οι διαφορές έχουν να κάνουν καθαρά με τον εξοπλισμό. Η μόνη διαφορά σε οδηγικά χαρακτηριστικά , έχει να κάνει με τη μεγαλύτερη διαδρομή της ανάρτησης (πλεονέκτημα στο χώμα, μειονέκτημα στην άσφαλτο) και τη μεγαλύτερη αυτονομία.
αυτο ακριβως.το ADV δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο το απλο. ιδιος κινητηρας ιδια χαρακτηριστικα. και στα συν ειναι οτι το απλο gs ως και ελαφρυτερο ειναι και πιο γρηγορο απο το adv. και στις στροφες μπαινει καλυτερα απο αποψη ογκου.γινεται και παπι,στην πολη αμα γουσταρετε!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διπλο σταντ ktm 640 adventure J-P-HELLAS Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 22-08-2011 14:09
ktm 625 adventure L3f Πωλήσεις μοτοσυκλετών 14 23-09-2010 15:44
Αγορά GS Adventure panos24 Γενικά - Αναβάτης 7 11-02-2010 11:31
φόρμα KTM ADVENTURE vassilis riz Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 6 26-01-2010 21:14
BMW R1200GS Adventure κατά KTM 990 Adventure essel Διάφορα 2 11-10-2009 07:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!