GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-01-2013, 23:54
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους



Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους


Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-01-2013, 23:58
giorgos_gs Ο/Η giorgos_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ιεραπετρα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,790
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Μπράβο παιδια ωραίες βόλτες.
Καί ωραίες φωτό.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-01-2013, 23:59
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Η μάλλον αυτό ήταν το σχέδιο. Ξέρετε, από Τρίτη πρωί μέχρι και Τετάρτη βράδυ, έριξε ένα κάρο χιόνια στη Κρήτη. Χαμός έγινε, έκλεισαν δρόμοι, σχολεία, προβλήματα ηλεκτροδότησης, άσπρισαν τα βουνά μέχρι και τους πρόποδες τους! Την Πέμπτη όμως το μεσημέρι τα σύννεφα διαλύθηκαν και είχε μια τρομερή λιακάδα! Μάλιστα, άρχισε να φυσάει νοτιάς φέρνοντας ζεστές μάζες αέρα από την Αφρική οπότε το χιόνι άρχισε πάλι να λιώνει με ταχείς ρυθμούς. Κάπου εκεί μου ήρθε η ιδέα να πάμε μια χιονισμένη εντουράδα την Κυριακή με σκοπό την ανάβαση στο καταφύγιο Δύο Πρίνοι πάνω από το δάσος του Ρούβα. Το εγχείρημα προβλεπόταν δύσκολο, αλλά πλέον διέθετα και ένα Yamaha WR250R 120 κιλών στο γκαράζ μου οπότε έριξα την ιδέα στον σύλλογο και όποιος έρθει.



Last edited by yns; 28-01-2013 at 00:57.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-01-2013, 00:00
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Η ιδέα αρχικά ενθουσίασε κάποια παιδιά που έσπευσαν να δηλώσουν συμμετοχή. Για να είμαι όμως ειλικρινής, ανησύχησα πως ίσως οδηγήσω τον κόσμο σε ένα μάταιο εγχείρημα. Ο καιρός ναι μεν παρέμενε καλός με νοτιά αλλά το χιόνι ήταν υπερβολικά πολύ για να λιώσει όλο. Έτσι, πήγα το Σάββατο μια εξερευνητική εκδρομή με τα παιδιά να δω πως είναι. Οι Δύο Πρίνοι είναι σε υψόμετρο 1230 στη νότια πλευρά του Ψηλορείτη. Εγώ πήγα από τη βόρεια πλευρά μέχρι τον Άγιο Υάκυνθο σε υψόμετρο 1300 μέτρα και βρήκα χιόνι 30-35 πόντους! Οριακά βατό για ελαφριά μηχανάκια, προβλέπω ξεπάτωμα αύριο!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-01-2013, 00:01
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Τελικά, κάτι οι ασθένειες σε κάποιους, κάτι οι οικογενειακές υποχρεώσεις σε άλλους, Σάββατο βράδυ ανακαλύπτω έντρομος πως κινδύνευα να πάω μόνος. Συγχρόνως όμως «έτρεχε» και μια OnOffάδα από τον γνωστό σε όλους Γιάννη (yns) με το κίτρινο BMW F800GS και το νέο της παρέας Γιώργο τον ψηλό (Mr.Adventure) με το θηριώδες ΚΤΜ 990 Adventure του. Πέφτουν τηλέφωνα, πιέσεις, εκβιασμοί και αρκετό πρήξιμο αργότερα καταφέρνω να φέρω τον αγαπητό φίλο «τραβάτε με και ας κλαίω» yns στη δικιά μου βόλτα (Ο Γιώργος είπε αμέσως το ναι). Θα μου πεις, πάνε τα μαστόδοντα σε 30+ πόντους χιόνι; Δε πάνε αλλά συμφωνήσαμε να ξεκινήσουμε μαζί και όπου φτάσουμε. Μη πούμε και το ότι προβλεπόταν τελικά να είμαι ο μόνος από τα «μικρά» οπότε θα εξελίσσονταν η βόλτα σε αποκλειστική OnOffάδα για μεγάλα.


Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-01-2013, 00:02
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Εγώ πάντως για την περίπτωση που τελικά έρθει κανένας «εντουράς» πήρα το μικρό. Το ραντεβού ήταν 09:00 στου Γρηγόρη στη παραλιακή. Συνεπείς στο ραντεβού ήμουν πρώτος εγώ, Νίκος ο Markas…





…ο Γιώργος ο ψηλός, ο Mr.Adv με το ΚΤΜ 990 Adventure…






…καθώς και δύο συμμετοχές έκπληξη, τα αδέρφια Νίκος με δίχρονο ΚΤΜ 200EXC…






…και Γιώργος ο djkal με ένα φτιαγμένο για εντούρο Suzuki DR250. Τα αδέρφια μάλιστα μόλις βλέπουν τον Mr.Adv προτείνουν αμέσως να μείνουμε μία παρέα όπου πάμε και να μη χωριστούμε σε εντουράδες και OnOffάδες.


Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-01-2013, 00:03
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Συνεπής στο ραντεβού ήταν ακόμα και αγαπητός μας πρόεδρος που ήρθε να μας χαιρετίσει παρ’ όλο που τελικά δε μπορούσε να έρθει. Ποιος μας λείπει; Α, ναι, η ντίβα της παρέας ο yns...





Γύρω στις 09:10 λοιπόν παίρνει τηλέφωνο πως μόλις ξύπνησε και έρχεται, ενώ με τα πολλά καταφτάνει 09:50!!! Όχι μόνο αυτό αλλά αντί για καλημέρα αρχίζει τα γνωστά: «Ξενύχτησα χτες βράδυ», «έχω πονοκέφαλο», «δεν είμαι καλά», «έχω περίοδο», «δε θέλω κατσάβραχα», «δε θέλω λάσπες», «δε ξέρω τι θέλω» και άλλα τέτοια. Αφού τα άλλα παιδιά πάθανε σοκ! Για εμένα βέβαια που τον ξέρω δεν είναι τίποτα καινούργιο οπότε, όπως θα δείτε παρακάτω, σεβάστηκα ΚΑΙ αυτή τη φορά την επιθυμία του αγαπητού μου φίλου.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-01-2013, 00:03
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Έτοιμοι λοιπόν; Φεύγουμε προς αναζήτηση μπελάδων επιλέγοντας χωματόδρομους που οδηγούν από το Γάζι μέχρι τις Κάτω Ασίτες, παράλληλα στον Γαζανό ποταμό, διασχίζοντάς τον πολλές φορές στη πορεία.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-01-2013, 00:04
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους



(Δείτε το σε 720 για καλύτερη ποιότητα πατώντας Play και μετά στο γρανάζι)

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-01-2013, 00:06
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν:Χιονισμένη ανάβαση στους Δύο Πρίνους

Τελικά είχε μερικές λασπίτσες ε; Και γλίστραγε ε; Χμμ, πού να το περίμενα; Όπως και να έχει, χαρούμενοι και χωρίς πτώσεις σταματάμε λίγο μετά από τις Άνω Ασίτες για ξεκούραση, φωτογραφίες, ρακί, κατούρημα και… καθετήρα;





10 λεπτάκια αργότερα, ανακουφισμένοι πλέον όλοι, ο καθένας με τον τρόπο του, ξεκινάμε για τον επόμενο στόχο της βόλτας. Κανονικά θα έπρεπε να ακολουθήσουμε πάλι χωμάτινη διαδρομή αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν αγνώστου ποιότητας.


Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!