GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-03-2011, 18:04
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

...λοιπον φιλαρακια μου , φερνω εντελως φρεσκα νεα .....τοσο νεα που δεν νομιζω να παιζουν ακομα στο ιντερνετ ακομα και σε ξενα site !...καθοτι η ζημια που εχω στον εγκεφαλο με τις μηχανες ειναι χρόνια και ανίατη ...ειμαι μηνιαίως, αποδεκτης οποιαδήποτες μοτο-φυλλάδας κυκλοφοραει στην Γερμανια και μαλιστα λογο γνωριμιων εκ των έσω τα παραλαμβανω πολυ πιο πριν βγουν στην κυκλοφορια!... το τελευταιο λοιπον τευχος του περιοδικου MO (Motorrad Magazin) που θα κυκλοφορησει την πρωτη εβδομαδα του Απριλιου παρουσιαζει εκτεταμένο αφιέρωμα με αληθινες φωτογραφιες απ το ηδη κατασκευασμενο νεο Boxer Blog του υδρόψυκτου μοτερ!



...στη μεση περιπου εχει μια διπλη σελιδα που κατα τα γραφωμενα εγγυημένα δεν ειναι φωτοσοπια.




Ακολουθούν λεπτομερεις φωτογραφιες που δειχνει το μπλοκ απο πισω καθως και απο αλλες όψεις και πλευρες..... όποιος ειναι λιγο σχετικος με μοτερ ισως μπορει να διακρίνει τις ειδοδους του νερου που θα ψυχει το μοτερ!











...ακολουθει φυσικα μεγαλο σχετικα αρθρο που εξηγει πολλα απ αυτα που δεν καλαβαινουμε απ μια φωτογραφια ... δεν μπορω να τα εξηγησω τα περισσοτερα ουτε και γω με ακριβεια με απλα λογακια απ αυτα που καταλαβα και μου κανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι αναφερουν οτι μαζι με το τελος εποχης του αεροελεοψυκτο Boxer μοτερ .....ερχεται και το τελος του ξερου συμπλεκτη που εδω και χρονια μεταφέρει την κινηση σε ολες τις Boxer εκδοσεις !!..... καλωσηρθες πολυδισκος στο λαδακι λοιπον και για τους GSακηδες!!!!...τωρα αυτο αν ειναι καλυτερο η χειροτερο θα δειξει ο καιρος γιατι παρακατω διαβασα οτι η BMW παραταει τον μεχρι τωρα προμηθευτη GETRAG, που παραδοσιακα κατασκευαζε το ολο συστημα μεταδοσης σε ολα τα μοντελα των Boxer ....και ο νεος κατασκευαστης με του πολυδισκου υγρου τυπου θα ειναι made in China!...Κατι ακομα που ειναι αξιοσημείωτο ειναι οτι στο μελλοντικο μοτερ, κινητηρας και κιβωτιο ταχυτητων θα κολυμπαει στο λαδακι στον ιδιο χωρο ...ενα πραγμα που μεχρι τωρα δεν ίσχυε καθοτι ηταν σε ξεχωριστους και το κιβωτιο ειχε τις δικες του βαλβολινες!...για να δουμε !...τελευταια αναφερω , ετσι απλα δεν ξερω αν εχει καποια θετικη επιδραση σαν ιδεα, οτι οι εισοδοι του ψεκασμου που μεχρι τωρα ηταν οριζοντιοι απ τα πλαγια των κυλινδρων, μεταφερετε στο νεο μπλοκ οπως φαινεται και απ τις φωτογραφιες , ακριβως καθετα απο πανω τους! ...καθως επισεις επιβεβαιώνει οτι το κιβωτιο θα ειναι 6αρι αλλα η μεταδοση στον τροχο θα γινεται με αξονα που ομως θα βρισκεται απ την αριστερη πλευρα της μοτοσυκλετας!(στα σημερινα GS ειναι στα δεξια!)


...το λοιπον δεν ξερω αν τα παραπανω που εγραψα ειναι γεγονοτα ή παπαρολογιες ....αλλα εγω απλα φωτογράφησα και αντέγραψα αυτα που αναφερει το περιοδικο που ειναι εντελως επισημο!...υο τι θα γινει πραγματικα θα το επιβεβαιώσει μονο ο χρονος!




.....ειδωμενννννννν Λεμεεεεεεεεεεεε


  #2  
Παλιό 27-03-2011, 18:26
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή

Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #3  
Παλιό 27-03-2011, 19:09
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk


...χμμ!..καλη ερωτηση ...αλλα καπου διαβασα μεσα στο αρθρο οτι δεν θα ψυχετε ο κυλινδρος απο ολες τις πλευρες!...στη φωτογραφια φαινεται καθαρα οτι το καναλι του νερου ειναι μονο απ την μια πλευρα!...απ την αλλη εχει απλα τις ψυκτρες!





... στο αρθρο το περιγραφει στα γερμανικα ...."Viertakt-Zweizylinderboxermotor teilwassergekült"


...ισως αυτος ειναι ενας λογος!
  #4  
Παλιό 27-03-2011, 23:32
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
ίσως και για να μην αλλάξει δραματικά το λουκ
  #5  
Παλιό 28-03-2011, 00:25
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …---

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>.

  #6  
Παλιό 28-03-2011, 00:33
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …---

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>.


Μισού κινητήρα ήθελες να γράψεις.....

Είμαι περίεργος να δω που θα χώσουν το ψυγείο....
  #7  
Παλιό 28-03-2011, 00:47
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισού κινητήρα ήθελες να γράψεις.....

Είμαι περίεργος να δω που θα χώσουν το ψυγείο....

Γράφω αυτό που θέλω να γράψω, όπως ακριβώς το γράφω!!! Και το εννοώ !!!

Το ψυγείο θα είναι εκεί που βρίσκεται το ψυγείο λαδιού στο R1200R !!!
  #8  
Παλιό 28-03-2011, 20:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …---

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>.

Ανεμενε και μην βιαζεσαι Θοδωρα!!!!!!
Μη ξεχνας οτι το 800αρακι ειναι εν σειρα, υδροψυκτο και ονομαζεται........ GS.

O Γιαννης (Παναγιωτιδης) καλα εκανε και ενημερωσε αλλα.......προσεξε τις φωτογραφιες που δημοσιευει το περιοδικο, με το οποιο παρεπιπτοντως μεγαλωσα (στην Ελληνικη του Εκδοση την δεκαετια του '80). Συνδυασε το παραπανω με την φωτογραφια του NLS πιο κατω και θα δεις οτι ειναι υποθεσεις και φωτοσοπιες!
Διοτι, δεν ειναι δυνατον μια εταιρεια να δινει στην δημοσιοτητα στοιχεια του κινητηρα που δεν εχει ακομα βγει στην παραγωγη!! Δεν το εχει κανει ΠΟΤΕ και κανεις. Ποσο μαλλον η BMW που για το 800αρακι περιμεναμε μεχρι τελευταια στιγμη (6 μηνες πριν το πρωτο μηχανακι βγει απο τις γραμμες παραγωγης) για να δουμε επισημες φωτογραφιες και επισημες αναλυσεις για τον κινητηρα του και τα τεχνικα του χαρακτηριστικα!!!
Μεχρι τοτε ειχαμε μονον υποθεσεις αλλα με......επισημε ενημερωση απο την BMW!!!!

Αν τελος παρατηρησεις την φωτο του NLS θα διαπιστωσεις οτι το ψυγειο ειναι χαμηλα πισω απο τον εμπρος τροχο!!! Αυτο απο μονο του στελνει περιπατο το Gelände Strassen (GS), κοινως ''παντος εδαφους''!!
Το ψυγειο πρέπει να ανεβει ψηλα, αλαλ εκει βρισκεται το telelever, μπορει να παει και στο πλαι αλαλ δυσκολο το βλεπω!!

Γιαυτο θεωρω οτι το Motorrad εκφραζει ποθους χωρις τεκμηριωμενα στοιχεια!!!
Σαν κι εμας τους Βαραντεριδηδες που εδω και 5 χρονια περιμενουμε νεο Βαραντερο και οχι μονον Βαραντερο δεν θα δουμε αλλα κατι τελειως διαφορετικο απο Βαραντερο!!!

Ειδωμεν, γερμανοι ειναι αυτοι κατι θα σκεφτουν.......αν πραγματικα εχουν σχεδια για υδροψυκτο μποξερ!!

Last edited by GeorgeP; 28-03-2011 at 20:55.
  #9  
Παλιό 29-03-2011, 03:03
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Οι φώτο του κινητήρα είναι πραγματικές ενώ η εικόνα της μότο είναι μια σχεδιαστική προσπάθεια να αποδοθεί η όψη του (θολού) μοντέλου που φωτογραφήθηκε στην Ισπανία, καμία σχέση με τελική εργοστασιακή σχεδίαση. Το ψυγείο που φαίνεται είναι το ψυγείο λαδιού του υπάρχοντος R1200R που έχει <<μεταφερθεί>> (!!!!)
http://www.gsforum.gr/%CE%9D%CE%AD%C...-charity-6667/
Εξάλλου είναι εμφανές ότι στον κινητήρα δεν υπάρχει τζάμι λαδιού κάτω αριστερά όπως στον κινητήρα της φωτοσοπιας που έχει σαν βάση τον γνωστό αερόψυκτο-....

….GS λέγεται και το G 650 …πρώην F και είναι υδρόψυκτο και μονοκύλινδρο ….



Ελληνικό motorrad ! τι μου θύμισες!!! Με αυτό και με το motorsport του Δημήτρη Παπανδρέου μεγάλωσα…(και το ένθετο 2τροχοι στους 4τροχους που και που) …..fan του <<fast >> Freddie και της Honda…!!!
Freddie Spencer - Wikipedia, the free encyclopedia
  #10  
Παλιό 27-04-2011, 01:13
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προσπαθεί να αντιγράψει το Honda αλα΄Μια απο τα ίδια.....
Κλειστό θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τελευταία νέα απο την Λιβύη bloger73 Επικαιρότητα 11 18-03-2011 22:22
"Η Τελευταία Ομιλία (Ράντυ Πάους)", κι άλλη τροφή για σκέψη... gemara Διάφορα 8 06-11-2010 14:07
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
Τελευταία για το r1200gs sakmant Πωλήσεις μοτοσυκλετών 5 06-07-2010 17:31
F650GS H Τελευταία εξόρμηση ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Χωμάτινες εξορμήσεις 3 24-01-2010 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!