GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 08-04-2011, 07:32
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pho.juggler Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας
Καλε μου ανθρωπε μας εφτιαξες τη διαθεση
Αψογος!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 08-04-2011, 09:07
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube




Reply With Quote
  #33  
Παλιό 08-04-2011, 11:37
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Μένω άφωνος....
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 08-04-2011, 11:58
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Φίλε εισαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ !!!!!

Ε Υ Γ Ε !!!!!!
:sm4:
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 08-04-2011, 12:48
stefangs Ο/Η stefangs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pho.juggler Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας


Reply With Quote
  #36  
Παλιό 16-04-2011, 11:21
babis66 Ο/Η babis66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nvythoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εισαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ !!!!!

Ε Υ Γ Ε !!!!!! :sm4:

+1200
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 30-04-2011, 22:29
pho.juggler Ο/Η pho.juggler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: kifisia
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Ριχτε μια ματιά και στο social group του gsforum για τον κύβο
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 01-05-2011, 10:58
pho.juggler Ο/Η pho.juggler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: kifisia
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: blindfolded greek solves Rubik's Cube

Εδώ είναι και το link του social group http://www.gsforum.gr/groups/gsforums-s-cubers-4/
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Greek Tv Stars Parousiaste syan Αστεία Video 8 26-08-2010 22:01
GREEK HELL macrozan Ανέκδοτα 7 24-08-2010 17:54
Max Keiser on the Greek Crisis (with Greek subtitles) MARK Επικαιρότητα 0 19-03-2010 20:57
An American is talking with a Greek... zipman Χιούμορ 5 05-03-2010 08:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!