GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 25-09-2012, 13:02
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Ζητάς να σου εξηγήσω γιατί το κράτος δεν έχει χρήματα να λειτουργήσει <<δωρεάν>> τους αυτοκινητοδρόμους ή γιατί οι εταιρίες που έχουν αναλάβει, θέλουν έσοδα για να λειτουργήσουν και τα διόδια είναι το μόνο έσοδό τους?

Εάν θες κάποια <<ιδιαίτερη>> επεξήγηση γι΄ αυτά … όντως υπάρχει πρόβλημα.

Η ερώτηση είναι : Πως θα χρηματοδοτηθεί η λειτουργία και η επισκευή των αυτοκινητόδρομων ή η κατασκευή των νέων που χρειάζεται να γίνουν.

Έχεις κάποια σοβαρή πρόταση – απάντηση ή όχι και συνεχώς υπεκφεύγεις ?




Υ.Γ.

Άσε τις <<άλλες χώρες>> και τα δήθεν <<τυπικά αντίτιμα>>, άλλη κουβέντα.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 25-09-2012, 13:14
Giorgos_S Ο/Η Giorgos_S βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Peristeri
Μoto: BMW F650GS 2003
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Αν νομίζεις οτι ζητάω να βρω εξηγήσεις για αυτά που λες από κάποιο μέλος σε ένα μοτο-φορουμ όντως υπάρχει πρόβλημα.

Γι αυτά που είμαι σίγουρος όμως και ξέρω να εκφράζω άποψη είναι οτι η χρηματοδότηση των έργων οδοποιίας στη χώρα μας έγινε κατά 40-60% από χρηματοδότηση της Ε.Ε., κατά 10-20% από το κράτος και οι ιδιώτες μεγαλοεργολάβοι έβαλαν από 5-25% ίδια κεφάλαια.

Δε μπορώ λοιπόν με τίποτα να χωνέψω να πληρώνω διόδια, φόρο στην ασφάλεια του οχήματός μου υπέρ του Ταμείου Εθνίκής Οδοποιίας ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας, εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου, και τα δισέγγονά μου όπως το πάνε και να διαβάζω μπαρούφες και ισοπεδωτικές απαντήσεις του στυλ,
Απόσπασμα:
Και τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής τα πήρε ο Ωνάσης … γιατί πληρώνουμε τον Βγενόπουλο
Η απάντηση λοιπόν στη σοβαρή σου ερώτηση:

Απόσπασμα:
Η ερώτηση είναι : Πως θα χρηματοδοτηθεί η λειτουργία και η επισκευή των αυτοκινητόδρομων ή η κατασκευή των νέων που χρειάζεται να γίνουν.

Έχεις κάποια σοβαρή πρόταση – απάντηση ή όχι και συνεχώς υπεκφεύγεις ?
είναι η εξής:

Να βάλουν στον απαυτό τους τα διόδια και τα χαράτσια και όλα τα απαράδεκτα φοροεισπρακτικά μέτρα.

Η χρηματοδότηση της λειτουργίας, της επισκευής και η κατασκευή νέων έργων έχει ΥΠΕΡΚΑΛΥΦΘΕΙ για 10γενιές!

Δεν έχω λοιπόν καμία πρόταση γιατί πολύ απλά δεν νοείται πρόταση σε κάτι που θα πρεπε να μην συζητιέται καν με τόσα λεφτά που πήραν τα λαμόγια.

Με τόσα λεφτά που δώσαμε τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε το πιο υπερσύγχρονο δίκτυο της Ευρώπης και μάλιστα προδιαγραφών Formula1. Και όχι να κάνω το σταυρό μου σε κάθε στροφή της Αθηνών Πατρών αν θα μου σκάσει η νταλίκα από το απέναντι ρεύμα ή αν θα κινδυνεύσω με πτώση βράχων στα Τέμπη και θα κλεισει η χώρα στα 2.

Ντροπή και ξεφτίλα να συνεχίζεις στο ίδιο υφάκι. Εκτός αν δουλεύεις σε καμιά κατασκευαστική ή έχεις εσύ τσιμπήσει καμιά αντιπαροχή έργου.

Εγώ πάντως (για να γυρίσω και στην προσωπική σου επίθεση) δεν επωφθαλμιώ ποτέ μου τέτοιες δουλειές γενικότερα. Είμαι ολιγαρκές άτομο και έμαθα να ζω μετρημένα και πολύπλευρα.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-09-2012, 13:29
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

GeorgeS vs GeorgeP = ?


Ω! ! !
. . . Για να μεγαλώσει η κερκίδα.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 25-09-2012, 14:14
Giorgos_S Ο/Η Giorgos_S βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Peristeri
Μoto: BMW F650GS 2003
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων


Ω! ! !
. . . Για να μεγαλώσει η κερκίδα.
χάνω κάτι?
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 25-09-2012, 14:35
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Μαζί σου είμαστε, Γιώργο, άπλα ειμαι στη δουλεια και δέη έγινα κατανοητος , με το βιαστικά γραμμένο, μήνυμά μου.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 25-09-2012, 15:26
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζί σου είμαστε, Γιώργο, άπλα ειμαι στη δουλεια και δέν έγινα κατανοητος , με το βιαστικά γραμμένο, μήνυμά μου.






Reply With Quote
  #47  
Παλιό 25-09-2012, 23:10
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά … εάν είχες πάρει κι εσύ έναν αυτοκινητόδρομο <<εργολαβία>> άλλα θα έλεγες...
Δεν θα έλεγα άλλα.

Σε μικρότερου βεληνεκούς έργα, είμαι συμβατικά άψογος, έχω πάρει τις ανάλογες υπογραφές παράδοσης – παραλαβής του έργου και βέβαια δεν έχω πάρει τα λεφτά μου παρά μόνο τα ######## μου, που ούτως ή άλλως τα είχα και από πριν.

Τώρα με τις κατασχέσεις στην πόρτα τους, αρχίζουν τα ####### και γίνονται άνθρωποι.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Πάρε λοιπόν τη σκυτάλη να απαντήσεις TEOSS και ελπίζω να δώσεις τη πρέπουσα σημασία γιατί όπως βλέπεις εγώ κάθομαι και γράφω ολόκληρο σεντόνι. Αν είναι να πάρω 2γραμμές ειρωνείας ενημέρωσε αν είναι να πέσει ignore list

Όχι, όχι μην το κάνεις, γιατί είναι σε καλό δρόμο. Και ξέρει και πράγματα…


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
χάνω κάτι?
Θααααα μάθεις…

Last edited by ckk; 25-09-2012 at 23:11.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 26-09-2012, 04:10
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν νομίζεις οτι ζητάω να βρω εξηγήσεις για αυτά που λες από κάποιο μέλος σε ένα μοτο-φορουμ όντως υπάρχει πρόβλημα. Όχι δικό μου ...

Γι αυτά που είμαι σίγουρος όμως και ξέρω να εκφράζω άποψη είναι οτι η χρηματοδότηση των έργων οδοποιίας στη χώρα μας έγινε κατά 40-60% από χρηματοδότηση της Ε.Ε., κατά 10-20% από το κράτος και οι ιδιώτες μεγαλοεργολάβοι έβαλαν από 5-25% ίδια κεφάλαια.Μπορείς να δείς το πρόβλημα ? ...

Δε μπορώ λοιπόν με τίποτα να χωνέψω να πληρώνω διόδια, φόρο στην ασφάλεια του οχήματός μου υπέρ του Ταμείου Εθνίκής Οδοποιίας ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας, εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου, και τα δισέγγονά μου όπως το πάνε και να διαβάζω μπαρούφες και ισοπεδωτικές απαντήσεις του στυλ,


Η απάντηση λοιπόν στη σοβαρή σου ερώτηση:



είναι η εξής:

Να βάλουν στον απαυτό τους τα διόδια και τα χαράτσια και όλα τα απαράδεκτα φοροεισπρακτικά μέτρα. Ό τι να΄ναι ...

Η χρηματοδότηση της λειτουργίας, της επισκευής και η κατασκευή νέων έργων έχει ΥΠΕΡΚΑΛΥΦΘΕΙ για 10γενιές!

Δεν έχω λοιπόν καμία πρόταση γιατί πολύ απλά δεν νοείται πρόταση σε κάτι που θα πρεπε να μην συζητιέται καν με τόσα λεφτά που πήραν (πρόσεξε τον χρόνο που χρησιμοποιείς...αλλά πάλι δεν αντιλαμβάνεσαι το <<πρόβλημα>>) τα λαμόγια.

Με τόσα λεφτά που δώσαμε τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε το πιο υπερσύγχρονο δίκτυο της Ευρώπης και μάλιστα προδιαγραφών Formula1. Και όχι να κάνω το σταυρό μου σε κάθε στροφή της Αθηνών Πατρών αν θα μου σκάσει η νταλίκα από το απέναντι ρεύμα ή αν θα κινδυνεύσω με πτώση βράχων στα Τέμπη και θα κλεισει η χώρα στα 2.

Ντροπή και ξεφτίλα να συνεχίζεις στο ίδιο υφάκι.
Ποιο ..υφάκι ??? το ότι με παίρνουν τα γέλια με αυτά που διαβάζω είναι φυσιολογική αντίδραση !!!

....
.
Η ουσία της …ουσίας σου, αποκαλύφθει !!!


Δεν έχεις καμία πρόταση! Δεν μπορείς να <<κτίσεις>>, αλλά μόνο να καταστρέψεις (μεταξύ μας, ούτε αυτό μπορείς αλλά λέμε τώρα…)…


Προσωπικά ήμουν εξ αρχής βέβαιος για την κατάληξη και γι αυτό δέχτηκα να <<παίξω>> στον ρυθμό σου απαντώντας σε αερολογίες.

Εξ αρχής φάνηκε ότι δεν έχεις καμία επαφή με την οικονομική πραγματικότητα και ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την κατασκευή, από την λειτουργία και συντήρηση ενός έργου… πράγμα που όπως είπα δεν μου κάνει εντύπωση … αντιθέτως ήταν το αναμενόμενο.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 26-09-2012, 04:22
Giorgos_S Ο/Η Giorgos_S βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Peristeri
Μoto: BMW F650GS 2003
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.

Reply With Quote
  #50  
Παλιό 26-09-2012, 04:39
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Καλά, μιλάμε δεν έχεις καθόλου φωτογένεια !! Χάλια είσαι...








Όχι ότι και πάλι περίμενα κάτι καλύτερο… χαζοατάκες κομματικής κατήχησης…

Παραδέχομαι πάντως την τάση αυτογνωσίας που δείχνεις !!!!

Last edited by TEOSS; 26-09-2012 at 04:47.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!