GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 10-09-2012, 16:34
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

πως γινεται να τους κατανοεις, αλλα εσυ να πληρωνεις??????

και να λες οτι εισαι..λαλακας
πληρώνω γιατι ετσι εχω μαθει απ το σπιτι και την οικογενεια μου..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα;
αφορούσε όλους όσους εκμεταλλεύονται έμεσα ή αμεσα τους συμπολίτες τους !!

φαντάζομαι να σε καλυψα..

Last edited by King C.; 10-09-2012 at 16:40.
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 10-09-2012, 16:40
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Εγναντια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το αθηνα-Θεσσαλονικη-αλεξανδρουπολη με εξαιρεση τα δυο γνωστα κομματια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το Αθηνα-Τριπολη-Καλαματα ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Ποια η διαφορα της Εγναντιας π.χ απο την Αττικη οδο?

Αν εχεις ταξιδεψει στην ευρωπη θα ξερεις οτι οι παραπανω δρομοι ειναι πολυυυυυυυυ καλλυτεροι απο την Ιταλικη Οτοστραντα και ισαξιοι με την Autoroute, autobahn σε Γαλλια και Γερμανια αντιστοιχα.


με μόνη διαφορά οτι στην εγνατια δεν υπαρχουν σταθμοι ανεφοδιασμου.
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 10-09-2012, 16:43
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 10-09-2012, 17:35
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Γιώργο !!! δικαιολογία στον εαυτό τους δίνουν και τίποτα άλλο.


Εξάλλου όλοι αυτοί οι <<μάγκες>> όταν βγαίνουν εξωτερικό πληρώνουν τα <<πάσα>> και δεν το παίζουν αντιρρησίες λέγοντας ότι οι δρόμοι αυτοί δεν πληρούν προδιαγραφές αυτοκινητόδρομου …




Φίλε KinkC η πλειοψηφία των οδηγών (90+%) δεν είναι λαλακες, μην αισθάνεσαι έτσι.


Πάντα κάποιοι θα παραβιάζουν τους νόμους.
Το ζήτημα για εμένα είναι η γνώση, έτσι ώστε ο καθένας να παίρνει τις αποφάσεις του με σοβαρότητα…
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 10-09-2012, 17:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...
Δεν τσακωνομαστε...........μιλαμε εντονως μονον.

Σωστη η παρατηρηση για αναλογικη χρεωση....σωστοτατη. Αλλα και παλι αυτοι που δεν πληρωνουν σημερα διοδια σε ολους τους δρομους δεν θα πληρωναν και τοτε διοτι δεν θα ευρισκαν τους δρομους σαν την Εγναντια (χωρις ανεφοδιασμους ακομα), Αθηνων-Καλαματας κ.α. μη ευρωπαικων προδιαγραφων.

Η λυση ειναι μια, η ιταλικη, αν δεν πληρωσεις η μπαρα δεν σηκωνεται, δεν εχει ανοιγμα να περασεις και δεν παραμεριζεται με το χερι.
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 10-09-2012, 17:47
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι.....εγω δεν πηρα....αυτη δεν ειναι απαντηση αλλα ηλιθιοτητα του κου Χαλλαρου ο οποιος αμφιβαλλω αν την εκανε πραξη.
Η σωστη απαντηση θα ερθει οταν τελεσιδικησει δικαστικως η υποθεση του (αν κι εφοσον τον παει δικαστικως η Ολυμπια οδος), τοτε θα παρουμε απαντηση.

Εντουτοις ομως ο Κος Χαλλαρος θα επρεπε να ενημερωνεται καλλυτερα και μαζι με αυτον και ολοι οσοι δεν πληρωνουν διοδια απο το παθημα της Κας Κοροβεση μελους του κινηματος ''δεν πληρωνω'' (που 'ναι αυτο αληθεια) η οποια για χρεος διοδιων 530ε (και με τις προσαυξησεις 11,000) η εταιρεια ''Ολυμπια Οδος'' της δεσμευσε, με δικαστικη αποφαση, μερους των χρηματων της στον τραπεζικο της λογαριασμο.
http://www.zougla.gr/greece/article/banafsi-timoria-ton-odigon-pou-den-plironoun-diodia

Τωρα η Κα Κοροβεση αντι για οπαδος του κινηματος ''δεν -πληρωνω'' ειναι οπαδος του ρητου ''αν σ'αρεσει μπαρμα λαμπρο ξαναπερνα απο την Ανδρο''.

Δεν είμαστε πλέον κίνημα Γιώργο μου, γίναμε κόμμα, όπως το ΠΑΣΟΚ.

Για αυτό φοβάμαι μην διαλυθούμε, όπως το ΠΑΣΟΚ…

Τι είναι ο κύριος Χαλλαρός? Δεν κατάλαβα.



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από King C. Εμφάνιση μηνυμάτων
κατανοώ όσους δεν πληρώνουν διόδια στο κορινθος-πατρα (εγω πληρωνω κι αισθανομαι ######σ, αλλα ΠΛΗΡΩΝΩ)... αλλα μεχρι εκει... οσους δεν πληρωνουν στα υπολοιπα κομματια της Ε.Ο... στην Αττική οδο... κ.ο.κ. θέλω να τους παει σπρώχνοντας το κράτος... και μαζί να σπρώχνω κι εγώ...

το βρήκαμε τώρα με αφορμή την κρίση... καποιοι να γίνουν "τζάμπα μαγκες" και καποιοι μαλακες να πληρωνουμε... Να τους σκίσει επιτελους το κρατος (ή οι ιδιωτικες εταιριες πλεον) !!!

Θυμό, θυμό… πολύ θυμό έχεις μέσα σου βρε παιδάκι μου.

Ηρέμησε και συ λίγο, θα το πάρεις και συ το τζιπάκι. Αν είσαι καλό παιδί, θα στα φέρει καλά η ζωή. Αν βρίζεις συνέχεια και θες ο καλός Θεούλης να πάρει το τζιπάκι του άλλου, ο Θεούλης έχει άλλα πράγματα να κάνει εφ΄ ενός, αφ΄ εταίρου βλέπει πως δεν είσαι καλό παιδί και δεν σου δίνει το τζιπάκι.

Ή αν έχεις… ΣΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτούς που έχουμε, δεν θα λειτουργήσει ΠΟΤΕ!!!

Σωστόςςςςςς.



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα;

Ποιος είναι ο ΄συντοπίτης΄?



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από King C. Εμφάνιση μηνυμάτων
πληρώνω γιατι ετσι εχω μαθει απ το σπιτι και την οικογενεια μου..



αφορούσε όλους όσους εκμεταλλεύονται έμεσα ή αμεσα τους συμπολίτες τους !!

φαντάζομαι να σε καλυψα..
Βασιλιά βασιλιά με τα 12 σπαθιά, εμένα το σπίτι μου δεν μου μιλάει. Κάτι τοίχους έχει και κάτι πόρτες. Βέβαια είναι λίγο μεγάλο, οπότε μπορεί να μου μιλάει το ένα δωμάτιο και εγώ είμαι 4 όροφους κάτω… Μπορεί.

Επίσης εννοείς ότι ο πατέρας σου είναι κύριος ενώ ο δικός μου ήταν αλήτρα? Επίσης το ίδιο για την θεία μου?

Λέγε ρε…

Γιατί αν είναι έτσι, θα στείλω τον αδερφό μου τον μεγάλο να σου δώσει μια κλωτσιά, να πας στο Βόρειο Πόλο.
Reply With Quote
  #127  
Παλιό 10-09-2012, 17:50
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...
+1

Τα τελευταία διόδια πρίν την Τρίπολη τα βάλανε ακριβώς πρίν την έξοδο για Λεβίδι όταν πηγαίνω στον Πύργο. Πληρώνω τα διόδια και μετά από 1 χιλιόμετρo βγαίνω από την εθνική...
Για να πας από Αθήνα Θεσσαλονίκη σταματάς 11 φορές σε διόδια. Στην Ιταλία (δεν έχω εμπειρία από άλλες χώρες) πρίν μπείς στην autostrada παίρνεις ένα χαρτάκι που γράφει το σημείο εισόδου και την ώρα. Ξαναασχολείσαι με διόδια στην έξοδο που θα βγείς. Επιτόπου σου λένε τόσα χιλιόμετρα έκανες, τόσα πληρώνεις. Πετύχαμε κάποιο σημείο που γίνονταν έργα για 4-5 χλμ και είχαν ταμπέλες που σου ζητούσαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία (η δουλειά που έκαναν ήταν στην ΛΕΑ και οι υπόλοιπες λωρίδες λειτουργούσαν κανονικά). Στην έξοδο μας είπαν οτι δεν πληρώνουμε διόδια λόγω του οτι ταλαιπωρηθήκαμε από τα έργα! Εδώ πληρώνουμε διόδια για να είναι κλειστά τα τέμπη, για να μας ενημερώνουν ταμπέλες (που έβαλε γονιός θύματος τροχαίου!) οτι ο δρόμος είναι επικίνδυνος και για όλα τα υπόλοιπα που έχουν αναφέρει οι προλαλλήσαντες.
Τέλος σχετικά με την ταλαιπωρία της υπαλλήλου. Ποιός δεν ταλαιπωρείται στην δουλειά του; Δεν έχω κάτι προσωπικό με την υπάλληλο όπως δεν έχει κάτι προσωπικό και με μένα ο πελάτης της εταιρίας που δουλεύω όταν έρχεται και μου κάνει παράπονα. Όταν δουλεύει είναι εκπρόσωπος της εταιρίας από την οποία έχω κάποια παράπονα και πρέπει να τα ακούσει και να τα μεταφέρει όπου πρέπει. Τα μονόλεπτα τα έδωσα να τα μετρήσει και να τα κουβαλήσει η ταμίας της εταιρίας και όχι η κυρία Λίτσα από το Βόλο.
Reply With Quote
  #128  
Παλιό 10-09-2012, 17:51
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τσακωνομαστε...........μιλαμε εντονως μονον.

Σωστη η παρατηρηση για αναλογικη χρεωση....σωστοτατη. Αλλα και παλι αυτοι που δεν πληρωνουν σημερα διοδια σε ολους τους δρομους δεν θα πληρωναν και τοτε διοτι δεν θα ευρισκαν τους δρομους σαν την Εγναντια (χωρις ανεφοδιασμους ακομα), Αθηνων-Καλαματας κ.α. μη ευρωπαικων προδιαγραφων.

Η λυση ειναι μια, η ιταλικη, αν δεν πληρωσεις η μπαρα δεν σηκωνεται, δεν εχει ανοιγμα να περασεις και δεν παραμεριζεται με το χερι.

Μην φάτε εσείς οι πολίτικαλοι κορέκτ, έχουμε γλαρόσουπα...

Εν τω μεταξύ, μην ξεχνάτε να πληρώνετε τα διόδια, για να μας φτιάξουν και μας τους δρόμους κάποτε...

















... και να συνεχίζουμε να περνάμε τζάμπα.

Γιατί κάποια άλλη δικαιολογία θα έχουμε βρει ως τότε.
Reply With Quote
  #129  
Παλιό 10-09-2012, 17:54
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...
Αυτό είναι μια πρόταση (που συνυπογράφω) για ένα μελλοντικό καλύτερο σύστημα, αλλά ΣΗΜΕΡΑ ισχύουν άλλα.


Όποιος παραβιάζει τους νόμους που ισχύουν με δικαιολογία την προσωπική του αντίληψη, θα υποστεί τις συνέπειες .

Π.χ. κάποιος καλλιεργεί χασισόδεντρα με δικαιολογία ότι οι νόμοι που το απαγορεύουν έχουν φτιαχτεί μετά από πιέσεις των πολυεθνικών εταιριών κατασκευής τσιγάρων και ποτών και είναι άδικοι !!!
Προσδοκά δε, να μην συλληφθεί λόγο ελλιπής αστυνόμευσης και σε μελλοντική αλλαγή του νόμου από κυβέρνηση του γούστου του (όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή), καλά κάνει για πάρτη του αλλά όταν προτρέπει κι άλλους σε αυτό, ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ το ισχύον νομικό καθεστώς είναι <<@@@@@>>...
Reply With Quote
  #130  
Παλιό 10-09-2012, 18:02
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι μια πρόταση (που συνυπογράφω) για ένα μελλοντικό καλύτερο σύστημα, αλλά ΣΗΜΕΡΑ ισχύουν άλλα.


Όποιος παραβιάζει τους νόμους που ισχύουν με δικαιολογία την προσωπική του αντίληψη, θα υποστεί τις συνέπειες .

Π.χ. κάποιος καλλιεργεί χασισόδεντρα με δικαιολογία ότι οι νόμοι που το απαγορεύουν έχουν φτιαχτεί μετά από πιέσεις των πολυεθνικών εταιριών κατασκευής τσιγάρων και ποτών και είναι άδικοι !!!
Προσδοκά δε, να μην συλληφθεί λόγο ελλιπής αστυνόμευσης και σε μελλοντική αλλαγή του νόμου από κυβέρνηση του γούστου του (όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή), καλά κάνει για πάρτη του αλλά όταν προτρέπει κι άλλους σε αυτό, ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ το ισχύον νομικό καθεστώς είναι <<@@@@@>>...


Μην ακούτε παληκάρια μου τους εγκάθετους του (ανύπαρκτου) Κράτους.

Σηκώστε τα φλάμπουρα και τις σημαίες της επανάστασης, ενάντια στο κατεστημένο που μας πίνει το αίμα.

Μην πληρώνετε για ανύπαρκτους δρόμους...

Περνώντας με τις τεράστιες GS σας, πάρτε μαζί σας και τα διόδια, με τον αέρα που σηκώνετε πίσω σας...















Και μην ακούτε τα περί πολυετούς λήξεως της σύμβασης με τον Μπόμπολα και την επιστροφή της Αττικής Οδού στο κράτος.

Συνεχίζετε να πληρώνετε...



Δεν μπορεί, κάποιο νόημα θα έχει το κείμενό μου...

Γειά σου ρε Θοδωρή.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!