GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 02-03-2013, 11:48
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

ευχαριστώ για την βοήθεια..
οταν τον πιάσω στα χέρια μου θα αρχίσω απο το καθάρισμα και τα φύσα-ρούφα

@vasorfa..όταν κάνει restart απο μόνο του..πετάει μια μπλέ οθόνη που "'τρέχουν" κάτι ακαταλαβίστικοι χαρακτήρες και μετά φορτώνει τα windows..

@alx_k..δεν υπάρχει πρόβλημα με back-up και χάσιμο αρχείων

@vaska..εννοείται θα ενημερώσω για την εξέλιξη..αν δεν πιάσει το καθάρισμα θα φωνάξω τον γιατρό από πάνω..

και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια..
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 02-03-2013, 11:48
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι η σκούπα δεν έχει αρκετή δύναμη και το μαλλί που δημιουργείται στις εισαγωγές αέρα αλλά και πάνω στη φτερωτή του κούλερ θέλει αρκετή δύναμη να ξεκολλήσει και να φύγει.
ευχαριστώ!!! κάπως έτσι έκαψα το νέτμπουκ μου που το έπαιρνα στο κρεβάτι. Αν με προλάβαινες μπορεί να το γλίτωνα γμτ...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 02-03-2013, 12:24
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

αν σου κανει την οθονη μπλε, τοτε θες αλλαγη ενα inverter που ειναι υπευθυνο για την οθονη.δεν ειναι πολυ ακριβο (30-50 ευρω)...αλλα αν δεν φτιαξει μπορει να πας για σκληρο.
προσπαθησες να τρεξεις το cd επανεκινησης που ειχε στην συσκευασια του οταν το πηρες?αν το πηρες καινουργιο...για καν'το...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-03-2013, 01:09
Nick Ο/Η Nick βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για την βοήθεια..
οταν τον πιάσω στα χέρια μου θα αρχίσω απο το καθάρισμα και τα φύσα-ρούφα

.
Αν έχει πιάσει χνούδι τότε είναι σαν κουβερτούλα ανάμεσα στην ψύκτρα και την εξαγωγή του ανεμηστήρα.
Δεν φεύγει με φύσα ρουφα θέλει ξεβιδομα το καπάκι και βγάλσιμο με το χέρι.
Αυτή η βλάβει είναι η χαρά του μάστορα γιατί χρεώνει ότι θέλει και δεν κάνει ούτε 10 λεπτά.
Εάν έχεις πρόβλημα με το ξεβίδομα πατα στο youtube μοντέλο laptop και disassembly π.χ. (hp dv6000 disassembly) και όλα θα γίνουν πιο εύκολα.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-03-2013, 09:22
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σου κανει την οθονη μπλε, τοτε θες αλλαγη ενα inverter που ειναι υπευθυνο για την οθονη.δεν ειναι πολυ ακριβο (30-50 ευρω)...αλλα αν δεν φτιαξει μπορει να πας για σκληρο.
προσπαθησες να τρεξεις το cd επανεκινησης που ειχε στην συσκευασια του οταν το πηρες?αν το πηρες καινουργιο...για καν'το...
Μέσα σε 3 γραμμές έκανες διάγνωση για 2 υποθετικές βλάβες, αν δεν είναι αυτό είναι εκείνο κλπ. Δεν πάει έτσι φίλε μου αλλιώς θα είχαμε όλοι καταστραφεί από μια βλάβη αν αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε το μισό λάπτοπ για μια βλάβη. Υπάρχουν τρόποι και προγράμματα + εμπειρία του επισκευαστή που βρίσκουν ακριβώς την βλάβη. Και όχι αν η οθόνη σου γίνεται μπλε δεν φταίει το ινβέρτερ και όχι δεν κάνουν όλα 30-40 ευρώ. Έχω ινβέρτερ στο μαγαζί μου που κάνει 120 (sony dual inverter). Το χαλασμένο inverter απλά δεν φωτίζει την οθόνη, βλέπεις στην οθόνη αλλά πολύ "αχνά" αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Μη γράφετε λοιπόν ανακρίβειες αν δεν γνωρίζετε, υπάρχει περίπτωση να οδηγήσετε κάποιον σε λάθος δρόμο και να ξοδέψει άδικα χρήματα.
Φιλικά Vaska

Reply With Quote
  #16  
Παλιό 03-03-2013, 09:24
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχει πιάσει χνούδι τότε είναι σαν κουβερτούλα ανάμεσα στην ψύκτρα και την εξαγωγή του ανεμηστήρα.
Δεν φεύγει με φύσα ρουφα θέλει ξεβιδομα το καπάκι και βγάλσιμο με το χέρι.
Αυτή η βλάβει είναι η χαρά του μάστορα γιατί χρεώνει ότι θέλει και δεν κάνει ούτε 10 λεπτά.
Εάν έχεις πρόβλημα με το ξεβίδομα πατα στο youtube μοντέλο laptop και disassembly π.χ. (hp dv6000 disassembly) και όλα θα γίνουν πιο εύκολα.
Καθαρίζει και με πίεση αέρα, βέβαια το ξεβίδωμα είναι ότι καλύτερο αλλά για κάποιον που δεν το έχει, ο αέρας από κομπρεσεράκι μια χαρά κάνει τη δουλειά.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-03-2013, 09:32
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skippybi Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ!!! κάπως έτσι έκαψα το νέτμπουκ μου που το έπαιρνα στο κρεβάτι. Αν με προλάβαινες μπορεί να το γλίτωνα γμτ...
Τα νετμπουκ συνήθως είχαν μικρούς επεξεργαστές της σειράς Atom που δεν είχαν μεγάλες ανάγκες σε ψύξη (είχαν βέβαια και πολύ περιορισμένες δυνατότητες). Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να κάηκε από έλλειψη αερισμού. Συνήθως αν ανεβάσουν πολύ μεγάλη θερμοκρασία κλείνουν και όταν κρυώσουν ξαναδουλεύουν.
Από την άλλη πολύ "επισκευαστές" του κwλου όταν δεν ξέρουν τι σκ@τ@ να πουν στο πελάτη τους, λένε απλά καμένο και καθαρίζουν. Λόγω κρίσης ο κόσμος πια προσπαθεί να επισκευάσει ότι υπολογιστή έχει και δεν μπαίνει εύκολα στην διαδικασία αγοράς καινούριου. Από την αρχή του χρόνου και μέχρι σήμερα επισκευάσαμε και με σχετικά μικρό κόστος πάνω από 30 "καμένα".
Να το ξαναέβλεπες ίσως??? (εκτός κι αν είναι τπτ TX όπου εκεί μιλάμε για το απόλυτο χάλι κατασκευής, οπότε όλα είναι πιθανά).
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-03-2013, 12:57
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Επειδή είναι η δουλειά μου, να πω ότι το laptop χρειάζεται λύσιμο, καθάρισμα και μετά θερμοπίστολο στο τσιπσετ μητρικής και γραφικών (καθαρά τεχνικό θέμα), θερμοαγώγιμη σιλικόνη επάνω σε αυτά + του επεξεργαστή, επανατοποθέτηση ψύκτρας, λάδωμα ανεμιστήρα και λογικά (εφ' οσον λειτουργεί ακόμα) παίρνει παράταση ζωής. Η εργασία αυτή σε απλό κατάστημα service ξεκινάει από 90 € χωρίς ΦΠΑ και σε επώνυμα καταστήματα απο 120-150 € αναλόγως. Προσωπικά, μου στελνουν απ' όλη τη βόρεια ελλάδα και το κάνω τυφλοσούρτι με τιμές χοντρικής, χρεώνω 50 €, αλλά δε δίνω εγγύηση καλής λειτουργίας πάνω από 4 μήνες, επειδή δε γνωρίζω πως έχει δουλευτεί το laptop (αν έπαιζε πολλές ώρες σε κουβέρτα, αν το είχαν πιτσιρικάδες για games, download όλο το βράδυ κλπ.) Αν ο χρήστης το έχει δουλέψει νορμαλ, το παραπάνω service μπορεί να του λύσει το πρόβλημα και να δουλέψει άλλο τόσο όσο το είχε.

Ο καθαρισμός και επανατοποθέτηση της ψύκτρας με καινούργια θερμοαγώγιμη πάστα επιβάλλεται να γίνεται στα laptop ανα 2 χρόνια, αν θέλει κάποιος να το κρατήσει περισσότερο από 5ετία.
Επίσης αν βγάλει το πρόβλημα, δε λύνεται με τους τρόπους που περιέγραψαν οι φίλοι πιο πάνω, ούτε καν με τοποθέτηση αεριζόμενης (cooler) βάσης από κάτω, γιατί το "ψυγείο" του laptop έχει ήδη "αρπάξει".

Αν θέλει ο φίλος μπορώ να του δώσω περισσότερες πληροφορίες μέσω pm.

Last edited by JohnGS1100; 03-03-2013 at 13:00.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-03-2013, 13:13
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είναι η δουλειά μου, να πω ότι το laptop χρειάζεται λύσιμο, καθάρισμα και μετά θερμοπίστολο στο τσιπσετ μητρικής και γραφικών (καθαρά τεχνικό θέμα), θερμοαγώγιμη σιλικόνη επάνω σε αυτά + του επεξεργαστή, επανατοποθέτηση ψύκτρας, λάδωμα ανεμιστήρα και λογικά (εφ' οσον λειτουργεί ακόμα) παίρνει παράταση ζωής. Η εργασία αυτή σε απλό κατάστημα service ξεκινάει από 90 € χωρίς ΦΠΑ και σε επώνυμα καταστήματα απο 120-150 € αναλόγως. Προσωπικά, μου στελνουν απ' όλη τη βόρεια ελλάδα και το κάνω τυφλοσούρτι με τιμές χοντρικής, χρεώνω 50 €, αλλά δε δίνω εγγύηση καλής λειτουργίας πάνω από 4 μήνες, επειδή δε γνωρίζω πως έχει δουλευτεί το laptop (αν έπαιζε πολλές ώρες σε κουβέρτα, αν το είχαν πιτσιρικάδες για games, download όλο το βράδυ κλπ.) Αν ο χρήστης το έχει δουλέψει νορμαλ, το παραπάνω service μπορεί να του λύσει το πρόβλημα και να δουλέψει άλλο τόσο όσο το είχε.

Ο καθαρισμός και επανατοποθέτηση της ψύκτρας με καινούργια θερμοαγώγιμη πάστα επιβάλλεται να γίνεται στα laptop ανα 2 χρόνια, αν θέλει κάποιος να το κρατήσει περισσότερο από 5ετία.
Επίσης αν βγάλει το πρόβλημα, δε λύνεται με τους τρόπους που περιέγραψαν οι φίλοι πιο πάνω, ούτε καν με τοποθέτηση αεριζόμενης (cooler) βάσης από κάτω, γιατί το "ψυγείο" του laptop έχει ήδη "αρπάξει".

Αν θέλει ο φίλος μπορώ να του δώσω περισσότερες πληροφορίες μέσω pm.
Ωραία και κατατοπιστικά (αν και λίγο μπακαλίστικος ο τρόπος του θερμοπίστολου - κανονικά η διαδικασία που περιγράφεις (BGA reballing) χρειάζεται σταθμό και όχι θερμοπίστολο, η διαδικασία γίνεται με υπέρυθρη ακτινοβολία - με ροή αέρα κινδυνεύεις να σκορπίσεις ότι SMD υπάρχει στο board) αυτά που μας περιγράφεις, αλλά πως βγήκε το συμπέρασμα για χαλασμένη GPU????

Επίσης αν θες πες μας που διάβασες ότι η θερμοαγώγιμη σιλικόνη που έχουν οι CPU και οι GPU χρειάζονται αντικατάσταση μετά από 2 χρόνια??? Δλδ τι παθαίνουν ??? Χαλάει το ρίνισμα μετάλλου που έχουν μέσα τους??

Απλές απορίες που αν θες μας τις απαντάς (τεκμηριωμένα).
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 03-03-2013, 14:10
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με laptop

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα σε 3 γραμμές έκανες διάγνωση για 2 υποθετικές βλάβες, αν δεν είναι αυτό είναι εκείνο κλπ. Δεν πάει έτσι φίλε μου αλλιώς θα είχαμε όλοι καταστραφεί από μια βλάβη αν αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε το μισό λάπτοπ για μια βλάβη. Υπάρχουν τρόποι και προγράμματα + εμπειρία του επισκευαστή που βρίσκουν ακριβώς την βλάβη. Και όχι αν η οθόνη σου γίνεται μπλε δεν φταίει το ινβέρτερ και όχι δεν κάνουν όλα 30-40 ευρώ. Έχω ινβέρτερ στο μαγαζί μου που κάνει 120 (sony dual inverter). Το χαλασμένο inverter απλά δεν φωτίζει την οθόνη, βλέπεις στην οθόνη αλλά πολύ "αχνά" αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Μη γράφετε λοιπόν ανακρίβειες αν δεν γνωρίζετε, υπάρχει περίπτωση να οδηγήσετε κάποιον σε λάθος δρόμο και να ξοδέψει άδικα χρήματα.
Φιλικά Vaska

εγω φιλε μου δεν ειπα οτι ειμαι ειδικος, απλα ειπα στον φιλο μου να κοιταξει καποια πραγματακια τα οποια εκανα απο μονος μου, περνωντας το αναλογο ρισκο, σε παρομοια περιπτωση που ειχα και εβγαλα ακρη, αλλα οπως ειπα με δικο μου ρισκο. οπως ακριβως ρισκο περνουμε οσοι κανουμε σερβις στην μοτο μας μονοι μας στο σπιτι με κινδυνο να συμβει κατι που ισως χρειαστει την βοηθεια ειδικου.
οταν πριν τρεις βδομαδες το επαθα και εγω, πηγα κατευθειαν σε "ειδικο" και μου εβγαλε κοστολογιο χωρις καν να το κοιταξει 200 ευρωπουλα
τελικα ψαχτηκα λιγακι και ακολουθησα καποιες συμβουλες φιλων και κατεληξα οτι μαλλον ειναι το inverter.τελικα το πηγα σε αλλο καταστημα και ο ανθρωπος (Ειδικος με "Ε") εκει με διαβεβαιωσε γιαυτο. μου πηρε 40 ευρω με εργασια.μου ειπε οτι εβαλε κινεζικο, οπως ακριβως ειναι και το laptop μου (multirama) και μαλλον εκει εγκειται και η διαφορα τιμης που αναφερεις...
δεν υποχρεωσα κανεναν για κατι, μεγαλοι ανθρωποι και αποφασιζουμε μονοι μας
φιλικα Δημητρης
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!