GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιό 10-10-2013, 02:28
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Ευτυχώς, μικρή η ζημιά Γιάννη ... ας είναι το τελευταίο που σου συμβαίνει ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #162  
Παλιό 10-10-2013, 08:35
R21 Ο/Η R21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: trikala
Μoto: R1200GS LC
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Update ν.2

Στο χωμάτινο διήμερο που πήγαμε, είχα μια μικρή πτώση (χαζή) με 5 χλμ στην είσοδο του ξενοδοχείου, ανηφορική πολύ κλειστή φουρκέτα, και η μηχανή έπεσε και "γλύστρησε" προς τα πίσω. Μη έχοντας βάλει προστατευτικά (όταν σου λείπει χρόνος το πληρώνεις..) έγιναν μερικές εκδορές στο αριστερό καπάκι. Η κεντρική όπως φαίνεται στην εικόνα δεν άντεξε και άρχισε να στάζει λάδι , μια σταγόνα ανα 15 λεπτά πχ.
Τελικά αλλάξαμε καπάκι και έχω στα χέρια μου το παλιό.. φαίνεται οτι για μια τρίχα δεν άντεξε και υπήρχε αυτή η διαρροή, και φυσικά είναι εκεί που ακριβώς καλύπτουν ορισμένα προστατευτικά ( τα οποία πλέον έχουμε τοποθετήσει, χαχαχ)



ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΠΑΘΑ Κ ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΤΡΥΠΗΜΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΒΑΦΤΗΚΕ ΟΛΟ Κ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΠΗΚΑΝΕ Κ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΑΜΕΣΩΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.
Reply With Quote
  #163  
Παλιό 10-10-2013, 10:47
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Γιάννη, ως υλικό και ως δομή και πάχος κλπ. πως βρίσκεις το νέο καπάκι σε σχέση με το παλιό;
Reply With Quote
  #164  
Παλιό 22-10-2013, 23:33
bmw335 Ο/Η bmw335 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Είχα και εγώ ενα στατικό πέσιμο δικάβαλος στη Λευκάδα . Ευτυχώς το πέσιμο ήταν μόνο 30-40 πόντους (προσπαθήσαμε να το σώσουμε αλλά άμα σου φύγει το κέντρο βάρος δεν κρατιέται και το άφησα τελικά να πέσει)

Είχα σπαστει γιατί παρήγγειλα τη μηχανή με κάγκελα περιμενα 4 μήνες και ήρθαν μετά το πέσιμο...

Αφού δεν είχα τα χειρότερα πάλι καλά.
Reply With Quote
  #165  
Παλιό 25-10-2013, 22:41
papajim Ο/Η papajim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ιωαννινα
Μoto: gs 1200 adventure
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Reply With Quote
  #166  
Παλιό 26-10-2013, 21:03
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Το βλεπω καθε μέρα σταθμευμένο στην μεσογείων και οταν πηγα κοντα και ειδα και την εξατμιση δεξιά καταλαβα οτι ειναι το νεο.
Ενας που δεν ξερει δεν θα το καταλάβει.



Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
  #167  
Παλιό 28-10-2013, 23:31
pavoul Ο/Η pavoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R850R
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Μια ερώτηση βρε παιδιά για την νέα GS. Δεν είδα όλα τα μηνύματα και δεν ξέρω αν ήδη έχει απαντηθεί. Ροπή έχει χαμηλά ώστε να την απολαμβάνεις; Eίχα μια GS του 2005 και παρόλο που ήταν κακή σε λειτουργία και απαράδεκτη σε ροπή χαμηλά, οι γύρω μου ιδιοκτήτες καθώς και οι dealers επέμεναν ότι έτσι είναι τα bmw και είναι τρομερές μηχανές, ενώ εγώ την πούλησα με απογοήτευση. (Οι θόρυβοί της δεν με ενοχλούσαν αλλά στη ροπή ήταν για πέταμα). Ένας φίλος με GS 2009 μου επιβεβαίωσε ότι παρ όλες τις βελτιώσεις πάλι δεν είχε ικανοποιητική ροπή χαμηλά. Τώρα με τους δύο εκκεντροφόρους αυτό φτιάχτηκε ή μόνο ιπποδύναμη και ροπή στα ψηλά πήρε που ως γνωστόν το κάνουν για να σταθούν στην αγορά με αποτέλεσμα όπως λέει και η παροιμία " πολύ λάδι και τηγανίτα τίποτα".
Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #168  
Παλιό 28-10-2013, 23:38
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Εξαρτάται ......
Πόση ροπή θες???
Reply With Quote
  #169  
Παλιό 29-10-2013, 00:21
pavoul Ο/Η pavoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R850R
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Forester ξέρω ότι ακούγεται παράξενο όμως η μοτοσυκλέτα που έχω τώρα, bmw r850r 2001 αν και παλαιάς τεχνολογίας και μικρού σχετικά κυβισμού, μου παρέχει αίσθηση και εκμετάλλευση δύναμης σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι ο 1200 κινητήρας του GS του 2005. Κρατάω όμως επιφύλαξη για αυτή τη μοτοσυκλέτα γιατί ενώ τα πρώτα μοντέλα κατά γενική ομολογία δεν ήταν καλοφτιαγμένα, μετά βελτιώθηκαν. Η απαίτηση γενικά είναι η μοτοσυκλέτα να λειτουργεί ο#### και χωρίς συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων σε ανηφορικά εσάκια και να σου δίνει ένα γλυκό γέμισμα από χαμηλά όπως αρμόζει σε 1200cc κινητήρα οποιασδήποτε διάταξης. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει παράπονο σε αυτό το κομμάτι από τους ιδιοκτήτες των νέων 1200.
Reply With Quote
  #170  
Παλιό 29-10-2013, 00:35
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pavoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Forester ξέρω ότι ακούγεται παράξενο όμως η μοτοσυκλέτα που έχω τώρα, bmw r850r 2001 αν και παλαιάς τεχνολογίας και μικρού σχετικά κυβισμού, μου παρέχει αίσθηση και εκμετάλλευση δύναμης σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι ο 1200 κινητήρας του GS του 2005. Κρατάω όμως επιφύλαξη για αυτή τη μοτοσυκλέτα γιατί ενώ τα πρώτα μοντέλα κατά γενική ομολογία δεν ήταν καλοφτιαγμένα, μετά βελτιώθηκαν. Η απαίτηση γενικά είναι η μοτοσυκλέτα να λειτουργεί ο#### και χωρίς συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων σε ανηφορικά εσάκια και να σου δίνει ένα γλυκό γέμισμα από χαμηλά όπως αρμόζει σε 1200cc κινητήρα οποιασδήποτε διάταξης. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει παράπονο σε αυτό το κομμάτι από τους ιδιοκτήτες των νέων 1200.
Το ''παλιο'' 1200 εχει τον πιο ροπατο κινητηρα σε on off, παντα παει με μια ταχυτητα ''πανω'' απο τον ανταγωνισμο (KTM VSTROM VARADERO κλπ) κι αυτο λογο boxer! Το καινουργιο ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο αλλα μου κανει εντυπωση πως εχεις αυτη την γνωμη για το παλιο, εχεις κατσει σε μηχανακια αλλης μαρκας ιδιας κατηγοριας??
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
r 1200 gs lc, review


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!