GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-03-2011, 12:31
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απορίες. Γι'αυτό έβαλα και το "disclaimer" στο πρώτο post.. .
Λίγες απαντήσεις. Τα grips είναι πολύ σφικτά πάνω στις αντιστάσεις. Χθες που τα δούλεψα για κάνα μισάωρο με τη θέρμανση στη 2η σκάλα δεν παρατήρησα φαινόμενα περιστροφής. Ήθελα να αποφύγω λακ, χρώμα σε σπρέι κτλ λόγω του ότι δεν ξέρω τις επιπτώσεις του πάνω σε αυτού του τύπου τις αντιστάσεις. Αν δω πως πάει να ξεχειλώσει το πολύ πολύ κάνω το κόλπο των εντουράδων με το συρματάκι (που το τυλίγουν στο grip). Βασικά η Ariete τα πουλάει για αντικατάσταση των θερμαινόμενων της BMW (link). Αν υπήρχαν ατυχήματα κτλ θα τα είχε αποσύρει. Αυτά που έβαλα εγώ έχουν εσωτερική διάμετρο 24mm. Τα άλλα που έχουν που οπτικά είναι ίδια με του 1200 και 800 έχουν διάμετρο 26mm (για αυτό δυσκολεύτηκα να τα περάσω και αναγκάστηκα να λειάνω λίγο από την εξωτερική πλευρά το σκαλοπάτι που έχει το πλαστικό). Θα κάνω update το παρόν thread με τυχόν παρατηρήσεις. Στα διεθνή fora πάντως αυτόν τον τρόπο περιγράφουν για την αντικατάσταση των grips με aftermarket. Όσο για την θέρμανση, γράφω πως δεν παρατήρησα σημαντικές αλλαγές, στο ADVrider έγραφαν πως τους φαινόταν ότι καθυστερούσε περισσότερο να κρυώσει λόγω διαφορετικού υλικού, τι να πω, θα δείξει όταν τα χρησιμοποιήσω λίγο.
Αυτά.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-03-2011, 12:37
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-03-2011, 14:23
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..

Στο δικό μου 800gs (αγορά Μάϊος 10') έχω 8.500χλμ και τα grips φαίνονται καινούρια. Οδηγώ επίσης με γάντια χειμώνα - καλοκαίρι.

Όπως και να έχει μπράβο για την προσπάθεια, πιστεύω το αποτέλεσμα να σε αποζημίωσε.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-03-2011, 15:16
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Πολυ καλη δουλεια φιλε με πολλες φωτογραφιες !
Παει και αυτο το θεματακι μια και καλη !

Με τα δικα μου εχω κανει απο τοτε που τα αλλαξα πανω απο 30.000χλμ και δεν εχουν περιστραφει καθολου.
Τωρα οσο αφορα την θερμανση και εχοντας περασει και χειμωνα με αυτα σας λεω οτι υπαρχει αισθητη διαφορα στην θερμοκρασια.
Οταν δηλαδη σε καλα κρυα τα αναψω, η πρωτη σκαλα ειναι σχεδον ανυπαρκτη, αργεις πολυ να δεις διαφορα στο χερι/γαντι. θελει την δευτερη σκαλα οπωσδηποτε.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-03-2011, 15:23
Eftixis Ο/Η Eftixis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: R 1200 RT 2011 καλοτάξιδο
Μηνύματα: 5,159
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Γιάννη
Kαθότι χειρούργος οφθαλμίατρος καταλαβαίνω και την χρήση του νυστεριού.
Πολύ κατατοπιστικός μιας και τα δικά μου έχουν τα χάλια τους και θέλουνε αλλαγή θα σε φωνάξω.
Κάποιος μου έχει πει ότι αντί σάλιου χρησιμοποίησε αέρα για μεγαλύτερη ευκολία
όπως και να έχει ήρθες την κατάλληλη στιγμή με την παρουσίαση αυτή. ευχαριστούμε.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-03-2011, 15:46
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Eftixis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη

Κάποιος μου έχει πει ότι αντί σάλιου χρησιμοποίησε αέρα για μεγαλύτερη ευκολία

Με σάλιο και υπομονή το grip δεν αργεί να μπεί.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-03-2011, 16:33
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..
χρησιμοποιει ενα (πρασινο) υλικο φιλικο προς το περιβαλον ισχυριζεται η BMW και γι αυτο το λογω λιωνουν ετσι ευκολα! θα υπαρξει αντικατασταση μαλλον γιατι εχουν λαλησει με τις εγγυησεις!!! εγω τα εχω αλλαξει μια φορα στην εγγυηση στα 7 χιλ χλμ. τωρα ειμαι στις 15.000 και σε κανα 5 μηνο τελειωνει η εγγυηση!! θα επειχηρησω για δευτερη αλλαγη και οτι γινει!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-03-2011, 17:22
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Και τα δικά μου grips είναι χάλια πια, δεν έχουν καθόλου σχέδιο πάνω τους...
Μπράβο Γιάννη για τη παρουσίαση, πολύ κατατοπιστική!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-03-2011, 18:03
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Διόρθωση!!!

Απόσπασμα:
Η Ariete λέει να μην χρησιμοποιηθεί σαπούνι, λάδι ή βενζίνη αλλά μόνο νερό ή λάδι.
Ήθελα να γράψω νερό ή οινόπνευμα. Αν θέλει ας το διορθώσει κάποιος moderator.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-03-2011, 20:58
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απορίες. Γι'αυτό έβαλα και το "disclaimer" στο πρώτο post.. .
Λίγες απαντήσεις. Τα grips είναι πολύ σφικτά πάνω στις αντιστάσεις. Χθες που τα δούλεψα για κάνα μισάωρο με τη θέρμανση στη 2η σκάλα δεν παρατήρησα φαινόμενα περιστροφής. Ήθελα να αποφύγω λακ, χρώμα σε σπρέι κτλ λόγω του ότι δεν ξέρω τις επιπτώσεις του πάνω σε αυτού του τύπου τις αντιστάσεις. Αν δω πως πάει να ξεχειλώσει το πολύ πολύ κάνω το κόλπο των εντουράδων με το συρματάκι (που το τυλίγουν στο grip). Βασικά η Ariete τα πουλάει για αντικατάσταση των θερμαινόμενων της BMW (link). Αν υπήρχαν ατυχήματα κτλ θα τα είχε αποσύρει. Αυτά που έβαλα εγώ έχουν εσωτερική διάμετρο 24mm. Τα άλλα που έχουν που οπτικά είναι ίδια με του 1200 και 800 έχουν διάμετρο 26mm (για αυτό δυσκολεύτηκα να τα περάσω και αναγκάστηκα να λειάνω λίγο από την εξωτερική πλευρά το σκαλοπάτι που έχει το πλαστικό). Θα κάνω update το παρόν thread με τυχόν παρατηρήσεις. Στα διεθνή fora πάντως αυτόν τον τρόπο περιγράφουν για την αντικατάσταση των grips με aftermarket. Όσο για την θέρμανση, γράφω πως δεν παρατήρησα σημαντικές αλλαγές, στο ADVrider έγραφαν πως τους φαινόταν ότι καθυστερούσε περισσότερο να κρυώσει λόγω διαφορετικού υλικού, τι να πω, θα δείξει όταν τα χρησιμοποιήσω λίγο.
Αυτά.
εγω παντως τα προτιμω κολλημενα.... Ειναι πολλη η ιπποδυναμη της μηχανης για να κρατιεσε πανω της με χερουλια που απλα σφηνωσαν! Αντε να ηταν κανενα παπακι να πω ενταξει... αλλα σε μηχανη ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!

Last edited by Gemat; 02-03-2011 at 10:59.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
f800gs, grips, χερούλια, αλλαγή

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλαγη Grips σε 1200GS jprotop Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 16 02-02-2012 21:41
Ανατομικα Χερουλια Grips για την R1100GS sansiro.sugata Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 2 07-01-2011 15:44
Πρόβλημα με καινούργια grips Slane Τεχνικά θέματα διάφορα 9 31-08-2010 13:40
Αλλαγή θερμαινόμενων grip σε R1100GS. Αν δεν θέλεις να τα σκάσεις χοντρά... Atsalinos Τεχνικά θέματα διάφορα 8 11-05-2010 00:32
ΟΛΟΚΑΊΝΟΥΡΓΙΑ GRIPS egine1 Τεχνικά θέματα διάφορα 12 07-05-2010 19:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!