GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιό 07-08-2013, 12:13
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
...............αλλα απο τα λογια του ιδιου του Γιαννη που πιο πριν ελεγε οτι δεν αντεχει πανω απο καποια αλογα ενω στην παρουσα φαση μας λεει οτι δεν εχει προβλημα και να το σκισεις και αντεχει και παραπανω.....................




Τελική GS1200 2005 του petros1200GS. 208km/h και πήγαινε κ άλλο αλλά τον έκοβαν τα αυτοκίνητα της αριστερής λωρίδας. Κοντερίσια έγραφε 220+.

Κατά τα λεγόμενα του Πέτρου τα 200 έρχονται σφαίρα στο κοντέρ στις 7.000+ στροφές και με μικρή επιμονή βλέπεις τα 225 κοντέρ άνετα.

Το ρίσκο με αυτόν τον κινητήρα, είναι να το κάνεις αυτό με απλό ορυκτέλαιο.

Με λάδια συνθετικής βάσης, ο κινητήρας αντέχει κανονικά.

Το έχουμε διαπιστώσει 4 άτομα..:

Siarxaranz στο ταξίδι στα βαλκάνια

Petros1200GS
με κράτημα των 180-200km/h για 10 km στον διεθνή Θεσσ-Καβαλας.

Σωκράτης
ο γνωστός γκαζοφονιάς που έχει τελικιάσει το μοτέρ του ουκ ολίγες φορές με τα πειράματα που κάνουμε εδω και 4 μήνες που βελτιώνουμε την χαρτογράφηση, με τζαμπαμαν λάδια Lidl.

Προσωπικά με το 1100, 80km συνεχούς πορείας με τέρμα γκάζι, μέτρημα μετά της συμπίεσης κυλίνδρων το ίδιο όπως πριν (13.5-14 bar).

Να σημειωθεί ότι με τα σωστά μίγματα πλέον ο boxer δεν ανεβάζει θερμοκρασίες..

Last edited by JohnGS1100; 07-08-2013 at 12:17.
Reply With Quote
  #192  
Παλιό 07-08-2013, 12:39
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κινητήρας αντέχει, μην ανησυχείς.

Ο Γιάννης απλά δεν γνώριζε (και εξακολουθεί να μην γνωρίζει αρκετά πράγματα) πάνω στα BMW και σιγά-σιγά όσο ψάχνεται μαθαίνει.
Το θέμα είναι ότι είναι υπέρμετρα εγωιστής και υπερόπτης που νομίζει ότι μιλά με άσχετους και αμόρφοτους ... .............
Θόδωρε είπα να μη μπω στην διαδικασία να απαντήσω, απλά θα πω ότι έχεις δίκιο στο ότι δε γνώριζα πριν μήνες.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με το tuning με όλες τις απαραίτητες άδειες και λειτουργώ σαν κατάστημα και όχι σαν τυχοδιώκτης όπως επιχειρείς να το παρουσιάσεις στο forum.

Για τους boxer έχω κάνει τέτοια μελέτη με μηχανικούς από όλη την ελλάδα, Κυριάκος-motosport, bmw αθηνών, bmw Ηρακλείου και μηχανικούς από Αθήνα, συζητήσεις σε forum του εξωτερικού τέσπα έχω συζητήσει όλες τις λεπτομέρειες, αντοχές κλπ.

Όλοι σύκλιναν στο γεγονός ότι το μοτέρ βαλβιδίζει μετά τις 8,400-8,600 και ο στρόφαλος αντέχει μέχρι τις 9.000 (βλ. Hp2).
Για εξοπλισμούς, πειράματα και εργαλεία έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία για τους κλειδωμένους και ιδιότροπους bmsk και bmskp, αλλά χαλάλι γιατί βλέπω ότι η δουλειά αξίζει για τα gs ξεκινώντας πάντα με το γεγονός ότι ικανοποιούνται οι φίλοι που μου έδειξαν εμπιστοσύνη.
Αυτήν την εμπιστοσύνη δε θα τη πρόδιδα όχι μόνο επειδή τα μηχανάκια αξίζουν μια περιουσία αλλά και λόγω οτι λαμβάνω ικανοποίηση από την σωστή και επίμονη δουλειά..
Η μαμά χαρτογράφηση έχει μίγματα 15-16:1 μέχρι τις 5.000 στροφές και 14,5:1 από εκεί και πάνω, δηλ. παμπτωχα. Τα δε μοτέρ F650-F800 καίνε φλάντζα λόγω φτωχού μίγματος.
Με την νέα χαρτογράφηση τα μίγματα ρυθμίζονται 14,7:1 από ρελαντί μέχρι 2.800, 14:1 από 2.800 μέχρι 3.200, 13,5 από 3.200 μέχρι 5.200 και σταδικά γίνεται πλούσιο με αποκορύφωμα στις 7.500 που πάει στο 12,5 :1.
Κατάλοιπα από καύση δε μένουν λόγω θερμοκρασιών σε αυτές τις στροφές.
Το δε αβανς ανεβαίνει μέχρι λίγο πριν το όριο που με απλή βενζίνη ίσα που ακούγονται πειράκια.

Για το υπερόπτης και εγωιστής δεν έχεις δίκιο, ίσως είμαι λίγο πεισμων και επίμονος--ανησυχος σα χαρακτήρας, όμως σου έστειλα pm, σε κάλεσα στο κινητό από τότε ακόμα που ερευνούσα το θέμα για να ανταλλάξουμε πληροφορίες και να ζητήσω το λόγο που είσαι εναντίον (χωρίς να με γνωρίζεις προσωπικά) αλλά εσύ απαξίωσες..
Τεσπα θα σε παρακαλέσω να μείνουμε στα τεχνικά θέματα υπό την προυπόθεση να μην ειρωνεύεσαι και αν θέλεις μπορείς να βοηθήσεις με τα τεχνικά σου πολύ κόσμο στο forum.

Αυτά παιδιά είναι ώρα να πάμε διακοπές, καλό καλοκαίρι από εμένα

Last edited by JohnGS1100; 07-08-2013 at 12:57.
Reply With Quote
  #193  
Παλιό 07-08-2013, 13:15
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

μια μικρη παρεμβαση να κανω και ζητω απο ολους την συμπαθεια σας
στα 46 μου και ζωντας στην ελλαδα ανελιπως πλην μιας εξερεσης 6 χρονων λογο σπουδων καταλαβα οτι εχουμε ενα και μοναδικο θεμα σαν λαος κοντραριζομαστε πολυ ευκολα μεταξυ μας και σπαταλαμε ενεργεια ενω οι αλλοι συνεργαζονται και μεγαλουργουν
γιατι να μην μπορουμε και εμεις να το κανουμε!!!
σας ευχαριστω και καλο καλοκαιρι
Reply With Quote
  #194  
Παλιό 07-08-2013, 13:20
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
μια μικρη παρεμβαση να κανω και ζητω απο ολους την συμπαθεια σας
στα 46 μου και ζωντας στην ελλαδα ανελιπως πλην μιας εξερεσης 6 χρονων λογο σπουδων καταλαβα οτι εχουμε ενα και μοναδικο θεμα σαν λαος κοντραριζομαστε πολυ ευκολα μεταξυ μας και σπαταλαμε ενεργεια ενω οι αλλοι συνεργαζονται και μεγαλουργουν
γιατι να μην μπορουμε και εμεις να το κανουμε!!!
σας ευχαριστω και καλο καλοκαιρι

Κάτι είχε πει ο μακαρίτης ο Χριστόφορος για αυτό...
Reply With Quote
  #195  
Παλιό 07-08-2013, 15:22
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
μια μικρη παρεμβαση να κανω και ζητω απο ολους την συμπαθεια σας
στα 46 μου και ζωντας στην ελλαδα ανελιπως πλην μιας εξερεσης 6 χρονων λογο σπουδων καταλαβα οτι εχουμε ενα και μοναδικο θεμα σαν λαος κοντραριζομαστε πολυ ευκολα μεταξυ μας και σπαταλαμε ενεργεια ενω οι αλλοι συνεργαζονται και μεγαλουργουν
γιατι να μην μπορουμε και εμεις να το κανουμε!!!
σας ευχαριστω και καλο καλοκαιρι
Σωστός ο παίκτης...
Reply With Quote
  #196  
Παλιό 07-08-2013, 15:37
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
μια μικρη παρεμβαση.....
τα πες ολα φιλε!
Reply With Quote
  #197  
Παλιό 07-08-2013, 16:06
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Ίσως διότι δε μας αρκεί να έχουμε κατσίκα....θέλουμε μόνο εμείς να έχουμε κατσίκα.....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #198  
Παλιό 07-08-2013, 17:16
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Επιμων ο γιαννης θα συμφωνησω.μου εστειλε αλλα 2 chip χτες για τεστ αφου τα 3 που εφτιαξε αρχικα ΔΕΝ και κατοπιν πολλων τηλ... ( προβλημα που ειχα στα χαμηλα σκορτσαρισμα).
συμφωνησα να του τα επιστρεψω και αυτος το χρημα και θα βαδιζα με το chip ΒΜW και ΑΝ συναντιομασταν τοτε ισως να το ξαναπροσπαθησαμε απο κοντα!...
τελικα το 1 απο τα 2 τελευταια προς το παρον καθησε καλα.
δεν το εχω τσεκαρει ταξιδι/καταναλωση αλλα δεν σκορτσαρει και ανοιγει καλυτερα..ανεβαζει πιο ευκολα στροφες.
καλο ειναι τα παιδια που εχουν τεχνογνωσια στο forum να συνεργαστουν μεσω και αντιρρησεων ωστε να απολαμβανουμε οι υπολοιποι τις οποιες απολαβες ή και να εμπλουτιζουμε γνωσεις πανω σε αυτο που αγαπαμε...
περα απο γνωριμιες,πωλησεις και εκδρομων...
Reply With Quote
  #199  
Παλιό 07-08-2013, 17:43
evo Ο/Η evo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R1200GS ADVE - ΦΠΕ + XR650R
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Μπράβο Φοινικα. Εποικοδομητική κριτική χρειάζεται. Και μπράβο Γιάννη, που κρατάς τους τόνους χαμηλά και τις στροφές ψηλά :-)

100σταρα βάζω κι εγω. Και όντως πάνω απο τις 8000 καλο είναι να αποφεύγεται, δε χρειάζεται άλλωστε.
Reply With Quote
  #200  
Παλιό 07-08-2013, 18:19
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θόδωρε είπα να μη μπω στην διαδικασία να απαντήσω, απλά θα πω ότι έχεις δίκιο στο ότι δε γνώριζα πριν μήνες.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με το tuning με όλες τις απαραίτητες άδειες και λειτουργώ σαν κατάστημα
και όχι σαν τυχοδιώκτης όπως επιχειρείς να το παρουσιάσεις στο forum.
Εσύ έπρεπε εξ αρχής να παρουσιαστείς σωστά λέγοντας τα ανωτέρω και με λοιπά λεπτομερή στοιχεία (τοποθεσία καταστήματος, τηλέφωνα κ.α.).
Να δώσεις στοιχεία της δουλειάς σου, καθώς και τεχνικά όπως τα διαγράμματα ροπής-ισχύος (που σου ζητήθηκαν μάλιστα) και με στοιχεία όπως που έγινε η μέτρηση, σε ποια μοτό(τύπος,μοντέλο,χιλ.) κ.α..
Καθώς επίσης τιμές (τουλάχιστον για τους έτοιμους χάρτες) και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες σαν αυτές που αναφέρεις παρακάτω.


Έτσι εάν έπραττες, δεν θα μπορούσε κανείς να σε παρεξηγήσει.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους boxer έχω κάνει τέτοια μελέτη με μηχανικούς από όλη την ελλάδα, Κυριάκος-motosport, bmw αθηνών, bmw Ηρακλείου και μηχανικούς από Αθήνα, συζητήσεις σε forum του εξωτερικού τέσπα έχω συζητήσει όλες τις λεπτομέρειες, αντοχές κλπ.

Όλοι σύκλιναν στο γεγονός ότι το μοτέρ βαλβιδίζει μετά τις 8,400-8,600 και ο στρόφαλος αντέχει μέχρι τις 9.000
(βλ. Hp2).
Ποιο HP2? ... ότι λέμε δεν αφορά του κινητήρες DOHC που είχε το HP2 sport το 2008 και από το 2010 όλα τα μοντέλα...αυτοί πάνε παραπάνω !!!
Αφορούν τα μοντέλα SOHC 2004-2009 - GS,RT,R,ST.
Το S έχει αρκετές διαφορές από το αδέλφια του και αντέχει παραπάνω.


Ακριβώς έτσι είναι ...αλλά είχες αναφέρει κάπου ότι έχεις πάει τον κόφτη στις 8.800, που κατά την γνώμη μου είναι πολλές για την μακροζωία του μοτέρ. Εξακολουθείς να έχεις εκεί τον κόφτη ή ήταν στο στάδιο των δοκιμών?
Ως 8.200σ.α.λ. το πολύ, θεωρώ ότι πρέπει να φτάνει.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εξοπλισμούς, πειράματα και εργαλεία έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία για τους κλειδωμένους και ιδιότροπους bmsk και bmskp, αλλά χαλάλι γιατί βλέπω ότι η δουλειά αξίζει για τα gs ξεκινώντας πάντα με το γεγονός ότι ικανοποιούνται οι φίλοι που μου έδειξαν εμπιστοσύνη.
Αυτήν την εμπιστοσύνη δε θα τη πρόδιδα όχι μόνο επειδή τα μηχανάκια αξίζουν μια περιουσία αλλά και λόγω οτι λαμβάνω ικανοποίηση από την σωστή και επίμονη δουλειά..
Η μαμά χαρτογράφηση έχει μίγματα 15-16:1 μέχρι τις 5.000 στροφές και 14,5:1 από εκεί και πάνω, δηλ. παμπτωχα. Τα δε μοτέρ F650-F800 καίνε φλάντζα λόγω φτωχού μίγματος.
Με την νέα χαρτογράφηση τα μίγματα ρυθμίζονται 14,7:1 από ρελαντί μέχρι 2.800, 14:1 από 2.800 μέχρι 3.200, 13,5 από 3.200 μέχρι 5.200 και σταδικά γίνεται πλούσιο με αποκορύφωμα στις 7.500 που πάει στο 12,5 :1.

Κατάλοιπα από καύση δε μένουν λόγω θερμοκρασιών σε αυτές τις στροφές.
(κι εγώ γι΄αυτό πρότεινα το ... τελίκιασμα !!!)
Με αυτά τα στοιχεία που πλέον αναφέρεις ... πράγματι δεν υπάρχει θέμα επικαθήσεων!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δε αβανς ανεβαίνει μέχρι λίγο πριν το όριο που με απλή βενζίνη ίσα που ακούγονται πειράκια.


Χμμ.. καλό είναι να μην ακούγονται γιατί εάν συνδυάστει με τυχόν κακής ποιότητας ή νοθευμένη, τότε κινδυνεύει το μοτεράκι.
Οπότε 100άρα για <<ήσυχο>> κεφάλι!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το υπερόπτης και εγωιστής δεν έχεις δίκιο, ίσως είμαι λίγο πεισμων και επίμονος--ανησυχος σα χαρακτήρας,
Με τον χαρακτήρα (τον γραφτό τουλάχιστον) υπάρχει θέμα γιατί όταν βλέπω την μια να προκαλείς σε κόντρα τον Αλκίνο, την άλλη να πετάς ένα <<και τι θα καταλάβεις>> σε υποψήφιο πελάτη και συμφορουμήτη και αρκετά ακόμα δεν μου δίνεται εντύπωση επαγγελματία. Μάλλον πρέπει να δείξεις λίγη προσοχή σε τέτοιες εκφράσεις ώστε να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και να μην δίνεις λανθασμένη εικόνα του εαυτού σου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως σου έστειλα pm, σε κάλεσα στο κινητό
pm δεν έχω λάβει, το τηλ. είναι κλειστό για μεγάλα διαστήματα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
από τότε ακόμα που ερευνούσα το θέμα για να ανταλλάξουμε πληροφορίες και να ζητήσω το λόγο που είσαι εναντίον (χωρίς να με γνωρίζεις προσωπικά) αλλά εσύ απαξίωσες..
Τεσπα θα σε παρακαλέσω να μείνουμε στα τεχνικά θέματα υπό την προυπόθεση να μην ειρωνεύεσαι και αν θέλεις μπορείς να βοηθήσεις με τα τεχνικά σου πολύ κόσμο στο forum.

Αυτά παιδιά είναι ώρα να πάμε διακοπές, καλό καλοκαίρι από εμένα
Φαίνεται πάντως να έχεις κάνει καλή δουλειά. Καλή συνέχεια.

Last edited by siraxanz; 07-08-2013 at 23:32. Λόγος: Παραμετροποίηση απαντήσεων
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!