GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-08-2010, 19:52
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Επειδη διαβαζω σε αυτο το φορουμ διαφορα "παρεξηγημενα" σχετικα με τον ανταγωνιστη του GS, το Varadero, θα ηθελα να γραψω μερικες λεπτομερειες που πιθανως καποιοι να μη ξερουν. Τα περισσοτερα απο αυτα που ακολουθουν ειναι (κατα το δυνατο) αντικειμενικα. Παντως οποιος εχει αντιρρηση ή αλλη αποψη για αυτα που θα διαβασει παρακαλω να απαντησει...

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 19:56.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-08-2010, 19:53
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Για την ιστορια...

Το Varadero παρουσιαστηκε το 1999 σαν αντικαταστατης του Africa twin. Βασιστηκε στον V2 κινητηρα του VTR (supersport της Honda) απο τον οποιο αφαιρεθηκαν καμποσα αλογα προς οφελος της ροπης και της γραμμικοτητας. Ο κινητηρας αυτος αποδιδει στον τροχο του Varadero περι τους 85 ιππους. Μεχρι και τωρα η ιπποδυναμη εχει παραμεινει πανω-κατω η ιδια, αλλα εχει αλλαξει σημαντικα η καταναλωση οπου μετα το 2007 βρισκετε σε πολυ καλα επιπεδα.

Το Varadero εχει παραχθει σε τρεις βασικες εκδοσεις. Η πρωτη μεχρι το 2002, η δευτερη ως το 2006 και η τριτη μεχρι και σημερα. Το πρωτο ειναι γνωστο ως ΜΚ1 το δευτερο ΜΚ2 και το τριτο ενω παραμενει πρακτικα ΜΚ2 , συνηθιζουμε να το αποκαλουμε (αδοκιμα) ΜΚ3 ωστε να το ξεχωριζουμε απο τα προηγουμενα.

Προκειμενου να αναγνωρισουμε ευκολα την εκδοση ενος Varadero υπαρχουν οπτικα μερικες αρκετα σημαντικες διαφοροποιησεις. Στο ΜΚ1 τα εμπρος φλας προεξεχουν απο τις γραμμες του φαιρινγκ, ενω στα νεοτερα ειναι ενσωματωμενα (και εναρμονισμενα αεροδυναμικα) σε αυτο. Η δε ζελατινα του ΜΚ1 ειναι μερος του φαιρινγκ ενω στα νεοτερα ειναι ενα ανεξαρτητο κομματι βιδωμενο πανω στο σωμα του φαιρινγκ. Γενικα το ΜΚ1 ειναι οπτικα αρκετα διαφορετικο απο τα νεοτερα μοντελα. Τωρα οσο αφορα τα ΜΚ2 και ΜΚ3, ο ευκολοτερος τροπος να τα ξεχωρισεις ειναι τα πισω φλας τα οποια στο ΜΚ3 ειναι ενσωματωμενα στο πισω φωτιστικο σωμα, ενω στα προηγουμενα μοντελα προεξεχουν πανω σε λαστιχενιες βασεις.

Ολα τα Varadero εχουν συστημα συνδυασμενης πεδησης (ενα μερος της δυναμης που εφαρμοζουμε στο εμπρος φρενο παει στο πισω και αντιστροφα). Απο το 2004 και μετα το Varadero διατειθεται κατ επιλογη και με συστημα ABS το οποιο δεν απενεργοποιειται. Επισης απο το 2004 το Varadero αποκτησε ψεκασμο, ενα βημα πολυ σημαντικο για την καταναλωση του.

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 20:07.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-08-2010, 19:53
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Για το ΜΚ3...
..μια και αυτο μοντελο (XL1000VA '07) εχω τη χαρα να οδηγω και για αυτο προκειται να γραψω και να το συγκρινω με τα αλλα Varadero που εχω οδηγησει!
Αυτο ειναι και το τελευταιο μοντελο που κυκλοφορει και οσες αλλαγες εχουν γινει το '08 '09 και '10 περιοριζονται στα ...χρωματα!

Τα θετικα...
Παρακολουθωντας πολλα Varadero απο φιλους και φορουμ εχω μια πολυ καλη στατιστικη εικονα των βλαβων που παρουσιαζουν. Γνωριζω 3 περιστατικα που το πισω αμορτισερ εχασε τα λαδια του κατα τον πρωτο χρονο του. Μια απο αυτες μαλιστα ηταν το δικο μου! Ξερω επισης 2-3 περιπτωσεις δυσκολιας της εκκινησης της μηχανης οπου υπηρξε καποιο προβλημα στην αντεννα του ιμομπιλαιζερ. Περαν αυτων δεν εχω γνωση ΚΑΝΕΝΟΣ μηχανικου προβληματος σε ΜΚ3 που να μην ειναι αναλωσιμου υλικου στα οποια συμπεριλαμβανω τις ντιζες (συρματοσχοινο) του συμπλεκτη και τις λαμπες. Θα ελεγα λοιπον οτι το ΜΚ3 εχει αψογο μητρωο αξιοπιστιας.

Τα φρενα για τα οποια γινεται αρκετη συζητηση και θεωρουνται ανεπαρκη, κατα τη γνωμη μου σε συνδυασμο με το ABS λειτουργουν πολυ καλα, με το συστημα CBS (combined braking system) να λειτουργει ετσι ωστε να υποβοηθειται το εμπρος φρενο με το πατημα του πισω πενταλ και το αντιστροφο να περιοριζει τη βυθιση κατα το φρεναρισμα. Ετσι το Varadero φρεναρει προβλεψιμα και σταθερα ακομη και αν οι απολυτες αποστασεις σταματηματος δεν ειναι επιπεδου GP.

Οι επιδοσεις του V2 των 996cc δεν θα βαλουν σε καμια περιπτωση φωτια στην ασφαλτο αλλα με κινουν με 2ο ατομο και 3 βαλιτσες πολυ ανετα με 130-150 χιλιομετρα στις εθνικες και με επιταχυνουν πανω απο τα 190 αρκετα γρηγορα. Ο κινητηρας τραβαει απο το ρελαντι χωρις δισταγμους και μπερδεματα σχεδον με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο.

Οι χωροι που διαθετει η μοτοσυκλετα ειναι πιστευω απο τους κορυφαιους στη κατηγορια. Ταξιδευω με top case 52 Lt, 2x 35Lt πλαινες, 30Lt tankbag δυο βαλιτσακια 10Lt στα εμπρος προστατευτικα καγκελα χωρις κανενα περιορισμο στο χωρο που μου αναλογει και χωρις καμια επιπτωση στην οδηγικη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας!

Η θεση οδηγησης ειναι εξαιρετικη και η σελα πολυ ανετη. Εχω κανει ταξιδια με 1000 χιλιομετρα ανα ημερα και ημουν πραγματικα ατσαλακωτος.

Φυσικα δεν μπορω να παραβλεψω απο τα θετικα της μοτοσυκλετας τη τιμη για την αγορα της οπου αυτη τη στιγμη βρισκεται στα 11.750 ευρω και ειναι ευκολο να τη βρει κανεις ακομη και στα 11.250!!

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 20:07.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-08-2010, 19:54
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Τα αρνητικα...
Καποια απο αυτα που προκειται να διαβασετε παρακατω τα διαπιστωσα μετα την αγορα της μοτοσυκλετας. Πουθενα δεν υπηρχαν γραμμενα και ενω διαβασα ενα σκασμο reviews επιμελως παραληφθηκαν απο τα κειμενα ή δεν ενοχλησαν κανεναν απο τους δημοσιογραφους...

Θα αρχισω απο αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ασχετα με το αν ειναι καθοριστικης σημασιας ή οχι. Τα αβαφα πλαστικα του Varadero ειναι ΧΑΛΙΑ! Λες και βγηκαν απο ανακυκλωμενους κεσεδες απο γιαουρτια! Μετα απο 3 χρονια φυλαξης της μηχανης σε σκιερο χωρο και ποσοτητες συντηρητικων σιλικονουχων σπρευ τα μαυρα αβαφα πλάστικα γκριζιζουν! Εχω τη μηχανη σε αψογη κατασταση και τα βλεπω και με πιανουν τα νευρα μου!

Επισης θα σχολιασω τις εφαρμογες των επισης αβαφων πλαστικων του φαιρινγκ που αποτελουν το ταμπλω. Αν μου εδιναν ανεξαρτητα τα κοματια πλαστικου να τα συναρμολογησω, θα ελεγα οτι ειναι απο διαφορετικες μοτοσυκλετες! Εχω βαλει δικες μου βασεις και βιδες προκειμενου να αποκτησει η κατασκευη του ταμπλω καπως καλυτερη εφαρμογη και στιβαροτητα. (σημειωνω οτι μαλλον τα παλιοτερα Varadero υπερτερουσαν σε αυτο τον τομεα).

Τελος η αισθητικη των οργανων (ΠΟΥ ΝΑΙ, ΤΟ 2010 ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ) παραπεμπουν σε αυτοκινητο του 1980! Ναι, αυτα με τον χλωμοπορτοκαλοκιτρινο φωτισμο! Δηλαδη ειναι να τρελαίνεσαι! Ξανασχεδιαστηκε το ταμπλω με τα οργανα στο μοντελο του 2007 εξ αρχης και προεκυψε αυτη η παλιατζουρα! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Οι διακοπτες βεβαιως-βεβαιως μεταπηδησαν απο το ΜΤΧ50R του 1985 στο XL του 1990 και με τη σειρα τους στο Africa twin και στο Varadero. ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ?? Το οτι δειχνουν αρχαιοι, μικρη σημασια εχει...

Μου τη δινει που ενω ακομη και τα καθαροαιμα εντουρο εχουν αποκτησει υδραυλικους συμπλεκτες, εγω ακομη πρεπει να κουβαλαω μαζι μου εφεδρικη ντιζα συμπλεκτη! Και δεν με πειθει το οτι εχει καλυτερη αισθηση! ΔΕΝ ΕΧΕΙ!

Στα λιγα χιλιομετρα (60-80), αν εχεις φορτωμενη τη πισω βαλιτσα και αφησεις τα χερια σου απο το τιμονι, το τιμονι κουνιεται περα-δωθε. Δεν θα σε ριξει, αλλα σιγουρα σε ανησυχει. Οταν το κρατας, δεν το καταλαβαινεις, αλλα αν το αφησεις και δεν το ξερεις θα τρομαξεις! Χωρις τη βαλιτσα ειναι ανεπεσθητο. Συμβαινει σε ολα τα Varadero και εξαρταται απο τον ιδιοκτητη για το αν το παραδεχεται ή οχι!

Καποιος ποντιος αποφασισε να βαλει στα ΜΚ3 μονο ενα πισωφαναρο! Αν καει, δεν εχεις τιποτα! Στα προηγουμενα Varadero υπηρχαν ΔΥΟ!!!

Επισης χρειαζεται να κανεις μαθηματα για να επανατοποθετεις τη σελα! Δεν νομιζω να υπαρχει δυσκολοτερη τοποθετηση σελας απο αυτη του Varadero σε αλλη μοτοσυκλετα. Επισης ακομη και αν τη τοποθετησεις σωστα, ποτε δεν εισαι βεβαιος οτι την τοποθετησες σωστα μια και το κουμπωμα της ειναι μη στιβαρο και κουνιεται (οχι οταν καθεσε πανω της αλλα μονο οταν τη κουνας με τα χερια.)

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 20:06.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-08-2010, 19:55
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

...Τα λοιπα...

Η αεροδυναμικη συμπεριφορα της ζελατινας που δινει η Χοντα με τη μηχανη ειναι ανεπαρκης και αδικει το Varadero. Μια ΚΑΡΡΑ θα κανει πραγματικα τη διαφορα!

Το 1,75 υψος (που εχω) ειναι το απολυτα μικροτερο που πρεπει να διαθετει κανεις για να συμβιωνει με το Varadero. Και εννοω σε καθημερινη βαση, σαν βασικη μοτοσυκλετα. Οχι μονο για τις Κυριακες και τις αργειες! Μαλιστα εγω αγορασα προεκτασεις για τις βασεις του τιμονιου ωστε να ερθει το τιμονι λιγο πιο κοντα μου πραγμα που βελτιωσε κατα πολυ τη θεση οδηγησης.

Η σωστη ρυθμιση της πισω αναρτησης βελτιωνει κατα πολυ τη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας στα "πολλα". Αν ειναι λαθος η μοτοσυκλετα "κουναει".

Η συμπεριφορα του Varadero στο χωματοδρομο ειναι τετοια που ναι μεν μπορεις να τον περασεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα το ευχαριστηθεις, ουτε εσυ, ουτε η μοτοσυκλετα! Τουλαχιστον οσο αφορα τα "δικα μας" Varadero που εχουν λαστιχα ασφαλτινα 90-10 και τις αναρτησεις στο 80% της σκληροτητας τους...

Οσοι εχουν οδηγικη πειρα μονο απο το ΜΚ1, δεν δικαιουνται να εχουν αποψη για τα νεοτερα Varadero. Μιλαμε για μηχανες με ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορες. Τα νεοτερα Varadero αν και βαρυτερα, εχουν πολυ ελαφρυτερη αισθηση στο δρομο και ειναι πιο αερινα με σαφως πιο ασφαλτινους προσανατολισμους.

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 20:08.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-08-2010, 19:58
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Βρε παλικαρι μου τι σε επιασε μερα που ειναι?
Πλακα κανω,αλλα θα ριξω μια ματια,να δω ποσο αντικειμενικος εισαι.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-08-2010, 20:04
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-08-2010, 20:40
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Γιωργο,δεν ξερω ποσο ενδιαφερον ειναι για ενα φορουμ GS μια αναλυση-παρουσιαση για το Βαραντερο.
Η δουλεια -παρουσιαση που εκανες ειναι πολυ καλη και φιλοτιμη και θα ελεγα οτι περιγραφεις πραγματικα την κατασταση.
Να παρουμε κατ αρχην σοβαρα υπ οψιν την γνωμη τριτων.
Στην πιατσα η μηχανη μας εχει το παρατσουκλι ΒαρΚα-ντερο.
Πριν την παρω νομιζα οτι ειναι λογοπαιγνιο.
Μετα ανακαλυψα οτι ειναι πραγματικοτητα.
Η μηχανη εχει απαραδεκτες αναρτησεις.
Για XLR250 του 85 καλη ειναι,γιοα μοτο 1000 κυβικων του 2000 ειναι λιγη.
Τα φρενα της.
Λιγα και αυτα,συνεπικουρουμενα απο ενα συστημα αμφιβολου χρησημοτητας CBS.
Δεν ξερω τι σκεφτονταν ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα σιγουρα εφτιαξε ενα τερας........για εμενα ειναι αχρηστο συστημα που προσθετει βαρος στην μοτο και δεν βελτιωνει το φρεναρισμα.
Η καλυψη του αερα Γιωργο,δεν βελτιωνετε με την τοποθετηση ζελατινας.
Την GIVI εχω και οχι την KAPPA που γραφεις(ιδιες ειναι πιστευω)και σε πληροφωρω οτι στο κρανος μου φτανουν τρελλοι στροβιλισμοι.
Λενε οτι η πιο καταλληλη ειναι η MRA.
Στις βλαβες Γιωργο εισαι λιγο φειδωλος.
Λοιπον το Βαρα βαραει αντλια βενζινης στο ΜΚ1 γυρω στα 40000χλμ με κοστος 200 ευρω,στο δε ΜΚ2 αν δεν κανω λαθος το κοστος αντικαταστασης πιανει τα 800-σωστα?
Το προβλημα με το HISS ή Antenna δεν ειναι ενα -δυο αλλα πολλα παραπανω.
Το αποτελεσμα ειναι οτι η μηχανη σβηνει ενω οδηγεις και αλλοιμονο μας.....
Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη,που αν σε αφησει νυχτα.....εφυγες........
Κατι που ισως δεν ξερεις για τα ΜΚ1 ειναι οτι χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire.
Αν οπως εγω επαθα,σου σβησει απο αρρυθμια πανω σε στροφη με λιγα χλμ.......ξαπλωθηκες.
Ευτυχως εγω την γλυτωσα,γιατι με βοηθησανε κατι πιτσιρικαδες και γλυτωσα το γιουχου.....
Με 120χλμ και 2 ατομα Γιωργη στην εθνικη πριν την Λαμια πατησα φρενο πανικου-σχεδον και η μοτο χαθηκε,το μπροστινο μου ταλαντωνε το τιμονι δεξια-αριστερα(αδυναμια στο πλαισιο-αναρτησεις).
Στο ταξιδι ναι,ειναι σουπερ,δεν μασαει τιποτα.
Κατι που ξεχασα-οταν δουλευει βενταλατερ(ειδικα στην πολη)δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου-καιγωμε.(ετσι για να μην λεμε για τα αεροψυκτα GS..
Το τιμονι-αν κρατησω την μηχανη τελικα-θα το φερω και εγω πισω γιατι μου πεφτει λιγο μακρυα.
Α...δεν εισαι ο πιο κοντος αναβατης Βαρα.......εγω ειμαι πιο κοντος.. αλλα το εχω χαμηλωμενο.
Αμεσα με ενοχλουν τα misfire,το υψηλο κεντρο βαρους,οι αναρτησεις Ντεσεβο 2CV το CBS και τα ακριβα ανταλλακτικα.
Α...και μην ξεχνας,το Βαρα κοστιζει 11000 ευρω,γιατι τοσο αξιζει.
Ολοι εχουν κανει αλματα στην κατηγορια,η Χοντα παιζει με τα αυτοκολλητα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-08-2010, 22:38
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Οποτε συμπερασμα....ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΞΕΡ
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-08-2010, 22:55
antonis1150GSA Ο/Η antonis1150GSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μαγουλα Αττικης-Πατρα
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Δεν συγκρινονται κατα την γνωμη μου .....οχι και ανταγωνιστης το Varadero, μην τρελαθουμε....το θεωρω απλα ενα καλο και αξιοπιστο, φθηνο μηχανακι..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW ή VARADERO ?????????????????? gsrob Διάφορα 185 08-01-2011 21:54
VARADERO 1000 του 2002 manosamos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 29-08-2010 21:07
Πωλειται VARADERO MK1 99-00 Kolokas Πωλήσεις μοτοσυκλετών 15 19-04-2010 16:00
ΠΩΛΕΙΤΑΙ VARADERO MK3 platanos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 25 01-04-2010 21:04
varadero ανταλλαγη ntinopoulos Χιούμορ 26 16-08-2009 22:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!