GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 28-02-2013, 15:19
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δε χάρηκα καθόλου! Αντιθέτως τρόμαξα! Απ'ότι κατάλαβα δεν έχουν βρει τίποτε εναντίον του Παπαγεωργόπουλου. Καταδικάστηκε μόνο λόγω της κατάθεσης του συγκατηγορουμένου του. Αν αυτό ισχύει, τότε μάλλον πρέπει να ανησυχούμε! θεωρητικά η Δικαιοσύνη είναι το καταφύγιο του λαού.... 17 εκατομμύρια δεν είναι ψύλλοι στ'άχυρα, κάπου πρέπει να είναι και δεν τα βρήκαν στον πρώην δήμαρχο.

Οσο κι αν τέτοιες αποφάσεις ικανοποιούν το λαϊκό αίσθημα, ουσιαστικά είναι προθάλαμος για ανείπωτες αυθαιρεσίες.

Ελπίζω να έχουν τα στοιχεία που δικαιολογούν την καταδίκη κι αυτή την ποινή.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 28-02-2013, 16:02
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Δεν τον ηξερα μεχρι χθες τον παραπανω κυριο...

αλλά...
εμενα ολο αυτο μου κανει (χωρις να γνωριζω πολλα πολλα γυρω απο την υποθεση) αιμα στην αρενα για να ξεδυψασει ο κοσμος...οχι οτι ο συγκεκριμενος δεν εφταιγε δεν μπορω να ξερω...αλλα ετσι μου φαινεται εμενα...

Μην ξεχναμε οτι σε αλλες περιπτωσεις...βλεπε δημαρχος Ζακυνθου με 12εκ ευρω αποδεδειγμενα οτι τα εφαγε ο ιδιος και ειναι σπιτακι του και δεν τον ενοχλει κανενας...!!!

Απλα μια παρατηρηση κανω...καποιος μπορει να πει οτι ειναι μια καλη αρχη...αλλα για να δουμε...!!!

απο την αλλη οποιος εφαγε να πληρωσει και οχι μονο με φυλακη αλλα και με χρημα...αν και δεν πιστευω οτι ακομα και αυτα τα χρηματα να πανε στο κρατος οτι το κρατος θα τα αξιοποιησει σε τιποτα παραπανω απο αλλες ρεμουλες...!!!

Last edited by asotosios; 28-02-2013 at 16:03.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 28-02-2013, 16:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν και δεν πιστευω οτι ακομα και αυτα τα χρηματα να πανε στο κρατος οτι το κρατος θα τα αξιοποιησει σε τιποτα παραπανω απο αλλες ρεμουλες...!!!
Αυτό είναι το δυστύχημα, ότι δεν έχουμε καμία εμπιστοσύνη σε αυτό που λέμε κράτος. Και πως άλλωστε;!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 28-02-2013, 16:24
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Χωρίς να διαφωνώ για την φυλάκιση διαφωνώ με την κοινωνική,πολιτική παρέμβαση στις αποφάσεις δικαστών.ισοβια για σπατάλη δημοσίου χρήματος και 10 χρονια για βιασμό με φόνο ε δε ειναι και τα ίδια νομίζω!!α υπάρχουν και άλλοι που σφαζουν για μια κάμερα κα κρίνονται για αναμωρφωτηριο και για φύλαξη μια μάντρα
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 28-02-2013, 17:11
vrider Ο/Η vrider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1200 GSA '08
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως για να είμαι ειλικρινής δε χάρηκα καθόλου! Αντιθέτως τρόμαξα! Απ'ότι κατάλαβα δεν έχουν βρει τίποτε εναντίον του Παπαγεωργόπουλου. Καταδικάστηκε μόνο λόγω της κατάθεσης του συγκατηγορουμένου του. Αν αυτό ισχύει, τότε μάλλον πρέπει να ανησυχούμε! θεωρητικά η Δικαιοσύνη είναι το καταφύγιο του λαού.... 17 εκατομμύρια δεν είναι ψύλλοι στ'άχυρα, κάπου πρέπει να είναι και δεν τα βρήκαν στον πρώην δήμαρχο.

Οσο κι αν τέτοιες αποφάσεις ικανοποιούν το λαϊκό αίσθημα, ουσιαστικά είναι προθάλαμος για ανείπωτες αυθαιρεσίες.

Ελπίζω να έχουν τα στοιχεία που δικαιολογούν την καταδίκη κι αυτή την ποινή.
Συμφωνω απολυτα! Δηλ για τον Ακη και τα λεφτα που λενε οτι 'διαχειριστηκε' τι θα πρεπει να γινει? Να επαναφερουμε τη θανατικη ποινη?
Το χειροτερο, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι δεν του αναγωριστηκε κανενα ελαφρυντικο. Κατα τα αλλα, πολυ σωστα ειναι 'μεσα'.

Να δεις ομως που με τετοιο δεδικασμενο, θα χρωστανε οι φουκαραδες ΦΑΠ, ΕΕΤΗΔΕ κλπ και θα 'πεφτουν βροχη' οι 20αρες και τα ισοβια!

Ενταξει ειπαμε οχι ανοχη στη διαφθορα και τη φοροδιαφυγη, αλλα οταν αναγνωριζεις ελαφρυντικα σε βιαστες και δολοφονους, πως το αρνεισαι σε οικονομικους εγκληματιες?
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 28-02-2013, 17:34
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrider Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα! Δηλ για τον Ακη και τα λεφτα που λενε οτι 'διαχειριστηκε' τι θα πρεπει να γινει? Να επαναφερουμε τη θανατικη ποινη?
Το χειροτερο, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι δεν του αναγωριστηκε κανενα ελαφρυντικο. Κατα τα αλλα, πολυ σωστα ειναι 'μεσα'.

Να δεις ομως που με τετοιο δεδικασμενο, θα χρωστανε οι φουκαραδες ΦΑΠ, ΕΕΤΗΔΕ κλπ και θα 'πεφτουν βροχη' οι 20αρες και τα ισοβια!

Ενταξει ειπαμε οχι ανοχη στη διαφθορα και τη φοροδιαφυγη, αλλα οταν αναγνωριζεις ελαφρυντικα σε βιαστες και δολοφονους, πως το αρνεισαι σε οικονομικους εγκληματιες?
Το σκεπτικό της μη αναγνώρισης ελαφρυντικών λόγω πρότερου εντίμου βίου είναι το ακόλουθο και με βρίσκει σύμφωνο.

'Ο εισαγγελέας υποστήριξε ότι η εγκληματική δράση Παπαγεωργόπουλου- Λεμούσια αποκλείει ότι έζησαν έντιμο βίο πριν από το αδίκημα της υπεξαίρεσης και ότι έκλεβαν χρήματα και πριν το σκάνδαλο της υπεξαίρεσης, σε άλλα αξιώματα που κατείχαν και πάλι.'
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 28-02-2013, 17:54
vrider Ο/Η vrider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1200 GSA '08
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από IOTH1X Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκεπτικό της μη αναγνώρισης ελαφρυντικών λόγω πρότερου εντίμου βίου είναι το ακόλουθο και με βρίσκει σύμφωνο.

'Ο εισαγγελέας υποστήριξε ότι η εγκληματική δράση Παπαγεωργόπουλου- Λεμούσια αποκλείει ότι έζησαν έντιμο βίο πριν από το αδίκημα της υπεξαίρεσης και ότι έκλεβαν χρήματα και πριν το σκάνδαλο της υπεξαίρεσης, σε άλλα αξιώματα που κατείχαν και πάλι.'
Κοιτα δεν ειμαι νομικος οποτε θα το παρω με τη λογικη.

Προσεξε και πες αν εχω λαθος, ειναι λιγο 'ακροβατικη' η σκεψη μου αλλα το ιδιονομιζω ειναι και του δικαστηριου, μιας και ολοι οι κατηγορουμενοι θεωρουνται αθωοι μεχρις αποδειξεως του εναντιου.
Μεχρι λοιπον την τελεση του αδικηματος δεν εχω ποινικο μητρωο, δεν εχω καταδικαστει ποτε κλπ κλπ
Επειδη ομως με συνελαβαν και με καταδικασαν γιατι πρωτα βιασα και μετα σκοτωσα μια γυναικα, σημαινει οτι το ειχα στο μυαλο μου απο παιδι ........και σιγουρα θα το εχω ξανακανει αλλα δεν ετυχε να με πιασουν !!!

Ισως και να εχει δικιο ο δικαστης, αλλωστε ποιος ειμαι εγω που θα τον κρινω. Εγω μονο την ταπεινη μου αποψη καταθετω και ξαναλεω οτι πολυ σωστα να μπουν 'μεσα', απ την αλλη νομιζω οτι για ενα τετοιο αδικημα τα ισοβια μου φαινονται υπερβολη .
Μαλιστα αν δεν κατω λαθος η κατηγορια για τον Π'γεωργοπουλο ηταν συνεργεια σε υπεξαιρεση.
Διορθωστε με αν κανω λαθος η δεν εχω καταλαβει κατι σωστα!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 28-02-2013, 18:12
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Εμενα παλι δεν μου φαινεται υπερβολη η καταδικη του σε ισοβια...αν εκρινε ομως το δικαστηριο οτι πρεπει να μπει ισοβια τοτε καλως...ΙΣΩΣ ετσι να σταματησει τον επομενο που θα παει να φαει εκκατομυρια...

απλα να δω οσους χρωστανε / φαγανε / εκκατομυρια να μπαινουν μεσα για τον ιδιο χρονο...
και οχι ενας που ΙΣΩΣ καπου δεν τα βρηκανε καποιοι μαζι του...(που προσωπικα αυτο πιστευω οτι καποιοι τα χαλασανε στην μοιρασια μαζι του)...γιατι τοτε η δικαιοσυνη παιζει τον ρολο του γιαγκουλα...
Οσο τα τρωμε μαζι ειναι καλα...αν κουνηθεις τοτε σε περιμενει η ψειρου...!!!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 28-02-2013, 18:24
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrider Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα δεν ειμαι νομικος οποτε θα το παρω με τη λογικη.

Προσεξε και πες αν εχω λαθος, ειναι λιγο 'ακροβατικη' η σκεψη μου αλλα το ιδιονομιζω ειναι και του δικαστηριου, μιας και ολοι οι κατηγορουμενοι θεωρουνται αθωοι μεχρις αποδειξεως του εναντιου.
Μεχρι λοιπον την τελεση του αδικηματος δεν εχω ποινικο μητρωο, δεν εχω καταδικαστει ποτε κλπ κλπ
Επειδη ομως με συνελαβαν και με καταδικασαν γιατι πρωτα βιασα και μετα σκοτωσα μια γυναικα, σημαινει οτι το ειχα στο μυαλο μου απο παιδι ........και σιγουρα θα το εχω ξανακανει αλλα δεν ετυχε να με πιασουν !!!

Ισως και να εχει δικιο ο δικαστης, αλλωστε ποιος ειμαι εγω που θα τον κρινω. Εγω μονο την ταπεινη μου αποψη καταθετω και ξαναλεω οτι πολυ σωστα να μπουν 'μεσα', απ την αλλη νομιζω οτι για ενα τετοιο αδικημα τα ισοβια μου φαινονται υπερβολη .
Μαλιστα αν δεν κατω λαθος η κατηγορια για τον Π'γεωργοπουλο ηταν συνεργεια σε υπεξαιρεση.
Διορθωστε με αν κανω λαθος η δεν εχω καταλαβει κατι σωστα!
δεν τίθεται θέμα διόρθωσης. Την άποψη μας λέμε

Το σκεπτικό του δικαστή είναι το εξής

Ο Παπαγεωργόπουλος δεν ξύπνησε μία μέρα όντας τοπικός άρχοντας και είπε να ξεκινήσει να κλέβει. Το έκανε και από άλλα αξιώματα.

Προφανώς όπως και ένας ηρωινομανής δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι ξύπνησε μια μέρα και άρχισε τη πρέζα και δεν έχει δοκιμάσει κανένα άλλο ναρκωτικό.

Επίσης δεν μπορεί από εκεί που είσαι τιμιότατος να αρχίσεις να υπεξαιρείς μαύρες σακούλες.

Για να χρησιμοποιήσω ένα αθλητικό όρο αφού ήταν και αθλητής 'θέλει πνευμόνια' για να φτάσεις στα 17εκ

Τώρα για το βάρος της ποινής..... όταν μιλάμε για δημόσιο χρήμα, δηλαδή δημόσια περιουσία, δηλαδή για υστέρημα του κόσμου για το κοινό καλό, Ε τότε η ποινές θα πρέπει να είναι σαν τις μηχανές μας UNLIMITED - UNSTOPPABLE
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 28-02-2013, 18:47
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Επιτέλους Φυλακή. Καλά να περνάτε 'Παλικάρια'

Πάντως οι ¨ειδικοί¨ που παρακολούθησαν την διαδικασία αναρωτιούνται πως είναι δυνατόν να γίνουν τόσο φοβερά λάθη.Κατά συνέπεια λοιπόν η βιαστική απόφαση ¨ισόβια¨ να θεωρείται απο πολλούς ένα έξυπνο τρικ για να είναι και ο κόσμος ικανοποιημένος αφου είναι κοινή απάιτηση το ¨βάλτε τους κλέφτες φυλακή¨ και ο γιατρός
αφου ασκήσει όλα τα «νόμιμα δικαιώματά του» (5μελές Εφετείο, Άρειος Πάγος) θα βγει έξω πάρα πολύ σύντομα …. «ατσαλάκωτος» και χωρίς δημοσιότητα για να μην το πάρουμε χαμπάρι.

Δεν είναι δυνατόν να στέλνεις ισόβια κάποιον με μόνο στοιχείο εναντίον του την κατάθεση ενός ενόχου! Που ακόμα και αυτός δεν είπε ότι του έδωσε εντολή ο Παπαγεωργόπουλος , είπε ότι ο συνεργός του στο έγκλημα άφησε να εννοηθεί ότι ήξερε ο Παπαγεωργόπουλος.

ΔΕΝ είχαν αποδείξεις ενοχής , ΔΕΝ βρήκαν πουθενά σε λογαριασμό του χρήματα που δεν μπορούσε να αποδείξει την προέλευση τους , ΔΕΝ υπήρξε καμία μαρτυρία εναντίων του Παπαγεωργόπουλου από ΜΗ ένοχο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!