GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-03-2010, 01:39
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Δεν είναι το αντικείμενο της διαφωνίας μας αν είναι καλύτερα να οδηγείς αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε και τα δύο.
Η διαφωνία μας είναι πάντα με όποιον θεωρεί οτι οδηγώντας αυτοκίνητο (ή και μοτοσυκλέτα) είναι τόσο ασφαλής που μπορεί να χαζεύει, να μιλάει στο κινητό, να μην προσέχει το δρόμο, και να είναι "χαλαρός".
Το να οδηγείς με ασφάλεια, προσοχή και σεβασμό στους γύρω είναι το ζητούμενο γιατί και το αυτοκίνητο μια χαρά σε σκοτώνει αν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, τις συνθήκες του δρόμου και τους άλλους οδηγούς!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 09-03-2010, 02:20
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

δε διαφωνω σε κατι ,απλα πιαστηκα απο το σχολιο του φιλου για να τονισω οτι μια χαρα ζεις με τη μηχανη,ειδικα ετσι οπως ειναι οι μηχανες και ο εξοπλισμος του οδηγου σημερα.τωρα οσον αφορα την ασφαλη οδηγηση και τη χαλαροτητα των "πιλοτων"...αστα να πανε.μου θυμισε μια εκπομπη οπου ενας τυπος θα εκανε αλεξιπτωτο πλαγιας για πρωτη φορα και τον ρωτα ο δημοσιαγραφος
-φοβασαι ,εχεις ξανακανει εξτριμσπορτς?
-οδηγω μηχανακι στην Αθηνα,δεν υπαρχει πιο ακραιο σπορ!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 09-03-2010, 08:15
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πες μου ποσο σου αρεσει η βροχη και να φορας σακουλια στα ποδια σου για να μην βραχεις
Ώπα! Για μηχανόβιους μιλάμε! Αυτοί που φοράνε σακούλες στα πόδια δεν είναι μηχανόβιοι!
Οι σωστοί φοράνε πάντα τις μπότες τους! (και τις τιράντες στα παντελόνια...)

Κι όπως λέει και ο φίλος ο kostasmats περιέχει μεγάλη απόλαυση το να οδηγάς μηχανή με τη βροχή, όχι μέσα στην κίνηση και στο κέντρο βέβαια αλλά στην εξοχή.

Μια υπενθύμιση για τους μηχανόβιους του φόρουμ,

Kalavryta Oct 2009 GSForum by gemara on Flickr - Photo Sharing!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 09-03-2010, 13:25
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

ανοιξη καλοκαιρι η μηχανη ειναι τελεια, ολες τις αλλες εποχες ειναι ταλαιπωρια που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει. Τωρα γουστα η βιτσια ειναι αυτα , σε μερικους αρεσει και το μαστιγιο ακομα. Μαλλον βεβαια το λεω με τετοια αυτοπεπιθηση γιατι ο τοπος εργασιας μου απεχει 2-3 χιλιομετρα απο εκει που μενω. Εαν ηταν 30-40 και με κινηση μπορει να αρχιζε να μου αρεσε η βροχη.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 09-03-2010, 16:49
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
ανοιξη καλοκαιρι η μηχανη ειναι τελεια, ολες τις αλλες εποχες ειναι ταλαιπωρια που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει. Τωρα γουστα η βιτσια ειναι αυτα , σε μερικους αρεσει και το μαστιγιο ακομα. Μαλλον βεβαια το λεω με τετοια αυτοπεπιθηση γιατι ο τοπος εργασιας μου απεχει 2-3 χιλιομετρα απο εκει που μενω. Εαν ηταν 30-40 και με κινηση μπορει να αρχιζε να μου αρεσε η βροχη.

Mε βαση, αυτο το γεγονος και μονο, μπορω να πω οτι εχεις το δικιο σου. πχ μεχρι να ετοιμασεις ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο και να ξεκινησεις, με ενα αυτοκινητο θα εχεις φθασει 3 φορες.
Αλλα οσο αφορα γενικα την οδηγηση με βροχη, ειναι οντως θεμα του καθενος. Εμενα προσωπικα με ευχαριστει πολυ, αλλα εκει που δεν παιζεται το πως αισθανομαι πανω στην μηχανη, ειναι οπως ειπε ο Γιωργος, σε επαρχιακο δρομο. Εκει ειναι ολα τα λεφτα για εμενα !
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 05-11-2011, 19:39
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

καθε οχημα εχει και την χαρη του...
στο αυτοκινητο.
ναι,μπορει να μην πηγαινεις τσαλακωμενος οπου θες να πας.
μπορει να μην κουραζεσαι οπως οταν οδηγας την μηχανη.
μπορει το μαλλι,να ειναι στην πενα.
μπορεις να σταματησεις και να κανεις sex
μπορει,μπορει,μπορει...

ΟΜΩΣ...
προσωπικα προτιμω την μηχανη.
εχει αλλη χαρη.
ναι,μπορει να αντιμετωπιζουμε καθημερινα κινδυνους που μπορει να μας κοστισουν χτυπα ξυλο πολλα...
μπορει βγαζοντας το κρανος να ειναι το μαλλι χαλια.
μπορει αν δεν εχουμε σωστη ενδυμασια να κρυωνουμε καποιες φορες.
ομως,ειναι αυτο το κατι το διαφορετικο που μου αρεσει,η μας αρεσει.
μου αρεσει που εχω αμεση επαφη με τον δρομο,απο τα χωρια που παιρνω,απο καποιες ομορφες διαδρομες,ακομα και στην πολη.
μου αρεσει που νιωθω ελευθερος,ειναι κατι που το αυτοκινητο δε μπορει να μου το προσφερει.
καποιες φορες μου αρεσει και η οδηγηση με το αμαξι,ομως τις περισσοτερες φορες νιωθω σαν εγκλωβισμενος.
απο μικρη ηλικια ειχα μηχανακι,ετρεχα στις λασπες,ειτε εβρεχε ειτε οχι δεν με ενδιεφερε,ειχα απαθεια.
πολλες φορες αναρωτιεμαι πως την εβγαλα καθαρη απο πολλες καταστασεις...απο μ@λ@κιες που εκανα.
ισως,ποτε να μην ημουν το δειγμα του σωστου μηχανοβιου.
κρανος,στολη,μποτες...ομως για μενα,ημουν,ειμαι μηχανοβιος.
κι οσο μεγαλωνω το μυαλο αλλαζει,παλιοτερα δεν σκεφτομουν την ασφαλεια μου,τωρα πλεον ναι,σκεφτομαι,μαθαινουμε με τα χρονια.
η μηχανη λοιπον ειναι τροπος ζωης,ειναι η κ@υλ@ μας,το χομπυ μας,αξιζει να εχει την πρωτη θεση στην καρδια μου.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 05-11-2011, 19:43
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Ο τύπος που το γράφει είναι βλαξ και ποτέ του δεν ανέβηκε σε μοτοσυκλέτα! Φαίνεται!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 05-11-2011, 20:03
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε οχημα εχει και την χαρη του...
στο αυτοκινητο.
ναι,μπορει να μην πηγαινεις τσαλακωμενος οπου θες να πας.
μπορει να μην κουραζεσαι οπως οταν οδηγας την μηχανη.
μπορει το μαλλι,να ειναι στην πενα.
μπορεις να σταματησεις και να κανεις sex
μπορει,μπορει,μπορει...

ΟΜΩΣ...
προσωπικα προτιμω την μηχανη.
εχει αλλη χαρη.
ναι,μπορει να αντιμετωπιζουμε καθημερινα κινδυνους που μπορει να μας κοστισουν χτυπα ξυλο πολλα...
μπορει βγαζοντας το κρανος να ειναι το μαλλι χαλια.
μπορει αν δεν εχουμε σωστη ενδυμασια να κρυωνουμε καποιες φορες.
ομως,ειναι αυτο το κατι το διαφορετικο που μου αρεσει,η μας αρεσει.
μου αρεσει που εχω αμεση επαφη με τον δρομο,απο τα χωρια που παιρνω,απο καποιες ομορφες διαδρομες,ακομα και στην πολη.
μου αρεσει που νιωθω ελευθερος,ειναι κατι που το αυτοκινητο δε μπορει να μου το προσφερει.
καποιες φορες μου αρεσει και η οδηγηση με το αμαξι,ομως τις περισσοτερες φορες νιωθω σαν εγκλωβισμενος.
απο μικρη ηλικια ειχα μηχανακι,ετρεχα στις λασπες,ειτε εβρεχε ειτε οχι δεν με ενδιεφερε,ειχα απαθεια.
πολλες φορες αναρωτιεμαι πως την εβγαλα καθαρη απο πολλες καταστασεις...απο μ@λ@κιες που εκανα.
ισως,ποτε να μην ημουν το δειγμα του σωστου μηχανοβιου.
κρανος,στολη,μποτες...ομως για μενα,ημουν,ειμαι μηχανοβιος.
κι οσο μεγαλωνω το μυαλο αλλαζει,παλιοτερα δεν σκεφτομουν την ασφαλεια μου,τωρα πλεον ναι,σκεφτομαι,μαθαινουμε με τα χρονια.
η μηχανη λοιπον ειναι τροπος ζωης,ειναι η κ@υλ@ μας,το χομπυ μας,αξιζει να εχει την πρωτη θεση στην καρδια μου.

ρε...τυμβωρύχε...που το ξέθαψες?
(καλά έκανες)
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 05-11-2011, 20:08
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

και εμένα δεν μου αρέσει η ορηβασία γιατί θα πρέπει να το αναλύσω?????
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 05-11-2011, 22:30
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψάρεψα στο δίκτυο, λογικά μου φαίνονται όσα γράφει, μήπως είμαι λάθος 30 χρόνια τώρα ;; για φέρτε με στη τάξη...

Γιατί δεν μου αρέσει το ζειν επικινδύνως προκειμένου να κερδίσω λίγα λεπτα, για να περνάω ξυστά από τα αυτοκινήτα και να εξαρτώμαι αν θα με δει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν θα βγάλει φλας για να στρίψει ή αν θα του φύγει εστω λίγο το τιμόνι επειδή μιλάει στο κινητό.


Γιατί δεν θέλω το κράνος να τσαλακώνει μονίμως τα μαλλιά μου


Γιατι δεν θελω οπου πηγαίνω να κουβαλάω το κράνος μαζί μου. Από τον κινηματογράφο μέχρι το 5χ5.


Γιατι δεν θελω να γίνομαι μούσκεμα από τη βροχή, να τρώω το χιόνι και να παγώνω από το κρύο απροστάτευτος.


Γιατί μου αρέσει να ακούω τα CD μου ή ραδιόφωνικές εκπομπές και καπνίζω χαλαρός.


Γιατι μου αρέσει από το παραθυρο του αυτοκινήτου να χαζεύω το τοπίο και όχι να εχω καρφωμένο το βλέμμα στην άσφαλτο.


Γιατί όταν κάνει ζέστη, στο αυτοκίνητο βάζω το a/cενώ στη μηχανή φοράω μπλουζάκι, κράνος και σκάω!


Γιατί δεν αισθάνομαι ιχνος ασφάλειας να στηρίζομαι σε δυο ρόδες που σε ολισθηρό οδόστρωμα ( και τέτοια στη χώρα μας εχουμε πολλά ) είναι σκέτη ακροβασία


Γιατί 1 ωρα οδήγησης στη μηχανή αντιστοιχεί σε 3 ωρες στο αυτοκίνητο. Πρέπει να είσαι μονίμως συγκεντρωμένος και να μη χαλαρώσεις ουτε δευτερόλεπτο, ενώ στο αυτοκίνητο μπορείς και να «αράξεις»


Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος, φιλάς το χώμα ενώ στο αυτοκίνητο τους πρώτους κραδασμούς τους απορροφούν οι λαμαρίνες. Και ο αερόσακος.


Γιατί δεν θυσιάζω τη συντομία και το παρκάρισμα για την ασφάλεια και την άνεση.


Γιατί μπορώ να εχω παρέα ενώ στη μηχανή ο δεύτερος επιβάτης με δυσκολεύει και εχω πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από ότι στο αυτοκίνητο


Γιατί το αυτοκίνητο προσφέρεται για μεταφορά, αποθήκη, σεξουαλικές περιπτύξεις, ενίοτε και ύπνο. Η μηχανή μόνο πηγαίνει.


Για όλα αυτά λοιπόν δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω μηχανή. Ακομα και να την κερδίσω σε κλήρωση, θα την πουλήσω με το καλησπέρα. "
Κατι τετοιους να φοβομαστε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Δείτε το !! Γιατί ταχύτητα δεν είναι μόνο η μοτοσυκλέτα.. frits Διάφορα 21 26-12-2009 22:06
Γιατί οι άνδρες δεν δίνουν συμβουλές στις στήλες των περιοδικών!!! emix Ανέκδοτα 8 04-11-2009 20:53
Γιατί δεν πρέπει να καπνίζω (με 45 φωτογραφίες) !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Υγεία 17 02-07-2009 03:05
Γιατί οι Έλληνες δεν συμμετέχουν στη F1 danaos Χιούμορ 17 12-03-2009 02:57
Γιατί δεν πρέπει να οδηγούν οι γυναίκες! Arkas Αστεία Video 6 27-01-2009 18:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!