GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 24-11-2012, 03:00
bil69 Ο/Η bil69 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από billy the kid Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε να εισαι σιγουρος πως αν για καποιο λογο ο εργοδοτης θελει να φυγει απο την Ελλαδα, θα το κανει και χ@στ@κε για τους εργαζομενους του. Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα γι αυτο. Αν καποιος εργοδοτης εχει πραγματικο προβλημα, ο εργαζομενος θα βαλει πλατη και θα δεχτει και μειωσεις αν χρειαστει προκειμενου να μην απολυθει ο συναδελφος η να κλεισει η επιχειρηση. Κι εγω δουλευω και στον ιδιωτικο τομεα και ο εργοδοτης μας κανει δευτερη φορα μειωσεις, οχι γιατι δεν παει καλα η επιχειρηση (ισα ισα βγαζει εκατομηρια) αλλα γιατι με τοσα σπιτια που εχει φτιαξει, εχει να πληρωσει περισσοτερα χαρατσια, κι αφου του δινει το δικαιωμα και ο νομος γιατι να μη το κανει? Εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις πως το ΙΚΕΑ εχει ζημιες? Η πιστευεις πως την ενδεχομενη μειωση κερδοφοριας μιας επιχειρησης πρεπει υποχρεωτικα να τη πληρωνει ο εργαζομενος?Η θελεις να εργαζεσαι παση θυσια, εστω και με μισθους Βουλγαριας, Αλβανιας και Τουρκιας οπως λες, δηλαδη να πεινας...Συγνωμη για το υφος, απλα καποια πραγματα ειναι αυτονοητα για εμενα.
Το ύφος σου δεν έχει τίποτα. Μια χαρά τα λες και είμαι μαζί σου. Αλλά μέχρι εκεί που με παίρνει


Η θελεις να εργαζεσαι παση θυσια,
Ναι θέλω να εργάζομαι πάσει θυσία. Γιατί τώρα στα 43 μου αν απολυθώ εγώ και η γυναίκα μου δεν έχουμε κανένα να μας ταίσει


με μισθους Βουλγαριας, Αλβανιας και Τουρκιας οπως λες, δηλαδη να πεινας
Δεν είπα να πληρώνομαι με μισθούς Βουλγαρίας. Ο εργοδότης θα πάει στην Βουλγαρία για να πληρώνει τους Βούλγαρους με μισθούς πείνας.
Αν πάλι δεν το κατάλαβες να το ξαναεξηγήσω.


ισα ισα βγαζει εκατομηρια
Μακάρι να κονομάει για να έχει να με πληρώνει. Μερικοί σκέφτονται να τον γ@μισ@υμε τον π@ύστη το αφεντικό. Αλλά μετά δεν σκέφτονται οτι το αφεντικό την έχει την μπάζα του. Αυτοί οι κακομίριδες θα πεινάσουν αν το κλείσει το ρημάδι του το αφεντικό.



Εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις πως το ΙΚΕΑ εχει ζημιες?
Μακάρι να μην έχει ζημιές.Γιατί αν αρχίσει να έχει ζημιές θα τα μαζέψει και θα φύγει.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 24-11-2012, 03:05
bil69 Ο/Η bil69 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Μπορεί να με πείτε κότα η μικροαστό. Σκεφτείτε όμως πιο βαθιά. Δείτε την κρίση που τρώμε και σκεφτείτε όλους εμάς που σήμερα δουλεύουμε και αν μας φωνάξει το αφεντικό για να μας πει καλημέρα, τρέμουμε μην μας πει. Σε ευχαριστώ για οτι μου πρόσφερες, αλλά από αύριο δεν θα σε χρειαστώ.
Το λιοντάρι ξέρω και εγώ να το κάνω. Αλλά σε άλλες εποχές. Τότε που έφευγες από τη μια δουλειά και διάλεγες που θα πας καλύτερα
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 24-11-2012, 04:57
gianniwths Ο/Η gianniwths βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
η επιστολη ενος εκ των υπαλληλων του ΙΚΕΑ που αντιστεκονται, στις μειωσεις μισθων που θελουν να κανουν...με δικαιολογια οτι η εταιρια δεν παει καλα...
θα μας τρελανουν...


"Η λιανική οικιακού εξοπλισμού ΙΚΕΑ, παρά τον έντονο πτωτικό ρυθμό στην αγορά του επίπλου και των ειδών οικιακού εξοπλισμού στην Ελλάδα για τέταρτη συνεχή χρονιά, πέτυχε αύξηση μεριδίου αγοράς με πωλήσεις 122,7 εκατομμύρια ευρώ για το πρώτο εξάμηνο του 2012 μειωμένες κατά 9,6% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2011. Το EBITDA (δηλαδή τα κέρδη προ φόρων και αποσβέσεων) έφθασε τα 3,6 εκατομμύρια ευρώ έναντι 11,9 εκατομμύρια το πρώτο εξάμηνο του 2011.


Να γελάσω εδώ η να φιλοσοφήσω πως τα αποδεδειγμένα πτωτικά στοιχεία και την κατ επέκταση άρνηση τραπεζικών χρηματοδοτήσεων κάποιος κουτοπόνηρα το παρουσιάζει στους χωριάτες κατ αυτόν σαν ανέλιξη; Μας λέει ο διαμαρτυρόμενος πόσο έχει αυξήσει τη φορολογία της επιχείρησης η νέα Κυβέρνηση κεντροαριστεράς συνεργασίας υποχείριο της τρόϊκας;





Άρα:

Κανένα Διοικητικό Συμβούλιο δεν δικαιολογείται να αμείβεται τόσο πλουσιοπάροχα όταν επικαλείται ένα δήθεν γεγονός ότι η επιχείρησή του δεν πάει καλά.
Σώωωωωπα ρε μεγάλε, για να πάρει ο Φουρλής τα ΙΚΕΑ, τα Leroy Merlin και δε ξέρω τι άλλο επενδύοντας εκατομμύρια δανεικά και ίδια κεφάλαια, ξέρεις εσύ τι υποχρεώσεις ανέλαβε έναντι της διεθνούς μαφίας του κεφαλαίου για να δώσει αυτή την ανθυποαπασχόληση σε 1-2-3.000 άτομα;

Ξέρεις εσύ που επαίρεσαι για την ακεραιότητά σου σαν εργαζόμενος πόσες κατουρημένες ποδιές φίλησε ο επιχειρηματίας για να εξακολουθήσει να κάνει την απασχόληση που διάλεξε σε τι υποχρεώσεις έχει εμπλέξει τα εγγόνια και τα δισέγγονά του;

Γελάτε, η μεταφορά κερδών σε αφορολόγητες, η επιβουλή ΔΣ που κατ ουσία είναι μέτοχοι που τσοντάρανε και θέλουν διακαώς να βγάλουνε και κυρίως η γελοία επίκληση "κερδών προ φόρων" σε επιχείρηση με ραγδαίως μειούμενο τζίρο, αύξηση φορολογίας και κλείσιμο στις τραπεζικές κάνουλες μόνο διαμαρτυρόμενο απολυμένο super market μου θυμίζει...

Η διαφορά είναι ότι ο συγκεκριμένος διαμαρτυρόμενος κάποιους προσέλκυσε αποπροσανατολίζοντας.....

ΣΥΡΙΖΑΚΑΙΑΓΙΟΣΟΘΕΟΣ ναουμμμ.....

Last edited by gianniwths; 24-11-2012 at 05:02.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 24-11-2012, 12:59
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Έχεις δίκιο φίλε μου
Άλλωστε όλοι έχουμε ζήσει τις εποχές που η ανάπτυξη και τα υπερκέρδη της κάθε εταιρείας περνούσαν σε ένα ποσοστό και στις αυξήσεις των εργαζομένων, καθώς και σε bonus,stock options etc προς αυτούς..
Επίσης αν δεν μου διαφεύγει κάτι, η επιχείρηση είναι ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 24-11-2012, 15:00
TZANNSPY Ο/Η TZANNSPY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: ΜΠΡΑΧΑΜΙ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

<< Δεν είναι αυτή ζωή κι από τ΄ αφεντικά μας
Δεν είναι ανθρώπινα τα μεροκάματά μας
Αυτοί καλοπερνούν και `μεις αγωνιάμε
Αν θά `χουμε δουλειά για να `χουμε να φάμε... >>
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 25-11-2012, 15:42
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Μόνο δυο σχόλια .
Πρώτα απο όλα το αν θα μεταφερθεί η επιχείρηση σε άλλη χώρα δεν κολλάει σε αυτή την περίπτωση . Είναι αλυσίδα λιανέμποριου καθαρά, με χώρες παραγωγής Ινδία , Μπαγκλαντές κλπ. Εχει στη δουλεψή της 10χρονα και καταπατά κάθε αρχή .( αν ψάξει κάποιος στο διαδυκτιο θα δει αυτα που λέω ). Δηλαδή τι θα κάνει ; Θα φύγει απο την Ελλάδα που είναι κερδοφόρα γι αυτούς και θα παει να τα πουλήσει που; Αφού δεν παράγει στη χώρα μας λοιπόν ' δεν υπάρχει θέμα να φύγει .
Ακόμα και έτσι να ήταν, μήπως έχει αναρωτηθεί κάποιος πόσα μαγαζάκια έχουν κλείσει λόγω του ικεα και ποσά θα δούλευαν αν δεν υπήρχε. Που θα πήγαιναν τα χρήματα που τωρα πανε έξω .
Όταν ήμουν φοιτητής έπαιρνα σουηδικό (για το ξύλο μιλάω ) κρεβάτι σε μια χαρά τιμή , τωρα που γίναμε όλοι νεόπλουτοι θέλουμε ντιζαινατα κρεβάτια ποτισμενα με ιδρώτα παιδιών που παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί για αμοιβή , αρκεί να ικανοποιεί την ευρωπαϊκή αισθητική μας και να είναι τζάμπα .

Το δεύτερο έχει να κάνει με την λογική του γρεκίλου, εγώ να είμαι καλα και ας καίγεται το σύμπαν .
Εγώ είμαι ένα χρόνο άνεργος γιατι διεκδίκησα αυτα που μου είχαν υποσχεθεί και δεσμευτεί . Αν μαζι με μένα μιλαγαν και όλοι οι άλλοι είναι σίγουρο ότι θα είχαμε κερδίσει αυτα που έπρεπε , αλλα όλοι την πάρτη τους . Προτιμούσαν να κλέβουν και να κάνουν καραγκιοζιλικια για να μην χάσουν τη δουλειά τους και να αφήνουν δυο τρεις μακακες να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα γι αυτούς .
Εγώ προσωπικά προτιμώ να είμαι άνεργος αλλα με το κεφάλι ψηλά . Μπορει να μου πάρουν όλα τα υπόλοιπα αλλα την αξιοπρέπεια μου δεν μου την πάρουν ποτε .
Ααααα και να επισημάνω για κάποιους που θα σκεφτούν διάφορα , ούτε συνδικαλιστής είμαι ούτε αριστερός .
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 25-11-2012, 17:38
billy the kid Ο/Η billy the kid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο δυο σχόλια .
Πρώτα απο όλα το αν θα μεταφερθεί η επιχείρηση σε άλλη χώρα δεν κολλάει σε αυτή την περίπτωση . Είναι αλυσίδα λιανέμποριου καθαρά, με χώρες παραγωγής Ινδία , Μπαγκλαντές κλπ. Εχει στη δουλεψή της 10χρονα και καταπατά κάθε αρχή .( αν ψάξει κάποιος στο διαδυκτιο θα δει αυτα που λέω ). Δηλαδή τι θα κάνει ; Θα φύγει απο την Ελλάδα που είναι κερδοφόρα γι αυτούς και θα παει να τα πουλήσει που; Αφού δεν παράγει στη χώρα μας λοιπόν ' δεν υπάρχει θέμα να φύγει .
Ακόμα και έτσι να ήταν, μήπως έχει αναρωτηθεί κάποιος πόσα μαγαζάκια έχουν κλείσει λόγω του ικεα και ποσά θα δούλευαν αν δεν υπήρχε. Που θα πήγαιναν τα χρήματα που τωρα πανε έξω .
Όταν ήμουν φοιτητής έπαιρνα σουηδικό (για το ξύλο μιλάω ) κρεβάτι σε μια χαρά τιμή , τωρα που γίναμε όλοι νεόπλουτοι θέλουμε ντιζαινατα κρεβάτια ποτισμενα με ιδρώτα παιδιών που παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί για αμοιβή , αρκεί να ικανοποιεί την ευρωπαϊκή αισθητική μας και να είναι τζάμπα .

Το δεύτερο έχει να κάνει με την λογική του γρεκίλου, εγώ να είμαι καλα και ας καίγεται το σύμπαν .
Εγώ είμαι ένα χρόνο άνεργος γιατι διεκδίκησα αυτα που μου είχαν υποσχεθεί και δεσμευτεί . Αν μαζι με μένα μιλαγαν και όλοι οι άλλοι είναι σίγουρο ότι θα είχαμε κερδίσει αυτα που έπρεπε , αλλα όλοι την πάρτη τους . Προτιμούσαν να κλέβουν και να κάνουν καραγκιοζιλικια για να μην χάσουν τη δουλειά τους και να αφήνουν δυο τρεις μακακες να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα γι αυτούς .
Εγώ προσωπικά προτιμώ να είμαι άνεργος αλλα με το κεφάλι ψηλά . Μπορει να μου πάρουν όλα τα υπόλοιπα αλλα την αξιοπρέπεια μου δεν μου την πάρουν ποτε .
Ααααα και να επισημάνω για κάποιους που θα σκεφτούν διάφορα , ούτε συνδικαλιστής είμαι ούτε αριστερός .
Σωστος
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-11-2012, 17:39
Gasgs Ο/Η Gasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Kifisia
Μoto: R1100 gs kara-Tubano
Μηνύματα: 2,870
Προεπιλογή

Μπράβο ρε Γιωργαρε
Ψηλά το κεφάλι !
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-11-2012, 17:58
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο δυο σχόλια .
Πρώτα απο όλα το αν θα μεταφερθεί η επιχείρηση σε άλλη χώρα δεν κολλάει σε αυτή την περίπτωση . Είναι αλυσίδα λιανέμποριου καθαρά, με χώρες παραγωγής Ινδία , Μπαγκλαντές κλπ. Εχει στη δουλεψή της 10χρονα και καταπατά κάθε αρχή .( αν ψάξει κάποιος στο διαδυκτιο θα δει αυτα που λέω ). Δηλαδή τι θα κάνει ; Θα φύγει απο την Ελλάδα που είναι κερδοφόρα γι αυτούς και θα παει να τα πουλήσει που; Αφού δεν παράγει στη χώρα μας λοιπόν ' δεν υπάρχει θέμα να φύγει .
Ακόμα και έτσι να ήταν, μήπως έχει αναρωτηθεί κάποιος πόσα μαγαζάκια έχουν κλείσει λόγω του ικεα και ποσά θα δούλευαν αν δεν υπήρχε. Που θα πήγαιναν τα χρήματα που τωρα πανε έξω .
Όταν ήμουν φοιτητής έπαιρνα σουηδικό (για το ξύλο μιλάω ) κρεβάτι σε μια χαρά τιμή , τωρα που γίναμε όλοι νεόπλουτοι θέλουμε ντιζαινατα κρεβάτια ποτισμενα με ιδρώτα παιδιών που παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί για αμοιβή , αρκεί να ικανοποιεί την ευρωπαϊκή αισθητική μας και να είναι τζάμπα .

Το δεύτερο έχει να κάνει με την λογική του γρεκίλου, εγώ να είμαι καλα και ας καίγεται το σύμπαν .
Εγώ είμαι ένα χρόνο άνεργος γιατι διεκδίκησα αυτα που μου είχαν υποσχεθεί και δεσμευτεί . Αν μαζι με μένα μιλαγαν και όλοι οι άλλοι είναι σίγουρο ότι θα είχαμε κερδίσει αυτα που έπρεπε , αλλα όλοι την πάρτη τους . Προτιμούσαν να κλέβουν και να κάνουν καραγκιοζιλικια για να μην χάσουν τη δουλειά τους και να αφήνουν δυο τρεις μακακες να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα γι αυτούς .
Εγώ προσωπικά προτιμώ να είμαι άνεργος αλλα με το κεφάλι ψηλά . Μπορει να μου πάρουν όλα τα υπόλοιπα αλλα την αξιοπρέπεια μου δεν μου την πάρουν ποτε .
Ααααα και να επισημάνω για κάποιους που θα σκεφτούν διάφορα , ούτε συνδικαλιστής είμαι ούτε αριστερός .

Ετσι, πέστα! λες και παράγει εδώ η ΙΚΕΑ και θα φύγει να πάει αλλού για να μειώσει το κόστος παραγωγής! Αν και δεν είναι στο θέμα, το ξέρετε ότι τώρα βγήκε στη φόρα πως η ΙΚΕΑ επί DDR χρησιμοποιούσε την τσάμπα εργασία των πολιτικών κρατουμένων;
Κανείς δε διαφωνεί ότι ο επιχειρηματίας πρέπει να έχει κέρδος. Τα κέρδη όμως αυτών στηρίζονται στην κατανάλωση των Ελλήνων και φεύγουν αυθημερόν στο εξωτερικό. Και που να δείτε τι έχει να γίνει μόλις δημιουργηθούν οι ΕΟΖ! Ποιά Κίνα;!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 28-11-2012, 14:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

καλα τα λετε ολοι σας, -οι περισσοτεροι απο εσας δλδ γιατι ενας μονον μιλαει σωστα - αλλα μετα οταν κλεισει το ΙΚΕΑ κι οι εργαζομενοι πανε στην παπαρηγα να ζητησουν βοηθεια να μην δυσανασχετησουν οταν εκεινη τους αποκριθει ''το δικιο του εργατη θελει θυσιες''....ετσι?

Γιατι στην Κοκα κολα της β.Ελλαδος το καλοκαιρι τα ιδια εκαναν, εκεινη τα μαζεψε κι εφυγε, μετα μαλιστα απο 7 ημερη προειδοποιηση οτι θα το κανει αν δεν σταματουσαν τις κινητοποιησεις, και η Παπαρηγα τους απαντησε ως παραπανω.

Αριστερα πολιτικα ειναι τα κινητρα που λεει και ο φιλος πιο πανω με εργαλειο τους εργαζομενους. Οσοι δεν το καταλαβουν αυτο θα ειναι και οι ιδιοι οι επομενοι στους καταλογους του ΟΑΕΔ.......οπως οι της Κοκα Κολα.

Το χερι που σου δινει δουλεια και μισθο εστω μειωμενο δεν το κτυπας, το φιλας!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!