GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 29-07-2011, 14:42
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα είναι πως και να τους πείς κάτι ή να κάνεις την ανόητη ερώτηση "Γιατί δεν φοράς τουλάχιστον το κράνος?" Θα σε βρίσουν και θα σου πούν εσένα τι σε νοιάζει ....
Σίγουρα ΚΑΙ εμένα και κάθε σύννομο πολίτη αυτής της χώρας τον νοιάζει, διότι άν χτυπήσει αυτός ο απερίσκεπτος (Άλλο θα ήθελα να πω αλλά σέβομαι τους φίλους εδώ...) εγώ θα τον πληρώνω ...
Αρα Δεν είναι οτι δεν σεβονται μονο τον εαυτό τους αλλά ουτε και τους υπόλοιπους απο εμάς !
....
Συμφωνώ αλλά επειδή έχει πολυακουστεί με το ότι θα πληρώνω αν χτυπήσει αυτός, ναι να τον πληρώνω.

Όταν σταματήσω να πληρώνω ανασφάλιστους αλβανούς, γύφτους, γεωργιανούς ....... να σταματήσω να πληρώνω και αυτούς.
Γιατί μεγάλη πληγή αυτοί είναι για τα νοσοκομεία.
Αν έχεις κανένα γνωστό να δουλεύει σε νοσοκομείο ρώτησέ τον.
Η ο KAS θα ξέρει.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 31-07-2011, 13:13
donnatella Ο/Η donnatella βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μoto: F650 GS 2003
Μηνύματα: 1,381
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Αν και το θέμα έχει συζητηθεί επανειλημμένως, κάτι μου λέει ότι δε θα πάψει να μας απασχολεί σύντομα...

Όπως οι περισσότεροι, έχω υπάρξει μάρτυρας παρόμοιων περιστατικών και έχω κουνήσει το κεφάλι μου αποδοκιμαστικά με την επίδειξη τόσης απερισκεψίας γύρω μου.

Θα μου πείτε "γιατί, εσύ δεν 'έτυχε' ποτέ να πας βόλτα άνευ του απαραίτητου εξοπλισμού?" και "τι μας το παίζεις τώρα, ξερόλα?"
Ε, λοιπόν, ομολογώ πως ναι, φίλες και φίλοι, αρκετές φορές -στα πρώιμα νιάτα μου - βρέθηκα να οδηγώ σε νησάκια με εντελώς καλοκαιρινή ενδυμασία..
και δεν ήταν λίγες οι φορές, που από καθαρή τύχη (δική μου? , δική τους?) γλίτωσαν την επαφή με τις ρόδες μου διάφορα συμπαθή τετράποδα, ή δίποδα.
Άρα, δε σας μιλώ ως "αναμάρτητη".

Ωστόσο, ό,τι μου συνέβη ήταν μέσα στην πόλη και μάλιστα το 70% στα δύο βήματα απ' το σπίτι μου, επιβεβαιώνοντας έτσι τις στατιστικές που λένε ότι,
τα σοβαρότερα ατυχήματα συμβαίνουν σε κοντινές και θεωρητικά ακίνδυνες διαδρομές.

Αφενός, το νεαρόν και άπειρον της ηλικίας μου, αφετέρου το παπάκι που είχα στην αρχή της καριέρας μου και δεν προσέφερε ιδιαίτερη ενεργητική ασφάλεια,
μου 'χάρισαν' τρία σχετικά σοβαρά περιστατικά που 'έτυχε' να συμβούν χειμώνα και έτσι φόραγα τον βασικό εξοπλισμό. Χάρη στην τύχη μου αυτή, δεν έπαθα κάτι σοβαρό,
εκτός από ένα ράγισμα και αρκετούς μώλωπες, που με καθήλωναν για σχεδόν ένα ως δύο μήνες την κάθε φορά στο κρεβάτι, ή στο σπίτι.
Είχα, λοιπόν, τον απαραίτητο χρόνο για περισυλλογή και μετάνοια της ανεύθυνης συμπεριφοράς και των παραλήψεών μου...

Αν και τις τρεις φορές που έτυχε να 'φιληθώ' με άλλο όχημα ( τις δύο με αυτοκ/το και μία με μοτοσυκλέττα street ), η υπαιτιότητα ήταν του άλλου οχήματος
( και τα 2 του-τού παραβίασαν STOP, ενώ η μοτο ούσα στα αριστερά μου, έστριψε δεξιά σε φανάρι, μπαίνοντας μπροστά μου και κόβωντάς μου την πορεία,
διότι θεώρησε -όπως ομολόγησε ο οδηγός κατόπιν - ότι ήταν πιο γρήγορη από το ταπεινό παπί που βρισκόταν δίπλα του ) οι επιπτώσεις ήταν μόνο σε 'μένα.

Η ανευθυνότητα και η παράληψή μου, δεν αφορούσε την τήρηση του Κ.Ο.Κ. αλλά την έλλειψη εμπειρίας ή/και καχυποψίας, ακόμη, αναφορικά με τη συμπεριφορά του άλλου οδηγού.
Τώρα, πια, έχοντας γράψει αρκετά χλμ. κι έχοντας συναντήσει αρκετά 'σαϊνια' στο δρόμο, φυλάγομαι κι εκεί που θεωρητικά δεν χρειάζεται.

Κάθε φορά που βγαίνω στο δρόμο, εκτός των απαραίτητων αξεσουάρ που φορώ -κι ας σκάω λίγο- επαναλαμβάνω στον εαυτό μου το ότι είμαι θνητή και εύθραστη και προσπαθώ
να καθαρίζω το μυαλό μου από σκέψεις (που μπορεί να μ' απασχολούν) για να συγκεντρώνομαι στο δρόμο. Μου έχει γίνει πλέον συνείδηση το ότι και το πιο αθώο ατύχημα,
που θα μπορούσα να αποφύγω, αν τελικά μου συμβεί λόγω αφαίρεσής μου, δεν συγχωρείται και είναι σίγουρο ότι θα μου κοστίσει πολύ περισσότερο από ένα φτερό, ή έναν καθρέφτη..

Κλείνοντας κάπου εδώ, θα ήθελα να προσθέσω κάποιο στοιχείο που δεν έχει αναφερθεί από τους προηγούμενους 'συναδέλφους', ίσως γιατί δεν τους έχει απασχολήσει ιδιαίτερα,
ή ίσως γιατί έχει λάβει στην σκέψη τους δευτερεύουσα σημασία.. 'Οταν οδηγούμε πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες της πράξης μας, όχι μόνο για τον εαυτό μας,
αλλά και στη ζωή των οικείων μας, που σε περίπτωση ατυχήματός μας θα κληθούν να μας περιθάλψουν..
Αν τους αγαπάμε και τους σεβόμαστε -τουλάχιστον όσο και τον εαυτό μας- θα πρέπει να προσέχουμε την οδική μας συμπεριφορά, για να μην τους βάλουμε
στη δυσάρεστη θέση να παραιτηθούν για κάποιο διάστημα από τη ζωή τους για να μας φροντίζουν μέχρι να αναρρώσουμε.

Είναι θέμα ευθύνης και σεβασμού προς όλους μας.

Αν μη τι άλλο, ως μέλη αυτού, του σοβαρού forum που είμαστε, όντας ενήμεροι από την καθημερινή ανταλλαγή πληροφοριών και εμπειριών, οφείλουμε να δίνουμε πλέον και με το
καλό παράδειγμά μας, ένα σωστό πρότυπο μοτοσυκλετιστικής συμπεριφοράς και ένδυσης και στους άλλους αναβάτες.

Last edited by donnatella; 31-07-2011 at 13:19.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 31-07-2011, 13:19
egefalikos Ο/Η egefalikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μoto: R1200 GS 04
Μηνύματα: 4,672
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από donnatella Εμφάνιση μηνυμάτων
'Οταν οδηγούμε πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες της πράξης μας, όχι μόνο για τον εαυτό μας,
αλλά και στη ζωή των οικείων μας, που σε περίπτωση ατυχήματός μας θα κληθούν να μας περιθάλψουν..
Αν τους αγαπάμε και τους σεβόμαστε -τουλάχιστον όσο και τον εαυτό μας- θα πρέπει να προσέχουμε την οδική μας συμπεριφορά, για να μην τους βάλουμε
στη δυσάρεστη θέση να παραιτηθούν για κάποιο διάστημα από τη ζωή τους για να μας φροντίζουν μέχρι να αναρρώσουμε.

Είναι θέμα ευθύνης και σεβασμού προς όλους μας. Αν μη τι άλλο, ως μέλη αυτού, του σοβαρού forum, που είμαστε ενήμεροι και ανταλλάσουμε εμπειρίες και πληροφορίες,
οφείλουμε να δίνουμε με το καλό παράδειγμά μας και ένα σωστό πρότυπο μοτοσυκλετιστικής συμπεριφοράς/ένδυσης και στους άλλους αναβάτες.
Μπράβο Κωνσταντίνα για τις σωστές σου σκέψεις!
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 31-07-2011, 13:38
donnatella Ο/Η donnatella βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μoto: F650 GS 2003
Μηνύματα: 1,381
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από egefalikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Κωνσταντίνα για τις σωστές σου σκέψεις!
Η ωριμότητα δεν έρχεται μόνο με το χρόνο..δυστυχώς.. ευχαριστώ πολύ πάντως.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 31-07-2011, 22:18
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Θα συμφωνήσω πλήρως με την donnatella και με αρκετούς παραπάνω αλλα θα ηθελα να ρωτήσω:
Πέρα απο το αυτονόητο για μένα κράνος και παπούτσι σε κάθε είδους δίκυκλο, πόσοι είναι αυτοί που φορούν μπουφάν και παντελόνι μοτο καθώς και γάντια πηγαίνοντας καθημερινά στην δουλειά τους ή για δουλειές στην πόλη και χρησιμοποιούν γι αυτο το σκοπό είτε παπακι είτε κάποιο σκουτερ μικρό ή μεγάλο;

Reply With Quote
  #56  
Παλιό 01-08-2011, 10:51
TIME Ο/Η TIME βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R 1150 GS - ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΟ KYMCO JETIX 125
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

πάνω απ' όλα θα ήθελα να επισυμάνω ότι η εποχή και το εν λόγω ντύσιμο επιβάλλει πάντόφλα δίχαλο - και ρωτώ - ο εν λόγω "κύριος" φορούσε παντόφλα δίχαλο??????????


πως κατηγορείτε???

η παντόφλα σώζει ζωέεεεεεςς!!!

για γέλια και για κλάματα!!!
Attached Images
File Type: jpg flip-flop.jpg (6.6 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 21-08-2011, 03:30
mimis82 Ο/Η mimis82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μoto: R 1200 GS 04
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράδειγμα επι τούτου....
Παρασκευή Βράδυ είμαι με την γυναίκα και ένα φιλικό ζευγάρι μεσα στο αυτοκίνητο,περιμένω να ανάψει το φανάρι και μόλις ανάβει ξεκινάω....απέναντι μου έρχεται GSA ξεκράνοτος 22 αρής maximum με την ανάλογη κοπέλα πίσω, ο οποίος και περνάει με κόκκινο
μοιραία, αν δεν σταματούσα θα τον εμβόλιζα!!!
Ευαισθητοποιημένος ως οδηγός δικύκλου τον ρωτάω με δυνατή φωνή αλλά ήρεμο ύφος και χωρίς βρησίες...
"Που πας ρε αδερφέ ξεκράνοτος και με κόκκινο?"
για να εισπράξω την αφοπλιστικότατη απάντηση...
"και τι σε νοιάζει ρε μπάρμπα??? Τροχονόμος είσαι? Για μ@λ@κ@ με περνάς? θα προλάβαινα να φύγω μηχανή έχω, ξύπνα καραγκίοζη!!!"

τα συμπεράσματα δικά σας....
Ωραίος...
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 21-08-2011, 17:40
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά βρήκα το παρακάτω site εξ Αμερικής.Πρόκειται για βιοτεχνία τζήν η οποία φτιάχνει ρούχα με επένδυση από ύφασμα kevlar.Αν δεν κάνω λάθος έχει αντιπρόσωπο στην Αγγλία.Είναι ιδανικά για τις μετακινήσεις εντός αφού σε γλυτώνουν από εκδορές και καψίματα από την επαφή με την άσφαλτο.Draggin' Jeans
Ενδιαφέρων !!!

Έχει δοκιμάσει κανεναςω?.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!! HERC Διάφορα 5 12-06-2010 20:48
ΔΥΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΟΠΑΝΑ... ARGI Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 14 03-06-2010 23:35
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ(ΤΟΥΡΚΙΑ) FOOST Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 0 27-05-2010 12:40
Η ΑΔΙΚΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ Alext Χιούμορ 5 15-05-2009 16:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!