GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 16-04-2013, 09:10
alpe Ο/Η alpe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: ΛΑΠΠΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μoto: R1200 GS ADV '09
Μηνύματα: 1,008
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Grs1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκα μερες ειναι αρκετες εκεινο που πρεπει να ξεκαθαρισεις ειναι ποσα χιλιομετρα εισαι διατεθιμενοςνα κανεις καθε μερα εγω θα σου προτεινω το παρακατω ταξιδι
Αθηνα οχριδα (fyrom)
οχριδα- Βελιγραδι (Serbia)
βελιγραδι -Βουδαπεστη (ουγγαρια)
βουδαπεστη- bratislava (σλοβακια)
bratislava- szeged (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)
szeged novisad (Σερβια)
novisad- nis (Serbia)
nis - bansko (Βουλγαρια)
bansko -greece

Κατα την γνωμη μου θες 11 μερες για το εν λογο ταξιδι βουδαπεστη και μπρατισλαβα τουλαχιστον 2 μερες σε καθε πολη. απο εκει και περα παιζεις οπως θες αναλογως τα χιλιομετρα που μπορεις να βγαλεις.
Καλα τα λες.
Για να ετοιμαστουμε για το επομενο εμεις
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 16-04-2013, 09:20
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Grs1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκα μερες ειναι αρκετες εκεινο που πρεπει να ξεκαθαρισεις ειναι ποσα χιλιομετρα εισαι διατεθιμενοςνα κανεις καθε μερα εγω θα σου προτεινω το παρακατω ταξιδι
Αθηνα οχριδα (fyrom)
οχριδα- Βελιγραδι (Serbia)
βελιγραδι -Βουδαπεστη (ουγγαρια)
βουδαπεστη- bratislava (σλοβακια)
bratislava- szeged (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)
szeged novisad (Σερβια)
novisad- nis (Serbia)
nis - bansko (Βουλγαρια)
bansko -greece

Κατα την γνωμη μου θες 11 μερες για το εν λογο ταξιδι βουδαπεστη και μπρατισλαβα τουλαχιστον 2 μερες σε καθε πολη. απο εκει και περα παιζεις οπως θες αναλογως τα χιλιομετρα που μπορεις να βγαλεις.
Πολυ καλος.....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 16-04-2013, 09:56
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Ευχαριστω ολους για τις γνωμες και συμβουλες και τις ευχες φετος να το καταφερω...

ολες θα τις λαβω υποψιν μου...

Γνωμη μου που εχω παντα στα ταξιδια μου...ειναι να μην κλεινω τιποτα μιας και στις διακοπες δεν θελω προγραμμα...αρκετο προγραμμα εχω στην καθημερινοτητα μου/δουλεια μου...

μεχρι ενα σημειο η διαδρομη του Grs1, ειναι παρομοια με αυτη που εχω βαλει στο μυαλο αλλα δεν εχει κροατια μεσα...που εχω φιλους να συναντησω απο την περιοδο που ζουσα στην Αγγλια...

Νομιζω οτι δεν πρεπει να πιεσω να φτασω μεχρι Βουδαπεστη ωστε να βγει λιγο πιο ευκολα...

Οσον αφορα την Αλβανία, και εκει εχω καποιους φιλους να δω...οποτε θα ηθελα να μην βγει απο το πλανο...

η προταση να περασω Μπαρι δεν ειναι στα πλανα μιας και δεν θα ηθελα να περασω Ιταλια λογω Κοστους κ.α...


http://goo.gl/maps/P1ObN

Αυτη ειναι η ελαφρως τροποποιημενη διαδρομη προσθετοντας την Σλοβενία - Λουμπιανα στο πλανο, που ειναι εφικτο μιας και η "παρακαμψη" ειναι πολυ μικρη...

Οπως και να εχει Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις ευχες / συμβουλες / γνωμες...!!!

Last edited by asotosios; 16-04-2013 at 10:33.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 16-04-2013, 10:56
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω ολους για τις γνωμες και συμβουλες και τις ευχες φετος να το καταφερω...

ολες θα τις λαβω υποψιν μου...

Γνωμη μου που εχω παντα στα ταξιδια μου...ειναι να μην κλεινω τιποτα μιας και στις διακοπες δεν θελω προγραμμα...αρκετο προγραμμα εχω στην καθημερινοτητα μου/δουλεια μου...

μεχρι ενα σημειο η διαδρομη του Grs1, ειναι παρομοια με αυτη που εχω βαλει στο μυαλο αλλα δεν εχει κροατια μεσα...που εχω φιλους να συναντησω απο την περιοδο που ζουσα στην Αγγλια...

Νομιζω οτι δεν πρεπει να πιεσω να φτασω μεχρι Βουδαπεστη ωστε να βγει λιγο πιο ευκολα...

Οσον αφορα την Αλβανία, και εκει εχω καποιους φιλους να δω...οποτε θα ηθελα να μην βγει απο το πλανο...

η προταση να περασω Μπαρι δεν ειναι στα πλανα μιας και δεν θα ηθελα να περασω Ιταλια λογω Κοστους κ.α...


Athens, Greece to Athens, Greece - Google Maps

Αυτη ειναι η ελαφρως τροποποιημενη διαδρομη προσθετοντας την Σλοβενία - Λουμπιανα στο πλανο, που ειναι εφικτο μιας και η "παρακαμψη" ειναι πολυ μικρη...

Οπως και να εχει Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις ευχες / συμβουλες / γνωμες...!!!
Αυτο ηθελα να σου επισημανω,αλλα το εγραψες μονος σου....η Λουμπλιανα ειναι απιθανη πολη και αξιζει να την επισκευθεις.Με το καλο το ταξιδι σου και ολα καλα να πανε.
Μπορει και να συναντηθουμε καπου...παρομοια γυρα με καποιες τροποποιησεις θα κανουμε κι εμεις....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 16-04-2013, 11:14
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

σε δεκα μερες εγω παω βορειο ακρωτηριο και γυριζω
γενικα φτιαξε ψυχολογια φορτωσε την μηχανη αφου εχεις κανει σερβις 1 μηνα πριν(παιζει σημασια)παρε ενα χαρτη των βαλκανιων και παρε δρομο
απο που θα πας και που θα φτασεις και απο που θα γυρισεις θα στο πει ο δρομος και ο αλλος σου εαυτος( ο πραγματικος)αυτον που τον εχει καταχωνιασει η καθημερινοτητα
στην ακρη
και θα βγει ενα ταξιδι μουρλια και αξεχαστο
σου προτεινω αν μπορεις περνα απο κοτορ μοσταρ ντουμπροβνικ
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 16-04-2013, 11:40
theoadon Ο/Η theoadon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Περιστέρι - Ευρυτανία
Μoto: XL1000VA5
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Κάνε μια βόλτα και στις λίμνες Πλιτβιτσε , και μπες Αλβανια από τα βουνά του Μαυροβουνίου, αξίζει περισσότερο.

Οι δεκα μέρες είναι καταπληκτικές. Αν μπορείς και σε βγάζει έστω για καφέ στο μουσικό λιμάνι του Ζαντάρ θα το ευχαριστηθείς.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-04-2013, 12:32
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
σε δεκα μερες εγω παω βορειο ακρωτηριο και γυριζω
γενικα φτιαξε ψυχολογια φορτωσε την μηχανη αφου εχεις κανει σερβις 1 μηνα πριν(παιζει σημασια)παρε ενα χαρτη των βαλκανιων και παρε δρομο
απο που θα πας και που θα φτασεις και απο που θα γυρισεις θα στο πει ο δρομος και ο αλλος σου εαυτος( ο πραγματικος)αυτον που τον εχει καταχωνιασει η καθημερινοτητα
στην ακρη
και θα βγει ενα ταξιδι μουρλια και αξεχαστο
σου προτεινω αν μπορεις περνα απο κοτορ μοσταρ ντουμπροβνικ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theoadon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μια βόλτα και στις λίμνες Πλιτβιτσε , και μπες Αλβανια από τα βουνά του Μαυροβουνίου, αξίζει περισσότερο.

Οι δεκα μέρες είναι καταπληκτικές. Αν μπορείς και σε βγάζει έστω για καφέ στο μουσικό λιμάνι του Ζαντάρ θα το ευχαριστηθείς.
Athens, Greece to Athens, Greece - Google Maps

η "νεα" διαδρομη συμπεριλαμβανοντας τις συμβουλες των φιλων παραπανω...

Παω να μαζεψω βαλιτσες απο τωρα...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-04-2013, 15:02
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Athens, Greece to Athens, Greece - Google Maps

η "νεα" διαδρομη συμπεριλαμβανοντας τις συμβουλες των φιλων παραπανω...

Παω να μαζεψω βαλιτσες απο τωρα...

σε καλο δρομο εισαι .,.,.

μια γνωμη .,.,θα σου προτεινα να αποφυγεις την βαρετη διαδρομη θεσσαλονικη ---σκοπια---βελιγραδη και να διαλεξης την θεσσαλονικη -σοφια --βελιγραδη.,.,

αν δεν κανω λαθος ειναι καμια 50 χιλιομετρα επιπλεον αλλα πιο ενδιαφερουσα διαδρομη απο την βαρετη ευθεια.,.,.,.

οτι και να κανεις καλα να περασεις,.
,.,
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-04-2013, 17:13
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Μικρη αλλαγη και απο οτι φαινεται μιλαμε για 40χλμ διαφορα...

Διαδρομη μεσω Σόφιας : 3,741 km, 46 hours
Διαδρομη μεσω Σκοπίων : 3,711 km, 44 hours

Για να δουμε...!!!

τωρα προεχει να κλεισουμε αδεια για τις συγκεκριμενες μερες και να ελπιζουμε οτι τιποτα εκτακτο δεν θα συμβει οπως περυσι...και να μαζεψουμε πληροφοριες για τα μερη που στοχευουμε...!!!

γιατι ετσι την παθαμε και περυσι...και το πουλακι Τσιου καραδωκει και παλι...!!!

Last edited by asotosios; 16-04-2013 at 17:19.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-04-2013, 17:29
Grs1 Ο/Η Grs1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS/09
Μηνύματα: 836
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμες για Βαλκανια

Ο Ηλιας εχει δικιο για την διαδρομη απλως πρεπει να εχεις στον νου σου την Βουλγαρικη αστυνομια που διψαει για ευρω υπαρχει και νουμερο αν σου κανουν σκηνικα να καλεσεις
Τελος οι φιλοι εχουν δικιο για kotor ντουμπροβνικ και mostar και γενικα για Δαλματικες ακτες αλλα μην ξεχνας και στο λεμε ολοι οσοι εχουμε ταξιδεψει εκει καλοκαιρι οτι και με την μηχανη ζοριζεσαι τρελλα απο τα πουλμαν και τα τροχοσπιτα και η εθνικη τους επι το πλειστον ειναι μια λουριδα ανα διαδρομη κολλας στην κινηση.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για μενα Δαλματικες ακτες αρχες ιουνιου ή τελος Σεπτεμβριου με οκτωβριο τσεκαροντας παντα τον καιρο.
Λουμπλιανια ειναι must επισης σου συστηνω ανεπιφυλακτα να πας και στο Σαραγεβο οτι και αν αποφασισεις καλα να περασεις το μονο που χρειαζεται τελικα ειναι καλη διαθεση
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!