GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-03-2009, 11:52
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

...θα το ήθελα για να τα διαβάσει ο ίδιος, αλλά από την άλλη δεν εύχομαι στο forum να έχει τέτοια μέλη ...εκτός αν το να είναι μέλη τους βελτιώσει τελικά, οπότε καλώς να έρθει.

Δυστυχώς έπηξα στην δουλειά και ξέχασα να το γράψω την ίδια μέρα που ήταν φρέσκο.

Λοιπόν, ήταν μήπως από εδώ ο γκριζομάλης κύριος που ανέβαινε το ποτάμι (την εθνική), Πέμπτη ή Παρασκευή νωρίς το μεσημέρι - αργά το πρωί; (εγώ τον είδα μετά τις τρεις γέφυρες, αν θυμάμαι)

Που ξέρω ότι ήταν γκριζομάλης; Ας διατυπώσω καλύτερα την παραπάνω παράγραφο λοιπόν...

Μήπως είναι εδώ ο γκριζομάλης ΞΕΚΑΚΡΑΝΩΤΟΣ κύριος, με τη 1200GS που είχε δημιουργήσει ΚΟΝΒΟΙ πίσω του επειδή δεν μπορούσε να πάει πάνω από 60χαω; (ενώ ξέρουμε ότι ο μέσος κάτοχος 1200GS που έχει πάρει τα μέτρα της, περιορίζεται εκείνος από τις άλλες μηχανές στην κίνηση, όχι οι άλλες από αυτόν)

Το πρόβλημα μου βέβαια δεν είναι το πόσο μπορούσε να πάει (πρόβλημα του), αλλά το "ξεκράνωτος", το ότι είχε τη μηχανή ΜΟΥ και το ότι επέμενε να οδηγεί το κονβόι και να μην πηγαίνει δεξιά να τον περάσουν...

Τελικά πήγα εγώ δεξιά, πέρασα το κονβόι και αισθανόμουν την ανάγκη να πάω μπροστά του και διάφορα πέρναγαν από το μυαλό μου... Να τον βρίσω; Να τον μουτζώσω; Όχι δεν θα γίνω χειρότερος από αυτόν... Απλά έφυγα...

Ρωτάω αν είναι εδώ για να τον ρωτήσω: ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΞΕΦΤΥΛΙΖΕΙΣ ΡΕ ΚΥΡΙΕ; ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ; Γιατί χαλάς την πραγματική μας (/μου) εικόνα; Όχι ρε τύπε, δεν είναι αυτό ο μέσος κάτοχος της 1200GS, δεν είναι ο άχρηστος υπερόπτης ξεκράνωτος αναβάτης.

Είναι ο αναβάτης που σέβεται τον εαυτό του (εξοπλισμός), την μηχανή του (τρόπος οδήγησης), τους άλλους (είτε είναι τετράτροχοι, είτε είναι παπιά, είτε είναι πεζοί). Ο ΚΑΘΕ αναβάτης έπρεπε να είναι αυτό, αλλά στον αναβάτη BMW το "απαιτώ" που λέει ο λόγος.

Αν δεν είναι εδώ αλλά (δεν είμαστε και 10άδες χιλιάδες στην Ελλάδα) κάποιος υποψιάζεται ποιος είναι, ας τον ρωτήσει ο ίδιος.

Τι να πω ρε γμτ. Έπρεπε να ζητάν ειδικά τεστ συμπεριφοράς ανάλογα τι μηχανή θα πάρεις... όχι το υπουργείο, οι εταιρίες. Όπως θα έπρεπε να ζητάν αγωνιστικό δίπλωμα και ψυχομετρικά τεστ για να πάρεις μηχανή 130+ άλογα (άλλο θέμα αυτό). Αλλά είμαι πολύ "δεξιός" με τέτοιες απόψεις υποθέτω. Τέσπα.

(PS. Να πάρεις ένα καπελάκι τζόκει να και να πάρεις βαραντέρο... Δεν σε θέλουμε ρε! ... ... ... οκ χούμορ κάνουμε κκ. βαραντερίστι υποθέτω ούτε εσείς θέλετε τέτοια εικόνα)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-03-2009, 12:12
leonidas Ο/Η leonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GSA 1200
Μηνύματα: 1,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Δεν είναι μόνο ανεύθυνο να οδηγάς στην αριστερή (γρήγορη) λωρίδα ξεκράνωτος και να πηγαίνεις με 60 χιλιόμετρα, αλλά και εξαιρετικά επικίνδυνο!!! Δεν φαντάζεται ο άμοιρος ο αναβάτης σε τι κινδύνους εκθέτει τον εαυτό του!
Όσο για τον υπεροπτισμό δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι φαινόμενο μόνο των (ακριβών κατά τα άλλα) BMW άλλα όλων όσων απλά έχουν μια μοτοσυκλέτα δίχως βέβαια να είναι μοτοσικλετιστές.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-03-2009, 13:18
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

φιλαράκο εχεις αδικο , αλλα όσα άλογα και να έχει από.. ένα μέχρι και 180 αν τα οδηγάει ένα μουλάρι πάνε στράφι.....!
Δεν σκάω τόσο γιατί οδηγάει μηχανή ίδια με την δικιά μου αλλα το ότι δεν σέβετε κανέναν ότι και να οδιγούσε ακομα και παπακι -που όλοι ειχαμε καποτε-αν ήτανε ξεκράνοτος δεν θα σεβοτανε τον εαυτο του τα παιδια του αυτούς που αγαπάει και φισικα και στο αφτοτουτου του δεν θα εβαζε ζώνι και αλλα , δεν θα σεβότανε και τους συνοδυγούς του λοιπόν και διμιουργούσε πάλυ πρόβλημα ....έτσι η παιδία που κουβαλάει ο καθένας έχει να κάνει πρώτα με τον εαυτό του και μετα με τη μηχανη οδυγάει...!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-03-2009, 15:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

σωστό - απλά δεν μου αρέσει γιατί τέτοια ζώα βοηθάν τη δημιουργία συνειρμών που είναι άσχετοι με την πραγματικότητα

το XT από πίσω του θα είπε "κοίτα τον παππού που πήρε BMW και δεν χωράει να περάσει από πουθενά και μας είναι και με το μαλλί έξω να τον βλέπουμε" ...βέβαια η ηλικία δεν με ενδιαφέρει και εγώ προς τα εκεί πάω, 35 πια (αν και είχα BMW moto πριν τα 30 μου), απλά αναφέρω την σκέψη που έρχεται στον άλλον και μας χαρακτηρίζει ως σύνολο... βέβαια εμένα που τους πέρασα από δεξιά ντυμένος με το μπουφάν μου και το κράνος μου ούτε με πρόσεξαν, πιθανά ούτε και τη μηχανή μου (που άρα... χώραγε και μετά από 5" δεν ήμουν εκεί) και θα έμεινε η σκέψη τους η αρχική και φτιαγμένη από αυτόν τον χαζό.

Το χειρότερο το έχω δει σε παπί *, αλλά ΔΕΝ χαρακτηρίζει "τα παπιά" ως σύνολο (να μου πείτε οι πιτσαδόροι ναι)... ενώ αυτός χαρακτήριζε την BMW.

* ...να βρέχει καταρακτωδώς (να μην βλέπει κανείς στα 5 μέτρα) και με τρελό αερα, προειδοποιημένα και από το πρωί, και όμως ο παπάκιας αυτός, ανέβαινε επίσης το ποτάμι, ΧΩΡΙΣ κράνος και επειδή δεν μπορούσε να κοιτάξει ευθεία, είχε το κεφάλι πλάγια και κοίταγε με τις άκρες των μισόκλειστων ματιών του... Ελπίζω να ζει, αλλά αν δεν ζει δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο (εκεί λυπάσαι περισσότερο τον άλλον που θα πήρε στο λαιμό του με δικαστήρια και τύψεις και τέτοια αφού θα τον πάτησε χωρίς να φταίει). Αυτόν τον παπάκια δεν τον λες καν ζώον γιατί προσβάλεις τα ζώα. Όμως δεν χαρακτηρίζει τα παπιά (το ίδιο βλήμα θα ήταν και με Goldwing). Στον άλλο τι έβλεπες πρώτο; "Α BMW οδηγεί... ε λογικό το βλέπω, δικαιολογεί πολλά αυτό"
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-03-2009, 16:27
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Φίλε κάνω αυτή τη διαδρομή καθημερινά εδώ και 1,5 χρόνο, μένω Π.Φάληρο και δουλεύω Κηφισιά.Έχω φτάσει σε σημείο να φοβάμε περισσότερο τους μοτοσικλετιστές από τους οδηγούς ΙΧ.Είναι απαράδεκτος αυτός ο τρόπος οδήγησης και δεν το κάνει μόνο ο ιδιοκτήτης ΒΜW που συνάντησες αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό μοτοσικλετιστών ανεξαρτήτου κατασκευαστή.
Και να μη θίξουμε γενικότερα το θέμα αριστερή λωρίδα στην Ελλάδα,όλοι στην αριστερή φορτηγά,λεωφορεία και ΙΧ που πηγαίνουν με 80-90.Κατά τ'άλλα κοροιδεύουμε και μας φταίνε οι γυναίκες οδηγοί σ'αυτή τη χώρα.

Τι να πείς, ίσως κάποια εποχή αφου τα μπλόκα θα είναι αμέτρητα και οι κλήσεις θα μοιράζονται με το κιλό τα πράγματα να αλλάξουν...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-03-2009, 17:16
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Εγώ πάντως έχω πει ότι αν ήμουν τροχαία, κάποιος θα έβαζε βύσμα να με στείλουν στο Σουφλί.

Θα έκοβα κατά ριπάς.

Να πιάσω το θέμα κινητό; Να πιάσω το θέμα "ο καθρέφτης είναι άχρηστος και γι' αυτό τους έχω βγάλει (μηχανή, κατά κανόνα αργή, γιατί στις γρήγορες είναι στο fering και δεν τους βγάζουν) ή τους έχω αφήσει κλειστούς από οτ παρκάρισμα (αυτοκίνητα)"; Να πιάσω το θέμα "ε τη δουλειά μου κάνω!" (κίτρινη φυλή και πίτσα-μπόιζ - λες και εγώ έχω βγει να λιαστώ και πρέπει να με σκοτώσει αυτός)... Το αχανές θέμα παρκάρισμα; Ας μην γίνω πιο γραφικός σε αυτό το thread.

Πάντως έχω δει έξω αρκετές χώρες, δεν είναι μεν τα πράγματα όσο τέλεια τα λέμε (γιατί τεντώνουμε λίγο και το τι είδαμε μας πιάνει η ξενομανία μας), αλλά από την άλλη το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ της χώρας μας δεν το έχω δει πουθενά!

Επιστρέφοντας στο αρχικό μου τόπικ, εγώ επιμένω... γενικά να συμβαίνει ή όχι, εμένα αυτός με χάλασε εκείνη την μέρα (άλλη μέρα θα πούμε για άλλους ). Γιατί ρε τύπε εσύ να ξεφτυλίζεις εμένα; ΟΥΡΤ!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-03-2009, 18:10
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ξεφτίλισε.....επειδή ειχε δημιουργίση μποτιλιάρισμα η επειδή ειναι κάτοχος BMW??????
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-03-2009, 19:03
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Και ομως ειναι πολλοι αυτοι που εχουν παρει BMW και ειναι ετσι..
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-03-2009, 22:39
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε κάνω αυτή τη διαδρομή καθημερινά εδώ και 1,5 χρόνο, μένω Π.Φάληρο και δουλεύω Κηφισιά.Έχω φτάσει σε σημείο να φοβάμε περισσότερο τους μοτοσικλετιστές από τους οδηγούς ΙΧ.Είναι απαράδεκτος αυτός ο τρόπος οδήγησης και δεν το κάνει μόνο ο ιδιοκτήτης ΒΜW που συνάντησες αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό μοτοσικλετιστών ανεξαρτήτου κατασκευαστή.
Και να μη θίξουμε γενικότερα το θέμα αριστερή λωρίδα στην Ελλάδα,όλοι στην αριστερή φορτηγά,λεωφορεία και ΙΧ που πηγαίνουν με 80-90.Κατά τ'άλλα κοροιδεύουμε και μας φταίνε οι γυναίκες οδηγοί σ'αυτή τη χώρα.

Τι να πείς, ίσως κάποια εποχή αφου τα μπλόκα θα είναι αμέτρητα και οι κλήσεις θα μοιράζονται με το κιλό τα πράγματα να αλλάξουν...
+1000!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-03-2009, 00:14
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Μήπως ο εν λόγω κύριος είναι και εδώ;...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ξεφτίλισε.....επειδή ειχε δημιουργίση μποτιλιάρισμα η επειδή ειναι κάτοχος BMW??????
Nαι, θα ρωτούσα και εγώ το ίδιο.
Και να πω και κάτι? Υπάρχουν παντού,μοτοσυκλέτα, εργασία, φιλία, σχέσεις,άνθρωποι που κατά την γνώμη μας (που μπορεί να είναι σωστό αλλά και όχι) που δεν είναι σωστοί.
Αυτό σημαίνει ότι με προσβάλει ?
'Οχι πιστεύω.
Και οι κάτοχοι bmw μέσα στην κοινωνία που ζούμε είναι... δεν είναι διαφορετικοί..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ABS....τι είναι και πως λειτουργεί Vakalos Τεχνικά θέματα διάφορα 14 22-02-2009 15:20
Σας χαιρετώ και από εδώ! ThanDim Καλώς ήλθατε 19 11-02-2009 00:54
Επεισόδια στην Πάτρα λόγω... Κούγια BATIGOL Διάφορα 8 26-01-2009 13:02
Η κατακόκκινη είναι εδώ...!!! epimelitisf Καλώς ήλθατε 22 16-01-2009 09:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!