GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 26-07-2013, 15:20
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spirossam Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν θέλω ούτε να περι-αυτολογήσω ούτε τίποτα,απλά να πώ από αυτό το νήμα ότι οποιοσδήποτε θέλει κάποια πληροφορία ή το οτιδήποτε για τον ΟΑΕΕ μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και να βοηθήσω όσο μπορώ.....
Ευχαριστούμε Σπύρο!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-07-2013, 15:50
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spirossam Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν θα κάνω παραπάνω ανάλυση και γιατί θα βγούμε οφ αλλά και γιατί δεν είναι του παρόντος,αλλά φίλε Χρήστο (Ckalfas) δυστυχώς υπάρχουν πολλοί παράμετροι πάνω στο θέμα που αναφέρεις....

Το ξέρω Σπύρο...
Γι' αυτό έγραψα ότι ξέφυγα λιγάκι από το θέμα.
Παραπάνω ανάλυση, σε άλλο σχετικό θέμα... του μέλλοντος!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 27-07-2013, 00:15
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Αν κι η διάθεση του Σπύρου να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενη, δεν είναι η λύση, είναι ένα από τα αιώνια προβλήματα του κράτους. Χωρίς μπάρμπα από την Κορώνη τον πίνεις διαρκώς. Δε θα έπρεπε το 2013 να έχει ο πολίτης καμία " φυσική " παρουσία σε δημόσια υπηρεσία.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 27-07-2013, 00:31
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κι η διάθεση του Σπύρου να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενη, δεν είναι η λύση, είναι ένα από τα αιώνια προβλήματα του κράτους. Χωρίς μπάρμπα από την Κορώνη τον πίνεις διαρκώς. Δε θα έπρεπε το 2013 να έχει ο πολίτης καμία " φυσική " παρουσία σε δημόσια υπηρεσία.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Ακριβώς και για το πάω παραπέρα, αν ήμουν λαμόγιο θα μπορούσα για πλάκα να φτιάξω μόνος μου την βεβαίωση που μου ζητήθηκε, τα βασικά του photoshop φτάνουν και περισσεύουν για αυτή την δουλειά.

Δεν θα έπρεπε το ίδιο το ΙΚΑ που ζήτησε την βεβαίωση ότι δεν πέρνω ένα συγκεκριμένο επίδομα από τον ΟΑΕΔ να έχει τον τρόπο να το επιβεβαιώσει το ίδιο έστω μέσω αλληλογραφίας αφού έχει όλα τα στοιχεία μου, παρά να ζητάει από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο να την προσκομίσει. Πως να μην βγαίνουν μαϊμού επιδόματα μετά...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 27-07-2013, 00:45
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Εδώ Σταύρο οι ΔΟΥ δε συνδέονται μεταξύ τους. Και για να μην είμαστε άδικοι, κι οι τράπεζες δεν πάνε πίσω. Οποιαδήποτε δουλειά που ξεπερνά τα γκισέ γίνεται μόνο στο υποκατάστημα που έχει το φάκελο.
Και για να γελάσουμε λίγο, πόσες φορές ακόμη πρέπει να συμπληρώσουμε το Ε9 ; Φαντάζομαι ότι τα υποθηκοφυλακεια χρησιμοποιούν ακόμη μολύβι και γομμα

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-07-2013, 13:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ Σταύρο οι ΔΟΥ δε συνδέονται μεταξύ τους. Και για να μην είμαστε άδικοι, κι οι τράπεζες δεν πάνε πίσω. Οποιαδήποτε δουλειά που ξεπερνά τα γκισέ γίνεται μόνο στο υποκατάστημα που έχει το φάκελο.
Eδω νομιζω εχεις λαθος οσον αφορα τις τραπεζες. Βεβαια δεν ξερω σε τι φασμα εργασιων γκισε μιλας, παντως, εμενα η Εθνικη μου εκανε την δουλεια της συμμετοχης μου στην ΑΜΚ σε υποκαταστημα εταιρο αυτου που τηρειται ο φακελος μου. Επισης η Αλφα Μπανκ σε υποθεσεις επισης ΑΜΚ, τηρησης χρηματιστηριακων συναλλαγων κ.α. γινονται σε διαφορα υποκαταστηματα κι οχι σε αυτο το οποιο εχει ανοικτει ο χρηματιστηριακος κωδικος και τηρουνται τα σχετικα στοιχεια. Οι παραπανω συναλλαγες δεν μπορουν αν γινουν σε γκισε γιαυτο και τις αναφερω.

Οσον αφορα την διασυνδεση των εφοριων, τα σωματεια εφοριακων αντιδρουν σφοδρα σε αυτο το ενδεχομενο ακομα και σημερα και απο το 1998..............διοτι φυσικα θα ελαττωθει το προσωπικο και ελατομενο προσωπικο σημαινει πτωση δυναμης του καθε Σωματειου.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να γελάσουμε λίγο, πόσες φορές ακόμη πρέπει να συμπληρώσουμε το Ε9 ; Φαντάζομαι ότι τα υποθηκοφυλακεια χρησιμοποιούν ακόμη μολύβι και γομμα
Εδω εχει δικιο, το βιωσα προσφατα.........χαρτι, μολυβι, γομμα, μπλανκο για στυλό και σφραγιδα απο πανω για πιστοποιηση εγκυροτητας της διορθωσης, φακελλος μπλε με κορδονια και αναμονη μισαωρου τουλαχιστον αν οχι 2ημερου προς ανευρεση σχετικου με την υποθεση σου φακελου.
Το 2ημερο το βιωσα στο υποθηκοφυλακιο Μενιδιου για περιπτωση οικογενειακου οικοπεδου στον Ασπροπυργο.

Last edited by GeorgeP; 29-07-2013 at 13:17.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-07-2013, 13:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς και για το πάω παραπέρα, αν ήμουν λαμόγιο θα μπορούσα για πλάκα να φτιάξω μόνος μου την βεβαίωση που μου ζητήθηκε, τα βασικά του photoshop φτάνουν και περισσεύουν για αυτή την δουλειά.

Δεν θα έπρεπε το ίδιο το ΙΚΑ που ζήτησε την βεβαίωση ότι δεν πέρνω ένα συγκεκριμένο επίδομα από τον ΟΑΕΔ να έχει τον τρόπο να το επιβεβαιώσει το ίδιο έστω μέσω αλληλογραφίας αφού έχει όλα τα στοιχεία μου, παρά να ζητάει από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο να την προσκομίσει. Πως να μην βγαίνουν μαϊμού επιδόματα μετά...
Ναι αλαλ αν υπηρχε αυτη η διασυνδεση 2-4 υπαλληλοι δεν θα υπηρχαν σε αμφοτερες τις υπηρεσιες που αναφερεις, αρα........οπως λεω και παραπανω για τις εφοριες ισχυει και για το ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.
Αυτα ομως σιγα-σιγα ξεπερνιουνται με την πιεση της Τροικας, της ευλογημενης τροικας γιαυτα τα θεματα, διοτι αν δεν υπηρχε αυτη η πιεση ακομα θα βολοδερναμε........σημερα π.χ κανεις την δηλωση σου στην εφορια και ειναι ολα περασμενα μεσα, ακινητα, οχηματα, περιουσια......αδιανοητο πριν 3 χρονια.
Σημερα πολλα πραγματα μπορεις να κανεις σαν ιδωτης μεσω PC για τις συνδιαλλαγες σου με το δημοσιο ενω πριν 3 χρονια αυτο ηταν ονειρο θερνης νυκτος.
Ακομα περισσοτερα ερχονται, οπως και αυτο που αναφερεις, δεν θα υπαρχει χαρτι που να χρειαζονται υπηρεσιες μεταξυ τους το οποιο να μην βρισκεται μεσω υπολογιστων. Η ενασχολιση του ενδιαφερομενου με το δμοσιο θα γινεται, μεσα στα επομενα 5-6 χρονια, μεσω υπολογιστων......αυτος ειναι ο στοχος και αυτο ειναι το νοημα της κινητικοτητας, διαθεσημοτητας κ.λ.π. στο Δημοσιο.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-07-2013, 14:22
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η ενασχολιση του ενδιαφερομενου με το δμοσιο θα γινεται, μεσα στα επομενα 5-6 χρονια, μεσω υπολογιστων......αυτος ειναι ο στοχος και αυτο ειναι το νοημα της κινητικοτητας, διαθεσημοτητας κ.λ.π. στο Δημοσιο.
Μιά χαρά τα λές Γιώργη για την "χώρα των ονείρων" όπως την αποκαλώ (όλα τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα στην άλλη ζωή). Τυχεροί που ήλθε η Τρόικα για μερικούς που θα τα προλάβουν σε αυτή την ζωή !!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-07-2013, 16:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Σήμερα άκουσα ότι η Ελλάδα πρώτη από όλες τις χώρες της Ευρώπης δια νόμου είχε θεσμοθετήσει την ηλεκτρονική υπογραφή για συνδιαλλαγες με το δημόσιο.....το 1998, απλά ακόμη δεν έχει τεθεί σε εφαρμογή.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 29-07-2013, 16:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τελευταία ευκαιρία για να αποφύγουμε χειρότερη κρίση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά χαρά τα λές Γιώργη για την "χώρα των ονείρων" όπως την αποκαλώ (όλα τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα στην άλλη ζωή). Τυχεροί που ήλθε η Τρόικα για μερικούς που θα τα προλάβουν σε αυτή την ζωή !!
Δεν ειμαστε τοσο μεγαλοι για να μην το δουμε να γινεται πραγματικοτητα......περιμενε 2-3 χρονια ακομη.
Ηταν για ''την χωρα των ονειρων'' δεν ειναι πια....προσγειωνετια και στην πραγματικοτητα. Δεν μπορει να μην το βλεπεις εστω και δειλα δειλα να γινεται......
Ηδη πολλα, μα παρα πολλα στις συναλλαγες με το δημοσιο, μπορεις να τα κανεις απο το ΝΕΤ. Δεν ειματε φυσικα στο 100%...ειμαστε στο 5% ΝΑΙ....αλλα μεσα σε 2,5 χρονια. Οσο εμεις οι χρησιμοποιουντες αυτου του 5% βλεπουμε την ευκολια που μας παρεχει να εισαι σιγουρος οτι αυτοι που εχουν αντιρρησεις (και ειναι πολλοι) ολο και θα λιγοστευουν διοτι οι ''εμεις'' θα γινομαστε περισσοτεροι και θα βλεπουμε το κακο που μας εκεναν τοσα χρονια οι ''εκεινοι'', και το 5% των 2,5 χρονων θα γινει 10% το επομενο, 25% τον μεθεπομενο και θα αυξανεται με λογαριθμικη προοδο....δλδ πολυ συντομα.

Θα το ζησουμε....αρκει να ειμαστε υγιεις.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!