GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 03-09-2009, 18:31
mentorasou Ο/Η mentorasou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: KATERINI
Μoto: R1200GS '06
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕΣΩ VHF !!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκεφτομαι σοβαρα αρκετο καιρο τωρα να παρω ενδοσυννενοηση εγω και η παρεα μου (4-5 μηχανες) χωρις να δωσουμε μια περιουσια!

Προσανατολιζομαι σε VHF γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει εκτος της μηχανης και σε αλλες δραστηριοτητες (κυνηγι, camping κλπ) και να επικοινωνησουν στην ιδια συχνοτητα περισσοτερα απο 2 ατομα.
Εσυ ποιο αγορασες? Εχεις να προτεινεις κατι σε VHF (ζευγαρι), με μπαταρια λιθιου, ελαφρως αδιαβροχο με τα συναφη..

Οι μαρκες που παιζουν ειναι yaesu, midland, icom?
Αυτό που πήρα εγώ είναι το Υaesu FT60E με μπαταρία ΝΙ-MH 1400mAh
πολύ καλό αλλά λίγο ακριβό, η μπαταρία κρατάει αρκετά. Όταν λέω ακριβό εννοώ ότι στοίχιζε περίπου 250Εuro και το αγόρασα 200 λόγω φίλου.
Αλλά υπάρχουν πιό φθηνά από άλλη μάρκα, όπως midland.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 03-09-2009, 18:53
mentorasou Ο/Η mentorasou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: KATERINI
Μoto: R1200GS '06
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕΣΩ VHF !!!!!!

Κατ'αρχάς Γιάννη (salcon) να σου πω μπράβο για τη παρουσίαση, οντως πολύ καλη και κατατοπιστική. Και για να κάνει τον κύκλο του το θέμα θα ήθελα να παραθέσω τις ουσιαστικές διαφορές - ομοιότητες που έχουν οι 2 λύσεις ,αν δε κάνω λάθος ,

α) To cb συνδέεται με τη μπαταρία (με το vhf δεν το έχω κάνει ,μπορεί και να γίνεται).

β) Το cb βγάζεις εύκολα άδεια ενώ στο vhf πρέπει να διαβάσεις πλέον (η αναφορά στο topic έγινε για το vhf γιατί δεν υπάρχει ο ανάλογος φορέας για να ελέγχει τους πολίτες εκτός απο την Αστυνομία όπου δεν ασχολείται ,δηλαδή μιλάω για τη γνωστή "ανεκτικότητα" των αρχών).

γ) Η απόσταση που "πιάνει" το vhf είναι μεγαλύτερη από το cb π.χ σε περίπτωση που χαθεί κάποιος.

δ) Το cb και το vhf μπορούν να χρησιμοποιηθούν και αλλού.

Νομίζω είναι τα πιο ουσιαστικα!! Όποιος θέλει μπορεί να συμπλήρώσει.

Ανάλογα με το τι ζητάει και πως το ζητάει κανείς μπορεί να το βρει σε αυτές τις δύο λύσεις.
Βe good Be safe!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
ενδοεπικοινωνία, vhf

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ !!!!!! arisxios Διάφορα 61 17-06-2010 13:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!