GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 09-06-2012, 15:36
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Παντως εδω μου καθεται αυτο το γκρι-μαυρο...για το επετειακο μου εντελως ασχετος συνδιασμος χρωματων αν και τη γουσταρω αυτη τη σελα...
Η κόκκινη..... Ανάγλυφη.... επετειακή σέλα είναι σκέτη κ@....α...

Βέβαια, ο ποπούλης ταλαιπωρείτε ειδικά αν είναι καλομαθημένος...

Ανακατασκευή ίσως είναι η μόνη λύση...πάλι με κόκκινο τελείωμα...

Υ.Γ. Το ανάγλυφο μεταφέρετε εεεεε? εΕεεεΕ φανταστικέ ταπετσέρη?
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 13-07-2012, 12:37
drid Ο/Η drid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και η comfort της BMW με 289€(-10%) ( www.teileineile.de )
Σκοπεύω να παραγγείλω απο το συγκεκριμένο κατάστημα και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τα εξής:
1. Πόσο χρόνο κάνει να φτάσει Ελλάδα
2. Αν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση απο ΕΛΤΑ, Τελωνεία (λογικά οχι λόγο ΕΕ) κλπ.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 13-07-2012, 13:25
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Εγώ υπέφερα σε τέτοιο βαθμό με την μαμά σέλα που πήγα να την αλλάξω σε εδώ κατάστημα bmw, με την comfort.

Όταν μου είπαν πόσα θέλουν εδώ και έμαθα ότι το γερμανικό ιντερνετομάγαζο θέλει 50 ευρώ φτηνότερα έκανα ιστορία εδώ, έγραψα Γερμανία στην BMW και τους τα 'ψαλα γιατί όχι μόνο κάνανε την πατατιά που την κάνανε με τη σέλα, μας δαγκώνουνε και στην τιμή της αντικατάστασης της αντί να κάνουν πρόγραμμα απόσυρσης της και με παραπέμψανε στην εδώ αντιπροσωπεία που με πήρε ένας τύπος και μου έλεγε κουρ@δες για ώρες προσπαθώντας να με πείσει ότι εγώ φταίω και ο κόλος μου και όχι η σέλα που όλος ο κόσμος λέει ότι είναι όργανο βασανιστηρίων.

Για να μην πολυλογάμε:

Είμαι 172 ύψος και 75 κιλά. Δοκίμασα να μετατρέψω την μαμά σέλα αφαιρώντας υλικό και φαρδαίνοντας έτσι την θέση του συνεπιβάτη. Πρόσθεσα και ένα φύλο έξτρα υλικό μόνο στη θέση του επιβάτη. Παραπάν έτσι και αλλιώς δεν σου επιτρέπει το μαμά κάλυμα. Η κατάσταση βελτιώθηκε κατά πολύ αλλά σέλα για ταξίδι που να βγάζει 200 χιλιόμετρα χωρίς στάση δεν είχα.

Φίλος με 800 gs έψαξε την μετατροπή στο γνωστό μαγαζί. Δεν εμεινε ικονοποιημένος ειδικά με τα λεφτά που έδωσε και το επίπεδο της ραφής. Την έδωσε και πήρε από έξω την comfort. Είναι ψηλότερος από εμένα και του βγήκε λάθος αφού το "σκαλί" δεν τον άφηνε να κάτσει όσο πίσω ήθελε οπότε πήρε αμερικάνικη μοντιφιά από νετ.

Τελικά την comfort του την αγόρασα εγώ. Αρχικά απαγοητεύτηκα γιατί πάλι καθόμουν στο εμπρός στενό κομμάτι της και είχα τα ίδια. Έβαλα barbacks της SW motech και με την θέση οδήγησης πιο πίσω γενικά στη μηχανή ήρθε το πράμα και ίσιωσε εντελώς. Κάθομαι στο φαρδύ τμήμα της σέλας και δεν έχω βάρος στους καρπούς ή τους ώμους.

Ψάχτε το ανάλογα. Για ψηλούς ίσως βολεύουν οι ψηλές τούρατεκ.
Υπάρχει και η λύση των έξτρα πρόσθετων Airhawk.

Γενικά η προσπάθειες μου για μετατροπή της μαμά σέλας μου έμαθαν ότι αν δεν αλλάξεις όλο το αφρώδες δεν κάνεις τίποτα τρομερό, γιατί και τζελ να βάλεις και αφρώδες στο υπάρχον, η σέλα είναι πολύ στενή για να στηρίξει τα μαλακά σου μόρια. Χαρακτηριστικό είναι ότι αν δεις προσεκτικά από κάτω την comfort έχουν προσθέσει στο μαμά καλούπι έξτρα επεκτάσεις στο πλάι για να φαρδύνει η σέλα οι οποίες μάλιστα είναι και από ξεχωριστό σκληρότερο γαλάζιο υλικό.

Ανακεφαλαιώνοντας: Η λύση είναι comfort αλλά αν φτάνεις να κάτσεις στο φαρδύ κομάτι.
Ελπίζω να βοήθησα.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 15-07-2012, 10:31
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ υπέφερα...
έγραψα Γερμανία στην BMW και τους τα 'ψαλα γιατί όχι μόνο κάνανε την πατατιά που την κάνανε με τη σέλα...
Ελπίζω να βοήθησα.
Δες και την δικη μου αποψη.Η μαμα δεν εκανε καμμια απολυτως "πατατια"με τη σελα στο F8!H συνολικη φιλοσοφια της μοτοσυκλετας ειναι "Enduro".

Αν την αγορασεις για ταξιδιωτικες ανησυχιες τοτε μαλλον εκανες λαθος επιλογη.Αν θελεις βασιλικη ανεση για ταξιδαρες αναψυχης τοτε παρε μια K1200GT!Ή ενα Caponord αν επιμενεις σε ΟνΟφ.

Το F800GS δεν βγηκε στην παραγωγη για να ανταγωνιστει ταξιδιωτικες ΤΟΠ μοτοσυκλετες!Και προσωπικα χαιρομαι για αυτο. Η σελα λοιπον δεν θα μπορουσε να ειναι αλλης λογικης.Σε μια μοτοσυκλετα εντουρο "λογικης",απο κατσικι εως ΚΤΜ990 και F800GS η σελα πρεπει να ειναι τετοια που να σου επιτρεπει να καθεσαι μπροστα στη μοτο,σχεδον καρφωτα στο ντεποζιτο ωστε να εχεις σωστο ελεγχο και handling στο χωμα.Επισης σε ορθια θεση οδηγησης θελεις μια σελα στενη που να μην ανοιγει τα ποδια ωστε να εχεις control και αισθηση αλλά και καλη αισθηση πατηματος σε πισω φρενο και ταχυτητες(λεβιε).

Το gel υλικο της σελας,ειναι παρα πολυ καλο.Το νοιωθεις ευκολα αν κατσεις 5 ποντους πιο πισω απο το εμπρος σημειο της σελας.Ειναι ξεκουραστη για αρκετα χιλιομετρα!Οι διαστασεις της σελας ειναι ιδανικες για τραβελ εντουρο και χωμα αλλά και μικρες αποστασεις ασφαλτου.Μηπως αυτη δεν ειναι η αιτια υπαρξης του F800GS;Μηπως εκει δεν ψαχνει αγοραστες και φανατικους;Μηπως εκει δεν ειανι που δεν εχει αντιπαλο η F8 και παει οπως μπορεις και αντεχεις;
Και εμενα με ενοχλει που δεν εχω μια comfort αλλα αν την παρω θα την εχω για ταξιδια ανω των 300χλμ και αυτα οχι οταν παω επαρχιακο.Εκει θελω να μετακινουμαι πανω στη σελα...για να οδηγω και στριβω οπως γουσταρω και οχι οπως πού επιβαλλει η σελα.Ποσο μαλλον για χωμα.εκει η μαμα ειναι τέλεια!Αν δοκιμασεις πιο hardcore εντουρο θα καταλαβεις τι λεω.

Με λιγα λογια.Μην ζηταμε και χωματινο και ταξιδιωτικο με τελειες αναλογιες και εξοπλισμο σε ολα.Αν δηλαδη η σελα ηταν η comfort στανταρ θα τα χωναμε στη μαμα τι "πατατια" εκανε και δεν εβαλε μια εντουραδικη gel...Με πιανετε τι θελω να πω...Εχουμε μια μοτοσυκλετα "ειδικη" και οχι μια που βγηκε για να σπασει τα παγκοσμια ρεκορ ταξιδιωτικης ανεσης.Υπαρχουν πιο ειδικες μοτοσυκλετες για αυτο.Εμεις απολαμβανουμε την κατηγορια μας και οσοι θελουμε μια κλικ ανω ανεση παμε σε μια comfort και κανουμε τραμπα αναλογως που θα γραψει χιλιομετρα το κοντερ(και το μυαλο...)
Φιλικα

Και εν τελει...αν σταματησες να σκεφτεσαι τι προσφερει η F800GS και θες λιγοτερο απαιτητικο χωμα και παραπανω ανεση στην κατηγορια "ψηλα μοτο" τοτε εισαι ετοιμος για μια R1200GSA....

Last edited by mAthosalas; 15-07-2012 at 10:35.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 15-07-2012, 22:19
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Πρώτον έχω το F 650 GS. Σιγά το καθαρόαιμο δηλαδή, 19 ίντσες μπροστινό έχει και συμβατικότατο πηρούνι.

Δεύτερον: Όταν παίρνεις dual sport 800 κυβικά δεν το παίρνεις για να κάνεις άλματα και μπέρμπ, αλλά για να ταξιδεύεις μακριά από τον πολιτισμό. Αλλιώς πάς σε καθαρόαιμο και τρέιλερ.

Άσε δηλαδή που και με την comfort μια χαρά χώμα πας άμα ξέρεις τι κάνεις (παρεπιπτώντος στο να κάτσεις πίσω έχεις θέμα με φαρδιά σέλα όχι στο μπροστά εκεί και η comfort ίδια είναι) και δεν είπαν και σε κανέναν ότι "πάρε την comfort αλλά δεν κάνει για χώμα" η λύση στη μ@λ@κι@ τους είναι απλά στη χρεώνουνε.

Αλλά εγώ να δεχτώ ότι ψ@λή της και ραβδί της της BMW και έβγαλε τη σέλα έτσι υπόθετο... Άποψη της ρε παιδί μου. Να δεχτώ ότι και όλοι εδώ μέσα και παραέξω που πονάμε και κλαίει ο κόλος μας να πάμε παραλία-κηφισιά είμαστε βοσκοί και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται όπως υπονόησε το παληκάρι της εταιρείας...

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί η επίσημη αντιπροσωπεία και το δίκτυο στην ελλάδα κερδοσκοπεί σε μια σέλα πουλώντας από 50 μέχρι και 80 ευρώ παραπάνω από το διαδικτυακό γερμανικό μαγαζί; Με το φτωχό μου το μυαλό ή ο γερμανός έμπορας είναι ζώο και μπαίνει μέσα 50 γιούρα στο κομμάτι -μίνιμουμ έτσι;- ή ο έλληνας μας δαγκάει. Έτσι απλά.

Τα ποσοστά του κόσμου που έχει κλάψει με τη στοκ σέλα είναι συντριπτικά. Τώρα να σχετικοποιήσουμε τα άσχετα; Ναι στα 80'ς οδηγούσαν και με κουρελούδες στο Αιγάλεω άλλα μην λέμε ότι θέλουμε. Στη σέλα και τις ζελατίνες το μάρκετινγκ με τις ντιζαινιές υπερίσχησε δυστηχώς των μηχανικών. Απλά.
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 16-07-2012, 00:02
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ποσοστά του κόσμου που έχει κλάψει με τη στοκ σέλα είναι συντριπτικά. .
Μηπως παραλληλα να αναρωτηθουμε και ποσοι κατοχοι αυτης της μοτοσυκλετας εχουν κανει λαθος επιλογη;Απλα δεν ηξεραν τι αγοραζουν;
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 16-07-2012, 00:13
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν παίρνεις dual sport 800 κυβικά δεν το παίρνεις για να κάνεις άλματα και μπέρμπ, αλλά για να ταξιδεύεις μακριά από τον πολιτισμό. Αλλιώς πάς σε καθαρόαιμο και τρέιλερ.
Κι αν το γουσταρεις για καθε χωμα εισαι λαθος;Πολλους ξερω που το κανουν αυτο με μια F800GS και γι'αυτο πηραν μια F8...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε δηλαδή που και με την comfort μια χαρά χώμα πας άμα ξέρεις τι κάνεις (παρεπιπτώντος στο να κάτσεις πίσω έχεις θέμα με φαρδιά σέλα όχι στο μπροστά εκεί και η comfort ίδια είναι) και δεν είπαν και σε κανέναν ότι "πάρε την comfort αλλά δεν κάνει για χώμα" η λύση στη μ@λ@κι@ τους είναι απλά στη χρεώνουνε.
Δεν ειναι ετσι.Αν δεις τις μοτοσυκλετες που πανε χωμα,οχι υποσχονται,αλλά ΠΑΝΕ,τοτε θα δεις οτι ειναι οπως στην F800GS.Τα ΚΤΜ δηλαδη,950-990-παλι λαθος σελα εχουν;Μια σελα για εντουραδικη μοτοσυκλετα ποτέ δεν ειναι φαρδια και ανετη.Ισως εχουν δικιο οι εταιρειες και οσοι πανε χωμα καλο,το εκτιμπυν.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά εγώ να δεχτώ ότι ψ@λή της και ραβδί της της BMW και έβγαλε τη σέλα έτσι υπόθετο... Άποψη της ρε παιδί μου. Να δεχτώ ότι και όλοι εδώ μέσα και παραέξω που πονάμε και κλαίει ο κόλος μας να πάμε παραλία-κηφισιά ...
Μηπως δεν ειναι η καταλληλη μοτοσυκλετα για αποκλειστικη χρηση βολτα παραλια-κηφισια αλλά ειναι μια μοτοσυκλετα που θελει και ειναι και On και Off.Και νομιζω οτι τα παραλες οταν λες οτι για ενα καφε παραπονιουνται...γιατι εγω δεν ξερω πολλους κατοχους να εχουν θεμα μεσα στην πολη σε οποιαδηποτε διαδρομη και αποσταση;...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα να σχετικοποιήσουμε τα άσχετα; Ναι στα 80'ς οδηγούσαν και με κουρελούδες στο Αιγάλεω άλλα μην λέμε ότι θέλουμε. Στη σέλα και τις ζελατίνες το μάρκετινγκ με τις ντιζαινιές υπερίσχησε δυστηχώς των μηχανικών. Απλά.
Ασχετο εντελως,αφου η εξελιξη στις μοτοσυκλετες δεν εχει να κανει με επιλογη σελας.Και μαλιστα οταν μιλαμε για μια μοτοσυκλετα στην κατηγορια OnOff με σαφη προσανατολισμο και στο Off....

Ολα τα παραπανω τα στηριζω και υποστηριζω για την F800GS.Ισως για την F650GS που δεν θεωρω οτι εχει και χωματινες βλεψεις,μια σελα πιο ανετη να ταιριαζε πιο πολυ στον χαρακτηρα της.Εκει οντως η σελα κουραζει για οσα καλειται να βγαλει εις περας η "μικρη".Αλλά το κοστος για μια αλλη σελα απο παραγωγη ισως ηταν ενα θεμα...

Last edited by mAthosalas; 16-07-2012 at 00:15.
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 16-07-2012, 16:19
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Δηλαδή εσύ πήρες μια μηχανή με 85 άλογα, 200 τελική και 200 κιλά για να πηγαίνεις κυρίως χώμα και όρθιος; Και αυτοί αντίστροφα γιαυτό στην πουλάνε με λάστιχα αρχικής τοποθέτησης BW στρητάδικα;

Εγώ έχω την λανθασμένη ίσως εντύπωση ότι το "ατού" μιας τέτοιας μοτό είναι ότι μπορεί να σε πάει μακριά εκεί που αρχίζουν τα δύσκολα και μετά να συνεχίσει. Αν δεν μπορείς να κάτσεις ως τα διόδια πόσο μακριά θα φτάσεις;

Αλλά όπως και να έχει η δημιουργία της comfort από μόνη της αποδεικνείει πόσο λάθος έκαναν. Και η παροχή της στη συνέχεια και ως κομμάτι αρχικής τοποθέτησης κατ' επιλογή του αγοραστή το επιβεβαιώνει.

Εγώ όμως θα το πω άλλη μία φορά και τέρμα μετά όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Βγάζεις σέλα για να διορθώσεις το κακό και όχι μόνο την πουλάς σε ζόρικη τιμή, αλλά αφήνεις και ένα κομμάτι του δικτύου σου να κερδοσκοπεί; Δεν υποψιάζεσαι ότι όσο γίδια και προπελόπληκτοι να είναι αυτοί οι πελάτες σου στο Γκρέχελαντ, μπορεί να έχουν ανακαλύψει και το ίντερνετ και να βρούνε πόσο πουλιέται στις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης;

Εντάξει ωραία τα BMW αλλά δεν θα ξυρίσουμε και τον κ0λ0 μας!
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 16-07-2012, 18:15
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή εσύ πήρες μια μηχανή με 85 άλογα, 200 τελική και 200 κιλά για να πηγαίνεις κυρίως χώμα και όρθιος; Και αυτοί αντίστροφα γιαυτό στην πουλάνε με λάστιχα αρχικής τοποθέτησης BW στρητάδικα;
Nαι εγω γι'αυτο την πηρα.Για να πηγαινω και χωμα.Πολλες φορες και ορθιος.Το εκανα και θα το συνεχισω γιατι παει πολυ καλα σε χωματινα τεραιν.οχι πατημενα χωματα αλλά χωματινα τεραιν.Η τοποθετηση ελαστικων ασφαλτινων ως στανταρ εξοπλισμος ειναι σχεδον δεδομενη σε ολες τις μοτοσυκλετες διπλου χαρακτηρα,ακομα και στα ΚΤΜ πχ οπου και παλι εχουμε ενα πραγματικο OnOFF...Αν δεν σου αρεσουν τα αλλαζεις με ενα χωματινο οπως κανουν πολλοι κατοχοι και μενουν με αυτα.Πολυ καλη λυση αν πας χωμα συχνα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω την λανθασμένη ίσως εντύπωση ότι το "ατού" μιας τέτοιας μοτό είναι ότι μπορεί να σε πάει μακριά εκεί που αρχίζουν τα δύσκολα και μετά να συνεχίσει. Αν δεν μπορείς να κάτσεις ως τα διόδια πόσο μακριά θα φτάσεις;
Οχι δεν ειναι απλα για πατημενα χωματα ή για μια απλη διασχιση δασικου δρομου.Παει πολυ καλα εκτος δρομου και πόσο μακρυα θα φθασει εξαρταται απο τον οδηγο της κυριως.Ειπαμε ομως-τα ορια θετουν ο χαρακτηρας της και τα τεραιν.Οκ δεν ειναι και κατσικι εννοειται.Τηρουμενων αναλογιων ομως θα φτασει πολυ μακρυα!
Αλλωστε ειπαμε,δεν ειναι και τραγικη η σελα.Αντεχεις μεχρι μια 300αρα χιλιομετρα...απο κει και περα αρχιζει να κουραζει(συνηθως...).Τωρα αν καποιος ειναι καλομαθημενος τοτε και σε comfort θα διαμαρτυρεται.Δεν θα αλλαξει αυτο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά όπως και να έχει η δημιουργία της comfort από μόνη της αποδεικνείει πόσο λάθος έκαναν. Και η παροχή της στη συνέχεια και ως κομμάτι αρχικής τοποθέτησης κατ' επιλογή του αγοραστή το επιβεβαιώνει.
Δεν ειναι κακη συνηθεια της BMW ουτε πρωτοφανες λαθος καποια εταιρεια να διαθετει comfort εξτρα σελα για ενα μοντελο της.Aλλωστε κι αλλες εταιρειες βγαζουν ταξιδιωτικες σελες για το F800(και 650)...Corbin,Renazco,Sargent, Cee Bailey καποιες απο αυτες...
Η φιλοσοφια κατασκευης τής F800GS ειναι enduro αλλά κανεις δεν αποκλειει ο αγοραστης της να κανει τη χρηση που αυτος επιθυμει περα απο χωματα και σαφως με ασφαλτινο και μονο προσανατολισμο.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάζεις σέλα για να διορθώσεις το κακό και όχι μόνο την πουλάς σε ζόρικη τιμή, αλλά αφήνεις και ένα κομμάτι του δικτύου σου να κερδοσκοπεί; Δεν υποψιάζεσαι ότι όσο γίδια και προπελόπληκτοι να είναι αυτοί οι πελάτες σου στο Γκρέχελαντ, μπορεί να έχουν ανακαλύψει και το ίντερνετ και να βρούνε πόσο πουλιέται στις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης;
Σαφως και οι επιλογες μας ειναι πολλες.Α πουλανε ακριβα,ας ψαξουν για ανθρωπους που τα θελει ο "κ@λος τους".Μακρυα απο εμας.Οι επιλογες ειναι πολλες.

Και θελω να καταλαβεις κατι.Ανταλλαγη αποψεων κανουμε.Καθενας εν τελει αποφασιζει ποια χρηση θελει για τη μοτοσυκλετα του και ποιον τροπο χρησης επιθυμει και γουσταρει.Δεν τιθεται θεμα
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 17-07-2012, 16:29
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Είμαι 1,90 και έχω κάνει με την comfort BMW περίπου 15000 χλμ
πολύωρα ασφάλτινα και χωμάτινα . Η άνεση είναι κορυφαία (και στο χώμα δεν με ενοχλεί) .
Το μόνο ενοχλητικό είναι το ύψος .
Θα έπρεπε να ήταν χαμηλότερη γιά προστασία απο τον αέρα και για καλύτερο έλεγχο στο χώμα.


Last edited by dan; 17-07-2012 at 16:32.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΣΕΛΑ ΓΙΑ R 1200 GS ADV 09 fotisgs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 6 02-03-2013 22:00
ΣΕΛΑ GS1200 ADVE ΜΑΥΡΗ/ΚΟΚΚΙΝΗ GSakias Ζήτηση 2 23-03-2010 10:57
ΣΕΛΑ ΓΙΑ R1150GS ADVENTURE antonis1150GSA Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 4 20-03-2010 20:47
ΣΕΛΑ για adv johntsip Ζήτηση 3 07-03-2010 16:01
ΚΟΝΤΗ ΣΕΛΑ Eject Διάφορα 12 21-08-2009 20:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!