GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 26-04-2013, 14:47
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nec Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Next τα εβαλα εδω και κανα μηνα, μετα απο ταξιδι 1500 χλμ. ξεκαθαρα προτιμω τα EXP που ειχα !!!
Με τα Next σε ευθεια με βαλιτσες (μαμα) πισω απο αερα αυτοκινητων απλα ειναι τρομος... ολη η μηχανη ειχε ταλαντωσεις παρομοιες συνθηκες με τα EXP δεν καταλαβαινα τιποτα.
Εχει καποιος αλλος εντυπωσεις ?
Ειναι φαινόμενο καθαρά όταν έχεις φορτώσει τη μηχανή πίσω περισσότερο το ίδιο φαινόμενο το είχα και εγώ με τα exp όσο για την ακτινολογηση πιστεύω πριν απο οτιδήποτε μάρκα ελαστικών ενδυκνετε
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 26-04-2013, 16:37
omorfantras Ο/Η omorfantras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μoto: GS 1200 ADVENTURE 2011
Μηνύματα: 1,593
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nec Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Next τα εβαλα εδω και κανα μηνα, μετα απο ταξιδι 1500 χλμ. ξεκαθαρα προτιμω τα EXP που ειχα !!!
Με τα Next σε ευθεια με βαλιτσες (μαμα) πισω απο αερα αυτοκινητων απλα ειναι τρομος... ολη η μηχανη ειχε ταλαντωσεις παρομοιες συνθηκες με τα EXP δεν καταλαβαινα τιποτα.
Εχει καποιος αλλος εντυπωσεις ?
Φίλε μου καλησπέρα,

εγώ τα έχω περίπου δύο μήνες τα next και θα σου πω ακολούθως τη γνώμη μου.
Πρόσφατα πήγα Τυνησία (Συνολικά κάναμε 4.250km),φορτωμένος με τριπλέτα, Tank Bag και ένα σωρό άλλα συμπράγαλα.
Οδηγήσαμε σε άσφαλτο με αμμοθύελα για πάνω από 200 km, κάναμε περίπου 100 km Ζαχάρα σε χώμα και άμμο (αμμοπαγίδες) και ένα θα σου πω, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος χωρίς κανένα παράπονο.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 30-04-2013, 10:41
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή

Ευχαριστημένος μπορεί να εμεινες,αλλά το συγκεκριμένο ελαστικό δεν ειναι για χώμα,καθαρά ασφαλτινο.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 30-04-2013, 14:50
omorfantras Ο/Η omorfantras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μoto: GS 1200 ADVENTURE 2011
Μηνύματα: 1,593
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστημένος μπορεί να εμεινες,αλλά το συγκεκριμένο ελαστικό δεν ειναι για χώμα,καθαρά ασφαλτινο.
Παύλο αν το μνμ σου αναφερόταν στα δικά μου σχόλια ,σίγουρα δεν ειναι κατάλληλα για χώμα,απλώς ανέφερα την μικτή χρήση που τα έκανα αναγκαστικά στην έρημο.....να σαι καλα!

Last edited by omorfantras; 30-04-2013 at 15:02.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 03-05-2013, 10:19
Nec Ο/Η Nec βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: Αγ.Μαρινα (Βαρκιζα)
Μoto: R 1200 GSA
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από omorfantras Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καλησπέρα,

εγώ τα έχω περίπου δύο μήνες τα next και θα σου πω ακολούθως τη γνώμη μου.
Πρόσφατα πήγα Τυνησία (Συνολικά κάναμε 4.250km),φορτωμένος με τριπλέτα, Tank Bag και ένα σωρό άλλα συμπράγαλα.
Οδηγήσαμε σε άσφαλτο με αμμοθύελα για πάνω από 200 km, κάναμε περίπου 100 km Ζαχάρα σε χώμα και άμμο (αμμοπαγίδες) και ένα θα σου πω, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος χωρίς κανένα παράπονο.
Σεβαστο, εγω ομως ακομα προβληματιζομαι, η μηχανη εχει αλλαξει προς το χειροτερο... Την ημερα τοποθετησης εκανα και ακτινολογηση "monomoto"
και η πισω ζαντα ισως ειναι χειροτερη απο οτι την πηγα.
Μετα τα σχόλια για τον Κουζη θα την παω κι εκει, ελπιζω να λυθει το θεμα γιατι εχω ανασφαλεια με τον τροπο που διαβαζει το δρομο ειδικα στις ευθειες αλλα και σε στροφες λιμανακια - Σουνιο το πισω μερος ψιλογλιστραει, προτογνωρη εμπειρια γι αυτη τη μηχανη.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 08-05-2013, 15:08
BillyGS Ο/Η BillyGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Ψυρρή Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Καλημέρα στους φίλους.. Έχω τοποθετήσει και εγώ τα Next στην μηχανή μου εδω και δυο μήνες περίπου.. Πριν είχα τα Exp!! Έχω να πω πως με ικανοποιούν στις οδηγικές μου ανάγκες περισσότερο απο τα προηγούμενα.. Αν και 2,500 χλμ μόλις, Ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα και αποκρίνονται με ταχύτητα σε γρήγορες εναλλαγές λόγο κορώνας.. Τα οδήγησα και με βροχή σε επαρχιακό βέβαια και δεν δημιουργήθηκε η παραμικρή ανασφάλεια μπορώ να πω!! Αυτό που μου έκανε εντύπωση κρίνοντας απο την οπτική τους εμφάνιση είναι οτι αν βρεθείτε σε βατό χωματόδρομο, μην διστάσετε καθόλου! Το μόνο που μου έχει προξενίσει το ενδιαφέρον είναι οτι ακούω την κύληση στο οδόστρωμα σε παρατεταμένα πλαγιάσματα με μικρές ταχύτητες, αν έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος κάτι τέτοιο, ας το μοιραστεί μαζί μας.. Πάντως σαν άποψη πολύ τίμιο ελαστικό για μια On-off αλλά και πιο ακριβό απο τα άλλα στην κατηγορία του!!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 08-05-2013, 18:37
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BillyGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στους φίλους.. Έχω τοποθετήσει και εγώ τα Next στην μηχανή μου εδω και δυο μήνες περίπου.. Πριν είχα τα Exp!! Έχω να πω πως με ικανοποιούν στις οδηγικές μου ανάγκες περισσότερο απο τα προηγούμενα.. Αν και 2,500 χλμ μόλις, Ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα και αποκρίνονται με ταχύτητα σε γρήγορες εναλλαγές λόγο κορώνας.. Τα οδήγησα και με βροχή σε επαρχιακό βέβαια και δεν δημιουργήθηκε η παραμικρή ανασφάλεια μπορώ να πω!! Αυτό που μου έκανε εντύπωση κρίνοντας απο την οπτική τους εμφάνιση είναι οτι αν βρεθείτε σε βατό χωματόδρομο, μην διστάσετε καθόλου! Το μόνο που μου έχει προξενίσει το ενδιαφέρον είναι οτι ακούω την κύληση στο οδόστρωμα σε παρατεταμένα πλαγιάσματα με μικρές ταχύτητες, αν έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος κάτι τέτοιο, ας το μοιραστεί μαζί μας.. Πάντως σαν άποψη πολύ τίμιο ελαστικό για μια On-off αλλά και πιο ακριβό απο τα άλλα στην κατηγορία του!!
Συνυπογράφω το σχόλιό σου που αφορά στο ότι "ακούγονται" στα πλαγιάσματα σε χαμηλές ταχύτητες....σαν να έχεις πατήσει καρφί ή να έχεις χαλικάκι στις εγκοπές του ελαστικού.....και το πιό κουφό είναι ότι το ακούω μόνο στις δεξιές στροφές ! Ξέρω ότι η δήλωση αυτή στερείται επιστημονικής τεκμηρίωσης αλλά....εγώ έτσι το ακούω !
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!