GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-12-2013, 10:45
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Unhappy ABS SOS!!!

Καλημέρα, τι καλημέρα δλδ, πρίν απο 1 ώρα έπεσα για κακή μου τύχη σε λάδια στον δρόμο, ευτυχώς πήγαινα με "λίγα" οπότε δεν έπεσα, κράτησα την μοτο με το ζόρι και ισσοροπόντας και με τα δυο πόδια επείδή δεν ήθελα να στρίψω για να μην φάω σουπίδι, πήγα πρός το πεζοδρόμιο όπου και χτύπησα το κράσπεδο με κάποια σχετική ταχύτητα όπου και πάτησα φρένα και άφησα την μοτο να πέσει στο πλαϊ σιγά σιγά για να μην πάθω ζημιά. Αφού ήταν η μοτο στο πλάϊ και κάτω με ταχύτητα μέσα, πατούσα και φρένο μέσα σε όλα, με πατημένο το φρένο ταυτόχρονα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά στην ζωή μου τον διακόπτη έκτακτης ανάγκης για να σβήσω την μοτο. Για να μην σας κουράζω, απο τότε δεν δουλεύει το ABS!!! Κατά την εκκίνηση αναβοσβήνει γρήγορα η λάμπα του ABS, δεν ακούω το διαγνωστικό του σερβο, και φυσικά σχεδόν δεν έχω φρένα χωρίς το σερβο. Δώστε μου τα φώτα σας γιατι κοντεύω να τρελαθώ!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-12-2013, 12:36
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

False alarm παιδιά, ευτυχώς, πήρα τον αντώνη στον γέρακα και μου είπε το πολλή απλό, κάτι που απο το άγχος μου δεν πήγε το μυαλό μου με τπτ όμως!! Είχε γύρει λίγο η χούφτα και πατούσε λιγάκι την μανετα του μπροστινού οπότε δεν άφηνε το κουμπάκι του σερβομηχανισμού να πάει στην θέση off οπότε δεν έκανε και διαγνωστικό έλεγχο! Τέλος καλό όλα καλά! Ευχαριστώ όλους σας, μόνο και μόνο που ρίξατε μια ματιά. Οπότε προσοχή στις λεπτομέρειες πάντα μετά απο μια απλή κατάσταση όπως η δική μου κατέληξε να είναι ευτυχώς. Εγώ πάντως απο την πλευρά μου κάλεσα την τροχαία και ειδοποίησα για τα λάδια και όση ώρα κάθησα εκεί προειδοποιούσα και τους επερχόμενους οδηγούς! Προσοχη λοιπόν γιατί λόγω κρίσης τα οχήματα είναι σε κακά χάλια όπως βλέπουμε...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-12-2013, 12:47
lazaros28 Ο/Η lazaros28 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: sexaloniki
Μoto: Gs 1200 adv '08 - WR200 '99
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-12-2013, 13:20
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Τσακ μπαμ!!!


και ο Κυρ Αντώνης


Εγγύηση
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-12-2013, 13:29
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Τέλος καλό όλα καλά!!
Όμως θα μείνω στην αξιέπαινη κίνησή σου να ειδοποιήσεις την Τροχαία και να προειδοποιείς του υπόλοιπους οδηγούς.
Εύγε!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-12-2013, 13:38
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Σωστός....!
Ελπίζω το κακό να μην έχει σημαντικό υλικό αντίκτυπο...κι ας ήταν μια δύσκολη κατάσταση που θα ξεχαστεί γρήγορα!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-12-2013, 14:16
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός....!
Ελπίζω το κακό να μην έχει σημαντικό υλικό αντίκτυπο...κι ας ήταν μια δύσκολη κατάσταση που θα ξεχαστεί γρήγορα!
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θέλει όσο το δυνατόν ψυχραιμία, καθόλου κλίση στο τιμόνι, και ας υπάρχει τοίχος μπροστά (με λίγα χιλιόμετρα εννοείται!), τσίμπημα στα φρένα, μέχρι να είναι ασφαλές το πλήρες φρενάρισμα, βέβαια όσο αναφορά την ψυχραιμία που λέω, μετά απο αυτά τα εκατοστά του δευτερολέπτου ψυχραιμίας που με έπιασε, μου έπεσε στο πλάι απο την κρίση που έπαθα οτι πρίν απο λίγο πάτησα λάδια!!! Απλά ο οργανισμός έκανε reset, ευτυχώς απλά την ακούμπησα κάτω. Καμμία ζημιά, εκτός απο το οτι στράβωσε λίγο η χούφτα και έπαθα τον πανικό που περιέγραψα παραπάνω...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-12-2013, 14:34
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Περαστικά κ αγύριστα τέτοια συμβάντα...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-12-2013, 15:19
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Anthism Εμφάνιση μηνυμάτων
False alarm παιδιά,..... Είχε γύρει λίγο η χούφτα και πατούσε λιγάκι την μανετα του μπροστινού ....

...χεχε!...εχω παθει το ιδιο ακριβως παλιοτερα!..οχι απο λαδια (απο βλακία )....και κοντεψε να "ανατιναχθεί" το μυαλο μου ... την σήκωσα και την εβαλα μπρος ......το φωτακι να αναβοσβυνει και το σερβο κολλημενο!...ευτυχως οι ψυχραιμότεροι της παρεας , το ειδαν γρηγορα και γλίτωσα το εγκεφαλικο!


.... εσυ να σαι καλα φιλε μου , και να ταν η τελευταια

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 20-12-2013 at 15:39.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-12-2013, 15:30
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: ABS SOS!!!

Τυχερός στην ατυχία σου φίλε!

Ως δις λαδοκαμμένος μπορώ να πω ότι πολύ θα ήθελα έστω η μια από τις δύο φορές μου να ήταν ανώδυνη υλικά!

"...μου έπεσε στο πλάι απο την κρίση που έπαθα οτι πρίν απο λίγο πάτησα λάδια!!!"

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....

Και να σου πω ότι εγώ όχι μόνο την ψυχραιμία δεν είχα, αλλά δεν κατάλαβα ούτε πώς και πότε βρέθηκα κάτω.

Όποιος δεν έχει νοιώσει το "δεν έχω τιμόνι σε δίτροχο" νομίζω δεν μπορεί να το καταλάβει....πραγματικός εφιάλτης, ο δρόμος με τα λάδια!

Τώρα τελείωσε όμως, ευτυχώς...και πάμε για άλλα!

Last edited by LPAVLOS; 20-12-2013 at 15:32.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!