GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-03-2010, 14:43
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Δηλαδή μου προτείνεται απ'ότι κατάλαβα να βάλω τα trial attack που είναι καλύτερα σε θέματα ασφάλτου? Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αν θα πάω ποτέ σε χώμα θα χαλάσει και το λάστιχο?
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-03-2010, 23:16
mariz Ο/Η mariz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Βαλε condi trail attack, δεν υπαρχει αλλο λαστιχο. Εγω πριν λιγες μερες εβαλα το δευτερο σετ. Απολυτα ικανοποιημενος κι εγω και πολλοι φιλοι. Αλλωστε το συγκεκριμενο σχεδιαστηκε πανω σε GS. Εξαιρετικη αποδοση μεχρι και τα 18000χλμ! Εγω το αλλαξα στα 19000χλμ οπου σχεδον ειχε φτασει στα ορια φθορας του κατασκευαστη. Η χρηση που κανω ειναι μικτη, δηλαδη εκτος απο ορεινο, εχω και πόλη και αρκετο χωμα.

Οσο για το χωμα, φυσικα δεν θα παθει τιποτα, πηγαινε αφοβα, απλα δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με χωματινο λαστιχο. Ολα τα ασφαλτινα στο χωμα ειναι απολυτως ιδια η εχουν διαφορες αποδοσης της ταξης του 0.5%, δηλαδη αμελητεα (πχ Anakee). Στο χωμα με ασφαλτινα τη διαφορα την κανουν τα χερια και τα ποδια...!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-03-2010, 23:49
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mariz Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε condi trail attack, δεν υπαρχει αλλο λαστιχο. Εγω πριν λιγες μερες εβαλα το δευτερο σετ. Απολυτα ικανοποιημενος κι εγω και πολλοι φιλοι. Αλλωστε το συγκεκριμενο σχεδιαστηκε πανω σε GS. Εξαιρετικη αποδοση μεχρι και τα 18000χλμ! Εγω το αλλαξα στα 19000χλμ οπου σχεδον ειχε φτασει στα ορια φθορας του κατασκευαστη. Η χρηση που κανω ειναι μικτη, δηλαδη εκτος απο ορεινο, εχω και πόλη και αρκετο χωμα.

Οσο για το χωμα, φυσικα δεν θα παθει τιποτα, πηγαινε αφοβα, απλα δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με χωματινο λαστιχο. Ολα τα ασφαλτινα στο χωμα ειναι απολυτως ιδια η εχουν διαφορες αποδοσης της ταξης του 0.5%, δηλαδη αμελητεα (πχ Anakee). Στο χωμα με ασφαλτινα τη διαφορα την κανουν τα χερια και τα ποδια...!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου...Θα το κοιτάξω πολύ σοβαρά για Trial Attack...Σε ευχαριστώ...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-03-2010, 09:13
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ένας τύπος ελαστικού βγήκε ελαττωματικός, πάει να πει ότι ό,τι ελαστικό βγάλει η εταιρεία θα είναι επίσης ελαττωματικό;
ΟΧΙ βέβαια, ουδείς αμφισβητεί το κύρος και την σοβαρότητα της εταιρίας. Το συγκεκριμένο ελαστικό αποδείχτηκε προβληματικό. Προσωπικές εμπειρίες:1.Michelin Anakee 1, μετά από 1.500 χλμ. το πέταξα
2.Bridgestone σειρά TW,εξαιρετικό για ελληνικούς δρόμους, Continental TKC απίθανο για χρήση 50-50 όμως τρώγεται πάρα πολύ γρήγορα, Metzeler Karoo πολύ καλό αλλά και πολύ θορυβώδες και ενεργοβ
όρο
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-03-2010, 12:59
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mariz Εμφάνιση μηνυμάτων
......εχουν διαφορες αποδοσης της ταξης του 0.5%,
Πως μετριέται;;;;;
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-03-2010, 11:52
lostre7 Ο/Η lostre7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: piraeus
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΕΧΡ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ(ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ),ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ PIRELLI....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-03-2010, 23:08
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Μου έχουν πει ότι για την άσφαλτο τα καλύτερα είναι τα Metzeller αλλά το μόνο αρνητικό είναι ότι αλλοιώνονται γρήγορα με αποτέλεσμα να θέλεις αλλαγή σε 10000 χιλιόμετρα...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 20-03-2010, 14:52
predator1200 Ο/Η predator1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Kalamaki
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Είχα Continental και στην αλλαγή με έπεισαν για anakee2.
Καλά είναι, αλλά όταν λειώσουν ξανά Continental θα βάλω!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 20-03-2010, 21:58
mariz Ο/Η mariz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως μετριέται;;;;;
Ειναι μια απλη διαδικασια επιλογης καταλληλου αλγοριθμου και εφαρμογης του σε καταλληλο λογισμικο. Σε δευτερο σταδιο στηνεται ενα εργαστηριο οπου σε απολυτα ελεγχομενες και μετρησιμες συνθηκες καταγραφονται πειραματικα περιπου 26 παραμετροι, οπως πιεση, θερμοκρασια, ισχυς, δυναμη, ορμη, ταχυτητα, ροπη στρεψης, ενταση, συμπιεση, κουραση, υγρασια. Επειτα δημιουργεις ενα απλο συστημα 26 εξισωσεων με 26 αγνωστους και αφου εφαρμοσεις απλα μαθηματικους τυπους του Laplace, καταληγεις στο αδιαμφησβητητο ποσοστο του 0.5%, οπως ολοι μετα την μικρη αυτη αναλυση, μπορουν πολυ ευκολα να καταλαβουν...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-03-2010, 00:47
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Pirelli -Condinental-Metzeller-Michellen?

pirelli γλυτρανε τα ειχα βαλει και στις δυο μοτο τα ιδια χαλια!!metzeller λεει!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα οικολογικά ελαστικά από τη Pirelli στη Γενεύη ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αυτοκίνητο 1 09-03-2010 21:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!