GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-04-2010, 21:02
nos7nos Ο/Η nos7nos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Γεια σας, σε λίγο καιρό θα φτάσω τα 5000 km και σκέφτομαι να αλλάξω τα λάδια μόνος μου. Από BMW μου είπανε μόνο συνθετικό ή ημισυνθετικό αλλά οπωσδήποτε όχι συνθετικό!. Από το 1ο service είχαν βάλει castrol 15-50 τα οποία δεν μου γέμισαν και πολύ το μάτι και το αυτί μαζί ειδικά στις αλλαγές ταχυτήτων (αν και απ΄ότι έχω διαβάσει θεωρείται φυσιολογικό). Επίσης ο έμπορος που είναι εν μέρει γνωστός μου είπε όχι μα όχι Motul!. Σκέφτομαι να βάλω Bel Ray 20-50 μιας και οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν τώρα. Έχετε κάτι να προτείνετε? Για φίλτρο λαδιού κάποιο τύπο συγκεκριμένο? Θα το αλλάξω και αυτό να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Νομίζω MAHLE είναι η εταιρεία αλλά δεν ξέρω τον τύπο του. Από τιμές τι να περιμένω?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-04-2010, 21:21
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nos7nos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από BMW μου είπανε μόνο συνθετικό ή ημισυνθετικό αλλά οπωσδήποτε όχι συνθετικό!.
Εδώ φιλαράκι κάτι δεν λες σωστά
Απόσπασμα:
Επίσης ο έμπορος που είναι εν μέρει γνωστός μου είπε όχι μα όχι Motul!.
Ξέρω, ότι είναι καλό στο αυτί, αλλά ας πούμε ``χοντρό`` και αφήνει μαυρίλα στον κινητήρα (ο μάστοράς μου μου το έλεγε)

Και βέβαια θα έλεγα να ακούς τον μάστορά σου και το εξουσιοδοτημένο. Ειδικά τώρα που η μοτοσικλέτα είναι καινούργια.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-04-2010, 21:59
nos7nos Ο/Η nos7nos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

[QUOTE=kostas_366;154303]Εδώ φιλαράκι κάτι δεν λες σωστά

ναι sorry εννοούσα απλό ή ημισυνθετικό και όχι συνθετικό!.. ειμαι στη δουλειά και όπως καταλαβαίνεις τα κάνω ταυτόχρονα!

Last edited by nos7nos; 28-04-2010 at 22:02.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-04-2010, 22:01
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Μήπως είπαν ορυκτέλαιο ή ημι-συνθετικό?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-04-2010, 22:02
nos7nos Ο/Η nos7nos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

ακριβως!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-04-2010, 22:07
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Έγραψες ημί ή συνθετικό, μα ποτέ συνθετικό.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-04-2010, 22:12
nos7nos Ο/Η nos7nos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

αφου είδα το ποστ 2-3 φορες το κατάλαβα! για τα bel ray έχεις άποψη?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-04-2010, 22:14
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Όχι δεν έχω άποψη.
Θα σου απαντήσουν όμως οι 800άριδες και τα μαστόρια.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-04-2010, 22:21
nos7nos Ο/Η nos7nos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

ok αναμένω τα μαστόρια λοιπόν!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-04-2010, 14:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά λαδιών και φίλτρο για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nos7nos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, σε λίγο καιρό θα φτάσω τα 5000 km και σκέφτομαι να αλλάξω τα λάδια μόνος μου. Από BMW μου είπανε μόνο συνθετικό ή ημισυνθετικό αλλά οπωσδήποτε όχι συνθετικό!. Από το 1ο service είχαν βάλει castrol 15-50 τα οποία δεν μου γέμισαν και πολύ το μάτι και το αυτί μαζί ειδικά στις αλλαγές ταχυτήτων (αν και απ΄ότι έχω διαβάσει θεωρείται φυσιολογικό). Επίσης ο έμπορος που είναι εν μέρει γνωστός μου είπε όχι μα όχι Motul!. Σκέφτομαι να βάλω Bel Ray 20-50 μιας και οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν τώρα. Έχετε κάτι να προτείνετε? Για φίλτρο λαδιού κάποιο τύπο συγκεκριμένο? Θα το αλλάξω και αυτό να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Νομίζω MAHLE είναι η εταιρεία αλλά δεν ξέρω τον τύπο του. Από τιμές τι να περιμένω?
Οι αλλαγες ταχυτητων λιγο εχουν να κανουν με το λαδι εκτος κιαν ειναι κανα 0/40!!!! Το 15/50 με το 20/50 δεν εχει καμια απολυτως διαφορα με την αισθηση του σαζμαν!! το 20/50 ισως και να σε ''δυσκολεψει'' ακομα περισσότερο ειδικα οταν ειναι κρυο!!!

Θα ηθελα να ξερω τι δικαιολογια εχει αυτος ο ''Εμπορομάστορας'' που σου ειπε ''.......οχι μα οχι Motul''!! Εχει κατι με την εταιρεια αυτη ¨η η Motul δεν ειναι μια καταξιωμενη φιρμα στον χωρο της???? Μηπως η Shell ειναι καλυτερη και γιατί? με άλλο τροπο φτιαχνουν τα λαδια τους οι άλλοι?? ¨η μηπως η μια βαζει καλυτερα προσθετα απο την άλλη?? Ελα μην τρελαθουμε!!!!!!!!!!

Εμεις που εχουμε συγχρονους υδροψυκτους κινητηρες το 10/40 ειναι το καλυτερο ιξωδες για την χωρα που ζουμε. οι κινητηρες μας εχουν τοσο μικρες ανοχες που το 20/50 τους πεφτει κατι τις ''χοντρο'' ελαττωνοντας την λιπανση σε καιρια σημεία οταν ειναι κρυο (ακομα και το καλοκαιρι) αφου δυσκολευεται να περασει απο τις στενες διόδους του λαδιου που λιπαινουν την κεφαλη κυρίως αλλα και ζοριζοντας και την μηχανικη αντλια λαδιου!!!! Το 20/50 ειναι καταλληλο για αεροψυκτους μονον που εχουν ανοχες σαν χαραμαδες ντουλαπιων οπου και λιπανση επιτυγχανεται και η εκ κατασκευης καταναλωση τους σε λαδι μειωνεται δραματικα με αυτο το ιξωδες!!
Αν θελεις κατι ''χοντρυτερο'' για το καλοκαιρι πηγαινε σε ενα 15/50 και οχι παραπανω!!!
Εγω χρησιμοποιω 10/40 χειμωνα / καλοκαιρι και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!! Και με μηδεν καταναλωση!

Τα λαδια σου να τα παιρνεις απο εδω http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=97, γλυτωνεις πολλα λεφτα αφου π.χ το motul 5100 15/50 (ημισυνθετικό) εξω φτανει τα 15ε το λιτρο και στον συγκεκριμενο κοστιζουν 8ε!! (τωρα εχει ελλειψη).
Δοκιμασε και αυτο http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el
το οποιο χρησιμοποιω χρονια και στην μοτοσυκλετα και στο αυτοκινητο! Πληροι την προδιαγραφη JASO MA (προδιαγραφη για μοτοσυκλετες με υγρο συμπλεκτη σαν το δικο σου και το δικο μου) και ειναι 100% συνθετικό. Στοιχιζει δε μολις 9ε το λιτρο!!!!Και ασε όποιον θελει να λεει μακρια απο συνθετικα λαδια!!! Και αυτος που το λεει να ερθει να μου πει τι προτιμαει τα λαδια που φτιαχνονται απο ανακυκλωση παλιων με ειδικα προσθετα (θεμιτο, θεμιτότατο και αφορα ορυκτελαια και ημισυνθετικα) ¨η αυτα που φτιαχνονται στο εργαστηριο απο πρωτογενη υλη (100% συνθετικα)???

Συμβουλη σου δινω, μεχρι τα 10000-15000κμ να χρησιμοποιεις ΜΟΝΟΝ ορυκτελαιο (ναι αυτο το ανακυκλωμενο) διότι τα άλλα καθυστερουν το στρωσιμο του κινητηρα αφου διαθετουν αυξημενη λιπαντικοτητα εν σχεση με τα ορυκτελαια!! Ορισμενα μαλιστα συνθετικα και ημισυνθετικα δεν επιτυγχανεται ποτε σωστο στρωσιμο με πιθανο προβλημα στο μελλον την υπερμετρη καταναλωση λαδιου!!!!
Ενα ορυκτεκαιο 10/40 ¨η 15/50 με αλλαγες καθε 3000κμ μεχρι τα 10000-15000κμ θα σου εξασφαλισει αθανατο κινητρα!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά σέλας για ανετα πολύωρα ταξίδια! evanslam Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 9 17-02-2010 16:32
Υπερ και Κατα για το F800GS... Kwstas_kef Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 22-10-2009 10:52
Αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού syan Τεχνικά θέματα διάφορα 21 08-10-2009 20:26
Topcase, βασεις για πλαινες βαλιτσες και χουφτες για F800GS ves Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 10 28-09-2009 00:38
Καταλογος της Wunderlich 2009 για F800GS και F650GS. Kwstas_kef Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 26-09-2009 14:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!