GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 13-07-2010, 08:18
plusangel Ο/Η plusangel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Άνδρος
Μoto: BMW R 1200 GS + Honda Innova 125
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απαράδεκτη συμπεριφορά...κρίμα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 13-07-2010, 09:00
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

κατεβαίνοντας την καλλιρόης στα δεξιά υπάρχει ένας μυστήριος που πουλάει τακάκια και δίσκους και λοιπά μοτο αξεσουάρ

είναι γνώστης της δουλειάς του, εμένα αντιθετως μου εξήγησε πολλά πράγματα περι τακακιών, πίσω στο 1100gs έβαλα τα κόκκινα και μπροστά τα μπλέ
έχω πάει κανά τριάρι φορές, τη μια ήταν βαρύς και ασήκωτος, τις άλλες δυό βαρύς αλλά σηκώθηκε, αστείο
με μισόλογα δεν απαντησε σε μένα, αλλά έπαιζε το παιχνίδι των πολλών μεταβλητών και παραγόντων-και σωστά-προκειμένου να οδηγηθείς εσύ στην απόφαση επιλογής τακακιού, με βάση τις κατευθυντήριες οδηγίες του

τα τακάκια τα πήρα και τα πέρασα μόνος μου και μου κόστισαν 32ε το ζευγάρι πέρσι

εμένα με χαλάει και η αγένεια, αλλά ο τύπος δεν ήταν αγενής, ήταν βαρύς, καλώς ή κακώς, και οι εξηγήσεις του μου ήταν επαρκείς


μια άλλη καταναλωτική άποψη, αν λέμε για τον ίδιο έμπορο
πάντως κι απέναντι υπάρχει κι αλλος προμηθευτής-έμπορος τακακιών και δίσκων, καθώς και ο περιστεράς που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, ενώ μπορεί κανείς με τα τακάκια ανα χείρας να τα δώσει και να πληρώσει περαστικά σε οποιοδήποτε βουλκανιζατέρ ή συνεργείο μοτο, μιας και brembo δεν χρησιμοποιεί μόνο η Bmw

σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-07-2010, 09:30
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

ο κυρ Κώστας εκ Πατρών παρατήρησε πολύ σωστά ότι το ζουμί είναι στο γράσσο και ο καθαρισμός στα πιστονάκια της δαγκάνας. Εάν ασχολήθηκε με αυτή τη δουλειά είναι σωστός επαγγελματίας.
Εμένα μου είχε τοποθετήσει μεταλλικά σωληνάκια φρένων στο 1150 και δεν θυμάμαι κάποια περίεργη συμπεριφορά. Βέβαια, ο γνωστός που με είχε στείλει, με είχε προειδοποιήσει ότι ο τύπος είναι μυστήριο τρένο αλλά η δουλειά και οι τιμές του σε κάνουν να το παραβλέψεις...
Στα site των κατασκευαστών αυτών των αναλωσίμων προτείνονται συγκεκριμένοι κωδικοί προιόντων ανά μοντέλο, κάποτε που έψαχνα είχα βρει κωδικούς για Brembo, EBC κ.α.
Θα πρότεινα προσωπική αναζήτηση κωδικού και τηλέφωνο στον μάστορα για προσφορά
Με δυο κουβέντες, υπενθυμίζω ότι η BMW δεν κατασκευάζει αναλώσιμα αλλά παραγγέλνει από άλλους,
αλλάζει το χρώμα και το σακκουλάκι και τα πουλάει Χ 2........
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-07-2010, 09:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
......................................................
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί
Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 13-07-2010, 09:53
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!

εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-07-2010, 09:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

-----------------------------------------------------------------------------

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.
Με τον ιδιοκτητη του μαγαζιου ειμασταν συμμαθητες στο σχολειο (ΛΑΝΣ) αγαπητε Συμπέθερε!!!!

Δεν ειναι ο καλυτερος στην επικοινωνια αλλα ξερει την δουλεια του πολυ .....μα παρα πολυ καλα!!!!!
Κι επειδη ειναι ενταξει στην δουλεια του τα οποια προβληματα επικοινωνιας......τα παραβλεπω!!!!
Προσωπικα αγοραζω τα τακακια μου απο εκει τα τελευταια 10 χρόνια, ζητωντας αυτα για τα οποια εχω μελετησει καιρο πριν, οτι ειναι καταλληλα για το βαραντερο μου και τα οποια περναω μονος μου ¨η στον φιλο τον μηχανικο μου γιατι βαριεμαι ο ιδιος!!! Προβλημα κανενα!!!!!

Η BMW χρησιμοποιει brembo συστηματα φρενων και τακακια της ιδιας εταιρειας, αφου σου εβαλε αυτα και φυσικα μεταλικα κοιμισου ησυχος, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!

Η διαφορα τιμης εξ άλλου, για το ιδιο ισως και καλυτερο και ποτε χειροτερο αποτελεσμα, παραμεριζει τις οποιες αδυναμιες επικοινωνιας!!!!!

Ολα τα τακακια, οποιασδηποτε μαρκας, οταν τοποθετουνται καινουρια θελουν στρωσιμο μεχρι να φυγει η προστατευτικη επιστρωση που εχουν και να ''πατησουν'' σωστα στον δισκο!!! Απεφυγε τα δυνατα φρεναρισματα οσο ειναι καινουρια! Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!

Reply With Quote
  #27  
Παλιό 13-07-2010, 10:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...
Καλα τωρα κι εσυ ''διυλιζεις τον κωνωπα''!!!! που να μπλεκει με πανακια, υγρα και άλλα ωραια!!!!!

Εξάλλου τακακια αλλαζεις και χωρις να βγάλεις τις δαγκανες!!!! Τουλαχιστον στο Βαραντερο δηλαδη!!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 13-07-2010, 12:22
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί
Τα τακάκια τα άλλαξε ο βοηθός.
Δυστυχώς στις ερωτήσεις σου,
δεν είμαι σε θέση να απαντήσω...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 13-07-2010, 12:24
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!
Θα πάμε παρέα;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 13-07-2010, 13:02
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.


Γελάω Δημήτρη γιατί ξέρω τον τύπο.
Είναι ιδιορυθμος και βαρυς. Σωστά τα λες.
Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προταση για Αντιπροσωπεια στην Αθηνα. sansiro.sugata Φροντίδα 34 03-04-2011 01:52
Αλλαγή τακακιών εμπρός (video) ALX Τεχνικά θέματα διάφορα 34 27-11-2010 14:33
"Χρυσές δουλειές" για το RTL, χάρη στην επιστροφή Σουμάχερ στην F1 MARK Αγώνες 1 16-03-2010 18:39
Πιέσεις για διόδια στην Εγνατία οδο και αυξησεις στην Αθηνων-Πατρων! georgekostas Ελλάδα 5 14-12-2009 20:45
Πληροφοριες για ταξιδι στην Ευρωπη georgekostas Info ταξιδιών εξωτερικού 9 03-09-2009 12:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!