GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-10-2010, 21:00
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή γνώμες για λαμπτήρες

παιδιά θα θελα τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας για τις λάμπες PIAA extreme white.
PIAA H7 POWERSPORT XTREME WHITE PLUS SINGLE H7 BULB on eBay (end time 19-Nov-10 17:13:23 GMT)
είναι τόσο καλές όσο φαίνονται?
είναι σαν ξένον?
πωλούνται μήπως σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα?
Γενικώς αξίζει η αγορά τους ή θα μου καίγονται κάθε λίγο και λιγάκι και θα σκάω 90 ευρώ..

ευχαριστώ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-10-2010, 09:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά θα θελα τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας για τις λάμπες PIAA extreme white.
PIAA H7 POWERSPORT XTREME WHITE PLUS SINGLE H7 BULB on eBay (end time 19-Nov-10 17:13:23 GMT)
είναι τόσο καλές όσο φαίνονται?
είναι σαν ξένον?
πωλούνται μήπως σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα?
Γενικώς αξίζει η αγορά τους ή θα μου καίγονται κάθε λίγο και λιγάκι και θα σκάω 90 ευρώ..

ευχαριστώ
Εχω δοκιμασει οτι κυκλοφορει στο εμποριο απο αυτες τις βελτιωμενες λαμπες, ΡΙΑΑ, OSRAM, PHILLIPS. Ειναι πανακριβες (εχω δωσει πανω α[πο 400ε σε πειραματισμους κι αλλαγες καμμενων λαμπων) με ζωη απο 6 μεχρι 12 μηνες αν κυκλοφορεις καθε μερα και αν η μοτοσυκλετα δεν διαθετει διακοπτη σβησιματος φωτων οπως παλιοτερα! το Βαραντερο απο το ΜΚ2 και μετα δεν εχει τετοιον διακοπτη!!

Η αποδοση τους ειναι καλυτερη ως προς τον χρωματισμο τους φωτός, ειναι πιο ασπρο, αλλα σε καμια περιπτωση η δεσμη δεν παει πιο μακρια απο τις συνηθισμενες λαμπες!! Εξάλλου εφοσον ειναι τα ιδια watt γιατι να φεξουν πιο μακρια?

Αγανακτησα κι επεστρεψα στις κοινες αλογονου!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-10-2010, 09:05
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά θα θελα τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας για τις λάμπες PIAA extreme white.
PIAA H7 POWERSPORT XTREME WHITE PLUS SINGLE H7 BULB on eBay (end time 19-Nov-10 17:13:23 GMT)
είναι τόσο καλές όσο φαίνονται?
είναι σαν ξένον?
πωλούνται μήπως σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα?
Γενικώς αξίζει η αγορά τους ή θα μου καίγονται κάθε λίγο και λιγάκι και θα σκάω 90 ευρώ..

ευχαριστώ

Φίλε μου αν θες πραγματικα να δεις ΤΟ ΦΩΣ το αληθινο---Απλα βάζεις ΞΕΝΟΝ....ολα τα αλλα ...δυστυχως ειναι ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-10-2010, 09:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δοκιμασει οτι κυκλοφορει στο εμποριο απο αυτες τις βελτιωμενες λαμπες, ΡΙΑΑ, OSRAM, PHILLIPS. Ειναι πανακριβες (εχω δωσει πανω α[πο 400ε σε πειραματισμους κι αλλαγες καμμενων λαμπων) με ζωη απο 6 μεχρι 12 μηνες αν κυκλοφορεις καθε μερα και αν η μοτοσυκλετα δεν διαθετει διακοπτη σβησιματος φωτων οπως παλιοτερα! το Βαραντερο απο το ΜΚ2 και μετα δεν εχει τετοιον διακοπτη!!

Η αποδοση τους ειναι καλυτερη ως προς τον χρωματισμο τους φωτός, ειναι πιο ασπρο, αλλα σε καμια περιπτωση η δεσμη δεν παει πιο μακρια απο τις συνηθισμενες λαμπες!! Εξάλλου εφοσον ειναι τα ιδια watt γιατι να φεξουν πιο μακρια?

Αγανακτησα κι επεστρεψα στις κοινες αλογονου!
Α, ξεχασα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΞΕΝΟΝ!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-10-2010, 10:03
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αν θες πραγματικα να δεις ΤΟ ΦΩΣ το αληθινο---Απλα βάζεις ΞΕΝΟΝ....ολα τα αλλα ...δυστυχως ειναι ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ...
Θα συμφωνήσω με τον απο πάνω μου!
Πρόσφατα προμηθεύτικα τις εν λόγω λάμπες και μπορώ να πώ πως έχουν αρκετά εντονο και καθαρό φώς αλλά.... πάλι τείνουν προς το κίτρινο!!!
Λοιπόν αν θέλεις ξένον effect ή όπως αλλιώς το λένε κάποιοι... θα πρέπει να βάλεις μόνο και μόνο ξένον φώτα.

Ο λόγος αρχικά που επέλεξα να μην βάλω φώτα ξένον τώρα στην καινούρια που πήρα παρότι είχα στην προηγούμενη φώτα ξένον και με το φώς ήμουν ευχαριστημένος, είναι ότι είχα κάποια προβληματάκια τύφλωσης των απέναντι λόγω κακής ρύθμισης της δέσμης και σταδιακα κάποια προβληματάκια του κιτ (ξεκόλησε μια βάση που βγαίνουν τα καλώδια που πάνε στο ballast). Στην κακή εντύπωση που είχα τελικά απο τα ξένον συνετελεσε το συνεργείο που μου τα πέρασε και απεδείχθει πως δεν έχει καθόλου εμπειρία και έκανε και λαμογια με το κιτ (είναι ένα θέμα που ίσως το θίξω σε άλλο thread) .

Τελός πάντως με όλα αυτά είχα αποφασίσει τώρα στην καινούρια να μην βάλω ξανά ξένον απλά να βάλω τους πιο "λευκούς" όσο γίνεται λαμπτήρες. Αυτοί είναι όντως της RIAA αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε. Βλέπεις το μάτι μου είχε συνηθήσει τα ξένον και όλα μου φαίνονταν κίτρινα! Απο εκεί και έπειτα είπα να ξαναβάλω ξένον και μετά απο προτροπή φίλου συμφορουμίτη επέλεξα να τα βάλω στην xenonlights.gr. Εκεί ο υπέυθυνος κ. Γιάννης κάτοχος ενός 1200 GS και ενός Κ1300 ασχολείται μόνο και λέω μόνο με τα φώτα και τίποτα άλλο! Κανει φωτομέτρηση, ρύθμιση δέσμης και αναλογα στην ευαισθησία του ματιού του κάθε πελάτη επιλέγει μαζί του τη θερμοκρασία του λαμπτήρα! Στην περιπτωση μου έβαλα 8000 kelvin (μπλεδίζει λιγακί) αντί για το απόλυτο λευκο 6000 kelvin. Στο τέλος πήρα και γραπτή εγγύση 2 χρόνια και το κιτ και ένα χρόνο για το λαμτήρα. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και επίσης με την προσεκτική τοποθέτηση του ballast και των καλωδίων που σχεδόν δεν φαίνονται!

Συμπέρασμα: όλες αυτές οι "τύπου" ξένον λάμπες έχουν πολλά μειονεκτήματα και σχεδόν κανένα πλεονέκτημα και ως εκ τούτου το κόστος απόκτησης των δεν ανταποκρίνεται στο αποτέλεσμα που προσφέρουν. Αφενός είναι πανάκριβες απο 20-25 μέχρι και 70,00 ευρώ αφετέρου καίγονται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να χρειάζονται αντικατάσταση σχεδόν στο χρόνο επάνω. Και τέλος οι συγκεκριμένες λάμπες αναπτύσουν πολύ μεγάλες θερμοκρασίες με κίνδυνο να μόνιμης βλάβης ολόκληρου του φωτιστικού σώματος!

Ζητώ συγνώμη για το κατεβατό αλλά ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά!
ΥΓ. Τιμή xenon με τοποθέτηση 195,00 περίπου η μία σκάλα μόνο!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-10-2010, 10:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά θα θελα τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας για τις λάμπες PIAA extreme white.
PIAA H7 POWERSPORT XTREME WHITE PLUS SINGLE H7 BULB on eBay (end time 19-Nov-10 17:13:23 GMT)
είναι τόσο καλές όσο φαίνονται?
είναι σαν ξένον?
πωλούνται μήπως σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα?
Γενικώς αξίζει η αγορά τους ή θα μου καίγονται κάθε λίγο και λιγάκι και θα σκάω 90 ευρώ..

ευχαριστώ
Πωλούνται ΕΔΩ πρός 50 ευρώ η μία...είναι καλύτερες απο τις Philips - Osram αλλά δεν δικαιολογούν την τιμή τους..!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-10-2010, 11:59
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωλούνται ΕΔΩ πρός 50 ευρώ η μία...είναι καλύτερες απο τις Philips - Osram αλλά δεν δικαιολογούν την τιμή τους..!!

50 η μια ????????????

Τόσο έχουν τα xenon στο e-bay
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-10-2010, 12:01
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BUSA MAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
50 η μια ????????????

Τόσο έχουν τα xenon στο e-bay



Σωστός!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-10-2010, 14:23
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

.,.ήρθε ο καιρός να βάλω xennon .,.,
.υπαρχή κανείς από Θεσσαλονίκη .,.
να έχει βάλει τώρα τελευταία.,.,.
τιμή ,
.,και που προτείνετε παρακαλώ γιατί δεν γνωρίζω ποιος βάζει εδώ πάνω.,.,
για r1200gs '08.,
ευχαριστώ .,.,
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-10-2010, 16:42
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
προφανώς δεν αξίζει την αλλαγή απ ότι μου λέτε.
δεν βάζω ξένον διότι σέβομαι τους απέναντι οδηγούς.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βάσεις για βαλίτσες για G 650 gs (single) sos την πέμπτη φεύγω για ταξίδι dimitrisd Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 01-08-2010 12:52
Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS xarin Διάφορα 143 27-07-2010 00:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!